Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui ületundide eest ei jõudnud vaba aega kasutada, kas siis lõpparvega peab tööandja nende ületundide eest tasuma?27.02.2013

Tere

Meil oli vahepeal töökoormus nii suur, et töötajatel paluti teha ületunde. Ületunnid sai välja võtta vaba ajana töönädalal. Mina aga olen nüüd haiguslehel ja haiguslehelt enam tööle ei naase.
Ülemus aga ei ole nõus minule ületunde kinni maksma ja mina ju vaba aega ka nende eest enam võtta ei saa, kuna ma haiguslehelt enam enne lepingu lõpetamist tööle ei naase. Mis on minu õigused või võimalused. Kas tööandja on ikkagi kohustatud minu lõpparvega tasuma ka minu ületundide eest?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töölepingu lõppemisega muutuvad sissenõutavaks kõik töösuhtest tulenevad nõuded (TLS § 84). Kui seadus näeb ületundide hüvitamisena ette eelkõige vaba aja andmise, mis Teie puhul enam võimalik ei ole, siis peab tööandja hüvitama ületunnid rahas 1,5-kordselt TLS § 44 lg 7 alusel. Eeldan, et ületundide tegemine on fikseeritud ja suudate tõendada ületundide tegemist poolte kokkuleppel, mitte Teie enda initsiatiivil tööandja teadmata. Sellisel juhul soovitan tööandjalt kirjalikult küsida ületundide hüvitamist rahas, viidates sellele, et vaba aja kasutamine ei ole seoses haigusega enam võimalik.
Kui tööandja jätab ületunnid lõpparvega siiski hüvitamata, on võimalik pöörduda oma õiguste kaitseks töövaidluskomisjoni poole.
Õiglast lõpparvet soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Mida saame ühistuta majas ette võtta kui üks naaber korjab kõikjale prügi ja on heakorra suhtes ükskõikne?26.02.2013

Majal puudub korteriühistu. Pool majast kuulub ühele isikule (ülemise korruse kaks korterit) ja alumisel korruse kaks korterit, mis kuuluvad eraldi isikutele. Probleeme põhjustab ülemiste korterite omanik, kes rendib välja elupinda üürnikule. Üürnik korjab maja ümber ja üldkasutatavatesse ruumidesse ning hoovi prügi, hoovis asub vana kastauto, mis kuulub ülemisele omanikule, mille kast ja kabiin on üürniku poolt täis korjatud arvuti- ja elektroonilisi jäätmeid, kus narkomaanid jm asjast huvituvad neid jäätmeid hoovi laiali loobivad. Pidevalt vedeleb (ülemiste korterite poolikus remondi käigus ja ei tea kust kokku veetud kraami, prügikotte jm maja seinte ääres). Maja keldris hulguvad tundmatud isikud, kellele on ülemine omanik andnud loa seal viibida.
2.Teine ülemine korter (mis ei ole täielikult remonditud) on välja renditud noormehele, kellel on tugev alkoholiprobleem, kes suitsetab ja paneb ohtu hoone ja elanike turvalisuse ja rikub kodurahu. Tihti ööbib seal võõraid isikuid, kes tarbivad alkoholi.
Alumised kaks korterit on ostetud ülemiste korterite omaniku käest, kes siiani võimutseb halvas mõttes ja kellel terve omanikutunne puudub. Teda ei huvita suvel majaümbruse korrashoid (niitmine) ja talvel (lumerookimine), üldkasutatavate ruumide näiteks koridori puhtus.
Küsimus:
Kas on võimalik, meil kahel all elaval korteriomanikul kehtestada kodukord vm, mis reguleeriks majaelanike ja üürnike käitumist, mis oleks seadusega kehtiv või mõni muu võimalus sellest olukorrast välja tulla? Suusõnaliste märguannete peale ülemine omanik ei reageeri, põikleb, ei võta telefoni jne.
Olukord on muutunud talumatuks.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui olukord on muutunud talumatuks, siis saab seda lahendada ülemiste korterite omanikule korteriomandi võõrandamise nõude esitamise kaudu.
Korteriomandiseaduse paragrahv 14 kohaselt on korteriomanik kohustatud oma korteri maha müüma, kui korteriomanik on korduvalt rikkunud teise korteriomaniku suhtes oma kohustusi ja kui korteriomanikud ei pea tema ühisusse kuulumist enam võimalikuks. Korteri võõrandamisotsus on langetatud, kui selle poolt on üle poolte korteriomanike häältest. Kuna antud juhul on ülemise korruse korterite omanikul 1 hääl ning alumise korruse korteriomanikel kokku 2 häält, siis on otsuse vastuvõtmiseks vajalik korteriomanike häälteenamus saavutatav sõltumata ülemiste korterite omanikust.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas võin jätta tasumata kui ühistu poolt esitatud arvel on teenus, mida ma pole kasutanud?26.02.2013

