Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas peale nädal võõras peres olekut, võib kass harjuda ümber nii, et ei hakkagi oma hädale enam peale kraapima?20.12.2015

Mul tekkis selline pisut tobe küsimus. Mul on kass 5 kuune ja käib korralikult liivakastis ning kraabib oma tehtud hädale ilusti peale. Pean nädalaks ära sõitma, kuid lähedane, kelle juurde oma kassikese jätan, on harjunud, et ta ei lase kassil tehtud hädale kraapida ning koristab selle koheselt. Kas on võimalik, et peale seda nädalat, kui kassil ei lasta korralikult oma tegevust lõpetada, võib lõpetada hädale peale kraapimise? Olen mures, kas selline variant on võimalik või muretsen asjata.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kasside kraapimisinstikt on väga tugev ning see ei ole eriti töenäoline, et ta selle kiiresti kaotab. Samas võib kassi, kes on harjunud privaatselt oma asjaajamisi tegema, häirida see, et keegi kõrval terve aeg tema tegemisi jälgib. Arvan, et ei ole halb mõte kassihoidjaga rääkida, et ehk saaks ta Sinu kassi puhul liivakasti puhastamisega oodata kuni ta on oma tegemistega valmis.
 

Küsimus: Kuidas kuidas ilma sügava pesuta värskendada enne laevareisi tiibeti mastifi kasukat?14.12.2015

Tere. Kuidas pesta/värskendada õuekoera tiibeti mastifi kasukat, et eelolev laevareis ja korteripuhkus ühiselt meeldivalt mööda saata, ehk siis et nö. koera lõhna natukenegi vähemaks saaks. Eelmisel suvel küll pesin koera enne, saime paremaks kuid tiibeti mastifi põhjakarva sisse on võimatu pääseda, nii tundus, et puhkusekodus oli uksest sisse tulles esimesena siiski tunda, et koer on majapidamises :) ja nii ka laevas. Kas oleks mingeid häid näpunäiteid, kuidas ilma sügava pesuta (talvine aeg) värskendada koera kasukat? Koer käib aeg-ajalt toas, kuid tema toasviibimised jäävad üsna lühikeseks, nii igapäevaelus õuekoera lõhn meid muidugi ei häiri.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Minu enda selle kogemuse ei olnud. Kogu elu hoidsin saka lambakoerad, korgid ja bordercollied. nendel ei ole sügav paks karv. Aga minu õpilased, kellel on selle karva tüüpiga enne näituse või mingi muu vajadusel viivad koerad Koertekeskuse pesulas. Info saate siit http://www.koertekeskus.ee/. Nendel on head tingimused selleks et pesta ja kuivatada koerad pikka paksu tüüpi karvaga.
 

Küsimus: Kas ongi nii, et steriliseeritud kassidest 1-2% jäävadki indlema ja kas tuleks teha kordusoperatsioon?10.12.2015

Tere. Peale esimest indlemist 2014 veebruaris steriliseeriti loomakliinikus meie emane kass 2014 märtsis. Esimest korda oli tal sterilisatsioonijärgne indlemine 2 kuud peale operatsiooni. Loomaarsti soovitusel andsime kassile Perlutex tabletti 3 päeva. Alguses indlemine kordus umbes 3-4 kuu tagant. Selle aasta augustist alates on periood pidevalt lühenenud ja novembrist alates indleb ta iga paari nädala tagant. Operatsiooni teinud arst kommenteeris nii, et steriliseeritud kassidest 1-2% jäävadki indlema. Mida peaksime tegema? Kas tuleks teha kordusoperatsioon? Kuidas mõjub kassile sage Perlutex tablettide andmine?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sellises probleemis võib peituda nii möödalaskmisi kui ka müstikat.
Nimelt võib operatsiooni käigus jääda tükike munasarja eemaldamataning tulemuseks ongi jätkuv indlemine. Kuidas Teie kiisu opp kulges, teab teda opereerinud arst. Usun, et kui seal oleks olnud mingeid komplikatsioone, oleks ta teile kindlasti sellest rääkinud.
Müstika valdkonda kuulub aga see, et tõepoolest hakkab korrektselt steriliseeritud kassidest väike protsent ühel hetkel uuesti emassuguhormooni produtseerima. Päris täpselt veel ei teatagi, millised koed seda teevad ja miks, aga nii see on.
Kui Teie kass kuulub selle väikese protsendi hulka, siis ega head lahendust pole. Uuesti opereerida tasub ainult siis, kui on teada, et midagi võis jääda eemaldamata. Selline lõikus, kus lihtsalt avada kõhuõõs ja hakata otsima, oleks väga kurnav nii lõikajale kui kassile. Sage perlutexi andmine kassile pole ka kohe üldse hea.
Võibolla tasuks minna kogenud ultrahelispetsialisti juurde. Äkki leiab võimaliku lahenduse
 

Küsimus: Kas 1,4-aastane yorki võib südame laienemisest paraneda?08.12.2015

Tere!
Minu 1,4 a yorkshire terjer köhis 2-3 päeva, kui köha üle ei läinud, pöördusime 21. novembril loomaarsti poole. Tema mõõtis temperauuri, kuulas koera ja tegi röntgeni. Diagnoos: südame laienemine. Arst kirjutas mingeid tablette (nime kahjuks ei tea), mida igal õhtul koerale anda. Kümne päeva pärast kutsus uuesti kontrolli.
Olen väga mures ja tahaks teada, kui kaua on minu koerale elupäevi antud, kas see haigus on kaasa sündinud, kas koer peab nüüd elu lõpuni tablette võtma, mida peaksin veel teadma, et oma koera hoida (jooksmine, müramine jne).
Kas oleks äkki mõttekas veel teise arsti arvamust küsida?
Ja veel - kui septembris kaalus mu koer 2,200 kg, siis nüüd novembris 2,600 kg, on see normaalne? Või on kaalutõus seotud selle hirmsa diagnoosiga.
1. detsembril käisime uuesti arsti juures. Tabletid on mõjunud, koer ei köhi enam. Seekord oli teine arst, kes ütles, et noor koer võib sellest südamehaigusest (südame laienemine) ka välja kasvada. Ta kutsus meid uuesti detsembri lõpus, et teha siis uus röntgenipilt ja võrrelda seda pilti esialgsega.
Seekordne arstilkäik andis lootust, et olukord ei pruugigi nii hull olla, kui kartsin. Peale teise arsti arvamust tekkis uus küsimus – kas on siis lootust, et minu koer võib täiesti terveks saada?

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mul on väga raske seda haiguslugu adekvaatselt kommenteerida ilma
täieliku anamneesita ja koeraomanikku küsitlemata, ilma koera auskulteerimata, röntgenpilti nägemata. Igal juhul on südame laienemine selle klassikalises mõistes e. dilatatiivne kardiomüopaatia sellises vanuses koera puhul suhteliselt ebatavaline ja esineb pigem eakamatel koertel seoses südamelihase lõtvusega. Sellisel puhul hakkab südame vasemat vatsakest ja koda eraldav klapp nö läbi laskma ning eriti füüsilise pingutuse, mingi erutava emotsiooni aga ka une ajal ei ole süda enam võimeline piisavalt väikesest vereringest verd vastu võtma ning kopsudesse tekib venoosne pais. liigset vedelikku ja bronhidesse kogunevat lima hakkabki loom välja köhima.
Yorkshire terjeritel tekib aegajalt, kui nad kaalus juurde võtavad, probleeme hingetoruga e trahheaga - kaasneb samuti köha. Kuna yorkide rinnakorv on suhteliselt väike, tundub nende süda röntgenülesvõttel alati visuaalselt suurena. Ka see, kui koerale on ussirohi ammu andmata, võib väljenduda köhaga ( sooleparasiitide vahevormid rändavad läbi kopsude)
Soovitan diagnoosi kinnitamise ja südamerahu huvides pöörduda ka erialaspetsialisti poole. Kuna EMÜ kardioloog P. Mõtsküla on hetkel uusi teadmisi omandamas Londonis, jääb üle valida dr. Villemson-Kavak Viljandis. Soovitan soojalt
 

Küsimus: Millal tuleks saksa lambakoera vaktsineerida ja ussirohtu anda?03.12.2015

Tere,
On kavas võtta kahe päeva pärast saksa lambakoer ja tahaks teada kui vanalt tuleks teda vaktsineerida ja ussirohtu anda? Kutsikas on sündinud 30.10.2015.a.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Tavalist kasvataja ennem äraandmist annab ussirohtu ja korraldab esimene vaktsineerimine. Esimene vaktsineerimine tulem teha alates 8 nädalad. Edu teile kutsiaga. Mina ka sain 3 päeva tagasi border collie kutsikas. Kasvataja kõik uuringud ja vaktsineerimine korraldas ise.
 

Küsimus: Miks kass istub liivakasti äärel, aga häda ei tee?27.11.2015

Kass (4,5 a) istub tihti liivakasti äärel, aga ei tee häda, samas on näha, et ta soovib urineerida? Pärast istumist lakub sabaalust. Kass on isane ja kastreeritud.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Selline tegevus võib viitada meditsiinilisele murele ning soovitan Teil pöörduda kiiremas korras loomaarsti poole. Isased kastreeritud kassid on põie- ja kusejuhahädade suurim riskigripp ning Teie kass võib olla urineerimisega mõne haiguse tõttu hädas.
 

Küsimus: Mida saaksin teha, et kutsikas minu koolisoleku ajal aedikus kogu aeg ei uluks ja ennast mugavamalt tunneks?23.11.2015

Tere, Kui mina olen koolis, on mu 6-kuune kutsikas aedikus, kuid ta haugub ja ulub terve selle aja, mis ta seal on. Aedik on üsna suur ja koolipäevad ka nii väga pikad ei ole. Nii, et küsimus on, et kuidas saan ma aedikus olemist tema jaoks meeldivamaks muuta?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kutsikas võib olla kardab jääda üksinda aedikusse või ta ei taha olla kinni aedikus seetõttu, et enamus aega on ta perenaise kõrval ja võtab aedikus olemist solvumusega. Kutsikas hakkab suhtuma aedikus olemisse rahulikumalt siis kui ta hakkab seal olema ka muul ajal kui ainult perenaise äramineku tõttu. Kutsikaga tuleb palju jalutada, mängida, õpetada teda sooritama mingeid harjutusi. Alles pärast seda pange kutsikas aedikusse. Iga kord enne aediku ukse kinni panekut visake talle krõbinad laiali. Kutsikal tekib veel tegevust peale ukse kinni panekut ja ta rahuneb maha.
 

Küsimus: Mida teha kui kassipoeg käib öösel mu juukseid masseerimas ja see segab magamist?18.11.2015

Mul on selline probleem, et kass käib igal öösel mu juukseid nö masseerimas, ootab kuni ma magama jään ja tuleb suure nurrumisega masseerima nii nagu kassipojad ema kõhtu masseerivad, et piima saada. See pidi tähendama, et kass tunneb ennast turvaliselt. Meie kass on üsna varakult, juba kahe kuuselt, ema juurest ära võetud. Kuid vali nurrumine ja küünte peanaha sisse lükkamine ei ole mul juba pikemat aega lasknud magada. Olen proovinud ööseks ukse kinni panna, et kass ei tuleks magamistuppa, kuid ta kraabib ja nutab ukse taga nii kaua kui ma alla annan, sest see laseb veel vähem magada. Olen proovinud ka teda järjepidevalt eemale lükata, kuid seegi ei päästa, mõnikord aitab vaid korraks, siis ootab, et ma uuesti magama jään ja on jälle platsis. Kui ma paneks veepritsi padja alla ja pritsiks teda, kui ta hakkab tulema või sisiseks ta peale, kas see ei või panna teda mind vihkama, kui ma tema turvatundele nö kurjalt vastan? Mis või kas üldse miski aitab teda eemal hoida?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Juuste nätsutamine ja sõtkumine on varaselt ema juurest ära võetud kassipoegade puhul üsna tavaline. Kuna tema jaoks on see väga instinktiivne tegevus, siis loomulikult on ta segaduses ja ei saa aru, miks seda tal teha ei lubata – eriti kui ta on seda juba pikalt teinud. Kui tahate, et ta lõpetaks nätsutamise, arvan, et teil oleks kõige rohkem edu kassi magamistoast eemale hoidmisega - ning seda järjekindlusega. Loomulikult on see alguses väga raske, kuid mõne päeva-ööga peaks kass juba uuest olukorrast aru saama. See oleks tõenäoliselt pikas perspektiivis ka teile endale meeldivam variant, kui pimedas voodis vett pritsida.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et kassid päras 4-aastast kooselu on nüüd tülis ja kaklevad?18.11.2015

Tere,
Mul on 10-aastane isane kass ja 4,5 aastane emane kass. Mõlemad kassid on võetud kui nad olid umbes poole aastased ning on toakassid. Isane kass oli kastreerimata aga emane kass oli juba meie perega liitudes steriliseeritud. Neli aastat on kassid väga hästi läbi saanud aga nüüd viimased 10 päeva on olukord täiesti muutunud. Mõned korrad on kassid kakelnud ja nüüd emane kass tundub, et kardab isast kassi. Ta susiseb-uriseb ja kui võimalus, siis jookseb peitu aga isane tormab võimalusel järele. Kui nooremat kassi näha pole, siis vanem kass käib toas ring ja teeb kutsuvat häält. Kas emane steriliseeritud kass eritab ikkagi mingeid erilisi lõhnasid, mis isase segi ajasid? Kas pole imelik, et neli aastat hiljem hakkas isast emase lõhn segama. Käisin mõned päeva tagasi loomakliinikus isast kassi kastreerimas lootuses, et ehk muutub kasside omavaheline läbisaamine. Praeguseks on olukord ikkagi endine. Isegi kui võtan noorema kassi sülle, siis mingi aja pärast hakkab ta teise kassi peale "urisema". See olukord tekkis nii äkki. Kuni selle päevani said nad tõesti väga hästi läbi. Praegu on isane kass minu toas ja emane kass minu pojaga teises toas. Aeg-ajal lasen nad ühte tuppa, et näha, kas on muutust toimunud. Eraldi tubades on nad täiesti rahulikud: ei susise ega urise ja magavad öösel rahulikult. Kas peaksin vahel võtma ühe kassi enda tuppa ja siis vahel teise või peaksingi laskma nad lihtsalt kokku? See viimane variant on vist mitte eriti mõistlik. Tegelikult on isane kass olnud rohkem lähedust otsiv kass, igal võimalusel ronib sülle ja magab öösel minu juures, aga nüüd nii "kuri". Emane kass seevastu ongi olnud mitte selline sülekass, vaid vahel tulnud ja ninaga müksanud vastu nina. Sellel saatuslikul päeval ma keelasin nooremat kassi, kuna talle meeldib kõigile korteri ukse juures õlale hüpata. Sagimist oli sel hetkel palju. Kas see keelamine võis mõjutada nende suhteid. Üks kord küll kui emane kass ukse juures kräunus ja ma teda keelasin, siis isane kass ajas ta ukse juurest ära. Kuid siis mingit kaklust õnneks ei toimunud.
Või on tegemist võimuvõitlusega. Kas emase ja isase kassi vahel võib käia võimuvõitlus?
Ostsin rahustamiseks ka Feliway. Olen seda pihustanud kaks korda päevas neljal päeva.
Loodan, et oskate selle info põhjal midagi soovitada, sest ma ei tahaks kumbagi kassi kuhugi teise peresse anda.
Ette tänades

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Raske on täpset põhjust üritada välja mõelda, miks vanad sõbrad korraga tülli on läinud, kuid isase kassi kastreerimata olek võis selles kindlasti rolli mängida. Kastreerimata loom on olenemata teiste loomade seisust rohkem äksi täis ning tülialdis. Pidage ka meeles, et kastreerimise mõju ei ole näha päeva pealt, hormoonid võivad möllata kuni 6 kuud pärast operatsiooni.

Arvan, et kassid, kes on varem hästi läbi saanud, võivad seda saada ka pärast sellist juhtumit. Soovitan teil proovida nende kahega korraga erinevaid tegevusi läbi viia – toita, maiust anda, mängida – nii et nad peaksid olema lähestikku olukorras, kus on mõni teine tähelepanukiskuja. Kassid võiksid ka võimalikult palju aega koos veeta, et teineteisega uuesti harjuda. Ka feliway ei tööta päevapealt, vaid tulemusi vöib näha mõne nädalaga – soovitan pigem seinadosaatoriga varianti, sest sprei on mõeldud pigem pisikestele aladele (nagu näiteks transpordipuur), mitte korterisse.

Ärge andke alla, olen kindel, et kassid ajaga rahunevad ning saavad uuesti sõpradeks!
 

Küsimus: Mida teha kui mu kassipoeg keelamise peale teeb veel rohkem pahandust?17.11.2015

Mul on 5-kuune kassipoeg ja tal on väga suur tähelepanuvajadus, ma tegelen temaga igal võimalikul hetkel, kuid kui selja keeran, siis ta läheb teeb midagi, mida ta teab, et ta teha ei tohi, näiteks läheb kraabib lillepotist mulda, ronib palmi otsa, riidenagi otsa, kraabib diivanit või hüppab küüntega mu riiete külge. Kui ma pahanduse tegemise eest teda keelan, öeldes valjemal toonil, et ei tohi või pritsin veega, siis ta läheb teeb kohe midagi muud, mis on keelatud. Konkreetne näide: kassipoeg ronis palmi otsa ja kõõlus seal, kui ma läksin keelama, siis ta jooksis koridori riidenagi otsa, läksin uuesti keelama, aga ega ta ei loobu, üritab ikka ja jälle.
Mida teha kui kass ei kuula üldse sõna?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Teismeliseiga on nagu inimlaste puhu, ka kassilaste puhul üks kõik närvesöövamaid ja kannatust proovile panevamaid. Sellises eas kassi tähelepanu vajadus on lõputu ja energial pole piire. Keelust ta ehk isegi saab aru, aga uudishimu ja kehast pulbitsev soov ringi karata on lihtsalt liiga suur.

Soovitaksin loomapoest vaadata interaktiivsemaid mänguasju, millega kassil ka üksi põnev mängida oleks – ehk mõni ise liikuv hiir või maiuspalade otsimise "lauamäng". Ainuke viis teda rahunema panna on teda väsitades. Lisaks sellele ehk on ka teie enda jaoks kergem kassiga mängida näiteks laseriga, mis ei vaja inimesest palju, kuid kassile on lõbu tundideks. Kui ta teeb pahandust mõngite kindlate asjadega, mida te ei soovi, et ta puutuks, siis võib neid määrida ka kasse peletava vahhendiga, mis on saadaval loomapoodides. Kuna kass on ka juba üsna küpses eas, siis aitaks pikemas perspektiivis kindlasti ka tema kiiremas korras kastreerimine.