Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas peaks reageerima puitmaja keldrist avastatud seeneleiu korral?24.05.2013

Tere,

Soetasime hiljuti koduks vana puumaja ja nüüd leidsime keldrist kahtlase seene. Pilte saab näha siit:
http://www.pasteall.org/pic/51979
http://www.pasteall.org/pic/51981

Seen kasvab keldri (madal poolkelder esiku põranda all) maapinnaga kokku puutuvatel puit-osadel, mujal on näha kohati hallitust, mis paistab olevat tingitud kondensatsioonist. Äkki oskate nõu anda kuidas peaks sellisele probleemile esmaabina reageerima ja kas on lootust, et tegu siiski ei ole majavammi, vaid millegi lihtsamini likvideeritavaga? Isegi proovide tellimine käiks hetkel majanduslikult üle jõu, kallist tõrjest rääkimata ning mure on suur...

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Mis kahjustava seenega on tegemist, ei oska foto põhjal väita.

Kui kahjustus on ainult keldri põrandal, siis soovitan eemaldada kahjustatud puitosad ja võimalusel ka teised keldris olevad puitdetailid. Seejärel ka ca 10 cm põrandal olevast pinnasest. Järgmiseks kuumutada põrandat ja seina alaosa gaasipõletiga (NB! jälgige tuleohutust!!) ja lõpuks teha liivaga tagasitäide. Ma usun, et selle tegevusega saate seenest lahti. Ärge puitdetaile või puidupõhiseid materjale (paber) kedrisse enam paigaldage.

Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas rajada normaalse sisekliimaga eluruumid maakivist müüride sisse?24.05.2013

Tere
Soov oleks kasutusele võtta korralikud maakivimüürid, mille paksus ca 35-40 cm. Olen kuulnud, et maakivi müüridega hoones ei ole tervislik elada, seal olla niiske ja kiirgab külma.
Kas müürid saab jätta nö välisfassaadiks ja sissepoole ehitada piltlikult öeldes uus maja puidu ja villaga. Jättes sisemise osa ja kivimüüri vahele õhuvahe.
Või mis viisil oleks tark ehitada?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks selles valdkonnas kogemus puudub. Soovitan pöörduda TTÜ spetsialistide poole nt. targo.kalamees@ttu.ee
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas põlenud maja seintes olev tuhaplokk ja vana tellis peavad survepesuriga pesule vastu?21.05.2013

Tere,
peale maja põlengut saime pakkumise maja taastamiseks. Maja koosneb kahest osast. Vanem osa on ehitatud 1800 lõpus punasest tellisest ning uuem 1980-ndatel tuhaplokist. Pakkumise teinud firmal on plaanis hakata maja seest survepesuritega pesema. Küsimus ongi, kas tuhaplokk ja vana tellis peavad sellele vastu, nii et niiskus sinna sisse ei jääks ning tellisseinte tugevus säiliks? Hetkel seinad juba vettinud kustutusveest ning peale sadavast vihmast.

Lisaks küsiks veel, kas vanas osas peaks eemaldama ka esimese ja teise korruse vahelae, kuna laevahe läbi vettinud. Lagi on seest liiva ja savi täis ning alt krohvitud.

lugupidamisega,

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Põlengu järgne saneerimine on oskusi nõudev tegevus, mille kohta olen parimaid soovitusi saanud Soome erialaliidult "Suomen JVT- ja Kuivausliikkeiden Liitto" vt. http://www.vahinkopalvelut.net . Sealt saadud info kohaselt on tulekahjujärgsel saneerimisel kolm põhilist tegevust
1. pindade puhastamine (milleks võib kasutada ka survepesurit)
2. lõhnaeemaldus ja desinfitseerimine, mille käigus puhastatakse hoone bakteritest, hallitusseentest ja parandatakse õhu keemilist koostist
3. kuivatamine.
Kõik konstruktsioonid on vajalik kuivatada (puit niiskusesisalduse tasemeni alla 20%, ülejäänud materjalid vastavalt materjali liigile). Kuivatamisel on oluline, et nimetatud niiskusesisaldus saavutatakse kogu konstruktsiooni ulatuses (ka konstruktsiooni sees).
Pärast neid kolme tegevust võib alles hakata hoonet taastama. Taastamisel kontrollitakse muuhulgas ka materjalide mehhaanilisi omadusi ning vajadusel tugevdatakse, proteesitakse või asendatakse konstruktsiooni detaile. Enne taastamist tuleb kindlasti teha hoone ehitustehniline ekspertiis ning sõltuvalt kahjustuste ulatusest koostada ehitusprojekt.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
ehitusinsener
 

Küsimus: Millega värskenduseks üle värvida vana melamiinplaadist köögimööblit?13.05.2013

Tere!
Majanduslikult ei ole võimalik uut köögimööblit soetada ja sestap tekkis mõte olemasolevat värvimise teel värskendada. Tegemist on 15 a vana nn Poola köögimööbliga - melamiinkattega saepuruplaadid. Tahaks üle värvida ainult uksed - kas melamiini on üldse võimalik värvida ja kui on, siis millega (millise värviga) ja kuidas (pintsel, rull, pulverisaator).
Tänan asjalike nõuannete eest juba ette!

