Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et kassil tuleb suust väga halba lõhna?17.02.2016

Tere,
Mis võib olla põhjuseks, et kassil tuleb suust väga halba lõhna? Kass joob normaalselt ja sööb isukalt, kuid tundub, et ta ei näri toitu, vaid neelab närimata alla. Toiduks on Purina ONE krõbuskid.
Eelmisel suvel olid tal põieprobleemid. Loomaarst arvas, et tal on põiekristallid. Peale seda hakkasime talle andma spetsdieettoitu ja tundus, et sellega asi lahenes. Kas selle halva lõhna põhjuseks võib olla igeme- või hambapõletik?
Tänan

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võib olla küll. Laske kindlasti loomaarstil suu üle kontrollida, sest lisaks teie poolt mainitud põhjustele võib kõne alla tulla ka hambakatt/hambakivi, mis tuleks kindlasti eemaldada. Teatud haiguste puhul tekivad limaskestale, keelele, igemetele haavandid, mille olemasolul võib samuti suust halba lõhna tulla, võõrkeha suus, tonsilliit jne jne aga las seda kontrollib arst.
 

Küsimus: Kuidas kiisusid kiiremini teineteisega harjutada?08.02.2016

Tere!
Korra juba kirjutasin Teile. Ka mina võtsin oma koju külmunud ja näljase kodutu kassi. Algul oli probleem tema liivakastile harjutamisega. Eraldi väikeses toas harjus sellega ruttu - enam probleemi pole. Käisime ka arstil ja pesime narkoosis. Läks napilt, pesija ei kuivatanud kiisut täielikult. Magas ka kuidagi imelikult ja soojast kohast teki alt pani plehku, kui leidsin, oli loomake eluohtlikult maha jahtunud, terve öö soojendasin pudelitega. Täna virk ja kraps, nõuab end lasta meie elamist vaatama. Koera ta nii väga ei kardagi, vahivad lihtsalt teineteisele otsa. Mure on meie kiisus. Käib aeg-ajalt teist kiisut uksevahelt vaatamas, on tige ja ise ka närvis. Mure selles, et stressab nii, et ei söö. Öösel sööb paar tera oma lemmikkrõbinaid aga oma lemmik kiisuvorstist keeldub. Kas aeg parandab või on see väga paha, et ta peaaegu üldse ei söö. Panin tulnuka kassi kandepuuri ja lasin oma kiisu nuuskima. Turritas end minuti ja jooksis oma tuppa peitu. Uus kiisu aga solvus mu peale, istub voodi all ja ei tule enam minu juurde nagu varem. Oleks meie sõpruses nagu tagasilöök. Kuidas kiisusid rutem teineteisega harjutada
Ette tänades

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Iga kass on erinev – mõned harjuvad uute karvaste elanikega ruttu, teised aga kuidagi ei taha oma ainukese lemmiku positsioonist lahti lasta. Kuna teie esimene kass on juba eeldatavasti üks kord pere koeraga pidanud harjuma, siis ehk on lootust, et lepib ta ka uue elanikuga.
Kindlasti on vaja esimesele kassile näidata, et teda ei ole unustatud ning tema on ikka sama tähtis kui enne – talle tuleks pöörata ekstra palju tähelepanu (kui talle tähelepanu meeldib). Pikalt täiesti söömata olek väga hea ei ole, kuid kui kass siiski mingil määral toitu nokib, siis ohtlikuks olukord minna ei tohiks.
Kõigi kasside iseloomud ja harjumuse don erinevad, nii et selget juhendit, kuidas kõige parem harjutada loomi kokku, pole. Saan soovitada, et ehk oleks stressi ja pingete maandamiseks kasulik kasutada mõnda rahustava toimega toodet – näiteks Feliway sprei või rahustava toimega krõbinad. Toime pole küll kindlasti kohene, kuid ajaj möödudes, kui kassidel enam "emotsioonid laes" pole, on kergem ka aksepteerida teineteist. Seniks näidake mõlemale, et nad on tähtsad ja hoolitud - ning ärge kartke nende aeg ajalt kokku laskmist, eriti kui nad siiani teineteise suhtes otsest agressiivsust (kaklemise näol) näidanud pole.
 

Küsimus: Mida peaks tegema, kui kass kõrvetas oma vurrud ära?08.02.2016

2-aastane kiisu hüppas töötavale gaasipliidile ja kõrvetas kaenla alt karvu ning vurrud. Tundub, et suuremat häda siiski ei juhtunud, aga allesjäänud vurrud on ka kõik ikkagi otstest krussis. Lugesin erinevaid arvamusi, et vurrud ei kasvagi/kasvavad tagasi, aga selleks tuleb ikkagi ka need krussis otsad ära lõigata/ei tohi lõigata. Kas keegi teab anda professionaalset nõu ja kas seis ongi lootusetu?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kassi vurrud – nagu ka inimeste karvad – kasvavad, mingi hetk kukuvad välja ja uued kasvavad asemele. Vurrud kindlasti elu lõpuni kassil krussi ei jää, soovitan lasta tal lihtsalt rahulikult olla – vurrude lõikamiseks ei näe põhjust.
 

Küsimus: Kas väga-väga argliku kassipojaga peaks lihtsalt ootama ja kannatlik olema või peaks ikka püüdma kontakti luua?29.01.2016

Umbes nädal aega tagasi liitus meie perekonnaga kiisutüdruk, kel vanust ca 3 kuud. Preili on steriliseerimata. Mure seisneb selles, et kiisu pelgab inimesi ja pelgab kohe väga. Kardab niipalju, et pigem veedab suurema osa ööpäevast diivani all. Diivani alt väljas käib vaid siis, kui on vaja liivakastis tolmutada, või siis, kui kõht tühjaks kipub minema. Ka neid toiminguid teeb ta äärmise ettevaatlikkusega. Jälgib meid alati ning kui me peaks mõnd oma jäset sel ajal liigutama, siis üldiselt kihutab otsemaid tagasi diivani alla.
Aeg-ajalt liigub ringi ka diivani vahetus läheduses. Kui oleme kaua ja liikumatult ühel kohal olnud (nt tv-d vaadanud). Kui ta on liikumas ja üritada teadlikult temale läheneda, siis ta põgeneb samuti diivani alla ning vahest susiseb, et näidata iseloomu. Teisisisõnu ei ole nädala jooksul me saanud ühtki füüsilist kontakti temaga loodud.
Oleme üritanud mänguasjadega teda mängima meelitada, kuid ka see ei too vedu. Käib ja luusib ringi peamiselt õhtuhämaruses ning mängimist on kuulda siis, kui ise teises toas magama heitnud.
Eelmine omanik ütles ka, et tegemist on väga ara kassipojaga. Ei osanud arvata, et kiisu nii arg võib olla. Kahju on ka sellest, et ununes sealt midagi kaasa võtta, nt mõni mänguasi, mis talle ehk seal armsaks olla saanud. Mida sellistes tingimustes teha? Kas varuda vaid aega ja kannatust, hoida liivakastis liiv puhtana ja toit alati ees või peaks ikkagi üritama luua füüsilist kontakti? Mitte teda nüüd diivani alt ära hirmutada, aga kui ta sealt ära tuleb, siis ehk teda enam mitte sinna lasta? Toas on veel teisigi peidukohti, kuhu ta saab varjuda, aga kus ta meid samal ajal võiks näha ning sedasi saaks teda üritada mängima meelitada, näha tema reaktsiooni...
Ette tänades, igasugu väärt mõtted on teretulnud :-)

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Nii noores vanuses arem kass võib kindlasti inimesega ilusti ära harjuda, kuid temaga peaks kindlasti aktiivselt tegelema. Tema lihtsalt rahule jätmine võib loomulikult ka töötada, kuid siis on ka risk, et kass otsustab, et nii ongi normaalne elada ja progressi ei toimu.
Ka uus suur elukoht võib tekitada lisastressi ja hirmu ning loomulikult teeb ka teie üritused kassiga kontakti luua raskemaks. Soovitaksin kassi ajutiselt eraldada ühte väiksemasse tuppa, kus tal ei oleks võimalik mööbli alla pugeda. Nii on võimalik teil lihtsamalt kassile läheneda ja kuigi see võib talle alguses natuke hirmus tunduda, saab ka siis tema aru, et teie paitused ja tähelepanu ei ole ebameeldiv. Lisaks sellele ärge jätke kassile suuri koguseid toitu (näiteks krõbinaid) ette vaid toitke teda vaid enda juuresolekul – nii tekib teie vahel side ja kass saab aru, et ta peab teid usaldama.
Arvan, et jätkukindla käitumisega saab väiksest arast loomast kiiresti nurrumootor!
 

Küsimus: Mis järjekorras peaks toimima, kui koerale on plaanid steriliseerimine, kas enne peaks vaktsineerima?28.01.2016

Tere,
mul on 7-kuune koer, plaan on teda lähiajal steriliseerida, kuid tehtud pole ühtegi vaktsiini. Kuidas peaks alustama, kas esmalt vaktsiini ja siis opp? Kardan, et jooksukas hakkab pihta ja peika kandidaate on ümberringi küll ja küll, kuid ühtegi pesakonda me ei soovi!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti vaktsineerige enne, sest opijärgselt on organism keskendunud haava paranemisele ning võib olla seeläbi viirushaigustele vastuvõtlikum
 

Küsimus: Kas on olemas vahendit, mis aitaks kassil põiekivide teket ära hoida?27.01.2016

Kassile tehti põie operatsioon mille käigus eemaldati kivid. Ravitoitu keeldub ta söömast, kardan, et varsti on kivid tagasi. Kuulsin, et on olemas mingisugune pasta, mis hoiab ära kivide tekke. Kas sellest võiks abi olla? Mis nimega see pasta on?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline pasta on tõesti olemas, aga põiekivide tekke ärahoidmiseks sobivatest vahenditest saab rääkida siis, kui on teada, mis kividega on tegemist, samuti ka uriini kompleksuuringu tulemus.
Põiekivi opereerinud arsti kohustus on valgustada teid millest selline olukord on tekkinud ja millised on abinõud sellest hoidumiseks. Kui üks ei toimi, tuleb Teil koos oma kiisu raviarstiga leida teine.
Pöörduge kindlasti kohe tema poole
 

Küsimus: Mida teha ja kuidas nö alustada, kui koera ei ole aastaid vaktsineeritud, kas vaktsineerimine nüüd üldse mõjubki?27.01.2016

Tere!
Piinlik küsidagi tegelikult, kuna tunnistan oma saamatust koeraomanikuna, aga teisalt vähemalt õpin ja oskan nüüd paremini toimida. Nimelt on mu koera vaktsineeritud kolme ja nelja kuuselt, üks neist on marutaudivastane vaktsiin, aga teist ma ära ei tunne, kuid nüüd siis vahepeal ei ole vaktsineeritud. Oleme arsti juures ikka käinud kui miskit on muret teinud, st siis korra aastas või kahe aasta jooksul, kuid pole mult kunagi küsitud vaktsineerimiste kohta ega ka sõnu peale loetud. Saan aru, et ka seadus kohustab tegelikult marutaudi vastu koera vaktsineerima ja see on igati mõistlik, aga mulle teeb nüüd muret, kas on turvaline teda nüüd üle mitme aasta vaktsineerida? Kas võib olla, et vaktsiin ei mõju ja tuleks kohe varsti uuesti korrata? Kas võib oodata kõrvalnähte? Kuidas soovitate algust teha?

Suur tänu teile!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti soovitan vaktsineerida ja mitte ainult kohustuslikku marutaudi vaktsiiniga vaid ka kompleksvaktsiiniga erinevate viirushaiguste vastu.
Vaktsineeritav loom peab olema kliiniliselt terve ( loomaarst vaatab alati looma ninast sabaotsani üle, kraadib, vestleb loomaomanikuga) ning ussikuur tehtud minimaalselt 10 päeva enne kaitsesüstimist
Kahju, et kliinikus pole sellele, et teie koer on vaktsineerimata ning seeläbi ilma kaitseta, tähelepanu pööratud.
Kiidan Teid väga, et selle probleemi pärast muret tunnete ning soovitan sellega kohe tegelema hakata. Loomaarst peab alati vaktsineerides rääkima looma omanikule võimalikest tagajärgedest, reaktsioonidest ja kõrvalmõjudest. Kui vaktsineeritakse tervet ja korrektselt ussikuuri läbinud looma õigesti ja nõuetekohaselt säilitatud vaktsiiniga ning steriilsete vahenditega, ei juhtu 99,9% loomadega midagi halba
 

Küsimus: Mida teha, kui 5-kuusel kiisul on kaelal lümfisõlmed juba üle 2 kuu paistes?27.01.2016

Tere
Mida teha, kui 5-kuusel kiisul on kaelal lümfisõlmed juba üle 2 kuu paistes, on saanud arstilt antibiootikume, ka on võetud vereproovid, mis on näidanud põletikku?
Kas on miskit, mida saaksin ise teha, et see paistetus kaoks ja lümfisõlmed muutuks normaalseks?
Söömist need ei sega ja kiisu on endiselt väga energiline.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleb põletik välja ravida. Kas on ka teada, kus kiisul see põletik on ja mis seda põhjustab? õige kestvusega õigetes doosides õige ravi peaks andma positiivse tulemuse.
Võimalusel saab võtta ka proovi otse lümfisõlmest ja lasta tsütoloogiliselt uurida
 

Küsimus: Mis see võib olla, kui kassil on kõrva taga väike munakas?27.01.2016

Tere,
Meil on emane 8-kuune kass, elurõõmus, mänguhimuline, sööb hästi, ei ole siiani veel temaga kunagi arsti juures käinud. Täna avastasin, et tal kõrva taga näpuotsa suurune munakas, selline pehme, ei liigu, aga kui katsun, siis rabeleb minema, ta ei taha kui katsutakse. Kas võiksite öelda, mis see on selline?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Raske ütelda. Minge ikkagi arsti vastuvõtule. Sellised palpeerides pehmed moodustised võivad olla verevalumid, abstsessid, rasvkasvajad, epidermaaltsüstid jne jne
 

Küsimus: Kas on võimalus, et õuekass harjub teise kassi ja veel koeraga?25.01.2016

Tere!
Rookisin väljas maja ees lund. Minu juurde tuli nuttes nooruke emane kass, kes oli külmast kange. Andsin süüa ja juua - loom lausa õgis. Siis kadus kuhugi. Eile juhtus sama lugu, lisaks loomakesel kõrvad ja käpad külmunud. Loom lipsas minu jalge vahelt keldrisse ja sealt enam ära ei läinudki. Hirmus hale temast, tundub, et juba kaua hulkunud, kasukas tolmu ja tuhka täis. Tegime talle sooja pesa ja anname süüa ja juua. Loomake otsib hellust, hõõrub käte vastu, kuid kui teda valesti silitan, kargab küüntega kätte, ise kohe ehmatab ja tahab hea olla. Näitab ennast vaid mulle ja mu mehele.
Saadab meid iga kord trepini, kuid edasi ei tule - kardab jälle tänavale sattuda. Meil on hea meel, et ta meil on ja kui talle keldris meeldib, las olla.
Probleem selles, et panime liivakasti, aga ta pole seal käinud. Kui teeb suvalisse kohta, siis varsti kelder ju kassi WC. Mida teha ja kuidas harjutada. Pealegi ehk õnnestub ta varsti viia arstile ülevaatusse vast narkoosis, sest metsik ikka. Ma aga tahaks, et loomake elaks meil toas - ta väärib seda. Meil aga emane kiisu ja väike koer. Kas on võimalus, et õuekass harjub teise kassi ja veel koeraga. Eraldi ruumi võimalust pole. Keldris nagu hale hoida. Käime seal päris mitu korda päevas aga siiski loomake vajab hellust ja kaminapaistet.
Ette tänades

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kui kass juba teid usaldav ja julgeb teie juurde tulla, siis pole olukord kindlasti lootusetu ja olen kindel, et ajaga võib temast saada täiesti täisväärtuslik toakass.
Liivakastiga harjub ka kõige metsikum tänavakass, sest kraapimisinstinkt on neil niivõrd tugev. Selleks, et ta aga aru saaks, et just see on õige koht, peaks ruum, kus kast ja kass asuvad olema üsnagi väike – näiteks vannituba või WC. Lisaks peaks kast olema kindlasti pealt lahtine ja võimalikult suur.
Arvan, et kõige mõistlikum olekski kass esmalt saada loomaarsti juurde, kes tema tervist kontrolliks ja ka steriliseeriks. Lisaks saab siis ka kassile ussirohtu anda, mis oleks enne tuppa teiste loomade juurde viimist väga vajalik. Pool-arglikke loomi saab kinni püüda näiteks toiduga transpordipuuri meelitades või kinnises ruumi (keldris) ka lihtsalt kahe inimesega kinni püüdes (näiteks teki sisse) ja puuri ajades.
Pärast seda saaksitegi ehk kassi juba endale tuppa viia ja algselt teistest loomadest eraldada (näiteks vannituppa). Siis saab kass vaikselt harjuda toaelu ja liivakastiga ning ka järgmise sammuna tutvuda teiste loomadega.