Tekkis olukord, kus ühistu juhatus tellis küttesüsteemide eksperdi minu (korteriomanik) korterisse ekspertiisi läbi viima ning teavitus selle kohta toimus e-posti teel 1 päev enne ekspertiisi toimumist, millele kohe ka vastasin, et kahjuks pole võimalik sellel ajal kodus olla ning küsisin eksperdi andmeid, et uus aeg kokku leppida. Sellele kirjale jäeti vastamata. Nüüd on minu kommunaalteenuste arvele lisatud kirje "Muud kulud" mille selgituseks telefoni teel öeldi: "eksperdi tasu keda ma sisse ei lasknud". Soov on ülejäänud kommunaalteenuste eest arve ära maksta, aga kardan, et osaliselt tasutud arve võrdub tasumata arvega ja minust tehakse võlgnik ning hakatakse ka intresse küsima võla eest. Ühistu uut arvet teha ei kavatse. Kuidas juhatust sundida mulle uut arvet või kinnituskirja tegema, et võlga ei teki kui tasun arve ilma selle "Muud kulud" reata?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, summad, mille maksmiseks puudub alus, võib rahulikult maksmata jätta. Küsimusele, kuidas sundida korteriühistut (vabatahtlikult) oma põhjendamata nõudest loobuma, on juba keerulisem vastata. Annaksin lihtsalt nõu korteriühistut mitte karta ning oma õiguste eest lõpuni seista, ka siis kui korteriühistu tasumata summat võlana välja paista laseb.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas peatumise keelu märk paremal pool teed keelab parkimise ka vasakul pool teed?26.02.2013

Parkisin tupiktänavasse, kuhu sissesõites oli paremal pool teed LS märk 361 (peatumise keeld). Parkisin vasakule poole teed, kus paistsid olevat parkimiskohad. Auto juurde naastes leidsin tuuleklaasilt MUPO hoiatusmenetluse, kus väidetakse, et viibisin LS märgi 384 (parkimiskeelu ala) mõjupiirkonnas! Kuidas peaksin reageerima sellisele trahvile? Lisasin ka täpsustava pildi http://pilt.postimees.ee/kasutaja/kairi/Trahv/4086#photo/142466
Minu auto on pargitud vasakule koos mitmete teiste trahvisaajatega.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusmärk 36 kehtib sellel teepoolel, kuhu see on pandud. Paremal teepoolel asuv LM 362 kehtib paremal pool teed. Liiklusmärk 362 ei ole mõjuala märk. Peatumiskeelu mõjualaalgust tähistab LM 383 ning lõppu LM 393. Mupo hoiatustrahvi otsuse õigsuse kontrollimiseks tuleb välja selgitada, kas sõiduk võis olla pargitud LM 383 mõjupiirkonda. Nimetatud märgid ei pruugi asuda konkreetse tänava alguses, vaid võivad olla paigaldatud varasemalt, näiteks sissesõidul kvartalisse, hoovi vms suuremale territooriumile. LM-l 362 on sellisel juhul konkreetsel tänaval keelumärgi mõju ühel tänavapoolel kordav e. dubleeriv toime.
 

