Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas piisab arsti juures tehtud seenravist, kuna me kodus ei suuda kassi agressiivsuse tõttu ise ravi jätkata?25.03.2015

Tere! Varjupaigast hiljuti võetud kassil avastatati kliinikus tervisekontrolli käigus karvastikus seen. Seent oli vähesel määral tagakäppadel, see ei olnud veel kusagile ennast sisse seadnud. Kliinikus tehti kassile narkoosi mõju all (kassi agressiivsuse tõttu) pesu seenevastase šampooniga ja määriti ta sisse seenevastase lahusega. Kästi jätkata ravi kodus iga 4 päeva järel. Oleme seda püüdnud teha, kuid kuna kass on tõesti üks äärmiselt vihane tegelane, siis pole kindel, kas reaalselt mõju sellel meie tegevusel olnud on. Me ei ole saanud teda lahusega sisse hõõruda nagu õpetati, ta läheb hüsteeriasse ja enamus lahust läheb lihtsalt raisku.
Küsimus ongi, et kui kliinikus tehti talle põhjalik pesu ja seent oli vähe, kodus on tehtud korralik suurpuhastus + töödeldud pinnad lahusega, siis kas on vajalik kassile teha veel seenetõrjet või võib loota, et kass saab selletagi seenest vabaks kui saab üle stressist, mis on teda varjupaigast saadik saatnud? Kui see on vajalik, siis kas oskate anda näpunäiteid, kuidas seda kodustes tingimustes teha agressiivse loomaga?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline ongi väga sagedasti loomaarstide poolt määratud raviskeemide saatus.
Spetsiaalne seenevastane lahus ongi mõeldud selleks, et tõkestada seeneeoste kaudu haiguse edasine levik.
Üks korralik töötlemine on ikka parem kui mitte midagi aga Teie raviarst ei saa lihtsalt garanteerida korralikku tulemust, kui ravikuur jääb poolikuks
Kui tegemist oli mikrosporoosiga, siis on üks võimalus teha kassile spetsiaalne Biocan M vaktsiin mille toime on nii raviv kui ka profülaktiline
 

Küsimus: Mis võivad olla valged pehmed kerajad moodustised kassi väljaheites?23.03.2015

Tere,
veidi rohkem kui kuu aega tagasi märkasin, et kassi pärakust tulevad välja pehmed valged kerajad moodustised. Tihti võib neid leida põrandalt ja mööblilt, kus ta parajasti maganud on. Kass liigub vabalt toa ja õue vahet. Kuu alguses andsin ka usside vastu rohtu, kuid see ei muutnud midagi. Väljaheidet ei saa kontrollida, kuna teeb hädad aeda. Millega võiks olla tegu ja kuidas sellest lahti saada? Kas see võib olla ohtlik inimesele (kass magab tihti ka meie voodis).
Teine mure on, et kass lutsutab/närib riideid. Kõikidel, mis on unustatud talle kättesaadavasse kohta, on augud sees. Kas see on seotud pigem kassi emotsionaalse olekuga või viitab see haigusele/mingi aine puudusele?
Kass on emane, 9-kuune, väga energiline, sööb joob korralikult, kaalust ei taha juurde võtta.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sellist asjade" lutsutamist" täheldatakse nendel kassidel, kes on ema juurest väga vara ära võetud. Arvatakse, et see on looma jaoks selline "rahustav rituaal" ,sest kui kassipoeg imeb emalt piima ja samal ajal masseerib esikäppadega piimanääret eritab emane kass spetsiaalset feromooni, millel on kasssipoja jaoks rahustav ja julgustav toime.
Mis puutub kassi poolt pärakust väljutatavaid valgeid pehmeid kerajaid moodustisi, siis pean tunnistama, et ei oska täpselt ütelda mis need võiksid olla.Kõige kindlam oleks panna nad gripkotti ja viia kliinikusse arstile näha
 

Küsimus: Kas 10-aastasel koeral tasub opereerida piimanäärme kasvajat või lasta tal sellega elada?23.03.2015

Koeral tekkis järsku suur kasvaja, kasvaja on küllalt suur, oleme lasknud teha ka röngeni, kopsus siirdeid pole aga midagi on hingetoru all. Üks arst ütles, et tuleb lõigata, teine jälle, et las elab koos sellega, elulootust andis veel pool aastat võibolla. Mida teha, kas tasub operatsioon teha? Kui on selline jäme, võib ju see varsti lõhkeda. Aidake meid palun. Opi aeg on ka meil veel kirjas, see peaks toimuma juba järgmine nädal.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti lõigata on minu esimene soovitus.
Kirjast ei selgu, kus see kasvaja asub ja kas on tehtud ka mingid täpsemad uuringud määramaks kasvaja tüüpi? See on hea selleks, et kõigepealt teada saada kas kasvaja on hea- või pahaloomuline, kasvu kiirus ja kuhu võib tõenäoliselt anda siirdeid, kuidas ja millise varuga lõigata, kas on vaja kontrollida ka lümfisõlmi ja vajadusel võtta ka nendest proovid, kas on tarvis peale kasvaja eemaldamist teostada ka keemiaravi ja palju muud olulist.
Samuti teeme oma kliinikus enne operatsiooni loomale täieliku kliinilise ülevaatuse koos vereproovidega, et hinnata narkoosiriske ja organismi üldist seisundit ( vastavalt proovidele saab valida erineva narkoosiviisi, mitte jätta lõikust ära)
 

Küsimus: Kas see on hea või halb, kui kass oma vigastatud käppa lakub?19.03.2015

Tere,
Minu 4-aastane toakass on vigastanud oma esikäppa, lonkab ja maha käppa ei taha panna. Käisin arstil, leiti väike punnimoodi asi käpapatjade vahel ja diagnoosiks saigi, et ilmselt on midagi käppa torganud või kriimustanud ja nüüd on natuke pahaks läinud. Anti kaasa joodipudel, et tupsutagu ma haiget kohta mitu korda päevas. Aga kass lakub väga tihti ja põhjalikult oma käppa. Kui joodiga käppa tupsutan, siis üritan kassi tükk aega hoida süles nii, et ta ei saaks käppa puhtaks lakkuda. Paraku ei saa ma tema lakkumist kogu aeg jälgida ja peatada. Loomaarst ütles, et kui kass oma haava lakub, on ikka väga halb, sest kassi suu ei ole puhas.
Kas peaksin siiski muretsema kui kass oma haiget kohta ise lakub? Ja kas sellisest joodiga tupsutamisest on tolku, kui kass selle mõne aja pärast maha lakub.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna kass lonkab oma käppa ja ei taha ka sellele toetuda, on tal ilmselgelt valus ( mis on üks põletiku tunnuseid) ja ta vajaks kindlasti valu- ja põletikuvastaseid ravimeid. Kas tal on seal käpapadjandite vahel "punnitaoline asi" või haav? Haava peaks kindlasti puhastama ja selleks pole tingimata vaja joodilahust, vaid sobib ka mõni mittekipitav antiseptik. Samuti tuleb haava olemasolul looma puhul alati arvestada hammustuse võimalusega ja sellel puhul tuleks alati tõsiselt kaaluda antibiootikumide kasutamist. Niiöelda punnide ja moodustiste korral võib tegu olla abstsessidega aga välistada ei saa ka võõrkeha ( klaas, traat, rauatükk, pind, okas) olemasolu ning röntgenülesvõtte tegemine haigest käpast on diagnostilises plaanis mõistlik ( seda enam et loom ka lonkab ja käppa maha ei pane
 

Küsimus: Mis võib olla viga, kui kassi kõrvalest on paistes?19.03.2015

Märkasin eile meie toakassi silitades, et tal on üks kõrvalest paistes, justkui oleks kõrvalest kahe nahakihi vahelt õhku või vett täis nagu padjake. Paitades teda ei näi, et tal eriti valus oleks, kuid kõrv on veidra kujuga ja paisunud.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt on see kõrvalesta hematoom, ehk mingi vigastuse või trauma tagajärgel tekib verejooks ja verevalum. Selle probleemiga tuleb kindlasti minna kliinikusse, sest veri sealt ise ära ei imendu ning saab proovida kõigepealt punkteerimist ja vastava ravimi manustamist hematoomiõõnde. Aga elu näitab seda, et loomad ikkagi raputavad ja kraabivad seda kõrva, nii et veri koguneb uuesti. Kui nii läheb, siis on lahendus üksnes operatiivne.
 

Küsimus: Mida teha, kui küülik väristab pead ja on hirmul, kui sülle võtan siis rahuneb?18.03.2015

5-aastasel emasel küülikul tekkis järsku peaväristamine, küljelt küljele, ise hirmul, süda peksab. Kui võtan sülle, värin kaob. Veterinaal ei osanud seletust leida, määrati antibiootikumi kuur. Päeva pärast uus atakk. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas midagi on juhtunud? Mingi trauma? kukkumine? Kas küülik on olnud kogu aeg toas? On tal kokkupuuteid olnud teiste küülikutega?
Tegemist on suure tõenäosusega neuroloogilise probleemiga, millel võib olla väga palju põhjuseid - abstsessid, kasvajad, mürgistused, kõrva- ja eriti keskkõrva haigused, neeruhaigused ja nende tagajärjel tekkiv elektrolüütide tasakaalu häire ja ka azoteemia,
Seega et vähegi selgust saada, tuleks täpsemalt uurida - läbivalgustus, vereproov ja edasi juba lähtuvalt tulemustest.
 

Küsimus: Kas peaks arsti poole pöörduma, kui koer kolm päeva ei söönud üldse ja oksendas?18.03.2015

4-aastane segavereline (ülekaaluline) koer on nädal haige olnud. Kolm päeva ei söönud üldse ja oksendas. Esimesel päeval olid tal valud. Niuksus ja värises. Joob hästi. Sööb vähe teatud asju. Kõhualune nahk on nüüd kollakaks läinud? Oksendamised on harvemaks muutunud (kõõksub peale joomist).
Mis seda põhjustab ja kas peaks arsti juurde pöörduma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Peaks minema küll. Põhjuseid on mitmeid alates võõrkehast ja sooleummistusest (kirjast ei selgu, kas koer roojab, kui ja siis kui regulaarselt, mis värvi ja konsistentsiga on roe) kuni hepatiidi (kollane nahk), pankreatiidi (valud ja oksendamine) ja mürgistuseni välja. Röntgenpilt ja vereproovid annavad päris palju informatsiooni ning loom saab lõpuks vajalikku abi, ei pea enam valu kannatama ning saab oma normaalse elu juurde tagasi aidatud (oleneb diagnoosist muidugi).
 

Küsimus: Kas peaksin kutsikaga arsti juurde läbivaatusele minema, kuna ta kukkus aknalaualt põrandale?16.03.2015

Tere
4-kuune kutsikas, kellele hirmsasti meeldib akna peal õue vaatamas käia (tiibeti spanjel), kukkus aknalaualt alla kivipõrandale. See toimus hetkega, korraks selga pöörates (jah, muidugi, poleks tohtinud pöörata, aga kuna ta on kuid aknalaual istunud ja pole kunagi kukkunud, siis ..). Ei paista, et oleks viga saanud, jooksis ja mängis kohe edasi, kompasin ta käpad ka läbi, ei ole valus. Kas arvate, et võin loota, et "läks õnneks" ja midagi ei juhtunud, või peaks ikkagi arsti juurde läbivaatusele minema? Kutsikas muidu priske ja tugeva kondiga, luud ilmselt üsna tugevad. Või võivad sellisel kukkumisel (kuigi ta ehk pigem libises radiaatorit mööda alla, ei näinud täpselt) olla tagajärjed, mis ilmutavad end tulevikus?
Seoses sama kutsikaga veel üks küsimus. Kutsikas on kõhu alt valge, aga urineerimiskoht on muutunud selliseks roostevärvi pruunikas-roosakaks. Ei tule maha ka pestes. Millest see olla võiks, või kas see ongi normaalne? Kutsikale meeldib närida männikäbisid, kas ehk sellest? Toiduks on RC mini junior. Joogiks puhas vesi.
Ja kolmaski küsimus. Kutsikal silmad lausa ei "jookse", aga on siiski niisked, st silmade alused ka roostepruunikad, mis olla sekreedist. Mida teha, et silmade liigne niiskus/märjad silmaalused kaoksid? Või ehk jällegi, on see tõuomadus ja selle vastu justkui polegi midagi teha? Põletikku pole, silmad muidu korras, ta ei hõõru silmi, ei häiri teda miski, aga silmaalused märjad.

Tänan juba ette!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loodame, et oligi õnnelik õnnetus. Saan aru, et kui see kukkumine juhtus, siis kutsikas ei nutnud ega hädaldanud, samuti ei täheldanud te longet ega ka mingeid muid muutusi igapäevarutiinis? Igaks juhuks võiks arst kutsika üle vaadata (tõenäoliselt on teil mõne vaktsiinikorra jaoks aeg juba broneeritudki) ning ühtlasi kontrollida ka silmi ning häbemepiirkonda (kui kutsikas on emane muidugi). See probleem võib olla suure tõenäosusega olla seotud toitumisega (kõrge loomse valgu sisaldus ratsioonis).
 

Küsimus: Kas koeral esinevad krambid ja oksendamine võib tuleneda ülekaalust või on asi kuskil sügavamal?12.03.2015

Tere,
Koeral (kuskil 7-aastane) on krambid, oksendab limast segu ja pissib tuppa. Lähemalt: Krambihood on nüüd vähemaks jäänud (kuid endiselt olemas) aga mõned kuud tagasi käisid päris tihti külas. Nüüd on asi nii kaugel, et oksendab vähemalt korra päevas ja pissib alatasa tuppa (ise tundub suht rõõmus olevat). Koer ise pisikest kasvu ja ülekaaluline. Kas kõik need hädad võivad tulla ülekaalust või on asi kuskil sügavamal? Tegemist ei ole küll minu koeraga aga tähele olen pannud seda, et ta sööb küll, kuid mitte palju. Joob ka normaalselt (ei palju ega vähe). Miks me arsti juurde pole pöördunud on see, et varem olid tal ainult krambid ja kuna ta võetud põhimõtteliselt kuskilt küla pealt, siis on ka teada, et koerad said järglasi oma pesakonna vahel. Ja nii paljud, kes sealt kunagi koera saanud, on olnud täpselt samasugune probleem (eluiga kuskil 7-10 aastat). Mis võib olla koeral viga ja kas üldse on võimalik midagi teha, kui koer on tulnud sellisest pesakonnast?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Krambitav koer saab lõpliku diagnoosi pärast pikki ja põhjalikke uuringuid, seepärast on mul raske ütelda, mis koeral täpselt võib viga olla. Krampe esineb langetõve korral, mürgituste puhul, teatavat tüüpi kasvajatega jpm. Põhimõtteliselt hakatakse erinevaid versioone kontrollima ning neid siis kas välistama või kinnitama. Et neid uuringuid teha tuleks koeraga ikkagi kliinikusse pöörduda. Oksendamise pärast oleks ka röntgenpilt vajalik kuna krambid on mingi haiguse sümptom, ei oska ükski arst niisama mingit rohtu soovitada, sest vale ravim võib tekitada palju kahju.
 

Küsimus: Kui kassi karvade vastu on allergia, kas siis on ka küüliku karvade vastu?12.03.2015

Tere! Olen kuulnud, et kassil ja küülikul on sama karv. Kui kassi karvade vastu on allergia, kas siis on ka küüliku karvade vastu?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ilmtingimata ei pruugi olla, sest küülikutõuge ja karvastikutüüpe on erinevaid, aga välistatud ei ole.