Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui avastasin 3-kuusel kiisul väljaheites verd?27.05.2016

Kodus on väike 3-kuune kiisupoeg, kuid täna hommikul oli tema väljaheites verd. Kuidas millest see võib olla ja mis kiisul võib olla?
Olen väga mures.
Tervitades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veri väljaheites on alati tõsine ja sageli ka akuutne probleem( põletik, võõrkeha, sooleummistus jpm) nii et soovitan kiiruga arsti juurde pöörduda
 

Küsimus: Kuidas saada aru, kas hamstril on kasvaja?26.05.2016

Kuidas saada aru, et hamstril on kasvaja?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui loomal on tekkinud mingi uudismoodustis, siis saab sellest võtta tsütoloogiaproovi ning saata patoloogile uurimiseks
 

Küsimus: Kas koera oksendamine ja gaasivalud võivad olla puugihammustusest või päikesest?26.05.2016

Tere,
Koer käis meiega kuuma ilmaga kogu päeva väljas. Peale seda leidsin talt ka 2 puuki ja järgmine päev koer oksendas. Nüüd juba oksendab teist päeva ja ka gaasid kõhus. Muidu energiline ja mängib. Kas võib olla puugihammustusest midagi või päikesest?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eks kõik variandid on võimalikud. Võimalik et ta palava ilmaga jõi palju ja mitte just kõige puhtamat vett, samas võis ta väljas olles ka midagi mittesobilikku sisse süüa. Käige arsti juures ära ja saage pärast ülevaatust pädevat ravi
 

Küsimus: Kas Cavalier King Charles Spaniel võiks minuga koos joosta 5-10 km või on seda palju?26.05.2016

Tere!
Kas Cavalieri tohib endaga jooksma kaasa võtta (distants 5-10km) või mõjub sellise vahemaa jooksmine koerale halvasti?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui ta pole sellise distantsiga harjunud, siis pigem mitte.
Koera jalutuskäik koosneb põhiliselt nuuskimisest ja jooksma kaasa võttes te pigem häiriksite üksteist
 

Küsimus: Kuidas välja juurida, et koer ei lömitaks teiste koerte ees ega viskuks vastu maad?23.05.2016

Mul on 1,5 aastane väike koer – spanjel (6 kilone). Tuli meile otse pesakonna juurest 2 kuusena. Kui käisime pesakonda vaatamas, siis tema oli kõige aktiivsem ja julgem kutsikas.
Algusest saadik on selline lugu, et osade koertega kohtudes ta justkui on liigselt alandlik, surub end lausa kõhuli maha, langetab pea jne. Arvasime alguses, et kutsika asi. Aga see probleem pole kadunud, vaid kestab edasi – hetkel teeb nii ka endast väiksemate koertega kohtudes – nt yorkshire terjer. Samas ei tee ta nii sugugi iga koeraga esmakordselt kohtudes – osade endast oluliselt suurematega v samasuuruste v väiksematega kohtudes seda probleemi üldse pole. Aga on mingid koerad, kellega kohtudes ta selliselt (alandlikult ja ebaväärikalt) käitub. Ei saa aru millest see tingitud võiks olla. Samas on tal oma punt kellega ta igal õhtul kohtub (6 koera) ja mitu tundi möllab ja mängib – nendega pole kunagi probleemi olnud. Ehk et – mida teha, et koerast selline asi välja juurida? Ja huvitav ka, et miks ta osade koertega on alandlik ja osadega mitte? koer ei peaks ju teiste koerte ees alandlik olema? Koer peaks julgelt pea püsti teiste koertega suhtlema – nagu võrdne võrdsega. Mitte end maast madalamaks tegema ja lömitama .. Saan veel aru, kui nii oleks temast palju suurema koeraga, aga on ju enam kui kummaline, kui ta endast poole väiksema või samasuure koeraga suheldes lömitab. Ma ei taha kindlasti, et mu koer kellelegi turja hüppaks. Ma tahan, et ta suhtleks teiste koertega nagu võrdne võrdsega, mitte ei alandaks ennast.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kõik koerad on erinevad. Ja nemad käituvad erinevasti ebakindel situatsioonis. Ei tohi nõudma et koer oleks julge kui tema ei ole selline. Tuleb õppima endal käituma nii et teie koer muutuks julgemeni. Õnneks teie koer hirmust ei hauku hirmust, aga üritab nendega leppima kokku demonstreerimas et tema on väga sõbralik ja austab tugevad koerad. Minu noorem emane border käitub sama moodi. Mina olen väga rahul sellega et tema ei käitub targalt ja üritab kõik lahendada positiivne. Samal ajal mina väga palju töötan kutsika enesekindel tunne tõstmisega. Õigel ajal toetus, tähelepanu kõrvale suunatamine, aktiivne
 

Küsimus: Kuidas ravida koera silmapõletikku koduste vahenditega?20.05.2016

Tere!
Minu koeral on ilmselt silmapõletik, kui silm punane ja mäda tuleb silmast, teises silmas on õrnalt punane, kuid mäda ei tule. Kuidas ravida koera silmapõletikku koduste vahenditega? Mis juhtub siis, kui jätta silmapõletik ravimata? Koer ei söö ka krõbinaid, vahel nokib midagi, kuid see ju ka pole normaalne toidukogus talle. Põselt seest poolt avastasin tal kaks roosakat väikest laiku nagu oleks kuidagi hõõrund. Võib see segada tal söömist?
Päikest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Silmapõletikku ei tohiks jätta ravimata, sest see ( ja eriti veel mädane põletik) kahjustab silma kudesid ( ärritavad nii põletikuline nõre kui ka loomapoolne hõõrumine). Tagajärgedena võib välja tuua silma sarvkesta tuhmumist, pisaranäärme kanalite sulgumist ( kuiv silm), samuti võib põletik edasi levida nina-neelu kaudu.
Mädane nõre tuleb loputada kas spetsiaalse silmapuhastusvahendiga või füsioloogilise lahusega nii silmast kui silma ümbrusest 3-4 korda päevas. Sama palju tuleks silma manustada ka salvi või tilku, mille oskab arst määrata peale spetsiifilist silmakontrolli
 

Küsimus: Kas see on loomulik jänese puhul, et ta hingab sügavalt nagu norsataks?20.05.2016

Tere! Mul on kodus aastane lihajänes ja ta teeb aeg-ajalt imelikke hääli (hingab sügavalt ja nagu norskaks). Kas see on loomulik jäneste puhul? Sellist häält teeb ta ainult lebos olles ja ma olen siiani mõelnud, et äkki ta ongi nii sügavas unes, et tuleb paar norsatust. Muidu on rõõmus jänku ja hüppab ringi, kui välja saab. Nohu ka ei paista olevat, kuna nina pole tatine ja temperatuur on normaalne. Seda häält on ta teinud üle poole aasta.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline probleem võib kaasneda näiteks rasvumisega, pehme suulae lõtvusega, nina-neelu kanali probleemidega.
Et kindlalt ütelda, on vaja teda lähemalt uurida
 

Küsimus: Kas koer peab kannatama hädaga seni kuni ta välja viiakse?16.05.2016

Tere

Mu vanematel on hiinaharjas koer. Eile tekkis situatsioon: koeraga käidi väljas 4h enne magamaminekut (ehk siis umb 6-7 vahel õhtul). Hommikul oli ta põrandale kakanud. Ema karistas teda.
Mul on küsimus, et kas koer on süüdi? Samas me ei käinu enne magama minekut õues temaga. Või koer peaks ikkagi kannatama hommikuni kuni õue viiakse? Milline oleks õige käitumine? Kas karistada?
Mina arvan et me ise olime süüdi, et ei käinud õues enne magama minekut (koer ei küsinud õhtul õue). Aga ema ütleb, et koer peab kannatama, nii kaua kui õue viiakse.
Vahel on nii, et koer küsib aga minnaks nt 30 min hiljem temaga õue ja ta pissib tuppa. Ja ta saab karistada selle eest.
Kas tõesti peab nii õpetama et koer kannatab põit nii kaua kui viiakse?
Loodan et väga segane tekst ei tulnud.:)

Aitäh

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Mulle väga meeldib dr. Digeli lause “Kui koer teeb mingi vigu, otsi kes on süüdi peeglis”. Ise peremehed käivad WC siis kui tuli tahtmine vahepeal rohkem kui tavaliselt. Vahepeal koer väljas oli mingi põhjusel üleerutatud, tähellepanu oli pidevalt eemale ja unustas või ei suutnud teha oma häda lõpuni. Siis vajadus tuleb mõni aja hiljem. Vahepeal koer sõi midagi, mis tõi korrektiivid tema tava seetimisele. Tavaliselt võib aru saada et see vajadus tuli. Minu vanem koer hüppab akna peale ja alla kuna mina saan aru et tema tahab õue. Ja mina arvan et kui öösel mina ei kuula seda tegevust, tema vaene võib olla teeks ka tuppa. Koer nii kui nii kuidagi üritas anda signaalid et tema on hädas aga kui tema ei julge ärgatada oma peremehed, koer võib ka minna kuhugi peitu. Karistada koera, kellega jalutavad mittu tundi enne magamisele mineku ei ole õiglane. Viimane jalutuskäik peab olema pikk ja vähemalt 1 tund enne magamist. Aga karistamine koera peale seda, mis juhtus üldse on mõttetu. Sellised karistused saavad olla põhjuseks mingi muu vale käitumisele.
 

Küsimus: Mis see võib olla, kui puudlil on kõhu alla mustad täpid?12.05.2016

Tere
Puudlile on tekkinud kõhu alla mustad täpid, justkui oleks midagi nahapoorides. Mõnedel on ots väljas, mõni on naha all. Kui selle kätte saab, siis on piklik must max 1-2mm pikk ja 0,5-1mm jäme, elumärke ei näita. Tundub et koer ise ennast ebamugavalt ei tunne, ei kratsi, ei laku.

Tänud

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt on tegemist rasunäärmete ummistusega ehk komedoonidega. Võibolla aitaks pesu ravišampooniga võibolla toitumise või elustiili muutus. Seda saab otsustada kas teie enda loomaarst või ka nahaarst, kui on looma üle vaadanud
 

Küsimus: Kas pean arsti juurde minema, kui jänesel on suu küljel suur väga kõva muna?11.05.2016

Jänesel/küülikul on väga suur ja kõva muna lõua all ja vasakul pool suu juures. Mida teha? Mis see muna on?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasvaja, abstsess, probleem hambaga......
Ikka peaks minema arsti vastuvõtule, et selgitada täpselt välja, mis see on ja kuidas jänest saab aidata