Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on võimalik, et kassil tekkinud karvutu laik turjal on puugitõrjevedelikust, mille hõõrusin samasse kohta?17.06.2015

Kassil on turjal umbes 3 cm läbimõõduga täiesti karvutu kõõmane laik. Kas on võimalik, et see tekkis puugitõrjevedelikust, mille ma hõõrusin samasse kohta 3-4 nädalat tagasi?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See on täiesti võimalik( kui Te mäletate täpselt, et just sellesse kohta manustasite puugirohu) ja selliseid kõrvalmõjusid on varem aegajalt fiproniili sisaldavate ravimite puhul ka juhtunud.
Võibolla on probleem selles, et Te hõõrusite selle rohu kassile nahale, ravimijuhendites aga seisab, et vedelik tuleb tuubist pigistada turjanahale kust see siis ise imendub. Välistatud ei ole ka individuaalne tundlikkus mingi ravimi komponendi suhtes
Sellisel juhul peaks karvkate ravimi mõju möödudes taastuma
 

Küsimus: Kas saksa lambakoerale silma tekkinud must laik on midagi tõsist?15.06.2015

Tere,
Üks väike mure koeraga. Koerale on tekkinud hiljuti silmamunale must laik, all ääres umbes 5 mm. Koer on 10-aastane saksa lambakoer (emane). Kas see võib midagi tõsist olla või miks selline asi üldse tekkinud on?

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väärib igal juhul arstile ettenäitamist. Kui see laik on näiteks pigmentatsiooniga seotud, siis on kindlasti oluline kindlasks teha kas ta on iirisega seotud või hoopis skleeraga( silma valge osa) kas liigub ( tsüst?!) või on fikseeritud, kas laik suureneb või mitte ,kas koeral on olnud varem mingeid probleeme või lausa kroonilise silmadega seotud haigusi? traumasid?
Suure tõenäosusega on see ealine hüperpigmentatsioon aga kuna välistatud ei ole ka muud variandid, võiks lasta spetsialistil üle vaadata
 

Küsimus: Miks 8-aastane emane koer pärast steriliseerimist veel kaks kuud hiljem on loid ja ei saa korralikult liikuda?10.06.2015

Tere!
Meie emane koer steriliseeriti. Nüüd siis selline mure, et koeral on raske tõusta ja lamama minna, trepist liikumine ja liigub väga aeglaselt. Möödunud on juba kaks kuud aga paremaks pole läinud. Enne oli väga aktiivne ja liikuv koer. Koer on 8-aastane.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Keeruline küsimus. Et aru saada, kas selline häire on seotud steriliseerimisega või mitte, oleks vaja teada, millistes tingimistes, milliste materjalidega ja millise metodoloogia järgi operatsioon sooritati, milliseid põletiku- ja valuvaigistavaid preparaate kasutati?
Kui see on kõik korrektne ( steriilne opituba, haav oli suht väike ja paranes kiiresti, ravimite võtmine sujus komplikatsioonideta) siis äkki näitab röntgen midagi? Kui Te käisite näiteks korraliku kliiniku asemel kuskil niinimetatud "säästuopil" ,siis põhimõtteliselt on kõik võimalik ( peritoniidist pareesini)
Kas palavikku ka on? Söögiisu? Joob rohkem?
Kõht katsudes valus? Roojamise ja urineerimissagedus? Kogused suurenenud või vähenenud? Tagakeha tundlikkus?
Mida ütleb opereerinud loomaarst? Olete pöördunud tema poole? Kui sealt abi ei saa minge kindlasti mõnda teise kliinikusse, kus oleksid röntgen ja ultraheli ning vereproovide uurimise võimalus
 

Küsimus: Kas 7-kuusel tiibeti spanjelil on võimalik ravida liigset alahambumust?10.06.2015

Tere
7-kuusel tiibeti spanjeli kutsikal on väga tugev alahambumus, praktiliselt kogu aeg on alumine hambarida nähtaval. Tiibeti spanjelil peaks olema kerge alahambumus, kuid meie koeral on asi ikka päris hull. Tekkinud on see viimase kuuga, enne seda alahambumust märgata polnud. Palun öelge, kas sellisel puhul üldse on võimalik midagi ette võtta, et hambumus korda saada?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt tuleks ära oodata kasvuperioodi lõpp ( laias laastus kuni kutsika 12 kuuseks saamiseni) ja olenevalt mis siis seis on, pöörduda nõu ja abi saamiseks erialaspetsialisti poole. Üks variant on dr. Kääramees Eesti Maaülikooli Loomakliinikus
 

Küsimus: Kas 14-aastasel koeral tasub piimanäärme kasvajat opereerida või kurnab see teda veelgi?27.05.2015

Saime teada, et meie segaverelisel kaukaaslasel on halvaloomuline piimanäärme kasvaja. Koer on 14-aastane ja siiani olnud heas toonuses ja suhteliselt terve. Järsku paari nädalaga on aga jäänud loiuks ja sööb ka kehvasti, liigub aegleselt ja väsib kergemini. Kõhu alla on tekkinud tuntav muna, mis kiiresti kasvab. Kas tasub teda opereerida või lasta rahulikult lõpuni elada?
Arst arvas, et pärast operatsiooni elaks koer ehk veel 6 kuud-1 aasta. Kas see on aga elu või ainult pikendaksime ta piinasid.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas kasvajatüüp on ka täpselt määratud? (proov tehtud) See on oluline selleks, et teada kui agressiivse kasvuga ta on, kuhu tõenäoliselt siirdeid võib anda ja kas keemiaravi on võimalik teha.
Küsimus ongi praegu pigem selles, et sellise kiiresti kasvava uudismoodustisega ei saa ta rahulikult lõpuni elada ja kui opereerimise kasuks otsust ei langetata, tuleb igal juhul olla valmis piinarikkaks hääbumiseks. Kasvajad kipuvad haavanduma ja tekivad nekrootilised põletikukolded, kuna loom on teie ütluste järgi juba praegu jäänud loiumaks ja väsib ruttu ei ole välistatud ka see, et kuna ta ei söö korralikult siis kõhetuvad lihased ja loom jääb lõpuks lamama
Operatsioon on kõige kindlam viis kasvajast vabanemiseks aga eaka koera puhul tuleks kindlasti teha ka kopsu-ja kõhuõõne röntgen, et välistada kasvajasiirded ning ka vereproov, et teada saada tema tervislik hetkeseis, mis on oluline narkoosimeetodi ja -vahendite valimisel.
 

Küsimus: Millest see võib olla tingitud, kui taks liha söömise järel oksendab ja väljaheide on vedel?26.05.2015

Tere!
Peale toore/keedetud liha ja kontide söömist koer oksendab ja kõht on väga lahti, väljaheites on tume veri. Koer reageerib ainult lihale nii, teiste toitudega seedimine korras. Lisaks sellele on tal ka veel nahaprobleemid, allergik. Koer on 6-aastane taks.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna oksendamine on organismi kaitsereaktsioon talle sobimatute (toit)ainete vastu, siis on kõige lihtsam viis neid talle mitte pakkudagi ja konte ei maksa talle kohe kindlasti anda. Sageli on need probleemiks ka täiesti tervete loomade jaoks.
Allergilisel loomal tekib reaktsioon võõrvalgule ja lihas sisalduv loomne valk on kindlasti selline, mis reaktsiooni esile kutsub.
Jääge nende toitude juurde, millega probleeme pole.
 

Küsimus: Mis võis koeral viga olla - silmad olid pahupidi, ei jõudnud küpsistki närida ega püsti tõusta?22.05.2015

Mis võis koeral viga olla - silmad olid pahupidi, ei jõudnud isegi küpsist närida ega püsti tõusta, ehmatas kui käega üritasime katsuda, pea vajus ära, ei jõudnud silmi lahti hoida, suht järsku tuli see hoog peale?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna mul ei ole arvamuse väljakujundamiseks mitte mingisuguseid algandmeid ( koera tõug, vanus, sugu, varasemad haigused, praeguse haigushoo kestus, algusaeg, mis sellele eelnes jne jne), siis pöörduge pigem kiiresti arsti vastuvõtule
 

Küsimus: Kas põhjus võib olla mesilase nõelamises või milleski muus kui koer ei kasuta joostes ühte käppa?22.05.2015

Tere!
Nägin päev tagasi, et koer ei kasuta tagumist paremat käppa. Hoiab käppa jooksmise ajal üleval, kuid aeglasemalt kõndides kasutab seda natuke. Käpapadjad tunduvad terved olevat. Kas põhjus võib olla herilase/mesilase nõelamise või milleski muus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui koer ei kasuta käppa ning hoiab seda üleval, on tõenäoliselt toetumine sellele valus. Valu võivad põhjustada paljud erinevad tegurid ja putukate hammustused/nõelamised nende hulgas.
Mõistlik oleks arsti juures ikkagi ära käia, et saaksid ka kõik muud versioonid ära kontrollitud ning vajadusel käpp ka vastavat ravi
 

Küsimus: Mis see võib olla, kui küülikul on kõrvad seest kärnas ja vajuvad lonti?18.05.2015

Küülikul on kõrvad seest kärnas ja vajuvad lonti. Eelnevalt suri ka üks sellepärast ära, temal läks edasi ka kaelale vms. Millest see olla võib või mis see üldse on ja kuidas seda ravida?
Ja osad küülikud närivad puust puuri ning kui käe nende juurde paned, siis hakkavad lakkuma seda, on neil äkki mingi aine puudus vms, sest see põhiliselt just nendel, kellel on ka pojad.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas küülikud müksomatoosi vastu on vaktsineeritud? Kui see on see haigus ( levib verdimevate putukatega) siis ükski ravi reeglina ei toimi. Soovitav oleks kutsida loomaarst ja lasta terved loomad vaktsineerida. Ühtlasi saab arst ka poeginud emased üle vaadata ja vajadusel määrata vajalikku lisasööta
 

Küsimus: Mida ette võtta kui kass on mitu päeva juba loid ja oksendab?14.05.2015

Tere
Mure selline, et 10-12 mai muutus kassi käitumine märgatavalt. Ta oksendas päevas 5-7 korda, ei söö ei joo. Kakal pole käinud. Viisime siis Soomes arsti juurde (elame Soomes) seal turgutati teda (kuna oli väga uimane ja loid). Öö oli kass haiglas ja manustati talle naatriumkloriidi. Tehti ka röntgeni pilt koos kontrastvärviga. Pilt näitas, et jämesooles nagu oleks midagi. 13 mai lasti koju, kuna ei olnud oksendanud. Anti kaasa tabletid, mis suurendavad söögiisu. Eile andsin pool tabletti. Natukene sõi ja jõi. Õhtul jälle oksendas ja täna hommikul käis kakal, mis oli must ja kõva alguses, hiljem täiesti vedel. Aga kass selline loid ikka. Kas proovida talle anda mingit kõhulahtistit vms? Uurisime ka Eestis loomakliinikuid (siin selised operatsioonid ja arstil käimised lihtsalt ulmelise hinnaga), et äkki operatsiooni vaja aga laevapileti saame õhtuseks ajaks. On olemas röntgeni pildid ja igasugu näidud vere kohta. Tänud vastamast.
Murelik kassiomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võtke lihtsalt endale lähima kliinikuga kohe ühendust ja broneerige aeg. Pildid ja vereproovide tulemused saate ette ära meilida, siis saab arst nendega tutvuda.
Kassidel on sageli seedetraktis võõrkehasid, mis tulebki lihtsalt operatiivselt eemaldada. Kassid tunnevad suhteliselt ruttu peale oppi ennast hästi ja naasevad normaalse elukorralduse juurde