Pärimisõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui teine pärija loobub, siis kuidas jagatakse tema osa?16.12.2011

Tere
Oma üllatuseks sain teada, et pärin pool maja ja teise poole minu tädi, kes tahab loobuda. Ei ole lähisugulane, mis moodi loobuja osa jagatakse? Kas lähisugulased on siis teise poole peal või eelistatakse testamendis mind?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Teie kirjast jääb selgusetuks, kas kogu pärimine toimub testamendi alusel või on testament tehtud vaid osa vara pärandamiseks. Samuti jääb selgusetuks, kas pärand on jäetud nii Teile kui tädile testamendiga või pärib tädi seadusjärgselt.
PärS § 124 lg 1 sätestab, et kui pärima õigustatud isik on pärandist loobunud, on pärima õigustatud see isik, kes oleks pärinud siis, kui pärandist loobunu oleks surnud enne pärandi avanemist.
 

Küsimus: Milline on pärijate ring ja pärandi osa suurus?16.12.2011

Isa suri aastal 2010. Ta oli abielus naisega, kellega neil ühiseid lapsi ei olnud. Koos elasid nad aastast 1991. Isal oli eelnevast viiest - mõnest kooselust ja mõnest abielust kokku kaheksa last. Mõned neist lapsendatud. Isa viimasel naisel eelnevalt aga oli ja on 3 last. Nooremat isa last aitas kasvatada ka tema viimane seaduslik naine. Minu poolvend oli nende peres alates esimesest klassist s.o. aastast 1992. See tähendab, et ka lastetoetus minu nooremale poolvennale oli määratud isa viimase naise nimele, mitte lapse seaduslikule emale.
Isa ja tema uue naise abielu sõlmiti 1994 aastal. Elumaja, mis läheb pärimisele, osteti aga minu isa nimele aastal 1993, see on siis, kui abielu oli veel sõlmimata. Elamualuse ja sinna juurde kuuluva maa ostid nad aga aastal 2000.
Veel läheb pärimise alla kaks sõiduautot - üks eelnevalt isa kasutuses olnud ja üks tema abikaasa kasutuses olev.
Üks meie õde (kasuõde) on kadunud juba aastaid. Keegi ei ole temast kuulnud juba ligi kümme aastat.
Millise osaga pärandist võime arvestada meie, isa seaduslikud lapsed ja milline on isa viimase seadusliku naise osa? Kas pärandist saavad osa ka isa seaduslike laste emad?
Kas pärandist saab loobuda õe või venna kasuks?
Aitäh

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärandvarasse kuuluvad kõik pärandajale kuulunud õigused ja kohustused, mis ei olnud lahutamatult tema isikuga seotud. Kas pärandvarasse kuuluv elamu oli pärandja lahusvara või ühisvara, sõltub muuhulgas ka sellest, millal elamu koos maaga kinnistati ja kinnistusregistrisse kanti. Ühisvara koosseisust sõltub ka pärandvara suurus, sest ühisvarasse kuulunud varast läheb pärimisele 1/2 ning teine osa jääb abikaasa omandisse. Sellest omakorda sõltub pärandvara koosseis ja ka osade suurus.
Juhul, kui pärandaja testamenti ei teinud, toimub pärimine seaduse järgi. PärS § 11 lg 1 kohaselt on seadusjärgsed pärijad pärandaja abikaasa ja pärimisseaduses nimetatud sugulased. Kuivõrd pärijateks on nii abikaasa kui ka alanejad sugulased, siis läheb pärandvara jagamisele nende vahel. Seega ei saa Teie isa pärandvarast käesoleval juhul osa isa seaduslike laste emad ega ka abikaasa lapsed.
PärS § 124 lg 1 sätestab, et kui pärima õigustatud isik on pärandist loobunud, on pärima õigustatud see isik, kes oleks pärinud siis, kui pärandist loobunu oleks surnud enne pärandi avanemist. Seega ei saa loobuda kellegi kasuks, vaid pärimisõigus läheb üle seaduses nimetatud isiku(te)le.
PärS § 16 lg 1 p-i 1 kohaselt pärib abikaasa käesoleval juhul 1/4 pärandvarast ning ülejäänud 3/4 läheb jagamisele pärandaja laste vahel. Kui lapsi on 8, saab igaüks 3/32 pärandvarast.
Kui pärandi võtab vastu mitu pärijat, kuulub pärandvara neile ühiselt ning pärandvara ühisusele ja kaaspärijate vahelistele suhetele kohaldatakse kaasomandi sätteid (vt asjaõigusseaduse §§-d 71–79).
 

Küsimus: Kuidas ära hoida võimalikku pettusega testamendi saamist?16.12.2011

Tere.

Vanaproua tegi sugulase (meie) kasuks testamendi ja suusõnaliselt sai ka kokku lepitud, et meie pere aitab teda vajadusel vanaduspäevil. Aitamegi teda igati.
Nüüd on aga välja ilmunud tema surnud abikaasa kauged sugulased, kes käivad teda miilustamas ja ilmselgelt jahivad tema pärandust. Vanaproual ei ole mingit soovi seda vara teistele teha, kuid on tekkinud kahtlus, et sugulased võivad mingil hetkel tema käest allkirja välja petta ning kunagi hiljem mingi vale nö. kodus tehtud testamendi esitada.
Küsimus selline: Kas on võimalik teha olemasolevale testamendile mingi lisa või siis teha uus pärimisleping, kus oleks kirjas, et lepingut ei saaks ühepoolselt muuta ega varaga midagi ühepoolselt teha ega uue testamendi või uue pärimislepinguga ühepoolselt tühistada/muuta? Pärandajal vara pärandamise muutmissoovi ei ole, kuid oleks vaja teda kaitsta võimaliku pettuse eest.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärimisseadus võimaldab sõlmida pärandajal ja teisel isikul pärimislepingu. Pärimisleping sõlmitakse notariaalselt tõestatud vormis. PärS § 102 lg 1 kohaselt võib pärimislepingu või selles sisalduva korralduse lepingupoolte eluajal tühistada lepingu sõlminud isikute vahelise notariaalselt tõestatud kokkuleppega või uue pärimislepinguga.
Teie poolt kirjeldatud tulevikus aset leida võiva sündmuse välistamiseks peaks pärimisleping sobima küll. Pärimislepingu sõlmimiseks tuleks Teil koos pärandajaga pöörduda notari poole.
 

Küsimus: Kas peaksin pöörduma notari poole või olen 3 kuu pärast automaatselt pärijana korteri omanik?16.12.2011

Tere,
Suri onu, kel pole sugulasi ja minu nimele on tehtud testament. Kas ma pean notari poole pöörduma või 3 kuu pärast olen automaatselt korteri omanik? Kuidas tehakse vastavat muudatust kinnisturegistris?
Kas tasub kontrollida ja kinni panna ta pangakontot?

Suured tänud!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Teie kirjast ei selgu, kas onu jättis Teile testamendiga kogu oma vara, murdosa oma varast või loetletud asjad oma varast. Kui testamendiga on jäetud Teile korteriomand, siis on tegemist annakuga pärimisseaduse (PärS) § 56 mõttes. Annak on nõudeõigus pärijate vastu, st et pärijad peavad pärast isiku surma annaku (korteriomandi) annakusaajale üle andma. Kui teisi pärijaiid ei olnud, siis olete nii seadusjärgne pärija kui ka annakusaaja. Pärijale lähevad üle nii õigused kui ka kohustused. Annak täidetakse pärandvara arvelt.
Notari poole tuleb pöörduda, et algatada pärimismenetlus. Õigus nõuda annaku täitmist tekib hetkest, kui pärand on vastu võetud.
Panga poole saate pöörduda pärimistunnistusega alles siis, kui olete pärandi vastu võtnud.
 

Küsimus: Kas saab pärida testamendiga, jättes seadusjärgse pärijana pärand vastu võtmata?16.12.2011

Lahkunu oli teinud testamendi oma korteri pärandamiseks vennatütrele. Vennatütar oleks ka seadusjärgne pärija, kuna teised lähemad alanevad sugulased puuduvad. Kogu päranditompu kuulub aga ka tagatiseta tarbimislaen. Kas need kaks pärimisviisi - testamendi järgi korter või seaduse järgi (kõik õigused ja kohustused) on teineteisest eristatavad? Ehk, kas on võimalik vastu võtta ainult testamendiga määratud osa ja samal ajal loobuda kogu päranditombu vastuvõtust?
Kas juhul, kui testamendiga pärija oleks erinev seadusjärgsest, oleks midagi teisiti?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui testamendiga jäeti vennatütrele kogu pärandvarast 1 asi ehk käesoleval juhul korteriomand, siis on tegemist annakuga pärimisseaduse (PärS) § 56 mõttes. Annak on nõudeõigus pärijate vastu, st et pärijad peavad pärast isiku surma annaku (korteriomandi) annakusaajale üle andma.
Pärijal on õigus pärand vastu võtta või sellest loobuda. Kui pärija ei ole tähtaegselt pärandist loobunud, siis loetakse, et ta on selle vastu võtnud. Juhul, kui vennatütar seadusjärgsest pärimisest loobub, jääb tal tulenevalt PärS § 61 lg-st 3 ikkagi õigus annakule. Seadusjärgselt päritava vara pärimisõigus läheb aga järgmisele pärima õigustatud iskule, kes pärandist ei soovi loobuda.
PärS § 58 kohaselt täidetakse annakut pärandist saadava vara ulatuses ning kui pärandvarast annaku täitmiseks ei jätku, vähendatakse annakut. Annakut ei pea täitma, kui pärandaja varast ei jätku tema kohustuste katmiseks vahendeid. PärS § 61 lg 2 kohaselt on annakusaajast pärijal iseenda ja annaku teiste saajate vastu samad kohustused kui teistel pärijatel, kui testamendist või pärimislepingust ei tulene teisiti.
Olenemata sellest, kas vennatütar pärib lisaks testamendile ka seadusjärgselt või otsustab seadusjärgsest pärimisest loobuda, täidetakse annak muu pärandvara arvelt. Sõltuvalt õiguste ja kohustuste vahekorrast tuleks kaaluda erinevaid võimalusi.
 

Küsimus: Kuidas teada saada, kas testament oli tehtud või mitte?21.11.2011

Tere

Vanaema suri ära ja tal oli korter. Tal oli ka kaks poega, kellest üks on surnud (minu isa) ja teine elab. Minu onu naine ütles mulle, et vanaemal oli ka testament tehtud ja kõik jääb onule. Onu ise minuga sellest ei räägi ja mingit infot ma neilt rohkem saanud ei ole. Mul tekib küsimus, kas testament üldse oli tehtud ja kuidas ma seda teada saaksin? Kuidas ma peaksin edasi käituma?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärast pärimismenetluse algatamist avaldab notar teate ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded. Igaühel on võimalik tutvuda teadaannete lehel avaldatud teadetega aadressil http://www.ametlikudteadaanded.ee/.
Teates märgitakse, millise notari juures on menetlus algatatud ja mis ajal on kavandatud pärimistunnistus välja anda.
Notar saadab teated ka teistele võimalikele pärijatele, kelle andmed on talle esitatud, et nad saaksid otsustada, kas nad soovivad pärida või soovivad pärandist loobuda. Kui pärimismenetluse algatanud pärija või muu isik ei tea teiste pärijate aadresse või nimesid, siis avaldab notar väljaandes Ametlikud Teadaanded üleskutsemenetluse, kus palub kõigil isikutel, kes neid andmeid võivad teada, nendest teatada.
Lisaks eelnevale võite ka ise, kui potentsiaalne pärija, pöörduda notari poole, et oma võimalik pärimisõigus välja selgitada.
 

Küsimus: Kuidas pärandist loobuda, kui ei ole võimalik notarisse kohapeale tulla?21.11.2011

Kuidas toimida sellisel juhul, kui pärija soovib pärandist loobuda, aga pole võimalik isiklikult notarisse kohale tulla, kuna elab välismaal?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Pärimisest loobumisel tuleb selleks avaldus notarile teha seaduses sätestatud tähtaja jooksul, milleks on pärimisseaduse (PärS) § 119 lg 1 kohaselt 3 kuud, mida notar võib pärima õigustatud isiku avalduse alusel mõjuva põhjuse olemasolul kas pikendada või määrata uue tähtaja.
Pärandist loobumiseks tuleb vastavalt PärS 118 lg-le 3 esitada notarile avaldus, mille notar tõestab. Juhul, kui pärima õigustatud isik elab välismaal ning tal ei ole võimalik Eestisse tulla, tuleb loobumisavaldus teha välisriigi notari juures, kes selle tõestab, vajadusel apostillib ning seejärel tuleb avaldus saata Eestis pärimisasjaga tegelevale notarile.

Pärimisseadusest tulenevate notari ametitoimingute tegemise ja pärimisregistri pidamise kord § 13. Pärandist loobumise avalduse tõestamine
(1) Pärandist loobumise avalduse tõestamiseks koostab notar notariaalakti vastavalt «Tõestamisseaduse» 2. peatükile.
(2) Notar tõestab pärandist loobumise avalduse samal ajal pärimismenetluse algatamise avaldusega või kui pärimisregistri andmetel on pärimismenetlus juba algatatud.
(3) Pärandist loobumise avalduses märgitakse järgmised andmed:
1) pärandist loobuja ees- ja perekonnanimi ning isikukood ja elukoht;
2) pärandaja ees- ja perekonnanimi, isikukood;
3) pärandaja surma kuupäev ja aasta;
4) pärimisõiguse alus ja seadusjärgse pärimise puhul sugulusside;
5) kuupäev, millal pärandist loobuja sai teada pärandaja surmast ja oma pärimisõigusest;
6) pärandist loobunu asemel pärima õigustatud isikute ees- ja perekonnanimi, isikukood ning andmed elukoha kohta.
(4) Kui notarile on esitatud notariaalselt tõestamata pärandist loobumise avaldus, tagastab notar selle viivitamata ning selgitab notar avaldajale avalduse notariaalse tõestamise vajalikkust ja vormikohase avalduse esitamata jätmise tagajärgi. Kui notariaalselt tõestatud avalduse esitamine ei ole pärandist loobumise tähtaja jooksul võimalik, selgitab notar avaldajale tähtaja pikendamise või uue tähtaja määramise taotlemise võimalust.
(5) Pärima õigustatud isiku pärandist loobumise korral saadab notar selle kohta teate isikutele, kellel on õigus astuda pärandist loobunu asemele, ja annab neile teada nende õigusest võtta pärand vastu või seaduses sätestatud tähtaja jooksul pärandist loobuda.
(6) Kui pärandist loobumise avalduse tõestab notar, kes ei vii pärimismenetlust läbi, edastab ta avalduse digitaalselt kinnitatud ärakirja viivitamata e-posti teel pärimismenetlust läbiviivale notarile. Pärimismenetlust läbiviiv notar saadab viivitamata e-posti teel kinnituse avalduse ärakirja kättesaamise kohta. Avalduse ärakiri loetakse edastatuks kinnituse kättesaamisega. Avalduse ärakirja valmistamise ja edastamise eest notari tasu ei võeta. Sätet kohaldatakse ka pärandi vastuvõtmise avalduse ärakirja edastamisele.
 

Küsimus: Kas mehe poolt minu laste lapsendamine mõjutab pärimist?21.11.2011

Tere!

Olen abielus Prantsuse kodanikuga. Mul on 2 täiskasvanud tütart, kes ei ole minu mehe poolt lapsendatud (oleme neid koos kasvatanud). Meil on ühisvara nii Eestis kui Prantsusmaal. Mida peaks tegema, et minu lapsed päriksid vara? Eriti juhul, kui mina peaksin surema esimesena? Kas peaks tegema notariaalse testamendi ja kui see on tehtud Eestis, kas see kehtib ka Prantsumaal?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Vastavalt perekonnaseaduse (PKS) § 147 lg-le 4 on lapsendada võimalik ainult alaealist. Seega, kui Teie abikaasa ei ole lapsi lapsendanud, siis enam seda teha ei saa.
See, millise riigi õigust pärimisele kohaldatakse, sõltub sellest, kas Teie ja Teie abikaasa, kui pärandajate, viimane elukoht on enne pärandi avanemist Eestis või Prantsusmaal. Vastavalt rahvusvahelise eraõiguse seaduse (REÕS) §-le 24 kohaldatakse pärimisele pärandaja viimase elukohariigi õigust. Õiguse valikut on võimalik siiski ka pärimislepingu või testamendiga muuta ning määrata kohaldatavaks õiguseks pärandaja kodakondsuse riigi õigus.
Prantsusmaal kehtiva pärimisõiguse väljaselgitamiseks tuleks Teil pöörduda sealse juristi või notari poole.
Teie kirjast nähtub, et Teil on abikaasaga ühisvara. Eesti õiguse kohaselt on ühe abikaasa surma korral pärandvaraks pool ühivarast ja surnud abikaasa lahusvara, mis kuulub jagamisele pärijate vahel. Seega, rääkides testamendijärgsest pärimisest, saab kumbki abikaasa teha eraldi testamendi, millega pärandab oma osa varast testamendiga nimetatud isikutele (antud juhul Teie lastele) või vastastikuse testamendi. Vastastikune testament on abikaasade ühine testament, milles abikaasad nimetavad teineteise vastastikku oma pärijaks, kuid abikaasad võivad abikaasade vastastikuses testamendis määrata ka, kellele läheb üleelanud abikaasa pärand üle tema surma korral või teha muid korraldusi. Antud juhul oleks mõistlik kaaluda vastastikuse testamendi tegemist, sest seda ei saa abikaasa, kes sureb hiljem, enam üksinda muuta.
Eestis tehtud notariaalne testament kehtib Prantsusmaal ja vastupidi. Vastastikuse testamendi tegemisel tuleb juhinduda testamendi tegemise aja elukohariigi õigusest, kui kohaldatavaks õiguseks ei määrata testamendiga kodakondsuse riigi õigust.
 

Küsimus: Kuidas saan tutvuda päritud firma seisuga?21.11.2011

Minu isa suri hiljuti ning päritava vara hulgas on ka firma. Kas minul on õigus iseseisvalt tutvuda ja teha päringuid firma pearaamatupidajale või seda peab siiski tegema juriidiline isik?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Teie küsimusest ei selgu, kas olete juba pärandi vastu võtnud või mitte, seega on raske ka ühest vastust anda. Juhul, kui olete pärandi vastu võtnud, olete äriühingu seaduslik esindaja ja sellisel juhul on Teil kõik õigused äriühingu majandusliku olukorra välja selgitamiseks. Juhul, kui Te ei ole pärandit veel vastu võtnud, siis ei ole Teile üle läinud ka õigus äriühingus mingeid toiminguid teostada. On olemas avalikud registrid, millest on võimalik ettevõtte majandusnäitajate kohta infot hankida. Lisaks eelnevale, et vältida ebameeldivaid üllatusi, tasuks kaaluda pärandvarale inventuuri tegemise taotlemist. Reeglina on inventuuri läbiviijaks kohtutäitur. Inventuuri tegemise kulud kantakse pärandvara arvelt.
 

Küsimus: Kas testamendiga määratud pärija peab aitama hooldekodu arveid maksta?21.11.2011

Kui lastetu inimene on teinud oma testamendi ja ta ei tule üksi toime ning peab hooldekodusse minema, kas see, kelle kasuks testament on tehtud, peab hooldekoduga seotud kulusid aitama maksta?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Seadusest ei tulene pärija kohustust tasuda pärandaja hooldekodu arveid, pigem võib tegemist olla moraalse kohustusega. Küll tuleb aga arvestada võimalusega, et pärandajal on igal ajal õigus testamenti muuta ja määrata uueks pärijaks keegi teine (nt see, kes on nõus teda abistama). Samas ei saa testamendiga pärijaks määratud isikul olla testamendi muutmata kujul kehtima jäämiseks kindlust ka juhul, kui ta tasub pärandaja hooldekodu vm arved, sest testamendi tegemise ja selle sisu üle saab otsustada vaid testaator ise. Antud juhul oleks otstarbekas kaaluda pärimislepingu sõlmimist pärandaja ja teise poole vahel.