Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas uurijal on õigus suhelda 14-aastasega ilma vanemat teavitamata ja leppida kokku kohtumine?13.02.2020

Tere! Kas uurijal on õigus:
1) Suhelda 14-aastasega ilma vanemat teavitamata ja leppida kokku kohtumine?
2) Võtta 14-aastane (kannatanu) koolitundidest ära ilma lapsevanema loata? Tegelikult lausa selgelt lapsevanema soovile vastu seistes? (palusin suhelda pärast tunde e. al kell 15)?
3) Kui juurdlus käigus selgub, et süüdistus oli vale, siis kas mul on õigus nõuda laimaja nime ja esitada avaldus laimamise eest?
Aitäh teile.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kuhu peaksin pöörduma kui naabrimaja turvakaamera on suunatud minu maja akente peale?13.02.2020

Tere

Kuhu peaksin pöörduma kui naabrimaja turvakaamera on suunatud minu maja akente peale?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Andmekaitse Inspektsiooni poole - www.aki.ee aga enne seda on mõistlik pöörduda naabermaja elanike või ühistu juhatuse poole ja juhtida sellele tähelepanu ise.
 

Küsimus: Mis karistuse saab 17-aastane piiratud lubadega juht?13.02.2020

Tere, kui ma olen 17-aastane, oman piiratud juhtimisõigusega lube. Mul on kodust kooli umbes 5-6 km, põhimõtteliselt küla teed ainult. Ja kui ma ükspäev näiteks magan sisse või midagi ja läheb kiireks ja kavatsen minna autoga ja juhuslikult politsei mind kinni peaks siis mis oleks kõige leebem karistus mis ma saaksin ja mis oleks kõige kõrgem karistus? Autol on olemas kõik, ülevaatus, kindlustus ja eeldus on muidugi ka see, et järgin siiski kõiki liiklusreegleid ja kiirusi, ühesõnaga liiklen turvaliselt.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teie tegu on võrdne juhtimisõiguseta juhtimisega. Seega isegi kõige leebem karistus, rahatrahv, toob kaasa selle, et Teile ei ole võimalik juhtimisõigust anda aasta jooksul peale karistuse kandmist. Pigem on mõistlik mitte sisse magada ja oma õnne katsetama minna.
 

Küsimus: Kas ma tohin ennast kaitsta käte ja jalgatega kallale tuleva inimese eest noaga?13.02.2020

1. Kui mind rünnatakse noaga, kas ma tohin ennast ainult kätega kaitsta või tohin kasutada ka nt nuga või maast leitud tellist?
2. Kas ma tohin ennast kaitsta käte ja jalgatega kallale tuleva inimese eest noaga?
3. Kui ma teen mind ründavale inimesele rohkem kahju kui tema mulle siis kas see on karistatav?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellele küsimusele puudub jah/ei vastus. Väga palju sõltub asjaoludest. Hästi lihtsustatuna asja kirjeldades. Kui Teie olete 160cm pikk, 55kg isik ja Teid ründab 2m pikk 120kg isik siis pigem on noa kasutamine asi mis jääb hädakaitse piiridesse. Kui olukord on vastupidine siis pigem noa või tellise kasutamine on neid piire ületav.
Seega küsimustele 1 või 2 ei saa vastata jah või ei. Tuleb arvestada, et võidakse alustada Teie suhtes kriminaalmenetlust asjaolude väljaselgitamiseks mille käigus siis selgub ka see, kas kaitsemeede jäi piiridesse või ületas neid.
3. puntkida on veidi lihtsam. Keegi ei mõõda seda kui palju kahju tekitati. Teie küsimuse pinnalt võiks oletada tulirelvaga ründava isiku vastu enda kaitsmiseks samuti tulirelvaga peaks ka ennast tulistama, et seis võrdne oleks. Valitud hädakaitse meede peab olema selline, mis ründe efektiivselt ja minimaalsete kahjudega lõpetab ning Teie ja teiste isikute ohutuse tagab.
 

Küsimus: Kas 13-aastane jalgratta lube omav poeg võib sõita asulasisesel teel elektrilise atv-ga 1200w, kiirus 40km/h?11.07.2019

Tere.
Kui ostan elektrilise atv 1200w sõidukiirus 40km/h, siis kas minu 13 aastane jalgratta lube omav poeg võib sellega asula sisesel teel sõita? Endal B kat. juhiload, kas ise võin?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud küsimusele vastamine on tegelikkuses väga keeruline. Selline ATV peaks kuuluma registreerimisele. Ehk siis määrav on millena see arvele võetakse. 13 aastane igal juhul juhtida ei või, enne vajalik omandada AM-kat juhtimisõigus. Kui arvele on võetud mopeedina (kui seda üldse mopeedina arvele võetakse) siis võite Teie seda teel juhtida, kui on arvel maastikusõidukina siis sõiduteel võib sellega liigelda ainult tee ületamiseks.
 

Küsimus: Kas ma võin ise oma aia peale märgi panna, et parkimine keelatud ja auto viiakse ära?09.07.2019

Tere. Eramaja ette pargitakse pidevalt autosid, vahel ka pikemaks ajaks. Kas ma võin ise aia peale märgi panna, et parkimine keelatud ja auto viiakse ära? Või on selleks vaja luba ja kui on vaja siis kellelt. Praegust kirikut seisab võõras auto juba nädal aega. Oma autot mul pole kuhugi parkida. Eramaja asub täitsa tee ääres.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui pargitav maa-ala kulub Teile siis jah võite. Kui see on omavalitsuse maa siis tuleks pöörduda nende poole.
 

Küsimus: Kas politseid on võimalik kutsuda ka ise anonüümseks jäädes, sest minu tuttavad noored joovad ja tarbivad muid aineid?09.07.2019

Tere. Tahtsin küsida kas politseid on võimalik kutsuda ka ise anonüümseks jäädes? Asi on selles, et mu alaealised tuttavad joovad, suitsetavad ja tarbivad muid narkootilisi aineid (teevad palju igasugu joomapidusi jne) aga kuna kui nad saaksid teada, kes politsei kutsus, siis nad ei jätaks seda kindlasti nii ja maksaks mulle kätte.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah on. Reeglina ei ole põhjust isegi mitte patrullile öelda, kes väljakutse tegi.
 

Küsimus: Kas Venemaalt võib nuge üle piiri tuua?09.07.2019

Tere, kuna mul on varsti reis Venemaale ja on tahe soetada endale taskunuga. Kas üle Vene piiri võib terariistu kaasa võtta? Kui jah siis kas mõni piirang on. (Tean et vedruga noad üle 8.5cm teraga on keelatud). Kas mul oleks võimalik osta enda taskunoaks libliknuga/balisong?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ainus piirang on, et need peavad vastama nii Venemaa kui ka Eesti Relvaseaduse nõuetele tsiviilkäibes piirmata käibega terariistale.
 

Küsimus: Kas alaealisel on õigus tarbida 0 nikotiini sisaldava e-vedelikuga e-sigaretti?09.07.2019

Kas alaealisel on õigus tarbida 0 nikotiini sisaldava e-vedelikuga e-sigaretti?
Ja mis juhtuks kui politsei peaks nägema kedagi seda tegemas. Mida ära võetakse.

tänan

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

tere

Alaealisel on keelatud omada ja tarvitada e-sigaretti ning selle vedelikke. Need võetakse ära

TubS
§ 31. Tubakatootega seonduvad tooted
(1) Tubakatootega seonduvad tooted on:
1) tubakatootega sarnaselt kasutatavad tooted, millega imiteeritakse tubakatoodete tarbimist, ja tooted, mida kasutatakse tubakatoodete asendamiseks, sealhulgas elektrooniline sigaret, taimsed suitsetatavad tooted, erinevad materjalid vesipiibutubaka asendamiseks ja tubakavaba huuletubakas, sõltumata nende toodete nikotiinisisaldusest;

§7. Alaealisele kohaldatav keeld
(1) Alla kaheksateistaastasel isikul (edaspidi alaealine) on suitsetamine, suitsuvaba tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote tarvitamine keelatud.

§ 28. Meetmed alaealisele kohaldatava keelu tagamiseks
(1) Alaealisel on keelatud omandada, omada ja vallata tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid.

(2) Alaealisele on keelatud müüa ja müügiks pakkuda tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatoote kujuga sarnanevat toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid. Selle keelu järgimiseks on müüjal kohustus nõuda ostjalt tema isikut tõendava dokumendi esitamist ning õigus keelduda eelmises lauses loetletud toodete müümisest, kui dokumenti ei esitata.
 

Küsimus: Mida teha ja kuidas toimida kui mu fb ja meili aadress kaaperdati ja ma ei pääse kuhugi ligi?09.07.2019

Tere. Mida teha ja kuidas toimida kui mu fb ja meili aadress kaaperdati ja ma ei pääse kuhugi ligi? Et tegu pole minuga vaid mu tuttavaga. Suured tänud ette

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Avage lehekülg www.facebook.com ning veenduge, et avaneb sisselogimise aken. Kui ei, siis logige välja
Seejärel www.facebook.com/hacked selle abil saab konto tagasi
Kui avaneb e-posti aadressi valimise/sisestamise koht ning seal on märgitud muudetud aadress, siis saate valida võimaluse, et puudub sellele aadressile ligipääs ning määrata uue aadressi.
Uue e-posti aadressi määramisel peab Facebook kinnitama Teie isiku, see tähenda, et Teil palutakse saata foto isikut tõendavast dokumendist. Seda tuleb teha muidu konto taastamine ei õnnestu!