Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas võiksin soojustada tuhaplokist hoonet seest poolt?19.04.2016

Üldjuhul on levinud arusaam, et hooneid seestpoolt ei tohi soojustada. Eelkõige kivimaju (sh tuhaplokist maju). Kas ilma välisvoodri, soojustuseta ja viimistluseta tuhaplokist maja tohib seest poolt soojustada materjaliga SPU? http://www.spu.ee/
Tarnija väidab, et materjal on soojem kui vill või peno, samas nii aurutõkke kui ka tuuletõkke eest. Väidetavalt võib ka seest poolt soojustada, kuna ei lase mingit niiskust läbi, et kastepunkt saaks üldse tekkida või selle asukohta muuta. Pakutakse ka juba koos kipsplaadiga. Näidisvideo hallitusega kortermaja seinte seest poolt soojustamisest: https://www.youtube.com/watch?v=kITvundICW0

Kas võiksin sama materjaliga soojustada tuhaplokist hoonet seest poolt?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks ei oma nimetatud materjaliga kogemusi ega oska selle omaduste kohta arvamust avaldada.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas eraldi veeboileri ja tsirkulatsioonipumbaga saaks teha nii, et soe vesi tuleks kohe kraani avades?13.04.2016

Tere
Kas on võimalik lisada eraldi veeboiler tsirkulatsioonipumbaga, et oleks tagatud soe vesi kohe kui kraani lahti teen? Gaasikatel on turbo wolf cgg 1k 24.

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Sõltumata katla tootjast on eraldiseisva soojaveemahuti puhul võimalik välja ehitada sooja tarbevee retsirkulatsiooni ring. Viimasest tarbimispunktist tuleb ringlustoru boilerini tagasi tuua ning spetsiaalne tarbevee pump keerutab vett sinna ja tagasi. Pump tuleks ühendada läbi taimeri, kuna ööpäevaringselt sooja vett vaja ei ole.
 

Küsimus: Kuidas teada saada juurdeehitise vajalikku sarika mõõtu?12.04.2016

tere,
Plaan ehitada fibost seinaga majale juurde garaaž. Seinad plaanis teha 50x150 prussidest 55cm sammuga. Küsimus tekib, mis mõõdus peaks olema katuse sarikad kui sille on 6m ja katuse kalle 6 meetri peale 1 m? Kas piisab 50x150 või peaks olema 50x200? sammuks samuti 55cm, mis oleksid kohakuti seina postidega, katusekatteks plekk. Erinevatest foorumitest olen aru saanud, et sarikatele on mõistlik teha horisontaalsed lõiked seinale toetumise kohas, et vältida nö "maha libisemist".
Teine küsimus, kuidas kinnitada fibo poolsed sarika otsad? Kanduritega seina fibo kruvidega kõhutunne ei luba. Endal oli mõte panna seina äärde keskele 100x150 pruss püsti ning selle peale piki hoonet horisontaalselt ka 100x150 pruss millele siis toetuksid ülemised sarika otsad. Garaazi mõõtmed 10x5,5m.
Kolmas küsimus, kuidas kinnitada sarikad. Kas piisab tavaliste nurgikutega ühelt poolt, räästa poolt ühest küljest, harja poolt teisest või peaks kasutama tugevdustega nurki ja mõlemalt poolt prussi neid kinnitama?
Pikk jutt kuid ehk sai arusaadav. Vundamendiks plaatvundament.

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere! Sarikateks peaks piisama 50x200mm ristlõige. Uurige ka puitfermide võimalust.Enamus neid müüvaid ettevõtteid pakuvad ka dimensioneerimisteenust.
Olenevalt FIBO bloki paksusest saab kinnitusvahendina kasutada ka erinevaid ankruid.
Nii pikka tala võib ajapikku lumekoormuse mõjul "propellerisse" keerata. Vinklid pange sarika mõlemasse otsa, mõlemale poole.
 

Küsimus: Kas portatiivne konditsioneer sobib keldri jahutamiseks?29.03.2016

Tere
Kasvatame maasikaid. Peale korjamist on vaja marjad koheselt maha jahutada ja lühiajaliselt säilitada, ideaalne temperatuur hoiuruumis peaks olema pluss 6 kraadi.
Meil on olemas vanaaegne maakivist kelder ja seal vaba ruum ruumalaga umbes 10 kuupmeetrit. Kelder on väljast kaetud paksu turbakihiga ja hoiab päris hästi jahedust, kuid suvel on vaja palju kordi sisse-välja käia ja muutub ikkagi maasika hooaja keskel soojaks. Kas portatiivne konditsioneer saab hakkama +6 hoidmisega? Kui ei, siis mida soovitate?

Vastus: Martin Viisileht, jahutussüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tere,

Portatiivne konditsioneer +6C hoidmisega hakkama ei saa, tuleb kasutada selleks sobivat külmatehnikat.

Palun saatke hinnapäring martin@citykliima.ee

Lugupidamisega,
Martin Viisileht
 

Küsimus: Mida arvate isotex plaadiga soojustamisest?29.03.2016

Tere. Reeglina seinu seespoolt ei soojustata, aga mida arvate isotex plaadiga soojustamisest? Kas kasutada liimi või paigaldada sõrestikule?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks ei oma nimetatud materjaliga piisavalt kogemusi ja pole teinud katseid, et midagi arvata.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas gaasikatla tsirkulatsioonipump töötab katla töös olles katkematult või lülitub ka vahepeal välja?29.03.2016

Tere!
Gaasikatlal tsirkulatsiooni pump töötab 24h s.t. kogu aeg ja on tuline. Kui ruumitermostaadist temperatuur maha keerata, siis saab pump signaali ja lülitab välja. Nüüd kui toas temperatuur langeb sellisele tasemele, millele ruumitermostaat on reguleeritud, pump uuesti käivitub ja jääbki käima. Peaks ju pump uuesti välja lülituma kui tuba soojaks köetud aga ei?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Nii ongi. Katla pump lülitub sisse-välja ruumitermostaadi mõõdetud temperatuuri järgi. Katlatermostaat pumpa välja ei lülita.
Kontrollige radiaatoritermostaatide asendeid - võib-olla ei lase need temperatuuril vajalikul määral tõusta. Samuti kontrollige ruumitermostaadi elektriühendusi - mõnel lihtsamal termostaadil on väga suur sisse-välja lülitamise temperatuuride vahe.
 

Küsimus: Kas maja väljast soojustamisel peaksin nüüd häda pärast sisse pandud soojustuse eemaldama?27.03.2016

tere,
Vana 60-ndatel ehitatud kivimaja on mul juba mitu aastat seest soojustatud (karkass+kivivill+kips). Üks välissein oli talveperioodidel märg, sellepärast sai seest soojustatud. Nüüd hakatakse maja ka väljaspoolt soojustama. Küsimus oleks, et kas ma peaks seest nüüd ära võtma soojustuse või ei pea?
Mis oleks õige?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Väljastpoolt soojustades nihkub kastepunkt seinas väljapoole ja sellepärast ei pea sisemist soojustust teisaldama. Siiski soovitan kontrollida sisemise soojustuse ja seina vahelist pinda, sest seal võivad areneda hallitusseente kolooniad. Nende massilisel olemasolul (silmaga nähtav, kaetud üle poole pinnast) on soovitatav siiski sisemine soojustus teisaldada ja sein puhastada ning desinfitseerida.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas palkmaja puitpõranda alla piisab soojustuseks 50mm eps ja 100 mm villa, ja kas mulla peale peab panema ka liiva?11.03.2016

Tere. Põrandal tala 200x200, talade vahelt muld ja savine pinnas ära võetud, kuiv pinnas, kõva pinnas või peab pinnasele liiva või midagi taolist veel peale panema? Vundamendis tuulutusava, kas peab tuulutuse jätma, et siis alla pinnasega vahe 5cm umbes, talade vahele kas 25mm või 50 mm eps 80 tihedusega ja 100 mm klaasvilla ja peale taladele laudpõrand, kas on soojustus piisav.
Vastuse eest ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Aluspinnale oleks hea paigaldada 150-200 mm liivakiht, et vältida vee kapillaartõusu.
Soojustuseks ei soovita puitpõrandatel kasutada EPS´i, selle asemel paigaldage tuuletõkkeplaat, millelel vähemalt 150 mm mineraalvilla.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Millega viimistleda peensaetud lauast maja fassaadi, kas parim on värv, peits või õli?10.03.2016

Plaan on ehitusjärgus majale puitfassaadi panema hakata, kuid ei tea kas kasutada värvi, peitsi või õli? Mis on erinevate lahenduste plussid ja miinused? Tean vaid, et lasuuritud pinda peab vist umbes iga 5 aasta tagant üle tegema, kuid värvi alates 10 aasta tagant. Õlidest pole üldse aimu. Laudiseks oleks peensaetud laud.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kestvuse poolest on parim lahendus värvimine. Värv kaitseb ka puitu kõige paremini. Peensaetud lauale sobib kõige paremini Villa Akva. immutuseks Kolorex Protekt.

Peitsi on soovitatav kasutada kui soovitakse jätta puit alt pooleldi nähtavaks.

Hooldusvahemik on tõepoolest selliselt, et värv peab ca 2 x kauem vastu.

Fassaade üldiselt ei õlitata, kuna õlitatud pinda on vajalik hooldada igal aastal või teatud juhtude 3-5 aasta tagant. Õlitatud pind on parim lahendus terrassile, aiamööblile jms kohtadesse, kus on vajalik peal kõndida, istuda.

Värvimise või peitsimise puhul on väga oluline järgida tootja soovitusi (eeltöötlus, immutamine).

http://www.vivacolor.ee/juhendid/valisvarvimine/puitdassaadid-ja-aiad

Lugupidamisega,

Meelis Tarto
 

Küsimus: Kuidas korrastada-taastada silikaatmaja vuugid, mis lasevad niikust läbi?09.03.2016

Tere,
Tegu on 1972. aastal ehitatud silikaattellistest eramuga, mille vuugid on vihmade ja tuule mõjul hakanud niiskust läbi laskma. Milline oleks võimalus vuugid korrastada-taastada, või peab terve maja krohvima?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks pole sellise probleemiga kokku puutunud. Soovitan konsulteerida silikaattelliste tarnijatega.
Kalle Pilt