Pärimisõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on õigus matusekulud kohalikult omavalitsuselt, kui pärijalt, tagasi nõuda?24.05.2012

Tere,
Inimene suri. Temast jäid maha võlad. Lapsed ja ema, kes on seadusjärgsed pärijad loobusid pärandist. Ka kõik ülejäänud seadusjärgsed pärijad on pärandist loobunud. Pärand (kinnistu, mis on võlgadega koormatud) läheb siis kohalikule omavalitsusele.

Kuna lapsed on mõlemad üliõpilased, siis nendel matusteks raha puudus. Ka ema keeldus matusekulusid kandmast. Surnud inimese matusekulud kandis tema endine (lahutatud) abikaasa, kuna ka tema elukaaslasel (ei olnud seaduslikus abielus) puudusid võimalused inimese matmiseks.

Kui pärand läheb kohalikule omavalitsusele, kas siis matusekulude kandjal (lahutatud abikaasal) on õigus matusekulud sealt tagasi nõuda?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Teoreetiliselt on matusekulude kandjal, kes ei ole pärija ja kes ei ole pärandist loobunud, õigus regressi korras kohalikult omavalitsuselt matusekulud tagasi nõuda.
 

Küsimus: Poja isaga me abielus ei olnud, kuid kas pojal on õigus isa surma korral pärandusele?24.05.2012

Elasime koos 2 aastat. Seaduslikult abielus ei olnud. Meil sündis poeg. Poeg on isa perekonnanimega ja isadustuvastustunnistus on olemas. Elame lahus juba üle 30 aasta. Mehel on uus perekond, seaduslikult abielus ja tütar sellest abielust. Veel lapsendatud ka naise üks poegadest.
Kas mehe surma puhul on minu pojal õigus pärandusele? Mees on kõik oma vara kirjutanud oma naise nimele.
Ette tänades

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Kui teie lapse isa ei ole testamenti vormistanud ja tegemist on seadusjärgse pärimisega, siis on Teie pojal teiste alanejate sugulaste kõrval samasugune pärimisõigus. Samas, pärida saab seda vara, mis oli pärandajal olemas pärandi avanemise hetkel ehk surma hetkel. Kui pärandaja nimel vara ei ole, siis ei saa ka teie poeg seda vara pärida.
 

Küsimus: Kas abieluväliselt sündinud lastel on võimalik taotleda sundosa pärandist?07.04.2012

Isa on teinud testamendi talle kuuluva talumajapidamise pärandamiseks oma kolmele lapsele, kes on sündinud abielu jooksul. Enne abiellumist oli isal veel kaks last, kelle emadega ta koos pole elanud ja laste kasvatamisel pole osalenud. Enne abielu sündinud lapsed ei ole osalenud ka hiljem täiskasvanuna talumajapidamises. Praeguseks on üks neist lastest surnud, kellel oli ülalpidamiskohustus oma raske puudega ema suhtes (esimese grupi invaliid). Invaliidist ema praegu elab. Ülalpidamiskohustus jaguneb seal peres ka teistele lastele.
Teine laps ülalpidamist ei vaja, on abielus ja kahe täiskasvanud lapse isa.
Talumajapidamise on isa pärinud oma isalt ja on lapsepõlvest peale seal elanud. 50 aastat kestnud abielu jooksul on majapidamises osalenud abikaasa ja abielust sündinud kolm last.
Kas testamendiga pärijate hulgast välja jäetud lastel ja nende pärijatel on õigus sundosale pärandist ja kui suurele osale?
Ette tänades.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

Pärimisseadus § 104 märgib, et kui pärandaja on testamendiga jätnud seaduse järgi pärima õigustatud alaneja sugulase, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev ülalpidamisskohustus, pärandist ilma, on tal õigus nõuda pärijatelt sundosa. Teie poolt esitatud faktide baasil ei loe ma välja, et teie isal oleks olnud ülalpidamiskohtustust oma 2 poja suhtes, keda ei ole lülitatud pärijate ringi. Seetõttu väga üldiselt eeldan, et antud juhul ei ole tegemist nendepoolse õigusega nõuda sundosa. Mis puudutab ema ülalpidamiskohustust, siis ei loe teie poolt esitatud kirjast välja, et see kohustus laienes ka teie isale vaid on teie poolvendade kohustus.
 

Küsimus: Kas testamendiga võib kogu vara ära jagada oma äranägemise järgi?07.04.2012

Tere,

Minu isa suri 8 aastat tagasi ja oli teinud notari juures testamendi. Mind huvitab, kas Eesti riigis on seaduse järgi võimalik kogu oma vara pärandada oma äranägemise järgi? Kuna elan juba aastaid Rootsis, siis tean, et siin ei ole vöimalik 100 % oma varast testamendis ära jagada. See, mis mind huvitama hakkas, on: isa pärandas muu hulgas enamus oma varast (7 miljonit krooni) oma ühele lastelastest, kes sel hetkel oli 3-4 aastane. Ülejäänud pärijad pärisid ca 1 miljon. Mida ütleb Eesti seadus?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere
Eesti seadus ütleb, et testament on ühepoolne tehing, millega pärandaja teeb oma surma puhuks pärandi kohta korraldusi. Testamendi puhul loetakse kõige olulisemaks testaatori tegelikku tahet. Kui pärandaja on testamendiga jätnud seaduse järgi pärima õigustatud alaneja sugulase, oma vanemad või abikaasa, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev kehtiv ülalpidamiskohustus, pärandist ilma või on nende pärandiosi vähendanud võrreldes sellega, mille nad oleksid saanud seadusjärgse pärimise korral, on neil õigus nõuda pärijatelt sundosa.
 

Küsimus: Kas lastel on õigus testament vaidlustada?07.04.2012

Abiellusime 1999. aastal. Minul oli oma korter, abikaasa oli lahutatud ja elas enne seda koos oma emaga korteris, mille ema kirjutas tema nimele enne meie abiellumist. Ema suri ja me müüsime maha minu ühetoalise korteri ning kolisime tühjaks jäänud kahetoalisse, mis nagu ma eelnevalt mainisin, oli abikaasa nimel, seega lahusvara. Tegime seal minu korteri müügist saadud vahenditega põhjaliku kapitaalremondi. Saime mõne aja seal koos elada ja abikaasa haigestus raskelt ja viibis 3 kuud haiglas, kus ta ka suri. Veidi enne tema surma avaldas ta soovi teha selline testament, kus korter jääks minule. Tegime kahe tunnistaja (arst ja õde) allkirjadega testamendi. Eelmisest abielust on abikaasal ka kaks täiskasvanud poega, kes nüüd väidavad, et ma kasutasin alatuid võtteid ja sundisin oma meest minu kasuks testamenti kirjutama ning vaatamata sellele, et mu mees oli dokumentide järgi korteri omanik, ei tohiks mul ikkagi vanaema korterile olla mingit õigust. Kuna testament sai tehtud ainult korterile, siis lähevad ikkagi kõigi kolme vahel jagamisele minu nimel olev, aga abielu kestel ostetud sõiduauto ning nii minu kui abikaasa pangakontodel olnud säästud ja teenitud töötasu. Seega, kas on reaalne, et lapsed võivad asja vaidlustada kohtus ja mind ähvardab korterist ilma jäämine pluss veel pean jagama nendega oma autot ja meie ühiseid sääste? Seega ka veel peale maksma? Mis ajahetke seisuga panga väljavõte pärimisel arvesse läheb? Kõik need kolm kuud pidin ma tegema kulutusi nii korterile, autole, pluss veel paljudele muudele igapäevastele asjadele, aga abikaasa ju siis mingit tulu ei saanud. Haigusleht anti alles koos surma tõendiga.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere

Olete väga keerulises, kuid kahjuks väga sageli ette tulevas olukorras. Kui teie abikaasa pärandas teile korteri, siis on tegemist pärimisseaduse mõttes annakuga. Annaku määramise korraldus annab annakusaajale õiguse nõuda annakutäitjalt annakuks määratud eseme üleandmist. Pärimise korral on pärijateks nii alanejad sugulased - antud juhul siis pojad ja teie, kui üleelanud abikaasa. Ennekõike tuleb välja selgitada pärandvara ning pärijad. Koduse testamendi tühisust saab kohtu kaudu tuvastada. Kui seda ei ole tehtud, olete osaliselt pärima õigustatud koduse testamendi järgi ja see, mis puudutab sõidukit või pärandaja pangakontosid, tuleks lahendada eraldi. Siinkohal peaksid pojad arvestama ka sellega, et matusekulud lähevad mahaarvamisse.
 

Küsimus: Kui ma loobun tädi pärandist, kas siis pärivad minu lapsed ja lapselapsed?07.04.2012

Jaanuaris suri mu tädi (ema õde), kellel pole ei abikaasat ega lapsi, testamenti jätmata. Tema vanemad on samuti surnud. Peale minu ema on tal veel kaks õde. Üks neist loobus pärandist, teine on valmis vastu võtma. Kui minu ema loobub pärandist, kas siis läheb kogu pärand selle vastu võtnud õele? Või olen mina sellest hetkest ka pärija ja pean otsustama, kas loobuda või vastu võtta? Ja kui ka mina loobun, kas siis jõuab järg minu täisealiste lasteni ja alaealiste lastelasteni?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

Pärimisseadus § 124 sätestab, kui pärima õigustatud isik on pärandist loobunud, on pärima õigustatud see isik, kes oleks pärinud siis, kui pärandist loobunu oleks surnud enne pärandi avanemist. Seega jah teie alenejad sugulased asuvad teie loobumise korral pärijateks.

Lugupidamisega

Kairi Pobbul
 

Küsimus: Kas ema kuulub seadusjärgsete pärijate hulka, kui abielu on ikka tõesti kehtiv?07.04.2012

Minu ema ja isa olid abielus. Minu teada lahutasid nad abielu kas 1969 või 1970 kohtus ja sestpeale elasid nad eraldi. Isa suri veebruaris. Kui läksin surmatunnistuse järgi, selgus, et abielu on kehtiv, kuna riigilõiv on siiani maksmata. Olen oma isa ainuke laps, emal oli enne abielu tütar, keda minu isa ei lapsendanud. Kas minu ema kuulub seadusjärgsete pärijate hulka?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
hetkel kehtiv pärimisseadus sätestab, et seadusjärgsel pärimisel on pärijateks esimese järjekorra seadusjärgsete pärijatena pärandaja alanejad sugulased ja esimese järjekorra pärijate kõrval pärib pärandaja üleelanud abikaasa esimese järjekorra pärijate kõrval võrdselt pärandaja laspse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist. Kas antud asjas on teie ema pärijaks või mitte, ma teile 100% vastust anda ei saa, sest ennekõike peab analüüsima dokumentide aluse, kas abielu on kehtiv või mitte. Olen oma praktikas selliste situatsioonidega kokku puutunud ja määravaks siin on vastavad tehiolud.
 

Küsimus: Kas kingitusena saadud maja osa on tulevikus pärijateks ka abikaasa lapsed?07.04.2012

Tere,
Isa kinkis kinkelepinguga tütrele maja. Tütar on abielus (ühiseid lapsi pole, tütrel 1 laps ja abikaasal 3 last eelnevatest abieludest). Kuidas toimub pärimine tütre surma korral - kas pärijate ringi tulevad ka abikaasa eelmise abielu lapsed?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Kinkega saadut ei loeta ühisvarasse kuuluvaks varaks juhul, kui pooled ei ole sõlminud abieluvaralepingut, millega on kokku lepitud teisiti. Pärimise korral tehakse ennekõike kindlaks pärandvara koosseis ja pärijate ring. Kui pärimine toimub seadusjärgse pärimise korras, siis on tütre pärijateks esimese ringi pärijad ehk tütre laps, samuti on esimese järjekorra pärijate kõrval pärijaks abikaasa, kes pärib võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem, kui ühe neljandiku pärandist. Juhul, kui esimese ringi pärijaid ei ole, või loobuvad pärandist, asuvad pärima teise ringi pärijad, kelleks on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Teise järjekorra pärijate kõrval pärib üleelanud abikaasa seadusjärgse pärijana poole pärandist.
 

Küsimus: Kuidas toimub pangakontol olevate rahaliste vahendite pärimine?07.04.2012

Pärand on avanenud, pärandajaks on minu septembris 2011 surnud isa ja pärijateks ema ja mina (rohkem lapsi peres pole). Testament puudub. Isal on ka õde, kellel samuti tütar. Juhul kui mina loobuksin pärandist, siis kellele läheks minu osa?
Kuidas on reguleeritud pärandaja pangakontol olevate rahaliste vahendite ja võimalike tähtajaliste hoiuste kasutamine?

Tänan!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Kui teie loobute pärandist, siis on teie lapsed pärijateks, juhul, kui teil alanejaid sugulasi ei ole, pärivad teise järjekorra seadusjärgsed pärijad, kelleks on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased ehk siis teie isa õde.
Pangakontol olevaid rahalisi vahendeid, samuti tähtajalisi hoiuseid, on võimalik kasutada peale pärijate ringi selgeks tegemist ja pärimistunnistuse väljastamist. Siinkohal tuleb silmas pidada, et kui pärandi on vastu võtnud mitu pärijat, kuulub pärandvara neile ühiselt. Pärandvara ühisusele ja kaaspärijate vahelistele suhetele kohaldatakse kaasomandi sätteid. Kaaspärija võib käsutada talle kuuluvat mõttelist osa pärandvara ühisusest.
 

Küsimus: Sõlmitud on abieluvaraleping, kas minu surma korral on lahutatud abikaasal mingeid pärimisõigusi meie abieluaegse minu lahusvara suhtes?07.04.2012

Tere,
Abielu ajal on sõlmitud abieluvaraleping, kus on loetletud abikaasade lahusvara. Abielu lahutamisel 2006.a mingit täiendavat vara jagamist ei toimunud. Ühiseid lapsi ei ole. Mina olen testamendiga pärandanud kogu oma vara ainsamale lapsele. Minul ülenevaid sugulasi elus ei ole.
Kas minu surma korral on minu lahutatud abikaasal mingeid pärimisõigusi meie abieluaegse minu lahusvara suhtes?
Kas me peaksime abikaasaga mingeid vara jagamise toimingud tegema, sest abieluvaralepingus on öeldud, et leping kehtib ühe abikaasa surmani või abielu lõppemiseni. Meie abielu lõppes lahutusega, aga vara jagamist ei toimunud. Abieluvaraleping sõlmiti notariaalselt aga minu teada ei avaldatud (registreeritud) abieluvara registris.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Selguse huvides peaks jurist teie materjalid enne üle vaatama, et anda lõplik vastus just teie konkreetsele situatsioonile. Üldiselt, kui abikaasad on abieluvaralepinguga oma varasuhted reguleerinud, siis nendele suhetele kohaldub lepingus kokkulepitu. Seega peab esmalt analüüsima abieluvaralepingu tingimusi. Eeldusel, et abieluvaralepingus leppisid pooled kokku, et peale lepingu sõlmimist omandatud vara kuulub abikaasade lahusvara hulka, siis ei tohiks tekkida teie endisel abikaasal pärandvarale nõudeõigust.

Lugupidamisega,

Kairi Pobbul