Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on võimalik taotleda lähenemiskeeldu abikaasa armukesele?06.12.2012

Tere.
Mul on selline lugu. Abikaasal on armuke, kes väidab, et väga armastab minu meest, aga mina segan. Selline vaimne terror käib juba 6 kuud. See naine tegeleb mingi maagiaga ja tundub, et on psüühiliselt haige. Iga nädala lõpus helistab, saadab nõmedaid sõnumeid. Abikaasaga proovisin rääkida, kuid tema ei teavad midagi. Elada temaga ta ei soovi. Nüüd juba hakkas otseselt ähvardama telefoni teel. Kirjutasin avalduse politseile, kuid sellest midagi välja ei tule. Mida ma pean tegema, et saada lähenemiskeeld kohtu kaudu, sest see terror ohustab juba vaimset ja füüsilist tervis? Mida ma pean esitama? Olen väga tänulik, kui saate vastata.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lähenemiskeeld kui selline on olemuselt isiku isiklike õiguste väga oluline piirang, millest tulenevalt ei rahuldata taotlusi lähenemiskeelu kohaldamiseks kergekäeliselt. Lähenemiskeelu määramine eeldab reaalse ohu olemasolu või reaalset ähvardust isiku suhtes ja seda kohaldatakse üksnes juhul, kui kohus leiab, et see on vältimatu.

Lähenemiskeelu kohaldamise taotlemiseks peate pöörduma vastava avaldusega kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kiviarand
 

Küsimus: Kuidas nõuda seadusega ette nähtut: isa on kohustatud lapse ema ülal pidama 8 nädalat enne ja 12 nädalat pärast lapse sündi?06.12.2012

Tulenevalt perekonnaseadus § 111 lg 1, on lapse isa kohustatud lapse ema ülal pidama 8 nädalat enne ja 12 nädalat pärast lapse sündi. Kuidas seda nõuda? Mis ajast võimalik? Kas saab ka näiteks nõuda, kui rasedus ei ole veel nii suur, arvestades, et sellised asjad võtavad aega, et hakkaks kehtima 8 nädalat enne?
Loodan, et saite mõttest aru:)?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Iseenesest on võimalik PkS § 111 lõike 1 alusel kohtumenetlus elatise väljamõistmiseks algatada ka enne, kui otsene vajadus on tekkinud. Seda muidugi juhul, kui olete kindel, et vabatahtlikult lapse isa Teile sellel perioodil ülalpidamist ei anna.

Eeskätt tuleks elatise maksmise osas omavahel kokkuleppele jõuda, kuid kui see ei õnnestu, saate kohtult taotleda endale vastava elatise väljamõistmist, esitades kohtule põhjendatud avalduse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui laste isa elab Soomes, kas siis temalt ei saagi Eesti kohtutäiturid elatist kinni pidada?06.12.2012

2005. a mõisteti maakohtus lastele elatist, nüüdseks on võlgnevus päris suur ja isa elab ja töötab Soomes. Seega elukoha järgi pole enam Eestis. Tean, et peaksin pöörduma kohtu poole ja võtma kohtuotsuse tunnustamist välisriigis, kuid samas pean ka laskma kõik dokumendid ümber tõlkida, mis läheks väga kulukaks. Kas meie Eesti kohtutäiturid ei saa Soome pangaarvelt siis raha kinni pidada? Millised üldse on minu võimalused, kuna võlgnevus on üle 10000 euro?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa elab/töötab Soomes ja saab sellega seoses ametlikku sissetulekut Soomes, ei saa sellega tegeleda Eesti kohtutäiturid.

Olete õigesti aru saanud, et välisriigis kohtuotsuse täitmisele pööramiseks on eelnevalt vajalik kohtuotsuse täidetavaks tunnistamine vastava välisriigi poolt, milleks tuleks pöörduda Justiitsministeeriumi Rahvusvahelise justiitskoostöö talituse poole.

Justiitsministeeriumile tuleb esitada järgmised dokumendid:

• eestikeelne taotlus Justiitsministeeriumile, millega palute otsuse tunnustamist välisriigis;
• taotlus välisriigi kohtule tõlgituna vastava riigi keelde;
• tõlgitud võlgnevuse kalkulatsioon;
• Eesti kohtu otsuse kinnitatud koopia;
• tunnistus (sertifikaat) määruse nr 4/2009 lisa II alusel — selle väljastab Teile vastava riigi keeles I astme otsuse teinud Eesti kohus.

Kui eelpool nimetatud dokumendid on esitatud, edastab Justiitsministeerium need vastava välisriigi keskasutusele, kes seejärel antud asjaga tegelema hakkab. Veelgi täpsemalt saate lugeda järgmiselt aadressilt: http://www.juristaitab.ee/vormid-ja-kasulikud-viited/kohtuotsuse-tunnustamine-valismaal/euroopa-noukogu-maaruse-nr-442001

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kust ja kuidas alustada isalt elatisraha väljanõudmisega?05.12.2012

Tere!
Tahaks lapse isale peale panna alimendid, aga mis dokumente selleks vaja on ja mida teha, kuhu pöörduda? Kas loeb ka see, et lapse isa ei ole sünnitunnistusel kirjas ja mis järjekorras kogu protseduur käib?
Ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise väljamõistmiseks tuleb kohtule esitada vastav hagiavaldus või algatada maksekäsu kiirmenetlus lapse elatisnõudes. Erinevalt maksekäsu kiirmenetlusest on hagimenetluses (ehk hagiavalduse esitamisel) võimalik taotleda elatise väljamõistmist kuni 1 aasta tagasiulatuvalt ja määratletud ei ole nõutava elatise ülempiiri, milline on maksekäsu kiirmenetluse puhul 200 eurot.

Kui taotlete elatise väljamõistmist miinimummääras, mis on käesoleval hetkel 145 eurot kuus ühe lapse kohta, tuleb põhimõtteliselt hagiavaldusele lisada vaid lapse sünnitunnistus. Riigilõivu elatise väljamõistmise hagilt tasuda ei tule. Kui nõuate elatist miinimumist suuremas ulatuses, peab lapse vajadusi (ehk tema ülalpidamiseks tehtud kulutusi) dokumentaalselt erinevate tšekkide, maksekorralduste ja arvetega tõendama.

Elatist on võimalik nõuda vaid isikult, kes on lapse vanemana kantud sünnitunnistusele. Kui lapse bioloogiline isa ei ole kantud lapse sünnitunnistusele, tuleb elatise väljamõistmiseks taotleda kohtult esmalt isaduse tuvastamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui lapse ema ei täida meievahelist kokkulepet lapse hooldusõiguse osas?05.12.2012

Läksime lapse emaga 3 kuud tagasi lahku (vabaabielu). Allkirjastasime lapse emaga kokkuleppe, mille kohaselt on laps (5 a. poiss), iga nädalavahetus minu juures ja nädala sees ema juures. Selle aja jooksul olen lapse emale andnud algul 1000 eurot, siis ülejäänud kuud 100 eurot pluss küttepuud ja ostsin televiisori. Laps sai küll iga nädalavahetus käia, kuigi pidin pidevalt kuulama süüdistusi, et laiman teda lapse kuuldes, ei anna lapsele süüa jne. Iga kord muidugi ka ähvardas, et enam last ei luba. Nüüd, kus mul ei olnud tema nõudmise peale kohe raha anda, ei lubanud ta 2 nädalavahetust last minu juurde ja viis lapse oma ema poole, seal hoidis last kasuvanaisa (ema uus mees) sel ajal kui vanaema tööl oli. Laps pidi olema samas raskelt haige (gripp). Kuna lapse emal on 80 % psüühiline puue, ta ilmselt siis ise haige lapse eest hoolitseda ei suutnud. Ka enne on ta viinud haige lapse oma ema poole. Kas ei oleks võinud siis laps olla minu juures, oleksin hoolitsenud ise haige lapse eest? Nüüd aga esitasid nii lapse ema, kui vanaema mulle nõude, et kevadeni ei ole mul mõtet lapsele järgi tulla, ei lubata. Ja et ma võiksin üldse lapse unustada, kuna vanaema on nõus ise lapse üles kasvatama. Laps on väga õnnetu, minu juurest ära minnes luges alati sõrmedel päevi, et kuna saab tagasi tulla.. ja nüüd. Samuti hoiab väga oma tädi, kellega ka ei lubata kohtuda, et tal pole õigust last näha. Lastekaitsesse minna pole mul enam mõtet, kuna ta pidi seal oma jutu järgi olema igapäevane külaline ja minu kohta kõik kõige hullemad asjad kokku valetanud, kahjuks teda ka usutaks. Näha on, et ema kasutab last relvana minu vastu, saamata aru, et laps ju kannatab, tema heaolu peaks olema kõige tähtsam. Mida ma saaksin sellises olukorras, teha? Omavahelisi kokkuleppeid teha niisiis ei saa, kuna ta ei pea neist kinni. Olen mõelnud ka kohtusse andmist kui muud üle ei jää. Eriti mure ongi see, et lapse ema psüühiline tervis pole just kõige parem lapse kasvatamiseks ja ta ei saa üksi lapse kasvatamisega hakkama, samas tahab mulle kätte maksta lahkumineku eest ja selleks siis last ära kasutades.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tegelikkuses on Teil õigus igal ajal oma laps kolmanda isiku (antud juhul lapse vanaema) käest ära võtta, sest Teie olete siiski lapse bioloogiline vanem, kellele laienevad lapsega seotud õigused (ja ka kohustused). Seda muidugi eeldusel, et ei ole kohtulahendit, mis Teie õigusi mingil moel piiraks – nagu Teie jutust järeldan, seda ei ole.

Kui omavahelised kokkulepped lapsega suhtlemise osas ei toimi, tuleks esmalt pöörduda lastekaitsetöötaja poole (ka siis, kui arvate, et see ei pruugi olukorrale lahendust pakkuda). Kui eestkosteasutuses lapse emaga kokkuleppele saada ei õnnestu, peaksite suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduma kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui lapse isa töötab Soomes, kas siis saan nõuda suuremat elatisraha kui meil Eestis ette nähtud?05.12.2012

Tere,
ma tahaksin lapse isalt välja nõuda lapsele elatisraha, kuid ta töötab Soomes. Kas siis on võimalik nõuda rohkem kui 139€ (Eesti miinimumpalga järgi)?
Tööl ta peaks olema nüüd ametlikult, kuid lapsele kannab elatisraha kuidas jumal juhatab, mõni kuu üldse ei kanna ja kas mul on õigus nõuda ka tagant järgi need summad, mis tal tasumata on?
Kuidas seda taotlust teha ja kus seda teha?

Tänud

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse elatisraha suurus oleneb peaasjalikult lapse vajadustest ja rolli ei mängi üldjuhul asjaolu, kus elatise maksmiseks kohustatud isik elab ning milline on sellega seoses tema sissetulek.

Seega, kui lapse vajadused ühes kalendrikuus on suuremad kui alampalk, mis on käesoleval hetkel 290 eurot, on põhjendatud nõuda lapsele ka ülalpidamist suuremas ulatuses. Seejuures tuleb arvestada sellega, et elatise nõudmisel miinimumist suuremas summas peab lapse ülalpidamiseks tehtud kulutusi tõendama.

Elatise väljamõistmiseks tuleb esitada kohtule vastav hagiavaldus või algatada maksekäsu kiirmenetlus elatisnõudes. Erinevalt maksekäsu kiirmenetlusest on hagiavalduse esitamisel võimalik nõuda elatist 1 aasta tagasiulatuvalt, samuti puudub nõutava elatise ülemmäär, milline on maksekäsu kiirmenetluse korral 200 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas käituda olukorras, kus elatisraha maksmise järel endale ei jäägi elamiseks raha?05.12.2012

Tere.
Maksan oma lapsele esimesest kooselust kohtu poolt määratud elatist 160 eurot. Nüüd läksin teise lapse emast lahku ja vaja maksta teisele lapsele samuti elatist, aga sisuliselt ei jää mul endal üldse elamisraha. Mida peaksin sellises olukorras tegema. Mainin igaks juhuks veel seda, et esimese lapse elatise määramise ajal oli palk tunduvalt suurem, kuid toimus koondamine ja jäin töötuks. Praegu teenin 350 eurot neto.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohtupraktika on kujunenud selliseks, et alla miinimummäära elatist üldjuhul välja ei mõisteta (hetkel on selleks 145 eurot kuus ühe lapse kohta). Siiski on erandina võimalik kohtult taotleda, et elatist vähendataks alla miinimumi, kui esinevad eeskätt PkS § 102 lõikes 2 sätestatud mõjuvad põhjused, millisteks on vanema töövõimetus või olukord, kus vanemal on teine laps, kes elatise väljamõistmisel miinimummääras osutuks varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps.

Elatise vähendamise taotlemiseks peate kohtule esitama motiveeritud hagiavalduse, selgitades põhjalikult, miks Te ei ole võimeline lapsele miinimummääras elatist maksma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saan vara lapsele pärandada nii, et peale minu surma mängurist isa ei saaks lapse hooldajana seda vara maha mängida?03.12.2012

Kui minuga peaks midagi juhtuma, jääb ju minu vara minu lapsele. Tekkis küsimus, kas lapse isal on õigus varale, mille on tema alaealine laps pärinud?
Mida teha juhul, kui lapse isa on patoloogiline mängur. Kui minuga midagi juhtub - siis on ju võimalik, et mängurist isa kasutab ära lapse vara ja mängib ka selle maha.
Kas testament kaitseb lapse vara?
Näiteks: kas oleks õige lapse varale määrata minu poolt hooldaja, keda ma usaldan?
Kas selline testament siiski reaalselt kaitseb - kas lapse isa saab selle vaidlustada ning laste vara ikkagi müüki panna.
Teine küsimus.
Kas mul on õigus otsustada lapse asukoha üle postuumselt, testamendi näol. Näiteks keelata lapse elama viimise riigist välja?
Kas ma saan määrata lapsele hooldaja, keda ma usaldan - nii, et laps ei asuks elama oma sünniakti kantud isa juurde eestis või välismaal. Kuna ma siiralt usun, et lapse isa ei ole piisavalt stabiilne.
Mängur suudab olla aastaid probleemivaba ja ennast nö. mäele upitada, aga alati on võimalus, et langeb mängurluse auku. Siis tulevad mängu rahalised probleemid, maksmata arved, enesetapu ähvardused, vägivaldne käitumine jne, jne.
Soovin tagada oma lapsele stabiilse tuleviku, ka siis, kui minu endaga midagi peaks juhtuma.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui üldjoontes on vanemal õigus ja kohustus valitseda lapse vara, siis PkS § 128 lõige 1 punkt 1 sätestab, et varahooldusõigus ei kehti vara puhul, mille laps on omandanud pärimise teel ja kui pärandaja on määranud, et vanem ei või seda vara valitseda.

Seega, kui teete testamendi oma lapse kasuks ja määrate, et lapse isa ei tohi lapsele pärandatut valitseda, on võimalik vältida olukorda, et lapse isa pärandi nö maha mängiks.

Samas ei ole võimalik postuumselt määrata lapsele hooldajaks kolmandat isikut, kui on elus lapse teine bioloogiline vanem. Lapse hooldamise õigus (ja kohustus) lasub eeskätt ikkagi lapse bioloogilistel vanematel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saada kätte elatisraha, kui lapse isa ei kanna oma palka pangakontole?30.11.2012

Tere.
Olen laste isast lahus 10 aastat. Siis oli mul võimalik küsida 1000 krooni. Kuid eelmisel aastal küsisin laste isalt 2 lapse ülalpidamiseks 278,02 eurot. Selle, mis oli siis 2 lapsega võimalik küsida. Kohus rahuldas minu nõude, kuid laste isa ei maksa seda, kuigi töötab kaugsõidu autojuhina. Ta ei lase oma palka pangakontole kanda ja sellepärast ei saa ka kohtutäitur temalt raha kätte. Tema tööandja kannab kogu raha firma kaardile ja ta ise ei nõustu seda maksma, kuigi kogu aeg lubab.
Kas on kuidagi võimalik temalt see raha kätte saada, sest ta võlgneb juba pea 4000 €?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Sissenõuet on võimalik pöörata ka võlgniku kinnis- ja vallasvarale, kui sissenõude pööramine võlgniku kontole tulemust andnud ei ole. Seega, kui võlgnikul on kinnis- või vallasvara, tuleks kaaluda elatise kättesaamiseks sellele sissenõude pööramist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saan perest eraldi elades laste kasvatamises osaleda, et asi ei taanduks elatise maksmisele?30.11.2012

Meie kooselust on kaks last (8 ja 10 a.). Naine kodus pidevalt sõimas mind, ehk mul ei olnud võimalik selle inimesega enam koos elada. Süda jääb lõpuks seisma kui sellist karjumist pidevalt kannatada. Kolisin välja. Kas ma oleksin võinud lapsed kaasa võta? Kuidas saan nüüd laste kasvatamises märkimisväärselt osaleda, et ei peaks maksma elatist?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teil on õigus oma lastega suhelda ja teine vanem Teid selles takistada ei tohiks. Kui see aga juhtub, peaksite esmalt pöörduma elukohajärgse lastekaitsetöötaja poole, kes võtab ühendust laste emaga ning suunab Teid ja lapse ema kokku leppima konkreetses lastega suhtlemise korras. Kui kokkuleppe sõlmimine ei õnnestu, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand