Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks kiisu näksab ja hammustab?23.01.2016

Tere
Saime nädal tagasi briti tõugu kiisu, paberiteta ja vene perest, kus oli täielik loomaaed. Mure on selline, pai tahab kiisu väga, siis ei hammusta, aga kui magama läheme, siis mõne hetke pärast, kui ta pikali visanud, teeb hoiatavat häält ja näksab. Isegi siis kui enam ei paita.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kuna kass on tulnud perest, kus on palju teisi loomi, ei saa välistada, et tema käitumine tuleneb sellest, et mõni teine loom on teda ehk une pealt ehmatanud või kiusanud.
Kui kass koos teiega voodis magab, saab näksamise vältimiseks looma magamistuppa mitte lubada. Või järjekindlalt teda voodist sellise käitumis epeale ära ajada, et ta saaks aru, et nii ei tohi. Samas või ka olukord olla ajutine ja kui ta harjub ära, et enam ohtu unes pole, siis võib näksamine ka iseenenest kaduda. Uue elukohaga täielikult harjumine võib võtta parajalt aega ning kassi käitumine võib ka ise paraneda.
 

Küsimus: Kas tiibeti spanjeli silmad võiksid operatsiooniga paremaks saada, sest silmalaud olevat keerdus ja ärritavad silmi?22.01.2016

Mul on väike mure oma 1-aastase tiibeti spanjeli (emane, steriliseeritud) silmade osas. Tal on tegelikult üsna algusest saadik olnud probleem nö märgade silmadega. Olen küll proovinud toidu vahetamist, aga kasu ei midagi. Nüüd käisin temaga silmaarsti juures, kes vaatas ta silmad üle ja ütles, et loomal on ebamugav ja halb nii olla ning tuleks teha operatsioon - koera silmalaud olla keerdus ja teatud karvad kasvavad selliselt, et satuvad silma ja ärritavad seda. Olen nüüd mures, sest silmaoperatsioon on päris raske, keeruline, ebamugav ja muidugi valus. Lisaks kahenädalase taastumisajaga. Arst ütles ka seda, et mingit täiesti olukorda parandavat tulemust justkui ka päris garanteerida ei saa, aga operatsioon peaks olukorra paremaks tegema ja silmad hakkaksid siis vähem (!) vett jooksma. Ma olen üsna nõutu ja tahaksin väga, et avaldaksite avaldaksite arvamust.
Tõsi on see, et silmaalused on tõesti praktiliselt kogu aeg märjad, vast ainult hommikul pealt tõusmist on kuivad.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui Teie koeral on diagnoositud entroopium, ehk siis silmalaugude keerdumine sissepoole mille tagajärjel on ripsmed kogu aeg vastu silmamuna, on ainus võimalus talle leevendust pakkuda korrigeeriv lõikus. Operatsioon iseenesest ei tohi olla loomale valus, sest teostatakse üldnarkoosis. Valus on pigem pidev silma ärritus ripsmete poolt. Pikaajalise ärrituse korral hakkab ka kornea tuhmuma ning nägemiskvaliteet langeb tunduvalt.
Mõnikord ei piisa ühest lõikusest ning mõne aja pärast tuleb sooritada uus ( näiteks bassetid kellel on liikuvam nahk ja palju volte) aga kui ripsmed enam silma ei ärrita, ei tohiks ka silmad enam vesistada.
 

Küsimus: Kas on olemas mingit kodust kassile kaaliumi andmise moodust või on tõesti tilgutid ainuke võimalus?22.01.2016

Tere! Palun andke nõu. Meie armasal steriliseeritud Siiami preilil (2,5 aastane, alla 3kg ) on ilmselt depressioonist jälle kaaliumipuudus. Arvan seda seetõttu, et pool aastat tagasi olid täpselt samad sümptomid (ei mängi, ei roni kassipuust üles, ei taha hüpata, tagajalad jäigad, ei söö, joob ainult vett, ei taha lähedust, trepist üles-alla veel saab käia ja vetsus käib, ei mjäu, ei räägi juttu). Eelmisel korral oli tingitud see ilmselt suurest kolimisstressist. Käisime siis arstil, tehti vereanalüüs, millest ilmneski, et on kaaliumipuudus ning jäeti kaheks päevaks tilgutite alla, et kaaliumit vaikselt organismi tagasi viia, kuid mis oli kassile väga suureks stressiks. Sel korral aga pole mingit muudatust kodus olnud, seega ei tea, millest see tulla võis, aga kõik sümptomid on täpselt samad. Kas on olemas ka mingit kodust kaaliumi andmise moodust või on tõesti tilgutid ainuke võimalus? Kassi jaoks oli tilgutite all käimine väga suureks stressiks, polnud seal tal võimalik liivakastiski käia ja pidi pissima linale, peale seda ca 2 nädalat sirtsutas kodus, mida ta varem ega ka hiljem pole kunagi teinud. Tahaks teda võimalikult stressivabalt turgutada.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kaaliumi manustamine mistahes elusorganismile on väga kalkuleeritud ja täpne protseduur, sest vastasel juhul võib minna väga pahasti.
Kaaliumipuudus ehk hüpokaleemia tekib kassidel eeskätt kroonilise neerupuudulikkuse korral, toitumis/imendumishäirete korral, diabeetikutel, pikaaegse kõhulahtisuse ja/või oksendamise puhul. Stressitekkelisest hüpokaleemiast pole kuulnud enne.
Siiami kassidel võib olla ka mitmeid selliseid haigusi, mida teistel tõugudel pole ( hüpokaleemiline müopaatia)
Kindlasti tuleks uurida teie kassi pisut rohkem ( kliiniline veri, kilpnäärme uuringud, veresuhkur, vere biokeemia uuesti) et saada aimu, kas on jälle tegu madala kaaliumiga, kas on äkki organismis põletikuprotsess, kilpnäärme ületalitlus, toitained ei imendu korralikult ja palju muid variante
 

Küsimus: Mida teha, kui 4-kuusel kassipojal, kellele on parasiiditõrje tehtud, on kõht kogu aeg lahti?22.01.2016

4-kuusel kassipojal, kellele on parasiiditõrje tehtud, on kõht kogu aeg lahti. Mida teha?
Teine küsimus puudutab toitu, kas kassipojale võib kutsika krõbinaid anda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõhulahtisus võib olla loomale, ja eriti noorele, väga kurnav. Põhjuseid on väga palju ning sageli tuleb nende väljaselgitamiseks arsti juurde minna. Sageli on ka just sobimatu toit selle põhjustaja.
Näiteks inimeste toit mis sisaldab maitseaineid, laktoositalumatus, gluteenitalumatus jne jne
Kutsika krõbinaid pole mõtet kassipojale anda, sest nende koostis ja konsistents on hoopis teistsugune, puudub kassidele hädavajalik tauriin ja eriti just loomse valgu sisaldus on kassi jaoks liiga madal.
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui kass mänguhoos köhatab ja hingeldab?20.01.2016

Tere!
Kass on aktiivne mängija - hüppab jookseb palju. Nüüd märkasin, et pea kohe mängu alguses köhatab ja siis hakkab hingeldama. Olen mängu pooleli jätnud siis. Kass on umbes 7-kuune ja selle kuu alguses kastreeritud. Arsti juurde viimine oli suur ettevõtmine ja kassi jaoks väga stressirohke. Hoiukodust võetud ja koos oleme olnud 2 kuud. Kass on endiselt valvel, võpatab, põgeneb, agressiivne, kui arvab, end ohustatud olevat. Samas õpib nautima sülemõnusid, paitamisi. Mitte ei tahaks uuesti kassi arsti juurde viia, kui võib-olla pole ilmtingimata vaja.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Hingeldamine ei ole kassi puhul muidugi tavaline ja selles mõttes võiks muidugi kaaluda arsti juurde kontrolli minekut.
Enne seda võiks ära teha lihtsamalt teostatavad asjad, mis võivad kassi köhatama panna, nagu ussikuuri tegemine ( korralikult ja vastavalt kehakaalule) ning karvapallipasta regulaarne manustamine.
 

Küsimus: Kas eutanaasia on kassile valus?20.01.2016

Tere
Kas kassile võib anda Loxicomi (valuvaigisti) ja Clavaseptini (antibiootikum) koos? Või sobiks mõni muu antibiootikum paremini? Kass on 12-aastane, isane, kastreeritud, kaalub umbes 5 kg, mõlemad ravimid on arstide poolt talle määratud, kuigi erinevate arstide poolt ja erinevatel aegadel. Me pole neid ravimeid talle veel koos andnud. Clavaseptiniga on nüüd väike vahe olnud, kuigi ta vajab uut antibiootikumidekuuri, sest kõrv hakkab koheselt uuesti mädanema ja haisema, kui kuur läbi saab. Loxicomi hakkasin talle andma tänasest, sest tundub, et loom on suurtes valudes (kassil on kiiresti arenev vähk peapiirkonnas, siirded on ilmselt juba kõikjal).
Arvestades, et kass enam ei taha üldse süüa, siis kui hullusti need ravimid tema sisemusele mõjuvad (eriti maole)? Kas on midagi, mis neid mõjusid võiks leevendada?
PS! Kas eutanaasia võib olla loomale valus? Öeldakse küll, et loom uinutatakse eelnevalt (mõnes kohas ka mitte) ja ta ei tundvat siis midagi. Aga kas see ikka tõesti on nii, sest loom hakkavat väidetavalt surmasüsti saades jubedalt tõmblema? Nii palju õuduslugusi on liikvel, et enam ei tea, keda uskuda.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loomulikult võib.
Loxicomi, kui valu-ja põletikuvastast ravimit, oleks võinud talle anda, kui diagnoosi arvestada, tunduvalt varem.
kas clavaseptin sobib ja on parim antibiootikum, on mul raske ütelda, kui ma ei tea milline bakter on põletikutekitaja ( kas proov on kõrvast võetud ja määratud tekitaja ning antibiogramm tehtud) samuti millise kasvajaga on tegemist ( kõik kasvajad pole tingimata vähkkasvajad)
Clavaseptin on suhteliselt laia toimespektriga üldkasutatav preparaat, mis paljude põletikuprotsesside puhul aitab päris hästi. Kui mädane protsess taastub peale antibiootikumikuuri lõppu, siis tuleks kas ravimidoos üle vaadata või tõesti teostada bakterioloogiline uuring koos antibiogrammiga

Eutanaasia on tõepoolest "valus" teema aga seda emotsionaalses plaanis inimese jaoks aga ei tohiks olla mitte mingil juhul füüsiliselt looma jaoks.
Sügav sedatsioon eutaneeritavale loomale on elementaarne, väärikas ja humaanne ja vajalik just selleks, et loom ei tunneks valu, piina ja surmahirmu.
Soovitan selle protseduuri läbiviimiseks mitte otsida kõige odavamat hinda, sest kokkuhoid tuleb alati looma arvelt.
Selline arst, kes teostab looma eutanaasiat kiirustades, robustselt, ühe süstiga ja paneb looma jubedalt tõmblema, nagu te kirjeldasite, on ebaeetiline ja hoolimatu
Teil on alati õigus, kui Te muidugi kannatate, viibida kuni lõpuni oma sõbra juures ja veenduda, et ta ühtegi hetke ligselt ei kannata
 

Küsimus: Kuidas käituda meie maja juures käiva kassiga, keda oleme toitnud, kuid meie kasside juurde lisaks teda võtta ei saa?20.01.2016

Tere. Meie hoovi on tulnud või toodud noor kass. On näha, et tal on olnud kodu, sest ta on inimestega harjunud ja kasukas on ilus puhas. Oleme talle süüa andnud. Meie maja juurest ta pole eriti kaugemale läinud ja käib igal õhtul toitu otsimas. Endale me teda võtta ei saa, sest on juba kaks kassi, kes on tubased, kuid tema on harjunud õues olema. Käisime ka vallavalitsuses rääkimas, kuid sealt öeldi kui toitma hakkasite, on kass teie oma, lõpetage toitmine läheb teise kohta. Kuidas käituda edasi, loomast on kahju?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kohalikel omavalitsustel on kohustus tegeleda hulkuvate loomadega ning ametniku soovitus hädas loom lihtsalt tänavale nälgima jätta pole kindlasti kooskõlas Eesti Vabariigi seadusandlusega. Soovitan sellise nõudmisega ka KOV-i poole pöörduda. Uuri kas Sinu kodukohal omavalitsusel on leping mõne lähedal asuva varjupaigaga või on neil leitud mõni muu viis loomade aitamiseks. Soovitan ühendust võtta ka vabatahtlike organisatsioonidega – kui neil kõigil on tööd igapäevaselt rohkem kui rahalisi vahendeid või ööpäevas tunde, siis ehk õnnestub koos Sinu abiga hädas loomale uus võimalus anda.
 

Küsimus: Miks kass võtab soki või mänguasja hambusse, käib sellega ringi ja nagu nutaks?20.01.2016

Mul on 5 kuud tagasi lõigatud 5a kassitüdruk. On ühe korra pojad saanud. Esimesed päevad peale lõikust olid rahulikud. Aga järjest tihedamalt tulid talle imelikud nutuhood peale. Võtab ühe kindla mängukaru või soki hambusse, tuleb sellega trepist alla ja nagu nutaks. Nüüd teeb seda ikka tihti, suht iga päev. Enne lõikust juhtus ka seda, aga jube harva. Täiesti hämmingus, miks ta seda teeb ja kuidas sellest kombest vabaneda?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Fantoom-tiinus on emaste kasside puhul üsna tavaline, ka steriliseeritud isendite puhul - eriti juhul, kui ta nt. steriliseeriti jooksuaja läheduses. Pärast lõikust "möllavad" hormoonid veel mõnda aega edasi ning täielik rahunemine võib võtta kuni pool aastat.
Kindlasti ei ole selline stressirikas olukord ka kassile meeldiv ning soovitan tema olukorra parandamiseks proovida erinevaid rahustavaid vahendeid (krõbinad, spreid, tabletid - loomakliinkus müügis). Kui probleem jätkub veel pikalt, siis soovitan pöörduda loomaarsti poole.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et kääbusküülikul on umbes nädal üks silm vesine ja pisut punane silma äärest?15.01.2016

Tere. Minu 3-aastasel kääbusküülikul on umbes nädal üks silm vesine ja pisut punane silma äärest. Millest on see tingitud? Kas peaksin minema temaga arstile? Muidu on ta endiselt rõõmsameelne poiss ja sööb hästi.

Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Punetus ning suurenenud pisarate eritus võib olla tingitud nii võõrkehast, traumast, ärritusest kui ka põletikust. Arsti juures saab selgust ning ka õiged ja sobivad rohud selle häda leevendamiseks
 

Küsimus: Kas on veel lootust, et kass paraneb, seni küll peale traumat ei tunneta ta oma hädasid ja teeb kõike käigupealt?13.01.2016

Oktoobri keskpaigas saabus kass koju ripendava sabaga. Arst esialgu luumurdu ei tuvastanud, oli tugev paistetus selgroo ja saba kohtumispaigas, saime põletikurohud ja valuvaigisti. Kass ei tunnetanud oma hädasid, piss tilkus ja junnid kukkusid suvalistesse kohtadesse. Peagi hakkas saba otsast kuivama, surema. Uuel vastuvõtul sai siiski selgeks, et luu on katki üpris selgroo lähedalt. Otsustasime saba amputeerida, et see ei jääks hädade tegemist segama. Möödas on u 3 kuud, kuid on läinud nii nagu arst kõige mustemat stsenaariumit kirjeldas: kass ei tunneta siiani oma hädasid ehk tõenäoliselt on tegu närvikahjustusega. Arst arvas, et kui kuu aega peale saba lõikust hädade tunnetust ei tule, siis pole eriti lootust, et seda hiljemgi juhtub.
Hetkel käib ta toas ringi mähkmetega, kuid paratamatult kaasneb temaga ebameeldiv lõhn, kuigi ta on emane ja steriliseeritud ning lasen teda õue ilma mähkmeta ja vahetan neid tihti. Õues kui ta näiteks jookseb ja hüppab, siis pissi pritsib. Korra küll olen näinud, et kaapis ka auku ja kükitas, kuid lahkus nii kiirelt, et mingit häda tegemist seal küll olla ei saanud.
Nüüd olengi kahevahel, kas oodata veel või teha lõplik otsus, et selliselt ei ole võimalik seda kassi pidada? Või võib seal olla hoopis muu probleem kui närvikahjustus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Imesid on juhtunud, aga 3 kuud on muidugi päris pikk aeg. mingeid paranemise märke ehk siis innervatsiooni taastumist oleks selle ajaga pidanud olema. Soovitan veel käia eriarsti ehk siis neuroloogi vastuvõtul - kui tema on looma üle vaadanud ja kontrollinud, on lihtsam midagi otsustada. Äkki on veel mingi variant teda aidata.
Võimalus on ka ju seda kassi ainult õues pidada