Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui 7 aastasel steriliseeritud emasel koeral on nn pissitilgad taga?11.04.2015

Mida teha kui 7-aastasel steriliseeritud emasel koeral on nn pissitilgad taga. Meil hoiupaigast võetud 2009 aasta kevadel emane kutsikas, 2010 aasta suvel steriliseeritud. Kutsikana tegi tilgad maha kui kartis midagi või kedagi, nüüd kui ta on 6,5 aastane, hakkas tal piss tilkuma tihti ja lakub, vahest kui istub tekib päris korralik loik. Mida teha, kas tegu võib olla põiepõletikuga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti võiks teha uriini kompleksuuringu, et kinnitada või siis välistada põiepõletik, alumiste kuseteede põletik, põiekivid vms
Kui ei ole siiski tegemist ka käitumuslikust põhjusest tekkinud urineerimishäiretega, võib proovida steriliseeritud koertel tekkida võiva kusiti sulgurlihase puudulikkuse tagajärjel esinevate urineerimishäirete leevendamiseks mõeldud fenüülpropanoolamiini sisaldavat suukaudset preparaati. Paljusid see rohi aitab.
Kindlasti leiate koos oma loomaarstiga sellele probleemile sobivaima lahenduse
 

Küsimus: Mida teha, kui Strongholdi ampullidega ei saa pikakarvalise kassi kõrvu korda, teiste kassidega sai korda?07.04.2015

Meil on kodus mitu kassi, sai neile pandud Strongholdi ampullid, kuna ühele tekkisid kõrva lestad. 10 päeva hiljem sai korratud protseduuri aga mure selline, lühikeste karvadega kassid said kenasti oma kõrvad korda, väga pika karvaline kass aga mitte. Tuli kolmas ampull talle panna veel aga lootusetu. Ikka lähevad tal kõrvad seest mustaks nagu rohi ei mõjuks üldse. Kas eriti karvastel kassidel peab mingi muu ravim olema, mingi tugevam? Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eriti karvastele kassidele on ravim ikka sama. Mis võib juhtuda on see, et stronghold ei satu manustades nahale ega imendu sealt korralikult vaid jääb karvadesse.
10 päeva pärast uuesti strongholdi manustada on natuke liiga vara, sest ravimi toime on 3-4 nädalat. Küll aga tuleb hoolega samal ajal kõrvu puhastada ja kõik ebavajalik välja loputada.
Kas kõrvanõre mikroskoobi all uuritud on? Kas sellel eriti pika karvaga kassil üldse lestad kõrvas on? On ka teisi probleeme, mille puhul kõrvad mustjaspruuni nõret eritavad
 

Küsimus: Kas kasside herpes jääbki igavesti korduma?06.04.2015

Kas kasside herpes jääbki igavesti korduma? Meil kassid said haiguse paar aastat tagasi ja nüüd kevadel see kordub märtsi ja mai kuu vahel, ning sügisel augusti lõpus kuni oktoobrini. Silmad pilus ja loomad haiged.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See võimalus on täiesti olemas. Teatavad herpesviiruse tüved jäävad latentselt organismi ( närvisüsteemi) ning stressiolukorras või ka immuunsüsteemi nõrgenedes löövad kliinilised tunnused välja. Välistatud ei ole ka mõne teise Herpes-viiruse tüvega või lausa mõne muu ülemiste hingamisteede nakkust põhjustava viirusega nakatumine
Võimalus on vaktsineerida kasse rinotrahheiiti põhjustava herpesviiruse vastu ja selle variandi otstarbekust konkreetselt Teie kasside puhul peaksite oma raviarstiga arutama
 

Küsimus: Kui kiiresti avaldub koeral allergiline reaktsioon toidule?31.03.2015

Kui kiiresti avaldub koeral allergiline reaktsioon toidule? Hetkel koer spetsiaalselt allergilistele ja tundlikele koertele mõeldud toidul, aga ikka kratsib end ja närib aeg-ajalt käppasid. Nahk ei puneta ja kõrvad ka korras.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Reaktsioon on erinev. Mõnel tekib see suhteliselt kohe paarist tunnist kuni paari päevani, mõnedel kujuneb välja kuude või aastate jooksul.
Kui koerale on määratud hüpoallergiline dieet, tuleb olla kindel, et mitte keegi talle midagi muud toiduks ei anna. Isegi mitte väikest tükikest mingit lemmikasja preemiaks. Muidu ei ole sellel katsel mõtet.
Sügeleva koera puhul on toiduallergia kõigest üks võmalus, tuleb ära teha ka kõik teised uuringud, proovid ja kontrollida sügelust põhjustavad haigused (parasiidid, seenhaigused, kontaktallergia, dermatiidid, atoopia jne jne).
 

Küsimus: Kuidas saada valge kutsika roostepruuniks värvunud silmaümbrus taas valgeks?31.03.2015

Tere
Kas on olemas vahend/moodus, kuidas valge koera roostepruuniks värvunud silmaümbrus valgeks tagasi saada? Tegemist on 5-kuuse kutsikaga ja see on aina süvenenud. Olen netist lugenud, et võiks proovida 1 tl õunaäädikat lisada joogiveele, sj anda ainult pudelivett juua. Kas seda äädikaasja võiks proovida? Samuti olen lugenud välismaistelt lehtedelt Angel Glow kohta, mis tegevat imeväel silmaalused taas valgeks, antibiootikum vist, aga seda eestis müügil pole? Ühesõnaga, palun andke nõu - kuidas saada valge kutsika silmaalused taas valgeks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõigepealt oleks vaja jälile saada põhjus(t)ele, miks Teie koeral on nii "vesised silmad". Võimalikud anatoomilised eripärad ja tõulised soodumused - .näiteks lühikese, niiöelda "lömmis" ninaga koeratõud, kel kasvavad pikad karvad silmade lähedal ja ei lase pisaratel ära voolata
Seda võib põhjustada entroopium ehk silmalaugude sissekeerdumine mis tekitab pidevat silma ärritust ripsmete poolt
Eelnevate põletike võ ka trauma tagajärjel võivad olla sulgunud pisaranäärmete need avad, mis juhivad osa pisaratest neelu
Kui koera silmad on millegipärast ärritunud (põletik, kokkupuude ärritavate ainetega, liiva ja tolmuga,allergiline reaktsioon, glaukoom mida kutsikatel ei tohiks esineda, eritavadki silmad rohkesti pisaraid, et ärritajaid välja loputada. Kui põhjus on leitud jääb üle loota, et seda on võimalik kõrvaldada või välja ravida
Pruuniksvärvunud karvu silmade ümber on kõige efektiivsem äärmise ettevaatlikkusega puhastada 3% vesinikülihapendi lahusega vältides hoolega selle silma sattumist
Profülaktika mõttes on kasulik regulaarselt silmi ja nende ümbrust loputada/puhastada spetsiaalsete kliinikus müüdavate silmapuhastusvahenditega.
 

Küsimus: Mida teha, kui 3 nädalat tagasi poeginud koer, kes läbis juba ka antibiootikumikuuri, köhib ikka hoogudena?30.03.2015

Tere! Meie 9-aastane emane koer poegis 3 nädalat tagasi. Nüüd on selline mure - koer köhib ja väga kõvasti. Käisime arstil ja ta määras antibiootikumid, mida võib imetamise ajal anda. Tegime kuuri ära, aga koer köhib ikka. Köha on selline vali ja hoogudena. Magab rahulikult, sööb hästi, aga kui köhima hakkab, siis enne ei lõpeta kui tuleb läbipaistvat röga. Meil on ka teisi koeri ja hirm on, et see võib olla nakkav nii neile kui ka kutsikale. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas koer on vaktsineeritud? ( kennelköha)
Kas koerale on antud ussirohtu korraliku kuurina?
Kas arsti juures käies kuulati südant?
Kas kuulati kopsu ja tehti ka kopsupilt?
9 aastaselt poegida võib olla päris kurnav kogemus. Soovitan teha vereproovid. Kliiniline veri kindlasti, et kõigepealt kinnitada või siis välistada põletik organismis.
 

Küsimus: Kas on põhjust muretsemiseks, kui kassi pärakust on paari päeva jooksul tilkunud mõni tilk verd?30.03.2015

Tere!
Meie perel on mure, oleme märganud, et paari päeva jooksul on kassil (bengali tõugu) tilkunud pärakust paar tilka verd, seda on juhtunud ainult paaril korral ja kass ise paistab terve - sööb ilusti ja on aktiivne. Kas on põhjust muretsemiseks või on väike veritsus loomulik?
Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veritsus pärakust ei ole kindlasti loomulik. Kirjas on väge vähe informatsiooni (looma vanus, sugu, kas loom on tubane või käib ka õues, kas vere eritus toimub seoses roojamisega või mitte).
Soovitan igal juhul arsti juures ära käia, saab kassi üle vaadatud ja võib-olla on vaja röntgenpilt teha (trauma, võõrkeha, koliit).
 

Küsimus: Kas saksa lambakoeral kintsu peal olev munataoline moodustis võib olla kuidagi seotud pärakupaunadega?30.03.2015

9,5 aastasel saksa lambakoeral on kintsu peal munataoline moodustis. Moodustis on tagumise vasaku kintsu välisküljel ülaosas suhteliselt sabajuurika juures. Tekkinud ca 3-4 kuuga. Koer lakub ka pärakut ja oleme korra ka käinud kohaliku loomaarsti juures pärakupaunasid tühjendamas. Nad oli suurenenud, aga mitte väga hullusti. Sisu oli vedelikuline mitte puderjas. Küsin, kas see moodustis kintsu peal võib olla kuidagi seotud pärakupaunadega, nt pauna sisu on hakanud kogunema selliselt, et on munakujulise moodustise väljapoole tekitanud? Muna on suhteliselt kõva ja väiksema kanamuna suurune, liikuv nagu oleks mingi "koti sees". Koer sööb Specific Seenior koeratoitu ja ei ole korterikoer. Elame maal ja koer elab nii õues kui toas. Praegu me kuskil loomakliinikus veel käinud ei ole. Mis see võiks olla ja mis meid võiks ees oodata? Jään Teie vastuse ootele. Väga tänan vastamast.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Raske on täpselt ütelda. See võib olla nii abstsess (reeglina kõva konsistentsiga, valulik ja nahaga seotud) kui ka kasvajaline moodustis (adenoom, adenosarkoom, fibroom jne jne) mis võib olla nii hea- kui ka pahaloomuline.
Kui on tegemist isase koeraga ja teadaolevalt on tal ka roojamisprobleeme ja eesnäärme suurenemine, siis sabajuure juures olev moodustis võib osutuda ka perineaalsongaks.
Nagu näete on variante palju ja kindlasti tuleks see moodustis kiiresti kliinikus ära diagnoosida.
Igasuguste uudismoodustiste puhul on ülioluline teha nii ruttu kui võimalik vajalike proovide abil kindlaks, millega on tegu. Saame teada kas kasvaja on hea-või pahaloomuline, kui agressiivse kasvuga see on, kas annab siirdeid ja kuhu, kas vajab keemiaravi ja palju muud olulist informatsiooni.
Alati on lihtsam kasvajaid eemaldada, kui nad on veel väikesed, ei ole haavandunud ega hakanud kudesid lagundades tekitama põletikulisi koldeid, andnud siirdeid, kasvanud nii suureks et eemaldamine osutub väga problemaatiliseks.
Kindlasti peate enne kliinikusse pöördumist uurima, kas nad võtavad moodustisest FNA proove ja teostavad või vahendavad selle tsütoloogilist uurimist. Lihtsalt katsumine ning ütlemine et "see võib olla see või see ning vaatame ja ootame " on ajast ja arust suhtumine, ei ole patsiendi suhtes aus ning on kaugel professionaalsest lähenemisest tõsisele probleemile.
 

Küsimus: Miks on kutsika väljaheide rohekas ja vahel vedel?30.03.2015

Tere
Vahel on kutsikal väljaheite konsistents liiga vedel ja värvus rohekas. Osadel kordadel jälle täiesti normaalne konsistents ja pruun. Ei saa aru millest see nii olla võiks. Sööb RC-d. Olen täheldanud, et hommikul õues käies on väljaheide OK ja mida päeva peale edasi, seda rohekamaks justkui läheb. Ühel korral on lõpp olnud lausa vedel.
Kutsikas on 5 kuune ja muidu lustlik, hea isuga ja heas toonuses.
Juba ette tänulik vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väljaheite värvus ja konsistents sõltuvad sellest, mida koer sööb, mida ja kui palju ta joob aga loomulikult ka sellistest asjadest, mida me ei näe - seedekulgla anatoomia, füsioloogia, siseparasiitide olemasolu ja nende efektiivne tõrje, talumatus mingite toitainete suhtes. Selles osas tasub alati konsulteerida loomaarstiga ja kahtluste puhul saab muuta toitu või teha ka vajalikke analüüse.
Enne seda tasuks aga selgeks teha ja jälgida, mida teeb kutsikas õues olles (õigemini mida ta sellel ajal sisse sööb) ja mida võivad talle anda teised pereliikmed (eriliselt tasub luubi alla võtta laste ja vanaemade roll).
 

Küsimus: Mis võib koeral viga olla kui ta viimasel ajal peaaegu üldse ei söö, kas müüakse ka isu parandavat rohtu?25.03.2015

Tere
Mul on 12-aastane väikest kasvu segavereline koer (ema puudel, isa ka segavereline). Viimasel ajal ei söö ta peaaegu enam üldse - ei krõbinaid, koerakonservi, konti jne. Vorsti või viinerit jupikese sööb ja kõik. Vett joob isuga. Aga probleem selles, et selle vägavähese söömisega on ta nii muutunud - nõrk, kurb ja järel on vaid luu ja nahk. Paitades on tunda selgroogu ja muid luid. Ei julgegi teda enam väga puutuda, kardan, et murran kogemata tal mõne luu :( Mida teha? Kas on vet. apteegis nt mõnd rohtu, mis aitaks tal isu tõsta või on see kõik märk sellest, et teda enam kauaks pole? :(
Loomaarstijuurde minna ei saa, kuna lähim on 25 km kaugusel ja kahjuks ei oma autot.
Aitäh, kui oskate mingitki nõu anda. :(

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Teie koeral võivad olla väga tõsised organite funktsioneerimishäired ( näiteks isu puudumine ja suurenenud joomine võivad viidata neerupuudulikkusele)
Tegelikult ei saa ma ilma looma hetkeseisundit teadmata talle ühtki preparaati soovitada, sest see võib tuua hoopis kahju asemel kahju.
Kurb, et Teil ei ole arstiabi käepärast võtta, aga saan siinkohal soovitada eeskätt vereproovide tegemist. Sedasi saaks suhteliselt täpselt teada, milline on seis ja mida tuleks edasi teha