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Melamiini on võimalik üle värvida küll. Selleks on soovitatav kõigepealt pind kruntida alküüdkrundiga Tikkurila Otex. Kruntvärvi võib ka toonida, et hiljem oleks katvus parem. Peale kruntimist võib pinna üle värvida Vivacolor Special Furniture Akva värviga, mis on vesialuseline.

Peale igat värvikihti on soovitatav teha kerge vahelihv lihvpaberiga 240 või peenem.

Värvimist võib teostada nii pintsliga, rulliga, kui pihustiga.
Pintsel - siis jääb nähtav pintsli jälg,
Rulliga - pind jääb ühtlase rullimustriga, soovitatav on kasutada vilt-rulli.
Kui Teil on võimalik kasutada värvipihustit, siis pihustiga saab kõige ühtlasema tulemuse.
 

Küsimus: Kuidas saada männipuidust lakitud trepile valge vana toon?08.05.2013

Tere,
Kuidas saada männipuidust trepile valge toon (meeldiks selline vana valge). Praegu on trepp lihtsalt kaetud mingi tuhmi lakiga. Kas see lakk tuleb enne maha lihvida või on mingeid värve, mille võib kohe trepile peale kanda?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere!

Treppi on võimalik üle värvida. Oluline on, et alumine lakk on tugevasti aluspinnal kinni. Lahtine ja koorunud lakk tuleb eemaldada. Kuna trepp on käidav koht ning kulumiskoormus sarnane põrandale, siis tugevuse poolest soovitan värvida Vivacolor Special Floor värviga. Tegemist on läikiva hästi tugeva alküüdvärviga (lahustibaasil).

Enne värvimist soovitan aluspinna pesta leeliselise puhastusvahendiga Vivacolor Vivaclean.

Seejärel teha vahelihv. Eesmärk ei ole kogu vana viimistlus eemaldada, aga vahelihv ühtlustab aluspinda ning tulemus saab oluliselt ilusam.

Kui on soov saada mitte päris erkvalge, aga selline antiikvalge, siis on kõige parem valida ehitusmaterjalide kaupluses värvikaardist vastav toon. Seal oskab ka müüja tooni soovitada.
 

Küsimus: Kas on võimalik tumedaks peitsitud pind heledaks peitsida?08.05.2013

Tere!
Tahaks tumepruuniks peitsitud voodrilauad peitsida või värvida heledamaks. Kas seda on üldse võimalik teha või tuleb panna uus voodrilaud?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Peitsitud voodrilauda annab heledamaks värvida. Kui peits on aluspinnal tugevasti kinni (lahtine ning koorunud kiht tuleb kindlasti eemaldada), tuleb pind puhtaks pesta kasutades leeliselist puhastusainet Vivacolor Vivaclean. Kui pinnal on ka hallitust või sammalt või vetikaid, siis peab kasutama hallitusvastast töötlusainet Tikkurila Homeenpoisto.

Kui pinnad on ette valmistatud, siis võib pinna üle värvida kasutades vesialuselist puitfassaadivärvi Vivacolor Villa Ultima (hööveldatud laua puhul) või Vivacolor Villa Akva (saetud, nö "karvase", laua puhul).
 

Küsimus: Kuidas käib asjaajamine kui soovin kortermaja viimasele korrusele kamin-ahju ehitada?02.05.2013

Tere! Tahaksin ehitada nõukogude ajal ehitatud 3-korruselise kortermaja kolmanda korruse korterisse kaminahju. Kuidas saaksin teada, millise raskusega ahju võiks planeerida? Kuna sarnaseid maju on sadu, kas keegi pole teinud standardprojekte, mida saaks mõõduka hinnaga osta? Kellelt peaksin saama ehitustingimused ja kooskõlastused?

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere!

Projekteerimistingimused väljastab KOV. Ei ole tehtud ja ei saa osta standardlahendust. Kooskõlastused tuleb saada kõikidest asjaomastest instantsidest. Korstnapühkija, KOV, päästeamet. Vajalik on ehitusprojekt, mis sisaldab ka ahjuprojekti, mis on ka vastav täna kehtivatele kasuteguri normidele. Ning ehitama peab kutsetunnistusega pottsepp. Tõenäoliselt on vaja ka ühistu nõusolekut.

Ilmselgelt on vaja ka hoone projekti ning inseneri arvutust kandekonstruktsiooni koormamise osas.
 

Küsimus: Kuidas on võimalik mööbel või uksed majavammi eostest puhastada, et neid saaks ohutult kasutada uues majas?30.04.2013

Tere! Plaanis on osta maatükk, millel on tugevalt lagunenud ning ulatusliku majavammi kahjustustega rehielamu. Täpsemaid analüüse tehtud ei ole, kuid ma lähtun hetkel kõige mustemast stsenaariumist, et tegemist on vammiga. Maja ei ole kahjuks taastatav, aga päästa oleks võimalik mõningaid detaile ja materjale: paar heas korras siseust, mõni puidust mööblitükk, ahjukivid. Võimalik, et ka mõni palgijupp või laetala. Kas selline teguviis oleks üldse mõistlik? Kas üldse ja kuidas on võimalik mööbel või uksed majavammi eostest puhastada? Või kivist ja klaasist detailid? Kas spets filtriga tolmuimejast tõesti piisab? Kui suur oleks oht ka pärast puhastamist tassida vamm uude ehitatavasse majja?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Seeneeostest täielikult vabaneda pole võimalik, neid leidub nii hoonetes kui väliskeskkonna õhus. Isegi kui puhastate hoone täielikult eostest, tuleb neid välisõhust juurde. Seega tuleks uue hoone ehitamisel mõelda läbi ehitusfüüsikalised lahendused, seda eriti seina- ja põrandakonstruktsioonidele. Hoonete ülevaatused on näidanud, et parimaks lahenduseks on kõrge vundament ja välisõhu kohal puitpõrand (alt tuulduv, neid lahendusi pakub Puleium OÜ).
Kokkuvõtteks - eraldi ohtu vanade puitesemetega majavammi viimiseks uude hoonesse ei ole, kui uues hoones pole seene arenemiseks sobivat keskkonda ja kui on sobiv keskkond, siis ei aita ka ainult uute puitesemete kasutamine.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas need maja karkassil leitud seened on ohtlikud?30.04.2013

Tere
Leidsin maja karkassilt seened. Igaks juhuks otsustasin nõu küsida.
Pildid asuvad lehel: http://album.ee/user/596101

Kas need on ohtlikud? Mida peaksin tegema?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Fotode põhjal on tegemist kahte tüüpi seentega - sinavusseened (foto 0575), mille olemasolu ei vähenda puidu tugevusomadusi ja millega pole vaja midagi teha ning puitu lagundavad seened (0574, 0577, 0578), mis kuuluvad suure tõenäosusega korgikute (Antrodia) perekonda. Puitu lagundavate seente olemasolu viitab läbijooksule või intensiivsele vee kondenseerumisele selles piirkonnas. Antrodia perekonna seened ei vaja töötlust, kuid peate leidma liigniiskuse põhjuse ja selle likvideerima ning kontrollima puidu tugevusomadusi (seda teeb www.woodndt.eu). Fotode põhjal rohkem infot anda ei julge, kindluse mõttes võite saata proovid laborisse (www.mycology.ee) või siis kutsuda eksperdi kohale.
parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas peegeldav foolium radiaatorite taga annaks soojuse tuppa kiirgamiseks efekti?23.04.2013

Tere. Küsimus selline: kui suurt kasu annab radiaatori ja välisseina vahe soojustamine (olemas ehituspoodides selline soojustusmaterjal, mis on 4mm paks ja kaetud fooliumiga, väidavad, et peegeldab 95% soojust tagasi ja on mõeldud radiaatorite ja välisseina vahele). Väljastpoolt termopildilt on selgelt aru saada, kus asuvad radiaatorid.

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Kuna ise ehituses väga tark ei ole siis küsisin nõu Restori projektijuhilt.

Vastus: Oleme ise kasutanud seda materjali sellistes kohtades, kus normaalpaksusega soojustus ei mahu. Küll on selline asi, et kui termopildid näitavad väljast radiaatoreid, on välimine soojustus ikka väga puudulik ja soojakadu kogu fassaadi ulatuses. Samas ei ole see materjal ka väga hirm kallis ja mingit efekti ta kindlasti annab, kui radikatagused sellega katta.
Materjali nimi aluthermo quattro ja müüb seda Pärnu Kalur www.parnukalur.ee seal on kõik paigaldusjuhendid ja soovitused ka kirjas.