Pärimisõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes pärib kui varasuhte liigiks on vara lahusus?06.01.2012

Tere.
Kui abieluvaralepinguga on valitud varasuhte liigiks vara lahusus, siis kes pärib vara peale ühe abikaasa surma?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Vastus Teie küsimusele sõltub sellest, kas tegemist on seadusjärgse või testamendijärgse pärimisega.
Pärand on pärandaja vara. Pärandiks ei ole pärandaja õigused ja kohustused, mis seadusest tulenevalt või oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga.
Kui tegemist on seadusjärgse pärimisega, siis pärivad nii abikaasa kui ka alanejad sugulased (alanejate sugulaste korral ülenejad sugulased ja nende alanejad sugulased).
Kui ühisvara puhul kuulub pärandi hulka 1/2 ühisvarast, siis pärijate vahel lähekski jagamisele see 1/2 pärandist. Lahusvara puhul aga läheb pärimisele kogu lahusvara, mis jagatakse pärijate vahel.
 

Küsimus: Kui omakäelise testamendiga muudetakse varasemat notariaalset testamenti, kas siis kuue kuu pärast kehtib endiselt notariaalne?06.01.2012

Kui omakäelise koduse testamendi tegemisest möödub kuus kuud, testaator on elus, kuid mingil põhjusel ei saa enam testamenti uuendada (nt. on halvatud vms.) ja tal oli eelnevalt tehtud ka notariaalne testament, mille ta omakäelise testamendiga kehtetuks muutis. Kas siis peale kuue kuu möödumist hakkab taas kehtima notariaalne testament, kui omakäelist testamenti ei uuendata?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Teie küsimusele annab vastuse pärimisseaduse § 88, mille lg 6 sätestab, et kui testaator on notariaalse testamendi koduse testamendiga tühistanud või seda muutnud ja kodune testament on kaotanud käesoleva seaduse §-s 25 sätestatud korras kehtivuse, kehtib notariaalne testament.
 

Küsimus: Kas nüüd on oht sellest erastatud kommunaalkorterist ilma jääda?06.01.2012

Ema abiellus 1989.aastal. Neil on üks ühine laps. Eelnevatest abieludest oli neil kummagil kaks last, siis sündis ühine laps. Olude sunnil olid nad sunnitud vahetama elukohta 1993. aastal. Uues elukohas elasid nad mitmetes üürikorterites. Siis said nad linnalt kommunaalkorteri, kus ema elas oma seadusliku abikaasaga koos väga lühikest aega. Ema abikaasa läks tagasi oma kodulinna, kus ta tööd ei leidnud ja elas asotsiaalset elu. 2005. aastal avanes emal võimalus erastada kommunaalkorter, mida ta ka tegi. Isa ei ole lapse kasvatust toetanud ei alimentide ega muu elatisrahaga. Ema on juba pea aasta saatnud kirju, et tahab lahutust aga vastust ei saanud ja nüüd oktoobri lõpus suri mees ning selgus, et ta on võtnud SMS-laene, pangast kodulaenu ja telefoni järelmaksu peale, vee arve võlg on üle 2000.- euro. Kokku võlgu 7000.- eurot. Kuidas üldse on võimalik mittetöötaval inimesel saada selliseid laene? Keegi pärijatest üles ei astu ja järelikult läheb pärand mehe elukohajärgsele omavalitsusele. Kas emal on nüüd põhjust karta oma korteri pärast? Sest selleaegse seaduse järgi oli kõik ühisvara. Mida teha?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärimisseaduse (PärS) § 118 kohaselt kui pärija kolme kuu jooksul peale pärandaja surmast teada saamist või teada saama pidamist ning oma pärimisõigusest teadasaamisest pärandist ei loobu, loetakse ta pärandi vastu võtnuks. Seega, kui pärijad on otsustanud pärandist loobuda, tuleks neil teha loobumise avaldus, mille notar tõestab. Vastasel juhul loetakse pärand neile üle läinuks.
Võlausaldajatel ei ole õigust kohustuste täitmist nõuda enne, kui pärand on pärijale üle läinud.
Kui kõik seaduse järgi pärima õigustatud isikud pärimisest loobuvad, siis pärib vara kohalik omavalitsus.
Teie emal on võimalus antud situatsioonist siiski välja tulla, kuid selleks on vaja välja töötada strateegia lähtuvalt juhtumi konkreetsetest asjaoludest. Selleks tuleks Teil pöörduda pädeva õigusteenuse osutaja poole.
 

Küsimus: Kuidas toimub pärimine kui ühisvara jäi jagamata ja lapsi ei ole?06.01.2012

Kuidas tomub pärimine kui ühisvara jäi 16-aastase abielu järel jagamata?
Abikaasal lapsi ei ole, teise ringi pärijaid ka mitte, ainult vanavanematest alanevad sugulased.
Kas lahutatud abikaasa (pensionär) pärib 1/2 ühisvarast?
Kes pärib lahusvara korteri? Kas sellega tegeleb notar või tuleb pöörduda kohtusse?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui abikaasad lahutasid abielu ning ei jaganud ühisvara, siis kuulub pärandvara hulka 1/2 ühisvarast. Üleelanud abikaasa osa pärandvara hulka ei kuulu. Lahutatud abikaasa ei kuulu seadusjärgsete pärijate ringi ning ei ole seega pärima õigustatud isikuks.
Seadusjärgseteks pärijateks on pärandaja vanavanematest alanejad sugulased. Pärandaja lahusvarasse kuuluva korteri pärivad tema seadusjärgsed pärijad.
Pärimismenetluse algatamiseks peab pärima õigustatud isik pöörduma notari poole.
 

Küsimus: Kuidas toimida 2 aastat pärast venna surma, et maja ja maa saaks omaniku?06.01.2012

Vend suri 2 aastat tagasi. Ta elas naisega, kellega polnud abielus ega ka lapsi. Meie vanemad on surnud, pärijateks siis 5 õde-venda. Kas ka naine? Maja oli ostetud enne kooselu algust. Tükk maad ja sellel olev maja pole kinnistus, asi jäi pooleli. Küll aga on kinnistus eraldiolev metsamaa. Kuidas toimida, et omanikuks saada?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärimiseks on vajalik alustada pärimismenetlust notari juures. Pöörduge notari poole, kes algatab Teie avalduse alusel pärimismenetluse.
Teie kirjelduse kohaselt on seadusjärgse pärimise korral pärima õigustatud isikuteks 5 õde-venda. Elukaaslast ei loeta pärimisseaduse kohaselt pärima õigustatud isikuks. Kui vennal oli tehtud testament, siis toimub pärimine testamendi järgi.
 

Küsimus: Kuidas saada teada testamendi olemasolu?06.01.2012

Tere!

Ema abiellus 6 aastat tagasi lastetu mehega. Mehel oli oma maja. Nüüd on mees hooldushaiglas, sest ema pole teda võimeline kodus hooldama, kuna ka invaliid. Ühiseid lapsi pole. Emal peale minu veel kaks last.
Ema mehel on kaks venda, üks lastetu üksik ja teisel laps ja lapselapsed. Kuidas toimub pärimine, kui ema peaks surema? Kes maksab mehe hoolduskulusid? Praegu maksab ema oma pensionist lisaks. Kuidas toimub pärimine, kui peaks ema mees surema. Testamenti ei tea, kas on tehtud! Kas ema, kui oma mehe abikaasa saab teada, kas on üldse mingit testamenti tehtud enne abiellumist. Emal juttu sellest pole kunagi oma mehega olnud ja ei tulnud selle pealegi, et peaks rääkima. Keegi ei soovi testamendi sisu teada, vaid ainut teadmist, kas on olemas?

Aitäh!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui ema sureb, siis seadusjärgse pärimise korral pärib abikaasa esimese järjekorra pärijate (pärandajate laste) kõrval võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist. Seega kui emal on kaks last ja abikaasa, siis pärib igaüks neist 1/3 pärandvarast. Pärandvarasse kuulub 1/2 abikaasade ühisvarast ja pärandaja lahusvara.
Perekonnaseaduse (PKS) § 96 kohaselt on ülalpidamist kohustatud andma täisealised esimese ja teise astme ülenejad ja alanejad sugulased. PKS § 105 kohaselt annab alaneja sugulane ülalpidamist enne ülenejat sugulast. Alanejate sugulaste ja ülenejate sugulaste puhul annab lähema astme sugulane ülalpidamist enne kaugema astme sugulast. Mitu sama astme sugulast täidavad ülalpidamiskohustust osavõlgnikena. Iga osavõlgniku kohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka tema ning ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid.
Kui mehel alanejaid sugulasi ei ole, siis seadusjärgse pärimise korral on pärijateks tema vanemad ja nende alanejad sugulased, s.o mehe vennad ning teie ema kui abikaasa. Teise ringi seadusjärgsete pärijate kõrval pärib abikaasa pärimisseaduse (PärS) § 16 lg 1 p-i 2 kohaselt poole pärandist.
Kui tehtud on testament, siis toimub pärimine testamendi järgi. See, kas kehtiv testament on tehtud enne või peale abiellumist, ei oma tähendust, sest pärandaja saab igal ajal testamenti vastavalt oma soovile muuta või selle tühistada. Testamendi olemasolu saab teada paraku ainult kas pärandaja käest küsides või pärandi avanedes ja pärimismenetluse alates.
 

Küsimus: Kas pärijatel on õigus kodusisustus ära võtta ja siis pärandist loobuda?21.12.2011

Inimene suri, temast jäid maha võlad ja maja. Maja sisustuseks sai võetud esimene ja suurem laen. Nüüd on selline olukord, et esimese ringi pärijad (lahkunu lapsed) vedasid maja tühjaks ja kavatsevad pärandist loobuda. Kas on õigus enne pärandist loobumist valida endale sobivad asjad, need ära viia ja alles siis loobuda? Nende väitel kinnitas nende notar, et mööbel ja muu olmetehnika pole vara ja selle võib ära viia. Samas suurem osa lahkunu esimesest võetud laenust kuluski maja sisustusele (350 000 krooni). Maja ei olnud mõeldud elamiseks, vaid tegutses sissetoova tuluallikana ja iga sinna ostetud ese oli lahkunul raamatupidamises maha kantud kuluna. Esimese ringi pärijad väidavad, et nende notar lubas kõik ära viia ja siis loobuda.
Mitte ükski järgmistest pärijatest pole nõus pärandit vastu võtma kuna lahkunu võlad on väga suured. Samas, kui leidukski keegi, kes oleks nõus selle vastu võtma ja kõik võlad maksma, siis sisuliselt maksab ta ju kinni esimese ringi pärijate kodu sisustuse kuna see on kõik pärit lahkunu majast ja see on ostetud laenuga, mis kuulub ka lahkunu võlgade hulka. Kas esimese ringi pärijatel oli õigus selliselt käituda?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärimisseaduse (PärS) § 2 kohaselt on pärand pärandaja vara. Pärandiks ei ole pärandaja õigused ja kohustused, mis seadusest tulenevalt või oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 66 kohaselt on vara isikule kuuluvate rahaliselt hinnatavate õiguste ja kohustuste kogum, kui seadusest ei tulene teisiti. Seega on varaks ka kõik esemed (mööbel, tehnika jm), mis elamus olid. Vara hulka kuulub ka laenukohustus (kui see ei ole veel lõppenud). Teie kirjast jääb arusaamatuks, kuidas olid esemed pärandaja raamatupidamises kajastatud, kas kui äritegevuse kulud või mingil põhjusel maha kantud.
Kui vara hulka kuulunud esemed olid raamatupidamises kajastatud äritegevuse kuluna, siis on tegemist puhtalt maksundusõigusliku küsimusega ning pärima õigustatud isikutel puudus õigus esemeid pärandvara hulgast eemaldada. Mõistlik oleks esmalt pöörduda selgituste saamiseks notari poole, kes pärimisasjaga tegeleb.
 

Küsimus: Kas peame pärandist loobumisest teatama notarile või kaaspärijale?21.12.2011

Tere!
Minu isa hukkus autoõnnetuses. Pank soovib, et isa pärijad (abikaasa, mina ja õde) maksavad liisingut edasi. Tahaksin teada, sellist asja. Minu ema (isa abikaasa) soovib ise antud auto pärida ja liisingut maksta, kas meie õega peame notarile mingisuguse avalduse esitama, et loobume pärandatud autost või on see meie kolme (ema, mina, õde) omavaheline kokkuleppe, kes isa päranduse saab? Tänan vastamast.

Lugupidamisega,
DK

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui pärima õigustatud isik 3 kuu jooksul peale pärandi avanemist pärandist loobumisest ei teata, siis loetakse, et ta on pärandvara vastu võtnud. Loobumisavaldus tuleb teha notari juures, kes selle tõestab. Pärandist loobumisel tuleb silmas pidada ka seda, et kui Teil või õel on lapsi, siis pärivad teie asemel abikaasa kõrval nemad. Kui lapsi ei ole või ka nemad loobuvad, siis pärivad abikaasa kõrval teise järjekorra seadusjärgsed pärijad ehk pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Kui ka neid ei ole, siis pärib kogu vara abikaasa üksinda.
 

Küsimus: Kellele kuulub pärandiks olnud korter 8 aastat hiljem?21.12.2011

Küsimus on selline, et kas on olemad ka mingi aeg, mil seaduslik pärija kaotab oma pärimisõiguse? Kolme kuu möödudes surmast ei näidanud seaduslik pärija ennast näole, millest võib eeldada, et ta oli pärandi vastuvõtmisega nõus. Samas on pärandi avanemisest möödunud juba 8 aastat ja pärija ei ole end siiani näole näidanud. (Pärand avanes aastal 2003)
Kellele kuulub pärast 8-t aastat korter, mis pärandiks oli?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Vastavalt pärimisseaduse (PärS) §-le 180 kohaldatakse pärimisele pärandi avanemise ajal kehtinud õigust, kui kehtiva seaduse rakendussätetest ei tulene teisiti (Pärs §§-d 180 – 190). Kuni 01. jaanuarini 2009. a kehtinud pärimisseaduse järgi tuli pärimiseks pärand vastu võtta. Kui tähtaegselt pärandit vastu ei võetud, siis reeglina pärimisõigus kaotati.
Teie kirjast jääb selgusetuks, kas peale kadunud pärija oli veel pärimiseks õigustatud isikuid ja kas keegi pärandi vastu võttis. Kui seadusjägseid pärijaid ei olnud, siis on viimase ringi pärijaks kohalik omavalitsus.
Korteri omandiõigust on võimalik kontrollida kinnistusraamatust https://kinnistusraamat.rik.ee/detailparing/Login.aspx .
 

Küsimus: Kes pärivad, kui testamendijärgne pärija on teadmata kadunud?16.12.2011

Mis saab kinnisasjast pärandiga, mille 10 aastat tagasi surnud testaator on testamendiga pärandanud oma täisealisele lapsele, kes on teadmata kadunud ega ole seega pärandit ei vastu võtnud ega ka sellest loobunud? Kas pärimisõigus läheb automaatselt üle lahkunu seadusejärgsetele pärijatele (õed-vennad) või läheb pärandvara üle kellelegi teisele - riigile, kohalikule omavalitsusele või teadmata kadunud pärija võimalike võlgade katteks?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Vastavalt kehtiva pärimisseaduse (PärS) §-le 180 kohaldatakse pärimisele pärandi avanemise ajal kehtinud õigust. Pärandi avanemise aeg on pärandaja surma aeg. Õigusliku olukorra selgitamiseks oleks vaja teada täpset pärandi avanemise aega.
2001. a kehtinud pärimisseaduse kohaselt oli pärimiseks vajalik pärandi vastuvõtmine. Kui isik, kellele pärandvara testamendiga määrati, pärandvara tähtaegselt vastu ei võtnud, loeti ta pärandist loobunuks. See, kas testamendiga määratud isiku loobumisel pärandist toimub pärimine seaduse järgi, sõltub muuhulgas testamendis tehtud korraldustest. Kehtinud pärimisseaduse § 40 lg 1 kohaselt võis testaator nimetada pärija asemele ühe või mitu asepärijat juhuks, kui pärijaks nimetatud isik sureb enne pärandi avanemist, loobub pärandist, ei võta pärandit vastu või on pärimiskõlbmatu. Kui testamendis sellist korraldust tehtud ei ole, siis toimub seadusjärgne pärimine.