Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida arvata kassi käitumisest, kui hommikul oli tavapärasest närvilisem, lakkus käppi, tagajalgu, saba... ?12.05.2015

Tere!
Hommikul käitus kass väga veidralt. Nimelt oli tavapärasest närvilisem, lakkus käppi, tagajalgu, saba - kõike. Sealjuures vehkis sabaga, tehes ringe igas suunas, nii seistes kui ka istudes. Käppade pesemine või muu kehaosa pesemine ei ole ette planeeritud ega rahulik. Pigem see juhtub äkki ja neurootiliselt.
Mulle tundub, et kiisu on millegi pärast endast väga väljas.
Kas tegemist on kirpudega? Kõhukinnisus?
Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tundub küll kirjelduse järgi, et kiisu on kuskilt kirbu saanud ja see häirib teda väga.
Ostke talle korralik kirburohi kliinikust ja kui probleem ei kao, siis ülevaatusele
 

Küsimus: Mis võib koeral viga olla, kui pärast antibiootikumikuuri tilgub peenisest jällegi verd?06.05.2015

Tere!
Koeral tuleb peenisest verd. On saanud antibiootikume (marbocyl). Pärast antibiootikumikuuri on kaks kuud korras ja siis hakkab uuesti verd tilkuma. Üldjuhul on olnud uriini sees punast värvi, kuid hetkel tilgub puhast verd. Koer on 11 aastane saksa lambakoer (isane). Oleme teinud 2 korda ultraheliuuringut ja pole kasvajat näidanud. Samuti vereproov on võetud ja on olnud korras.
Mis võimalused veel on?

Tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas uriini kompleksuuring on tehtud? Kui ei, siis kindlasti teha ja koguda mitte keskjoa uriini, nagu tavaliselt, vaid võtta tsüstotsenteesi teel otse põiest. Sellega me saame ära diferentseerida, kas veri tuleb põiest või alumistest kuseteedest. Kui põiest võetud proovis verd pole, siis tuleks tähelepanu pöörata eesnäärmele (palpeerimine, röntgen, tsütoloogiline uuring).
 

Küsimus: Mis võib kutsal viga olla, kui juba neljandat söögikorda sööb väga vähe?06.05.2015

Tere.
Täpselt 3 päeva tagasi sai käidud loomade kiirabis, sest kutsal olid gaasid. Järgmine ja ülejärgmine päev kõik korras - sõi ja mängis (vanus 2 kuud ja 1 nädal mopsikul).
Tänasest ei taha üldse süüa, ei keedetud kana ega veiseliha, mida varasemalt sõi poolspagaadis. Samuti on kasvanud uneaeg - nagu kutsa oleks unisem.
Milles võiks probleem olla ja mis oleksid võimalikud lahendused?
Kas võib tegu olla lihtsalt noore kutsika tujudega (kuid juba 4. söögikorda sööb ülimalt vähe).
Loomade kiirabis olid veri ja rooja test korras.
Täname ette,

Lugupidamisega

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eks sellises vanuses kutsikaga saabki algusepoole natuke vaeva näha, sest uus keskkond, uued inimesed, sageli ka uued toidud. Kui loomal kaob isu ja ta tundub ka loium, on probleem kas söögis, sööjas või mõlemas. Kuna kutsikal tekkisid gaasid, tuleks hakata analüüsima, kas see on toidutalumatuse reaktsioon mingile toitainele või probleem hoopis seedetraktis (ärritus, põletik, parasiidid)
Kõige parem oleks seda analüüsida koos oma "pereloomaarstiga", sest arutlemist, küsimist, vastamist on palju ja iga Teie vastus võib esile kutsuda uue küsimuse ning siin meil lihtsalt ei ole mõistlik kõiki versioone välja käia ning neid siis õhku jätta.
 

Küsimus: Millega võiks tegu olla, kui mopsil on pruunid punnid koonu otsas?04.05.2015

Kutsikas on 2 ja poole kuune. Kui ostsin, siis juba paistis koonu otsast paar pruuni pisikest junni. Nüüd neid näole juurde tulnud koonu piirkonda. Millega võiks tegu olla.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selliste punnide puhul võib alati kahtlustada põletikulist protsessi - akne, follikuliit vms aga kõige kindlam oleks ikkagi need arstile ette näidata.
 

Küsimus: Miks on kassil pool saba paljas, kas tal on ussid või mingi muu haigus?04.05.2015

Tere. Selline küsimus, et kassil on pool saba just ülevalt poolt paljas, millest see tuleb? Kas on variant, et tal on ussid või siis mingi muu haigus?
Aitàh

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Variante on erinevaid. Välisparasiidid, rasunäärme ummistus, seenhaigus. Õigem oleks lasta arstil üle vaadata.
 

Küsimus: Millega võiks tegu olla, kui tiibeti mastiffil on silmad punased, vesised, ajavad rähma?24.04.2015

Tiibeti mastiffil on silmad punased, vesised, ajavad rähma. Puhastades füsioloogilise lahusega, ei lähe ka olukord paremaks, koer on 1 a 2 kuune. Millega võiks tegu olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla silmapõletikuga aga võimalik on ka allergiline reaktsioon või veel midagi kolmandat. Kindlasti tuleks minna arsti juurde ning lasta silmad üle vaadata ja vajalikud testid teha. Selest sõltub kas ja millist ravimit ta vajab ning millist ravimvormi tohib kasutada ilma silma rohkem traumeerimata.
 

Küsimus: Kas kassil on stress, et lakub oma küljed karvadest puhtaks ja kipub välja?24.04.2015

Suur mure 11-aastase emase kassi pärast, kes on sügisel-talvel toakass, kuid kevadel-suvel saab õues toimetada. Kevade lähenedes muutub ta rahutuks, ronib mööda uksepolstrit üles ja avab ise ukse. Jalutab veidi trepikojas ja keldris ning siis tuleb koju tagasi. Vahel karjub seal koleda häälega.
Juba teist nädalat katkub ta endalt karvu - külgedel on paljad laigud. Varematel aastatel on ta lakkunud karvutuks oma kõhu ja jalad, sinna on tavaliselt mõne aja möödudes karv tagasi kasvanud. Praegune olukord on väga ehmatav. Tundub, et ta ka sööb oma karvatuustisid, olen suust nii mõnegi tuusti välja kiskunud.
Toitumist ma pole muutnud - sööb endiselt Urinary krõbinaid ja erinevaid kassikonserve, samuti toorest hakkliha ja kanaliha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loomulikult võib see olla stressikäitumise üks avaldumisvorme.
Teie kirjast ei selgu kahjuks, kas kiisu on steriliseeritud või mitte ehk siis kas tegemist võib olla suguhormoonidest tingitud käitumisega.
Kuna ta sööb Urinary krõbinaid, siis järeldan sellest, et tal on olnud probleeme kas alumiste kuseteedega, põiega vms. Ma arvan, et seda karvade väljalakkumise/katkumise põhjust peaksite arutama-uurima koos oma raviarstiga, kes teab täpsemalt tema haigusi ja probleeme ning oskab ka täpsemaid seoseid luua (näiteks võib stressiga kassidel tekkida idiopaatiline tsüstiit, mille puhul samuti osad kassid lakuvad kõhualuse ja tagakäppade siseküljed karvadest puhtaks). Kas kevaditi on näiteks tema uriiniproovi uuritud? kaua ta on Urinary toitu söönud ja millise diagnoosiga?
 

Küsimus: Mis lootus on, kui 8-kuusel kassil on saba kolmanda ja neljanda lüli vahelt murdunud?20.04.2015

Tere
Mul on 8-kuune kassipoeg, tal on saba murdunud kolmanda ja neljanda lüli vahelt. Käisime kiisuga arstil. Arst tegi pildi ja ütles, et vaja amputeerida. Hetkel saame põletikurohtu, saba on soe, kui saba otsast vajutada väga kõvasti, siis tunneb seda. Ütles ka arst, vereringe pidi olemas olema. Teine arst aga ütles, et kohe siin küll midagi amputeerima ei hakka, vaatame, mis teha saab. Sooviks teada, mida teie arvate, kas on lootust, mis variante on, siis teaksin arstilt küsida. Kass käib praegu saba allapoole, pissida ja kakada saab.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik sõltub sellest, kuidas on säilinud ja /või taastunud saba vere- ning närvivarustus murrukohast distaalselt. Kui vereverustus puudub, siis sabaots kärbub ja ta tuleks kindlasti amputeerida. Selline olukord kaasneb tavaliselt selliste traumadega, kui saba saab muljuda ning ka nahk tugevalt vigastada
Murdude puhul ( kui verevarustus pole katkenud) tuleb arvestada lisaks tundlikkusele ka sellega, kuidas murtud koht kokku kasvab. Ebaloomuliku nurga all saba pigem segab looma ja on talle probleemiks. Õuekassile on see pigem ohtlik, sest põgenemisel ja turnimisel ei tööta selline kõver saba tasakaalustajana
 

Küsimus: Kuidas aidata 20-aastast kassi, kel tuleb suust halba haisu ja kes ei söö?20.04.2015

Tere! Mul selline mure, et 20-aastane kass ei söö ja ei joo ka vett ja suust tuleb väga halba lõhna, mäda haisu. Kas arsti juurde mõtet minna, sest hambaravi vist kassidele ei tehta. Ehk on olemas mingid toitvad süstid, et ta nälga ei sureks.

tervitades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loomulikult on mõtet arsti juurde minna. See, kui kass ei söö ega joo ,on märk sellest, et midagi väga tõsist on lahti ning tervislik seisund vajab kiiret kontrolli ning tõenäoliselt kass ka tilgutit ja sundsöötmist
See, et suust tuleb halba lõhna, võib olla nii hambakivist-igemepõletikust-hambajuurepõletikust aga välistatud ei ole ka kasvajad, uurised jms st oleks kindlasti vaja lähemalt uurida.
Kassidele tehakse tegelikult päris palju suuõõnega seotud raviprotseduure - alates hambakivi eemaldamisest, igemepõletiku ravist kuni mädase juurepõletikuga hammaste eemaldamiseni
Kas ja mida saab teha 20 aastasele kurtunud ja veetustunud loomale, seda saabki otsustada kliinikus pärast ülevaatust ja hädapäraseid uuringuid
 

Küsimus: Mida teha, kui kassil on silmadel peal valge nagu teine silmalaug?15.04.2015

Tere
Kass on 1-aastane, isane, käib õues ja toas ning sööb ilusti. Probleem on, et tal vahest kõht lahti ja silmadel on alati peal selline valge nagu teine silmalaug, mida näeb tavaliselt ainult siis kui kass magab. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pigem on see, mida Te näete ,kolmas laug. Kui silmaprobleemid on kontrollitud ja välistatud, siis vahetevahel esineb sellist kolmanda lau väljasopistumist nendel kassidel, kellel on ussirohi ammu andmata ( seda enam et ka kõht on aegajalt lahti ja tegu on väljaskäiva kassiga) Soovitan see teha korraliku kuurina - 3 päeva järjest ja nädala pärast veel korra.