Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võiks olla kassi käpal ühe sõrme padja ümber olev hall nahk või moodustis?26.10.2016

Kassi käpal ees ühe sõrme padja ümber on hall nahk või moodustis? Mis see olla võiks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Täpsema vastuse andmiseks peaks kindlasti seda moodustist lähemalt uurima. Käpapadjandite nahk on paksem ja mitmekihilisem. Aegajalt võib esineda nö nahapaksendeid ( nahk uueneb ja vanad naharakud kogunevad padjandi ja varvast katva naha piirile ega irdu nii nagu mujal) võib esineda ka armkudet, nahapapilloome jm
 

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et 7-kuusel kassipojal on mitu nädalat kõht lahti?26.10.2016

Tere. 7-kuusel isasel kassipojal on kestnud juba mitmeid nädalaid kõhulahtisus. Oleme ise eeldanud, et asi on toidus ja uues elukohas (tuli meile kuu aega tagasi). Vahepeal tundus, et asi hakkab paremaks minema (seetõttu ei ole ka arstile jooksnud) kuid täna on jälle hullem seis. Kass sai ka hiljuti vaktsineeritud ja andsime ka ise ussirohtu kaks nädalat tagasi pasta kujul. Kass on ise väga energiline, sööb palju ja ei tundu küll midagi hullu olevat. Oleme testinud ka erinevat toitu (poetoit, kana, kvaliteet-toit). Mis võiks olla probleem?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti avaldavad oma mõju nii uus keskkond, pidevalt vahelduvad uued toidud, vaktsineerimine ja ussirohu andmine ja kui kass on ka veel kastreerimata, siis ka suguküpsusega lisanduvad ärevusnoodid.
Kui te kassi vaktsineerimas käisite, siis mida loomaarst sellest probleemist arvas ja kas mingi arutelu sel teemal ka toimus?
Kõhulahtisuse põhjuseid on muidugi palju - toidutalumatus, siseparasiidid, soolepõletik, ärritus, viirushaigused jne jne
Vaktsineerida saab ainult kliiniliselt terveid loomi. Mina kõhulahtisusega looma kaitsesüstida ei julgeks.
 

Küsimus: Miks kass mängides laserpointeri täppi taga ajades aevastama hakkab?17.10.2016

Tere!
Kasutan vahest laserpointerit, et kassiga mängida. Ta läheb sellest äärmiselt ekstaasi ja ajab laseritäppi taga nagu pöörane, mille peale hakkab aga ohjeldamatult aevastama. Kui ~10 minutit puhkab, lõpeb ka aevastamine. Kass on noor, umbes kahe aastane. Jookseb aias ka ringi ning püüab osavalt hiiri, ent muu kehaline aktiivsus teda aevastama ei aja, ainult laserpointeri tagaajamine.
Kas on põhjust muretsemiseks ja mis viga võib olla? Ilmselt oleks mõistlik mänguperioodid lühemad ja mängutempo madalam hoida?

Kõike head!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ilmselt on tõesti mõistlik kohe mängus paus teha, kui kass aevastama hakkab.
Laserpointeri ja aevastamise seosest kassidel kuulen ma ausalt öeldes esimest korda aga tõenäoliselt on probleem selles, et ülierutudes toimub midagi ülemiste hingamisteedega ( limaskesta turse vms). Igaks juhuks võiks selle probleemiga ka tervisekontrollis käia
 

Küsimus: Kas see, et koer on hakanud varasemast rohkem vett jooma, hingeldab ja väriseb ka vahel, on haigustunnus?15.10.2016

Tervist!
Sooviksin teada, mis mu koeral viga on. Koer on hakanud pidevalt palju jooma vett, tavaliselt ta ei joonud nii palju vett kui praegu, hingeldab, väriseb ka vahel, kuigi toas külm ei ole ja lisaks, kui ta oksendab, siis okse on kollakat värvi ning lima moodi. Mu koer on vana. Kas koeral võib olla mingi haigus, mida tuleks kohe ravida?

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti annavad sellised muutused märku sellest, et midagi on tervisega korrast ära ja eeskätt viitavad valureaktsioonile. Kindlasti tuleb arstile pöörduda ja täpsemalt uurida. Kuna kirjast ei selgu, kas koer on isane või emane, steriliseeritud või mitte ja palju palju palju muud tähtsat tema kohta, siis ei oska ma ka ühtegi kindlat haigust esile tuua. Suurenenud veetarbimine võib viidata mõnele neeruprobleemile aga ka diabeedile, püometrale. Oksendamise põhjuseid ei jõua kõiki üles lugedagi aga samas on vajalik kiire sekkumine.
Minge sõbraga kindlasti ja kiiresti arstile
 

Küsimus: Kas koera köha võib olla tingitud ülekaalust?12.10.2016

Tere
Mure koera pärast. Hingab ja köhib juba pikemat aega aeg-ajalt kuidagi imelikult. Nagu röga vms oleks tal kuskil hingamisteedes kinni või nagu ei saaks hästi hingata või ei oskagi täpselt kirjeldada. Elame maal ja käisime siin kohaliku loomaarsti juures, kes arvas, et põhjus selles, et ta olevat 20 kg ülekaalus. Nüüd hoiame teda rohkem väljas küll, kuigi ega ta seal eriti olla ei taha ja üritame päevas vähemalt korra temaga jalutamas käia ja tema toitumist piirata. Kas see köha võib tal sellest olla või mis üldse tegema peaksime?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Köha ( ja köhatamise) põhjuseid on päris mitmeid ( alates siseparasiitidest ja lõpetades südame laienemisega)ja kui ei tea koera vanust, sugu, tõugu,rääkimata veel tema üle vaatamisest, on midagi konkreetselt välja tuua päris raske
Kindlasti oleks vaja minna kliinikusse, kus saab looma üle vaadata, kopse ja südant kuulata, vajadusel teha röntgenpildid ja võtta vereproovid ning eelkõige Teiega vestelda, et selgitada välja kõik koera eluolu ja tervisega seonduv kutsikaeast alates
Ülekaal on kindlasti tõsiste probeemide allikas aga igal juhul tuleks kinnitada või välistada ka teised köha põhjustada võivad probleemid
 

Küsimus: Mis võib teha kassile muret kui tal on erinevad käitusmismaneerid ja liigutuse, näha on et midagi on korrast ära?07.10.2016

Kass on hakanud kõrvasid raputama ja seda üha enam. Oleme käinud mitu korda ka loomaarstil, on võetud vatitikuga proove ja vaadatud, kas on lestasid (mikroskoobiga), kuid ei ole leitud. Kassil on kõrvade sees mustad täpikesed, kuid kõrvast leidis arst kõige rohkem sellist pruunikas-musta vaiku, vasemast kõrvast, teine puhas.
Milles võib olla asi?
Lisaks hakkab end järsku lakkuma nagu miski pureks teda? Kirburohi alles antud. Ja hoiab ka seda vasakut kõrva nagu lontis vahepeal ja vahepeal jookseb ringi nagu keegi ajaks teda taga või kuuleks nagu midagi/kedagi ja on hirmul?
Lisaks oleme paaril korral märganud, et kass lohistab tagumikku mööda vaipa. Arst vaatas ka selle üle läbi häda ja miskit sealt ka tuli ehk siis paunad täis, kuid peale seda 1 nädal, lohistas ta taas end mööda vaipa. Kas paunad ei saanud korralikult tühjaks?
Kuna meie loomaarst ütles, et tema ei oska enam midagi teha, siis oleme nõutud!
Mis võib kassi piinata?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kõrvalestad on välistatud ja ka teiste võimalike parasiitide tõrje on tehtud ning tulemust pole, peaks teie loomaarst suunama teid erialaarsti poole. Seda pruunikat kõrvanõret saab uurida ka tsütoloogiliselt ( kas on baktereid, seeni vms), kass võib olla ka ülitundlik millegi suhtes, vajalik oleks võtta kliiniline veri, samuti ei selgu kirjast, kas on tubane või käib ka õues ja kui siis kellega ta seal kokku puutub, kas viimasel ajal on vahetatud toitu või on tubases keskkonnas toimunud mingeid muutusi, kas raputamine algas äkki või süvenes pikkamööda
Kui ta ühte kõrva hoiab ja teine on puhas - kas kuulmekäiku on põhjalikult uuritud ja otoskoobiga vaadatud - võimalik võõrkeha?
 

Küsimus: Kuidas toimida 2-kuuste eri soost kassidega, et nad ei jõuaks paarituda enne kui steriliseerimiseks vajalik vanus käes?07.10.2016

Tere
Oleme peatselt kodupakkujaks kahe kuu vanustele kassipoegadele, üks emane ja teine isane. Kassid on erinevatest pesakondadest. Minu küsimus seisneb selles, et soovime kindlasti vältida loomade paaritumist, kuid kuidas peaksime tulevikus tegutsema, et seda 100% välistada? Kuna kassid saavad suguküpseks ca 6-kuuselt ning operatsioonile saab minna alates sellest vanusest, siis kuidas teha kindlaks, et nad enne operatsiooni paarituma ei hakkaks? Tean, et on olemas kassidele mõeldud beebipillid, aga nende kõrvalmõjud pidid olema päris tõsised.

Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

6 kuuselt suure tõenäosusega emasel kassipojal veel jooksuaeg ei alga aga kuna sellest vanusest alates võib kiisud juba opile viia, siis soovitan kõigepealt isane ära lõigata.
Beebipille ei soovita tõesti kassile andma hakata. Pigem nii, et isane 6 kuuselt ja emane 7 kuuselt opereerida
 

Küsimus: Kas on normaalne, et kastreeritud kass on 2 kuud peale kastreerimist ikka veel seksuaalselt aktiivne?21.09.2016

Tere.
Kas on normaalne, et kastreeritud kass on 2 kuud peale kastreerimist ikka veel seksuaalselt aktiivne? Kass on 2-aastane ja lisaks temale on veel steriliseerimata emane kass.
Jooksuaeg veel hullem kui enne kastreerimist.
Aitäh vastamast

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

tere

Kui isane kass on korrektselt kastreeritud, ei tohiks ta reeglina enam suguliselt aktiivne olla. Selle juhtumi puhul võib probleem olla selles, et steriliseerimata emane kass oma innaaja käitumisega provotseerib isast, kes selle peale reageerib habituaalselt ehk harjumuslikult. Seda juhtub kassidega, kes kastreeritakse suhteliselt hilises vanuses ja nii jääbki harjumuslik reaktsioon emase kassi jooksuajale.
 

Küsimus: Mis võib küülikul viga olla, kui ei söö ja krigistab hambaid?03.08.2016

Tere! Meil on hermeliin. Ta ei söö juba 3 päeva. Vett joob, kuid toit üldse ei huvita. Hoiab omaette, ei lase paitada ja pidevalt krigistab hambaid, liigub vaevaliselt. Väljaheide on normis.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tuleks kontrollida nii hambaid kui ka seedesüsteemi laiemalt. Ilmselt oleks vaja ka röntgenipilt teha.
Hammaste krigistamine võib olla hammaste probleem ( terav serv, valehambumus) aga ka valureaktsioon
 

Küsimus: Mida ette võtta kui kass on muutunud ootamatult agressiivseks ja ründab?31.05.2016

Tere!
Mul on kodus varsti aastaseks saav emane toakass (lõikamata). Kõik on olnud ilus tore, käitunud nagu tavaline kass ikka. Kuni nüüd paar päeva tagasi - nimelt istusin rahulikult diivanil ja nagu kassil kombeks, tuleb ta mu käevangu kaissu magama. Magas rahulikult, mingil hetkel ärkas ja hammustas käest. Lükkasin ta kohe põrandale, kass hüppas jälle diivanile ja hammustas ja kriimustas ja nii mitu korda. Mingi hetk rahunes maha. Nüüd eile oli jälle, ta ei maganud vaid kõndis toas ringi ja siis hüppas minu juurde ja hammustas käest, lükkasin ta maha ja pistsin karjuma, emaga peletasime teda eemale, rääkisime rahulikult toonil nagu väikse lapsega, hoidsime patju jalge ees, et ta rohkem kallale ei tuleks. Ja täna ka jälle, jooksis minu ja ema vahet, ei suutnud otsustada kuhu tahab kerra visata ja siis jälle hüppas minu kallale, õnneks ema suutis ta maha rahustada. Kass ise on sel hirmutaval ja agressiivsel hetkel silmad suured peas, pupillid on hästi suured, ühe korra oli hästi turris ja kihises ja mäugus nagu oleks jooksuaeg. Väiksest peale olen pannud tähele, et tal minu vastu midagi, alati olen mina saanud tema käest küünistada ja hammustada aga samas igal öösel tuleb mu käevangu magama. Mitte kuidagi ebaõiglaselt ma teda kohelnud pole, pigem vend mängib temaga vahest liiga "retsilt" aga mina olen kassi silmis see paha inimene vms. Mis tegema peaks? Viima arsti juurde ja ütlema, et mu kass on vahepeal hull või mis? Tal vahepeal olid siin emakaga arvatavasti halvad lood, aga ehk kass näitab niimoodi valu välja? Pole jõudnud lihtsalt arsti juurde.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pigem on sellised käitumisprobleemid ja agressiivsushood seotud suguhormoonide ning soojätkamisinstinktiga. Toakassi steriliseerimata jätta ei ole õige, sest innaajal juhivad tema käitumist suuresti instinktid ning probleemid on kerged tulema. Mõelge kindlasti lähemal ajal lõikuse peale või siis laske emakat-munasarju lähemalt uurida