Küsimus: Kas tasub vaidlustada, kui kindlustuse puudumise ja turvavööta sõidu eest saadud karistused tunduvad ülekohtused?26.02.2013

Tere,
Juhtus nii, et linnas ei kasutanud turvavööd. Määrati karistus LS § 239 lg1 p1 alusel 30 trahviühikut ehk 120 € ja puudus kohustusliku liikluskindlustuse lepingu alusel väljastatud kehtiv poliis, mille eest määrati karistus LKindlS § 66`1 lg 1 alusel 11 trahviühikut ehk 44 €. Mõlema rikkumise eest sain karistada esimist korda. Kuna auto, millega liiklesin, polnud minu enda isiklik, ei osanud oodata kindlustuse puudumist. Politseinik pakkus välja kiirmenetluse koostamise ja ise sõnas: "karistame ainult kindlustuse puudumise pärast". Nõustusin sellega, kuna oli kiire. Sai siis kiirelt tehtud kiirmenetlus ja allkirjastatud. Hiljem avastasin, et sain ikkagi karistada mõlema rikkumise eest.
Arvestades mõlema rikkumise esmast karistamist, siis tekib küsimus kui põhjendatud oli nõnda suur karistus ning mis väljavaated on selle vaidlustamiseks?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistusseadustiku § 63 lg 1 kohaselt, kui isik paneb toime ühe teo, mis vastab mitmele eri süüteokoosseisule, siis määratakse talle karistus seadusesätte alusel, mis näeb ette raskeima karistuse.

Minu hinnagul on LS § 239 kohane väärtegu ja LkindlS § 66' lg 1 kohane väärtegu toime pandud ühe teoga, mis tähendab, et karistus tulnuks määrata LkindlS § 66' lg 1 alusel. Samas on selle sätte alusel määratava trahvi maksimaalmäär 100 trahviühikut e. 400 eurot. Teile määratud karistuse kogumaht on 164 eurot. Seega ei ole ületatud lubatud sanktsiooni määra ja tegelik karistus jääb alla LkindlS § 66' lg 1 keskmist määra. Seega kuigi karistuse määramisel on rikutud ehk karistuse määramise aritmeetikat, ei ole tegemist sanktsioonide ületamisega.

Karistuse vastavus teole (või teo kogumile) on hinnanguline küsimus, mis tuleb lahendada KarS § 56 sätestatut arvesse võttes. Juhul kui Te leiate, et määratud karistused on toime pandud tegude asjaolusid ja Teie isikut arvestades liialt rasked, siis võite otsuse vaidlustada kohtus, paludes kohtult karistuse kergendamist.
 

Küsimus: Kas võin asulas mööda sõita 20 km/h liikuvast sõidukist, kui on möödasõidu keelu märk ja pidev joon?26.02.2013

Tere
25.02.13 juhtus mul autoavarii, kus osales minu poolt juhitud sõiduauto ja teise isiku poolt traktor. Olukord oli siis järgmine, sõitsin maanteel ja jõudes asulasse, sõitis minu ees aeglaselt traktor umbes 20 km/h. Ma veendusin, et traktoril ei ole suunatuld sees ja mõtlesin siis, et möödun sellest vasakult poolt ületades pidevat joont, kuna vastu ei tulnud umbes 400m raadiuses ühtegi masinat. Asusin möödasõidule ja kui olin juba üle poole autopikkusega traktorist möödunud, käis kõva laks ja traktor oli oma kopaga mu auto tagauksele sisse sõitnud, traktoril ei juhtunud midagi, aga minu autol on nüüd rikutud tagumine uks, tiib ja põrkeraud ja haagis, mis autol järel oli. Mure ongi nüüd selline, et kes selles süüdi on - mina veendusin möödasõidu ohutuses ja sõitsin mööda, samas oleks pidanud tema veenduma ka vasakpöörde ohutuses. Traktorist oli seda meelt, et lähme kindlustusse ja tuleb mis tuleb, vahet pole tal, muidugi hea suhtuda sellese nii, kuna enda masinal kahjusid pole. Politsei käis kohal ja fikseeris asjad ära ning soovitas ka kindlustusse minna, et kui omavahel kokkuleppele ei saa, siis sekkuvad nemad.
Asulas oli möödasõidu keelu märk ja 70 km piirkiirus ja pidev joon.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LM 352 "Möödasõidu keeld" ei keela mööda sõita üksikust sõidukist, mille sõidukiirus ei ületa 30 km/h. Suunavööndeid eraldav teekattemärgis 911 "Pidevjoon" tähendab keeldu seda ületada. Teekattemärgise ja liiklusmärgi vastuolu korral tuleb juhinduda liiklusmärgi nõudest. Seega võib asuda seisukohal, et juhul, kui traktori liikumiskiirus ei ületanud 30 km/h, oli möödasõit lubatud. Möödasõidu alustamisel tuleb järgida LS §s 51 sätestatud tingimusi. Kui eelnimetatud tingimused olid täidetud, siis on möödasõit lubatav. Vaidlus taandub ilmselt asjaolule, millal ja kas üldse traktori juht andis vasakpöördest suunatulega märku. Juhul, kui juhid ei saa vastutuse küsimuses sündmuskohal üksmeelele, lahendab juhtumi politsei väärteomenetluse korras. Olukord, kus politsei käib sündmuskohal ja fikseerib asjad ära ja soovitab kindlustusse minna, samas veendumata, kas süü küsimuses on või ei ole vaidlust, ei ole iseenesest võimalik. Kui vaidlust ei ole, siis peab süüdi olev juht oma süüd ja vastutust sündmuskohal allkirjaga kinnitama. Kui ta seda ei tee, peab asjaga tegelema politsei. Ma ei saa hetkel anda hinnangut, millised toimingud või kokkulepped Teie juhtumi puhul sündmuskohal tehti. Seetõttu ei saa ma anda ka lõpplikku seisukohta küsimuses, milline juht on liiklusõnnetuse põhjustamise eest vastutav.
 

Küsimus: Kas 1996. aastal sõlmitud lihtkirjalik laenuleping veel kehtib?26.02.2013

Tere! Kas 1996.a. sõlmitud lihtkirjalik, st. mitte notariaalne laenuleping, (millega laenasin raha, mille tähtaeg on möödas ning milles sätestatud võla summat ja intresse ei ole tasutud) on veel kehtiv ning kehtivuse korral, missugused on antud võla tagasisaamise võimalused ja viisid?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimusest ei nähtu, millal oli laenu tagastamise tähtaeg, et teaks, millistest õigusnormidest saaks lähtuda, sest vahepeal muudutusid õigusaktid. Samas, isegi kui laenu tagastamise tähtaeg oleks olnud 2006. aastal, siis tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kehtiva õiguse kohaselt kolm aastat. Seega, kui tegemist oli tähtajalise laenulepinguga ja laenu tagastamise tähtajast on möödunud üle kolme aasta ning ei esine erakorralisi asjaolusid (aegumise katkemist ja algamist uuesti), siis saab laenusaaja esitada nõudele aegumise vastuväite, millisel juhul jätaks kohus hagi rahuldamata.
 

Küsimus: Kuidas saan ennast kaitsta, kui kinkijad soovivad kinkelepingust taganeda ja süüdistavad mind?26.02.2013

Kinkeleping on vormistatud 2007 a. Nende aastatega olen valduses toimetanud ja probleeme pole kinkijatega olnud. Kinkijad on üle 80 a vanad ja nende juures käib sotsiaalhooldaja abistamas mitmed aastad. Käesoleval aastal sain taganemise avalduse:
2.3 kingisaaja on viimastel aastatel oma käitumisega näidanud üles jämedat tänamatust kinkijate vastu, mis väljendub nii moraalses kui füüsilises vägivallas. Samuti on kingisaaja kui ka tema hõimlased ja pereliikmed käitunud ebahumaanselt ja solvavalt. Veel on kingisaaja ähvardanud kinkijaid elule ja tervisele ning ka nende varale ohtliku vägivallaga.
2.4 lisaks eeltoodule on kingisaaja ähvardanud võtta kinnisasja tagatisel laenu ja/või kinnisasi üldse võõrandada isikutele, kellega kooselu võib kinkijatele osutuda võimatuks.
2.5 kinkijad on elatanud inimesed, kelle tervis ja närvid ei pea sellises olukorras vastu ning nad soovivad saada tagasi kingitud kinnistu omandiõiguse ja täies ulatuses valduse.
Kuidas saan sellises olukorras ennast kaitsta?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Esiteks, kinkija saab taganeda kinkelepingust üksnes õiguslikul alusel ehk juhul, kui tema poolt etteheidetavad asjaolud on faktiliselt aset leidnud ja kingisaaja on näidanud kinkijate vastu jämedat tänamatust, kusjuures nende asjaolude toimumist peab ta ka tõendama. Kui neid ei ole toimunud, siis ei oma taganemisavaldus õiguslikke tagajärgi.
Teiseks, kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest. Seega, isegi kui kinkija poolt etteheidetud taganemisavalduse aluseks olevad teod on aset leidnud, kuid nendest on möödunud üle ühe aasta, siis kinkija on minetanud enda taganemisõiguse ja kingisaaja saab esitada ka nõude aegumise vastuväite.
 

Küsimus: Kui üürnik jääb üürimaksega võlgu, kas siis üürniku elukaaslast saab solidaarvõlgnikuna käsitleda?26.02.2013

Tere

Küsimus oleks teemal üürilepingu osapooled, solidaarne vastutus.
Isikud: omanik ehk üürileandja, üürnik, üürniku elukaaslane.

Tihtipeale sõlmitakse üürileping ainult kahe isiku vahel (omanik ja üürnik). Omanikku teavitatakse ka näiteks üürniku elukaaslase sissekolimisest üüripinnale (näiteks fikseeritakse juba üürilepingus).

Kui üüripinnale asub elama rohkem kui üks isik, on üürilepingus enamasti ka punkt a'la "üüripinnal elajad vastutavad solidaarselt tekkinud võlgnevuste/kahjustuste eest".

Küsimus võlgnevuse tekkimise kontekstist lähtuvalt:
1. kui üürnik jääb omanikule võlgu, siis kas viimane saab võlga sisse nõuda ka üürniku elukaaslaselt kui solidaarselt vastutajalt?

Otseselt on lepingupooleks siiski üürnik ja kui üürniku elukaaslane pole kuhugi oma allkirja andnud, siis justkui poleks tema näol tegemist lepingu osapoolega. Lähtuvalt sellest ei saaks ka siis solidaarsuspunkti kasutada.

2. Solidaarsuspunkt ei oma üürilepingus mingisugust jõudu ja targem oleks üürilepingu osapooltena näidata kõik üüripinnale elama asujad (s.t ühelt poolt omanik ning teiselt poolt üürnik ning üürniku elukaaslane)?

Tänan!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üürniku abikaasalt saab üürivõlga sisse nõuda juhul, kui ta on samuti üürilepingu pooleks või kui ta on käendanud üürilepingust tulenevaid rahalisi kohustusi üürileandja ees solidaarselt üürnikuga.
 

Küsimus: Kas laupäeva ja pühapäeva eest, mis jäävad puhkuse sisse, arvestatakse ka puhkusetasu?25.02.2013

Tere
Kas põhipuhkusel olles laupäev-pühapäev tasustatakse, kui need päevad jäävad puhkuse sisse.

Tänades

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Alates 01.01.2012 võib puhkusetasu arvestada kahel meetodil:
1) keskmise kalendripäevatasu järgi, mida reguleerib 11.06.2009 nr 91 määrus "Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord";
2) kokkulepitud töötasu säilitamisega, kui vajaduse tekke kuule eelneval 6 kuul on töötasu olnud muutumatu.
Arvutamise aluseks olevat kalendripäevade arvu vähendatakse vaid nende kalendripäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise korral "Töölepingu seaduse" § 19 alusel. Sisse ei arvestata keskmise kalendripäevatasu arvestamisel rahvus- ega riigipühi.

Lugupidamisega
Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu