Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas elatistoetuse peab riigile tagasi maksma, kui võlgnik hakkab elatist makama?25.10.2012

Kui riik maksab 90 päeva eest ühekordse maksena (minu teada) elatistoetust, siis kas taotleja peab riigile tagasi maksma, kui võlgnik hakkab näiteks järgmisel päeval elatist maksma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui selline olukord tekib, tuleb sellest koheselt Sotsiaalkindlustusametile teada anda ja elatisabina saadud raha tagasi maksta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lahendada olukord lapse isaga, kes manipuleerib?22.10.2012

Tere,
Oleme lapse isaga peaaegu 2 aastat lahus elanud. Lapse isa käis enamasti last vaatamas kodus minu silma all ja ööseks on last võtnud vaid ühe nädalavahetuse. Ja selle nädalavahetuse oli ka tööl ja laps istus kodus oma tädiga. Elatist maksis mõned kuud, kuid siis tuli seda raha edasi väga lünklikult. Kuna kutsus enda juurde elama ja järgmine päev viskas välja. Nii mängis mõned kuud kuni mul üle viskas ja enam tagasi ei läinud. Nüüd ta väidab, et ei pea nende kuude eest elatist maksma kuna elasime tema juures kuigi viskas ju iga kord järgmine päev või maksimaalselt nädala pärast välja. Käis ka vallas sotsiaaltöötaja juures ja seal pandi suhtlemiskord paika, millest ta siis keeldus. Nägi last viimati märts 2012 ja maksis raha viimati jaanuaris 2012. Aprillis pidi andma allkirja, et saaksin Soome elama lapsega ja panin veel notarile aja. Ja kes kohale ei ilmunud, oli ekselukaaslane. Ja telefonile ta ka ei vastanud ning siis lapsega pole kohtunud kuni tänaseni. Korduvalt olen temaga kokkulepet üritanud saavutada, aga tulutult. Laps kannatab tema lapsiku käitumise all. Muutkui ütleb, et allkirjastatud leht on valmis, aga mulle seda ei anna. See on juba haiglane käitumine minu arust. Nüüd läks oma kodukohta valda kurtma. Aga ma ei näe, et ta kannataja oleks, vaid laps. Sest pidevalt nüüd lubab allkirja, aga ei anna. Huvi ise ei tunne eriti, vahest helistab, et terroriseerida oma jutuga, et paber on valmis aga sa ei saa. Olen ka korra kohtusse elatisnõude esitanud internetis, aga lõpetasin, kuna ekselukaaslane lunis kokkuleppet. Selle tegime, aga täitmisele ei jõudnud kokkulepe. Ise olen oma abikaasa juures Soomes ja korra kuus käin Eestis, kuna ekselukaaslane ei anna allkirja, ei ole julgenud enda pabereid Soomes korda ajada, sest lapse omasid ei saa ju. Ja selle all kannatab minu teine laps ka, sest kui pole mul pabereid korras, ei saa ka teine laps lasteaeda. Aga ma olen täitsa surnud ringis ja ei oska enam midagi teha. Ma palun teilt abi, sest ma ei oska enam midagi teha.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa keeldub Teile andmast nõusolekut lapse välisriiki elama asumise osas, on Teil võimalus pöörduda kohtusse ja taotleda otsustusõiguse üleandmist lapse elukoha määramiseks. Kui kohus Teie avalduse rahuldab, on Teil õigus lapsega välisriiki elama asuda lapse isa nõusolekuta (ilmselgelt ei võta see lapse isalt õigust oma lapsega kohtuda).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Lapsed on elanud pool aega minu juures ja pool aega ema juures, nüüd tahab ema lasta lapsi minu juurde üle nädala nädalavahetustel, kas Eesti kohtud annavad emadele suuremad õigused?22.10.2012

Aastal 2007 lahutasin oma naisest. Abielu ajal sündis meil kaks last, kes hetkel on 5- ja 7-aastane. Pangalaenuga ehitatud maja jäi naisele, minule jäi auto. Esimesed 2,5 aastat maksin pangalaenu mina ja viimased aastad on seda teinu laste ema, kuna leppisime kokku nõnda, et mina maksan lasteaia käimise kulud. Kogu lahus oldud aja jooksul on lapsed täpselt pool ajast minu juures ja teise poole naise juures. Täpsemalt siis nädala kaupa. Lapsed on asjaga ära harjunud ja hoolivad/armastavad meid mõlemaid. Olen täitnud oma kohustusi maksimaalselt laste ees (minu jaoks ei ole tegu kohustusega vaid armastusega oma laste vastu). Olen ostnud alati korralikud riided, jalatsid, mänguasjad jne, ühesõnaga kõik mis neile normalseks eluks tarvis on olnud. Samuti oleme käinud palju puhkamas, kinos jne.
Ilmselt on neid samu asju teinud ka ema lastega. Nüüd olen olukorra ees, kus ema on endale püsiva elukaaslase leidnud ja sellest lähtuvalt soovib lõpetada laste jagamise st. tema nägemus on, et lapsed saaksid minu juurde vaid nädalavahetustel ja seda ka iga kahe nädala tagant.
Kas ta saab või tohib lapsi minult selliselt ära võtta? Samas mina tahan väga oma laste elus kaasa lüüa ja toetada neid.
Olukord on minu jaoks väga keeruline, kuna olen aru saanud, et Eesti kohtupraktika annab suuremad õigused emadele!

Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina pooldavad kohtud tõepoolest laste sellist elukorraldust, mil neil on üks kindel elukoht ja lahus elav vanem suhtleb lastega mahus, mis võimaldab säilitada lähedased suhted.

Samas ei välista see kohtuvälist kokkulepet, mille kohaselt veedavad lapsed mõlema vanemaga võrdse osa ajast, kui see on laste huvidega kooskõlas. Iseasi, kas kokkuleppele saadakse.

On keeruline ette prognoosida, millise otsuse kohus laste elukoha osas langetaks, kui lapsed on pika perioodi vältel olnud võrdselt nii ema kui ka isa kasvatada. Ilmselt peab sellises olukorras hakkama kaaluma, kummal vanemal on paremad võimalused laste kasvatamiseks, sh ajalised ja teataval määral ka majanduslikud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kohtu kaudu on tuvastatud isadus, kas siis isal on õigus nõuda ka oma nime kandmist sünnitunnistusele?22.10.2012

Kui laps on sünniaktis vallaslaps ja kohtu kaudu on tuvastatud põlvnemine ja dna klapib, siis kas isal on ka õigus nõuda oma nime sissekirjutamist sünnitunnistusele kui ema selle vastu on?

Tänan

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse põlvnemine on tuvastatud kohtulahendi alusel, tehakse lapse sünniakti vastav kanne isa kohta. Seejuures ei ole oluline lapse ema nõusolek.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas eksabikaasal on mingit õigust mulle abielu ajal kingitud majale, kui erastasime selle juurde maa abielu ajal?22.10.2012

Tere.
Lahutasime 2007 a, nüüd oleme eksmehega mõlemad uuesti abielus. Eelmise abielu jooksul kingiti mulle maja ja riik kinkis 1997 a sündinud lastele EVP maaerastamiseks, millega sai maja juurde maa erastatud. Minu küsimus, kas eksabikaasal on mingit õigust sellele varale? Ta ise ütles, et loobub kõigest, kas seda on vaja notariaalselt kinnitada?
Tänan.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui erastasite abielu ajal kinke teel omandatud maja (mis iseenesest on Teie lahusvara) juurde maa, on tegemist Teie ja endise abikaasa ühisvaraga.

Ühisvara jagamiseks peate sõlmima vastava kokkuleppe notariaalses vormis, kaasa arvatud juhul, kui üks abikaasadest loobub oma osast ühisvaras teise abikaasa kasuks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kaua võib elatisraha võlgnikust isa pugeda peitu selle taha, et ei ole kohtust pabereid "kätte saanud", saatmisest on möödas 27 päeva?19.10.2012

Tere,

Maakohtu maksekäsuosakond on edastanud laste isale ehk võlgnikule elatisabi maksmise teate, kuid võlgnik pole siiani pabereid "kätte saanud" (paberite edastamisest on möödas 27 päeva). Kui kaua on tal võimalik "kõrvale hiilida" ja kui ta ei saagi pabereid kätte, mis ma siis edasi peaksin tegema, infoks ka, et tegin ka sotsiaalkindlustusametisse avalduse elatisabi taotlemiseks.

ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui menetlusdokumentide kättetoimetamine tavapärasel viisil ei õnnestu, toimetab kohus menetlusosalisele dokumendid kätte avalikult, st avaldab väljaandes Ametlikud Teadaanded. Seejärel loetakse dokument kättetoimetatuks 30 päeva möödumisel alates väljaandes Ametlikud Teadaanded ilmumise päevast.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korter on lahusvara, kui notari juures vormistasin ostu enne abiellumist, kuid kinnistusraamatusse kanti pärast abiellumist?18.10.2012

Tere

Korteriostu tehing notari juures toimus 26.04.2012, ostsin enda nimele korteri.
Kinnisraamatusse sissekandmise kuupäev on 08.05.2012.
27.04.2012 oli abielu sõlmimine (varaühisus).
Kas korter on lahusvara või ühisvara?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Iseenesest peaks ühis- või lahusvara hulka arvamise aluseks olema tehingu toimumise kuupäev ehk antud juhul lepingu sõlmimine notari juures, seega peaks korteri näol olema tegemist Teie lahusvaraga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas arvutada lapse elamise kulud, mida isalt elatisega välja nõuda?18.10.2012

Tere!

On tekkinud vaidlus lapse isaga. Laps elab minu juures. Kuidas arvutada lapse elamisele kulud -üür, kommunaalkulud, elekter, vesi. Kas summa jagada kolmeks või kaheks. Lasteaed, söök, trenn lähevad ju kaheks. Küsimus veel, mis on võimalik sinna juurde lisada.
Kui laps on kuu jooksul nt nädal või kolm päeva isa juures, kas siis see tuleks arvutada maha tema elatisrahast. Sammuti riided, mis isa ostab lapsele ja muud kulutused, mis ta teeb. Kas temal on õigus need maha arvutada.
Tänan vastuse eest

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise ulatuse väljaarvutamisel kehtib põhimõte – lapsest lahus elav vanem peaks kandma pool lapse ülalpidamiskuludest. Seega tuleb kulutused lapse lasteaiale, söögile-joogile, riietusele jms jagada pooleks, kuid lapse eluasemekulude väljaselgitamisel lähtuda asjaolust, mitme inimesega laps eluaset jagab. Näiteks olukorras, mil elate lapsega kahekesi, on lapse kulud eluasemele pool kogukulust, st teine pool kuludest on nö Teie oma. Lapsest lahus elav vanem peaks seega katma pool lapse eluasemekuludest ehk 1/4 kogukulust.

Kui laps veedab lahus elava vanemaga märkimisväärse osa ajast, oleks mõistlik seda arvestada elatise suuruse kindlaksmääramisel. Sama kehtib siis, kui lahus elav vanem teeb märkimisväärseid kulutusi nt lapse riietusele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas makstavast elatisrahast on õigus maha arvata lapsega kohtumispäevade transpordi või toidu raha?18.10.2012

Tere.
Kui isa maksab elatisraha kokkulepituna 145.-, aga kas tal on õigus sellest maha arvata lapsega kohtumispäevade eest või õppimiseks kokkulepitud päevade eest mingit transpordi või toidu raha.
Vallas on suhtluskord kokku lepitud, et aitab õppimisel 1 kord nädalas.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldiselt peaks elatisena makstav 145 eurot olema selline summa, millest midagi maha ei arvata, kuid ilmselgelt ei välista see teistsugust kokkulepet vanemate vahel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui soovin lapse bioloogiliselt isalt elatisraha taotleda, kas siis peab laps ka tema perekonnanimega olema?18.10.2012

Minu noorema lapse sünnitunnistusel on isana kirjas minu praegune elukaaslane. DNA testiga on aga kindlaks tehtud, et lapse bioloogiline isa on tegelikult teine mees. Kui ma sooviksin lapse bioloogiliselt isalt nõuda lapsele elatisraha, siis saan aru, et pean tegema taotluse sünniakti muutmiseks. Kas see toob kaasa ka lapse nime muutmise vajaduse? Praegu kannab laps minu elukaaslase nime. Sooviksin, et lapse nimi jääks muutmata, kas ja kuidas see oleks võimalik? Kui eelnimetatud lapse bioloogilisel isal on veel üks ülalpeetav ja tema sissetulek on umbes 1000 eurot, siis kui suur oleks elatisraha 3-aastasele lapsele? Kui lapse biol. isa on seni last mingil määral toetanud, siis kas kohus võib loobuda vastava elatisraha nõude menetlemisest? Kas mul oleks õigus elatisraha nõuda ka tagantjärele, selle aja eest, mil ta last ei toetanud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapsel ei pea olema elatise nõudmiseks isaga sama perekonnanimi, kuid seda saate nõuda vaid isikult, kes on lapse isana kantud sünniakti.

Selleks, et lapse isana oleks kantud sünniakti isik, kelle isadus on tuvastatud DNA-testiga, peate pöörduma kohtu poole esiteks isaduse vaidlustamise nõudega ja seejärel isaduse tuvastamise nõudega.

Samas peab arvestama võimalusega, et kui kanne isa kohta lapse sünniaktis muudetakse, on sinna isana kantud isikul õigus taotleda kohtult otsustusõigust lapse nime muutmiseks, mille rahuldamine võib olla tõenäoline, sest lapsel on mõlemast bioloogilisest vanemast erinev nimi.

Elatise suurus oleneb lapse vajadustest, kuid ei tohi hetkel olla väiksem kui 145 eurot kuus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand