Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas soojustada sbs kattega valmis katust?20.11.2013

Tere, probleem järgmine, suvila tüüpi maja, ühepoolse kaldega katus. Sbs rullmaterjal katuse katteks, seal all servamata laud, väikeste vahedega paar cm mõlemas otsas tuulutuskastid. Soov oleks soojustada katuse alune, mis oleks kõige parem lahendus, panna tuuletõke, sinna alla vill ja jätta tuulutus katuse katte ja tuuletõkke vahele.
Kas kondents ei tee tuuletõkkele ja villale liiga, mis tekkib sinna sbs katte alla ja seal pole aluskatet ju mis ära juhiks kondentsi.
Vastust oodates

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Hea lahendus oleks, kui eemaldada tõrvapapp ja laudis. Soojustuse villa kiht peaks olema vähemalt 250mm. Vanade katuste puhul on lihtsam soojustuse osa kasvatada väljapoole, kui on 50x150 sarikas, siis olemas olevale sarikale lisada 50x100 pruss. Hingava aluskatte saab paigaldada otse sarikatele villa peale. Oluline on hingava aluskatte tuulekindel ühendus seina piiril.
 

Küsimus: Kas suure külmaga (-20 C) õhksoojuspumba välja lülitamine ei kahjusta seda?18.11.2013

Kui ilm läheb külmaks -20 ja õhksoojuspumbaga pole kütta mõtet, kas võib välja lülitada ja kütta ahjuga? Hiljem ilma soojenedes tööle jälle panna, kas nii ei kahjusta pumpa?

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Kui välistemperatuur langeb allapoole -20 (mõnel juhul ka -15) siis ei ole mõtet paljude soojuspumpadega kütta ja need on mõistlik välja lülitada. Hilisem käivitamine ei tohiks kaasa tuua mingeid kahjustusi.
 

Küsimus: Kuidas eemaldada kivikatuselt sammal ja kuidas vältida edaspidist tekkimist?14.11.2013

Kivikatusele tekib sammal. Kattus on 6a. vana. Kuidas sammal eemaldada ja vältida edaspidist tekkimist? Olen kuulnud, et kui oleks katusel vasest harjaplekk, siis sammalt ei teki, kas sellel on tõetera sees?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Sambla eemaldamiseks on tõhus vahend Grön-Fri. Antud toode hoiab katuse samblast puhtana kuni 4 aastat. Antud toodet müüakse ehituspoodides.
 

Küsimus: Kui kiiresti levib sügisel avastatud majavamm?29.10.2013

Avastasin nüüd, oktoobris, et ühes toas mööblil ja põrandal on punakaspruun tolm. Tolm tuleb põrandaliistu ja välisseina vahelt ilmselt, sest mööblit veel tõstnud sellelt kohalt ei ole. Toas põrandaks saepuruplaat. Avastasin ka põrandas pehme koha, kuhu jalaga astudes tekkis lohk. Internetist leitud info põhjal saan aru, et tegemist on majavammiga. Siit ka küsimus, et kui kiiresti levib sügisel avastatud majavamm? Kas nüüd, sügisel, tuleb kiiresti mingi töö ette võtta? Maja on ehitatud 1936 aastal, kahekorruseline puitelamu. Maja valukohaks on vundamendis üks sisselangenud osa, mis on olnud avatud 4-5 aastat.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Punakaspruun tolm võib tõesti olla seente eostolm, kuid liigiliselt ei julge väita, et kindlasti majavamm, sest paljude seente eostolm on sarnast värvi. Talvel reeglina seente elutegevus aeglustub, kuid sõltuvalt kasvukoha temperatuurist ei pruugi peatuda. Siiski on praktika näidanud, et sügisest kevadeni oodates pole kahjustuse ulatus oluliselt suurenenud. Kevadel soovitan kohe alustada, kui ööpäeva keskmime temperatuur on väljas positiivne.

Vundamendi kohta ei oska toodud andmete põhjal midagi soovitada.
 

Küsimus: Kuidas soojustada silikaatkivivoodriga palkmaja?17.10.2013

Tere!
Maja on ehitatud palgist, siis õhuvahe ja ümber silikaatkivi (serviti).
1. Milliste materjalidega võib sellist maja seestpoolt soojustada? Varem oli seal nõukaaegne kipsplaat. Palk hästi säilinud.
2. Kas selliseid maju väljastpoolt soojustades tuleb silikaatvooder ära lammutada?
3. Vundamendis ei ole tuulutusauke, põranda all liiv, põrandad on ära mädanenud. Kas uut põrandat tehes tuleks tuulutusaugud ka vundamendi sisse teha?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

1. Esmajärjekorras oleks vaja tihendada (soovitatav takuga) palgivahed ja nurgad ning plommida kahjustatud piirkonnad (kontrollida alumist palki, aknaaluseid jms). Sealt on soojalekked uuringute põhjal kõige suuremad ja tihendamata on suur oht vee kondenseerumiseks nendes piirkondades. Järgmiseks võib sissepoole panna puidkiudplaadi paksusega kuni 50 mm. NB! Soojustuse paigaldamine ilma tihendamise-plommimiseta võib olla hoone säilimisele kahjulik.
2. Kui soovite soojustada väljastpoolt, tuleb vooder kindlasti teisaldada.
3. Sellele küsimusele vastamiseks on vajalik teada, millist põrandakonstruktsiooni plaanite. Meie soovitame soojustatud, altpoolt välisõhuga tuulutatavat põrandat ja sellise puhul on tuulutusavad vajalikud. Kuid oluline on asjaolu, et sellise põranda rajamiseks peaks olema põrandapinna ja välismaapinna kõrguste vahe vähemalt 400-450 mm.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Mida ette võtta betoonpõrandaga, mille all on kive ja mulda täis aetud niiske kelder?10.10.2013

Tere! Meil käib vana maja renoveerimine. Hetkel teoksil põrandate tegemine. Küsimus puudutab just köögi põrandat. Varem oli selle all kelder ja peal 10cm betoonplaat (2.5m/3m). Hetkel olukord selline, et kunagi
on keldrisse visatud kiviprahti ja sinna peale kohati veel muldagi, mis on katsudes üsna niiske. Õhuvahe kuskil 40 cm. Betoonplaat on korralik ja annab pealt penoplastiga soojustada. Seega ära lõhkuda pole teda mõtet aga samas liivaga üleni seda õhuvahet täita pole võimalik, kuna lihtsalt ei ulata. Seoses sellega küsimus. Kui ma keldri õhutihedalt sulgen, kas siis võivad hakata sellises niiskes, pimedas ja õhuvaeses ruumis levima seened ja hallitus? Kuidas soovitaksite Teie sellist olukord lahendada?
Teid ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Soovitan osa mulda teisaldada ja liivakiht (min 200 mm) peale lisada, siis ei aurustu mullapinnale tõusev kappilaarvesi põrandaalusesse. Liiva ja betoonipinna vahele võiks jätta umbes 200 mm suuruse vahe ja võimalusel teha see tuulduvaks (kaks ava vastaskülgedesse). Õhutihedalt on seda piirkonda raske eraldada. Kui olete soovitatud koguse liiva lisanud, siis pole massilisi seenekolooniaid vaja karta.
Parimate soovidega,
 

Küsimus: Kuidas soojustada silikaattellistest pritskrohviga 60-ndatel ehitatud maja?08.10.2013

Tere,
60-ndatel ehitatud silikaattellistest maja, kaetud pritskrohviga, sein kahekordne tellis vahel saepuru-lubja segu, akendealune sein ühekordne kivisein, seal malmradiaatorid. Palun andke nõu kuidas sellist maja soojustada, et ei tekkiks niiskuse ega hallituse probleeme.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kõigepealt kontrollige võimalusel vana soojustust ja lisage täiendavalt saepuru-lubja segu, kui see on ära vajunud. Osadel hoonetel on see võimalus - ülevalt on jäetud täidise lisamise võimalus. Kuid tänapäeva normidele see soojustus enam ei vasta ja seega tuleks lisada ka väljapoole lisasoojustus (sõltuvalt soojustusmaterjali erisoojajuhtivusest 100-150 mm),selle võib panna nii krohvi peale kui võib ka pitskrohvi teisaldada (sõltub krohvi hetkeseisukorrast). Pärast soojustamist tuleks uuesti krohvida või siis panna mingi muu fassaadikattematerjal.
NB! Kindlasti kooskõlastage tegevus kohalikus omavalitsuses !
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas alt tuulutatava laudpõranda peale võib villaga soojustatud uue põranda ehitada?05.10.2013

Tere,
Soov oleks põrandat soojustada, seejuures võimalikult odavalt ja kiiresti, kuna korteris on vaja sees elada. Tegemist on vana palkmajaga, millel on tuulutatav vundament. Tuulutusavad suletakse sügisel enne esimesi külmi ja tehakse kevadel lahti. Hetkel on põrandaks ainult 3cm paksune saepuruplaat, mille peal õhuke soome papp ja paar kihti värvi, põranda all on paarkümmend sentimeetrit tühjust ja siis on pinnas.
Idee oleks praegusele põrandale panna 5x10 laagid 60 cm sammuga, vahele 10 cm klaasvilla (kl35) ja selle peale 28mm põrandalaud, mis on plaanis ära lakkida. Põranda kerkimine 13 cm pole probleem.
Kas selline plaan on mõistlik? Kas oleks vaja panna põrandalaudade alla ka aurutõke ja kas siis peab aurutõkke ja põrandalaua vahel tuulutusvahe olema? Kas 100mm klaasvilla annab soovitud efekti? Kuidas reageerib sellele praegune põrandaplaat ja selle all olevad talad?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
100 mm soojustust jääb väheks, ehk on võimalik paigutada sinna 150 mm kiht soojustust (laagid 50x150 mm). Aurutõket pole kindlasti vaja, alumine laudis toimib ise aurutõkkena. Aluskonstruktsiooni on vajalik enne uue põranda paigaldamist kontrollida, kuid usun, et kui aluskonstruktsioon peab hetkel vastu, siis ei tule uuest põrandast nii palju koormust, et midagi muutuks aluspõranda kandevõimes.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas välisseinas asuvat WC-d saaks soojustada seestpoolt?20.09.2013

Tahan soojustada tulevast wc-d, wc pind on 4,5 ruutmeetrit, 2 külge on maja sisesed ja kaks välimist seina. Maja on rootsikivi plokkidest, plokid
on seest tühjad. Minul mõte on soojustada 2 väliseina 25 mm penoga, mis on jäik ja kõva ja mõeldud põrandale - tal on mustad terad sees. Põrandale tuleb põranda soojustus. Mul on valida, kas soojustan seest
minimaalsete vahenditega, kuna ruum on väike ja paksemat ei kannata panna, kui siis ühele küjele isegi annaks. Teine valik on, et pean väljast
soojustama. Pinnaks on 16 ruutmeetrit, miks ma tahaks välisseina soojustust välistada, kuna fassaad ei jääks ilus, ka see välimus polegi nii oluline, me
peaks siis ka katust juurde ehitama. Üks nö spetsialist käis ja ütles, et kindlasti väljast tuleb soojustada, kuid kas tõesti nii väikse ettevõtmise peab nii mastaapselt tegema. Ei tahtnud tugineda ühele
arvamusele, seega kirjutasin teile - järsku on mingi lihtsam lahendus.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Täpsustaks enne vastamist küsimust. Kui tegemist on TULEVASE WC-ga, siis kas kasutate selleks juba olemasolevat hooneosa? Kui jah, siis mis selles hooneosas on hetkel? Kas see hooneosa on täielikult kütteta? Millised tulevase wc siseseinad piirnevad küttega ruumidega, millised mitte? Kuidas on lahendatud ümbritsevate ruumide seinasoojustus? Kõige parem on, kui saadaksite (kalle@mycology.ee mailile) väikese joonise (hoone põhiplaani), kuhu ja kuidas soovite wc rajada. Ilma nende täpsustusteta ei saa küsimusele ammendavalt vastata.
 

Küsimus: Kas keldris mööda betooni levinud seen võib olla ka majavamm, kuigi puitu läheduses ei ole?16.09.2013

Tere! Elame paneelmajas, korterelamus. Avastasime hiljuti ühes oma keldrisopis kellegi vastutustundetu inimese tekitatud olmeprügi hunniku, mis on kaetud, õigemini ümbritsetud nii alt kui pealt väga paksu valge pehme vahuja hallitusega (nagu tulekustutist lastud). See on levinud ka mööda betoonpõrandat, lähedal asuvat seina ning kandunud sealt natuke ka läbi vundamendiploki naaberkeldrisse. Prügi puudutamisel oli tunda väga tugevat seenelõhna. Puitmaterjali kuskil läheduses ei ole. Kas tegu võib olla majavammiga? Ette tänades!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
tegemist on kindlasti puitu lagundava seenega, mis võib toituda nii puitprahist kui paberist. Mis seenega tegu, ei oska toodud andmete põhjal väita (liiki määrab www.mycology.ee). Tegu võib olla ka majavammiga.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt