Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui ostame abikaasaga korteri, kas siis mehe enne abielu tekkinud võlgade tõttu võib täitur tulla korteri kallale?23.02.2012

Tere!

Meil tekkis abikaasaga küsimus ja ei oska mujalt nõu küsida. Mehel tekkisid võlad enne seda, kui me abiellusime, tema kontod on arestitud (abielu ajal), välja saab ta võtta vaid elatusmiinimumi. Kohtutäitur ei ole saanud tema kontodelt raha. Nüüd on plaanis osta korter minu nimele. Loomulikult on see korter siis meie abielu ajal soetatud ühisvara, kuid kas on võimalus, et kohtutäitur tuleb meie ühisvara kallale? Ja kas on mingi alternatiivne võimalus, et kohtutäitur ei saaks ühisvara kallale tulla, nt lisada korterit ostes lepingule vms notari juures lisapunktid vms?

Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeldan, et olete abikaasaga valinud oma vararežiimiks varaühisuse. Sellisel juhul on abielu ajal soetatud korter mõlema abikaasa ühisvara, olenemata sellest, kelle nimele ostetud kinnisvara kantakse.

Kohustuste ees, mis ei ole võetud perekonna huvides, vastutab abikaasa oma lahusvaraga ja pooles väärtuses ühisvaraga. Seega on kohtutäituril põhimõtteliselt õigus pöörata sissenõue võlgnikust abikaasa osale ühisvarast.

Nimetatud olukorra vältimiseks tuleks notari juures sõlmida soetatud korteri osas abieluvaraleping, mille kohaselt kuulub antud kinnisvara ühe abikaasa (st mittevõlgnikust abikaasa) lahusvarasse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lastekaitseametniku suhtumine on õige kui ütleb, et unusta laps ja mine eluga edasi?23.02.2012

Tere!

Olen lapse isa ja hetkel kohtutee käsil. Olen igati eeskujulik isa ja kellelgi kaebusi ega kahtlusi minu pädevuses pole. Kas on korrektne, et lastekaitseametnikud ütlevad mulle, et ma oma eluga edasi läheksin ja lapse unustaksin? Lisaks öeldi, et lapse ema võib pidutseda ja narkootikume tarvitada, kui ta kohtus väidab, et ta seda enam ei tee. Minupärast las pidutseb, aga siis võiks last mitte küla peale hoida jätta. Samuti ütles mulle ametnik, et kui lapse emal on palju sõpru, kes saavad last hoida, on see väga positiivne. Seda siis küsimuse peale, et miks lapse isa ei võiks last ise hoida.

Kas lastekaitse ametnik võib nii käituda ja öelda?
Kui ei, mida edasi teha?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie kirjeldusest nähtuvalt ei ole kindlasti tegemist pädeva ega erapooletu seisukohaga lastekaitsespetsialisti poolt. Antud olukorras võite kaaluda lastekaitsespetsialisti ebapädeva tegevuse peale kaebamist tema vahetule juhatajale.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Elatise deklareerimine, kas pean maksma tulumaksu?22.02.2012

Minu laste isalt nõuti 2005. a välja ühe lapse jaoks elatis 2631 krooni, peale teise lapse sündi ka beebile sama summa. Kohtuotsuses jäi kokkulepe, et tulumaksu maksan mina, kuna tol hetkel oli see mulle kasulikum.
Nüüd maksab laste isa kummalegi 168 eurot. Kas ma pean endiselt sellelt tulumaksu maksma või ei? Kas minimaalne elatis peaks meile kätte jääma peale tulumaksu maha arvestamist või mitte? Ehk siis: kui ma nüüd deklareerin need rahad, kas siis maksan jälle riigile nende summade pealt tagasi, nagu eelmisel aastal juhtus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alates 1. jaanuarist 2011. aastast elatist enam tulumaksuga ei maksustata, mistõttu jääb Teile kätte summa, mille elatise maksmiseks kohustatud isik Teie pangakontole kannab.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kingituseks saadud maja remontimine abielu ajal, kas mul on ka mingit õigust majale?22.02.2012

Abielusin 24 a. tagasi. Naise isa kinkis naisele maja (2 tuba ja köök). Erastasime maa ja ehitasin majale juurde uue majaosa 3 tuba ja köök, sauna, garaaži. Maja on naise nimel, võtsime pangalaenu, maja tagatisel ostsin 1-toalise korteri ja remontisin veel maja. Korter on minu nimel. Olen siiani kõik laenumaksed maksud ja kulud ise maksnud kuna käin tööl. Peres on veel 23 a. poeg ja 7 a. tütar. Naine pole tööl õieti käinud. Nüüd ajab naine majast välja ja üteb see on isa kingitus. Tahaks lahutada ja sooviks nõu, et kõik saaks korektselt. Kas mul on ka millelegi õigus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Algselt oli kinke teel omandatud kinnisvara Teie abikaasa lahusvara, kuid seoses elamu juurde maa erastamisega muutus kinnistu abikaasade ühisvaraks. Seega on tegemist Teie ja abikaasa ühisvaraga, mis kuulub abielu lahutamise korral jagamisele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas hooldusõiguse jagamises on võimalik ka kohtuväliselt kokku leppida? 22.02.2012

Sirvisin küll varasemaid küsimusi, aga oma küsimusele täpset vastust ei leidnud. Nimelt, kas hooldusõiguse jagamises on võimalik ka kohtuväliselt kokku leppida? Lapse sünni registreerimisel jäin ühisel kokkuleppel lapse ainuhooldajaks mina (ema). Nüüd soovime seda muuta ja hakata hooldusõigust ühiselt teostama, kuhu peaksime pöörduma? Abielus me ei ole. Ma tänan ette vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse sünni registreerimisel on määratud hooldusõigus kuuluvaks vaid ühele vanemale, tuleb selle muutmiseks pööduda vastava avaldusega kohtu poole. Võite küll kohtuväliselt kokku leppida, et teostate lapse suhtes edaspidi ühist hooldusõigust, kuid vastava kohtuotsuseta rahvastikuregistris lapse hooldusõiguse kohta tehtud kannet muuta ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kooselu ajal ostis mees korteri, abielu ajal oleme kulusid koos kandnud, kas lahutuse korral on korter ikka mehe oma?22.02.2012

Elame abikaasaga koos 10 aastat, 2007 a. ostis mees korteri, 2008 a. abiellusime. Abieluvara lepingut ei sõlminud. Elukorraldus on algusest peale olnud selline, et mees maksab arved ja mina muud elamiskulud (toit jm elamiseks tarvilik) - kulud tulevad enam-vähem pooleks. Kas lahutuse korral on korter siiski ainult mehe vara?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tulenevalt asjaolust, et nimetatud korter osteti enne abiellumist, kuulub see ühe abikaasa lahusvarasse ja seega abielu lahutamisel abikaasade vahel jagamisele ei kuulu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis dokumendid on mul vajalikud elatisraha nõudmiseks kohtus?20.02.2012

Tere.
Meil on tehtud lapse isaga allkirjastatud leping, et peab maksma iga kuu lapsele 100 eurot, aga nüüd alates detsembrist pole ta seda teinud ja hiilib maksmisest kõrvale. Suuliselt leppisime kokku, et ta maksab lapse pool lasteaia maksu, mida ta nüüd ka alates detsembrist ei maksa.
Endal on mul kindel sissetulek aga lapse isa toetus oleks väga tähtis.
Tal on ka nüüd teine ülalpeetav (8-kuune). Kindlat sissetulekut tal ei ole, kuigi on töövõimeline. Siit ka küsimused, et kas mul on õigus kohtus nõuda tagantjärgi elatusraha maksmist? Kas mul on võimalik saada ka üle alammäära (145 eurot)? Mis dokumendid on mul vajalikud alimentide nõudmiseks kohtus?
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist on võimalik nõuda 1 aasta tagasiulatuvalt, alates elatishagi esitamisest. Hagiavaldusele tuleb kindlasti lisada lapse sünnitunnistus. Kohtupraktika on kujunenenud selliseks, et nõudes elatist üle miinimummäära, tuleb lapse kulutused igakülgselt erinevate tšekkide/arvete/maksekorraldustega ära tõendada, lisades need hagiavaldusele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas peaks täisealine laps alustama isalt elatisraha väljanõudmist?20.02.2012

Tere!
Minu õetütar sai 18-aastaseks septembris 2011. Sinnamaani maksis isa kohtu otsuse alusel elatist lapse emale. Nüüd soovib tütar ise elatist taotleda, kuna jätkab õpinguid. Ta õppis kaks aastat gümnaasiumis ja võttis seejärel paberid välja ning viis kutsekooli, kus saab ka keskhariduse. Kutsekoolis jääb tal käia veel 2 aastat.
Kas laps saab taotleda kohtu kaudu elatist?
Kas selle eest tuleb tal tasuda ka riigilõivu? Tüdrukut kasvatavad ema ja tema elukaaslane. Nad saavad muidu majanduslikult rahuldavalt hakkama. Tüdruku bioloogilisel isal on lisaks veel 3 last, neist kahe lapse emaga elab ta koos ja kolmandale alimente vabatahtlikult maksta ei kavatse. Kohtule esitas ta eelmine kord palgatõendi väga väikese palgaga ja väitis, et ei suuda maksta. Samas töötab autojuhina ja viibib pidavalt komandeeringus. Pole eriti usutav. Lepiti siis kohtus kokku 1500 krooni kuus, mida ta pidi siis maksma. Kas kohus võib otsustada elatist isalt seekord mitte väljanõuda?

Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui täisealiseks saanud laps jätkab õpinguid kutseõppeasutuses, siis kuni 21-aastaseks saamiseni on tal sisuliselt õigus nõuda oma vanemalt ülalpidamist. Ülalpidamiskohustus võiks ära langeda vaid juhul, kui laps käib näiteks ise tööl ja saab enda ülalpidamisega ise hakkama ning ülalpidamiseks kohustatud vanemalt oleks tema varanduslikku olukorda silmas pidades ebaõiglane elatist nõuda. Elatise väljamõistmiseks tuleb esitada vastav hagiavaldus kohtusse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Enne abielu oli mul korter, kui abielu ajal vahetame selle suurema vastu, kas uus korter on ühisvara?20.02.2012

Tere,
Olen abielus ja oman ka enne abiellumist erastamise teel soetatud korterit, kus me perega ei ela.
Kui see korter vahetada teise korteri või näiteks suvila vastu, kas siis vahetuse teel saadud objekt on abielu ühisvara või ei?
Mingeid varalepinguid meil peres sõlmitud ei ole.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui soetate Teie lahusvarasse kuuluva korteri eest perekonnale uue korteri/suvila, on tegemist tõepoolest Teie ja abikaasa ühisvaraga, kuna uue kinnisvara omandamine toimub abielu ajal.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pärast 21-aastaseks saamist ei ole isalt varasemat elatisraha võlga enam võimalik nõuda?20.02.2012

Tere! Siin vastustes juba on üks selline teema, aga küsin veel täiendvalt. Nagu ma aru sain, siis täiskasvanud lapsel on õigus tagantjärele elatisraha nõuda kuni ta saab 21-aastaseks? Ehk et kui ma 30 aastaselt saan teada, et mu isa on maksmisest kõrvale hoidnud ja sellega sisuliselt mu elu hävitanud, siis pole mul enam mingeid õigusi või kuidas? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ülalpidamisnõude aegumistähtaeg on 3 aastat iga üksiku kohustuse jaoks ja aegumistähtaeg algab selle kalendriaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks. Seega tõepoolest, kui olete saanud 30-aastaseks, puudub Teil õigus nõuda saamata jäänud elatist aja eest, mil olite ülalpidamiseks õigustatud alaealine.

Tähelepanu tuleb juhtida ka sellele, et elatise maksmise nö ülempiir ei pruugi olla 21 aastat, vaid hoopis 18 aastat, kui ülalpidamiseks õigustatud laps lõpetab 18-aastaselt gümnaasiumi/kutseõppeasutuse ja seejärel enam õpinguid ei jätka.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand