Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas säilitada üle talve välitingimustes päikesevarju, et hallitus seda ei rikuks?26.10.2015

Tere!
Ostsime suvel päikesevarju, kuid nüüd oleks vaja vari kuidagi talveks ette valmistada. Kuidas on parem seda kaitsta. Kuhugi sooja seda viia pole võimalik. Ehk siis tuleb valida halvimatest variantidest parim. Kas jätta ta niisama õue või siis panna sellele peale koormakile? Või kile all hakkab just rohkem hallitus levima. Samas kui alusriie on kile all kuiv, kas siis ikka hallitus ligi pääseb? Ehk lühidalt öeldes peab see riidest vari talve üle elama õues.
Tänud vastamast

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Eeldan, et päikesevari on tekstiilist ja kokkupandav. Kui pole kokkupandav, siis tuleb päikesevari demonteerida, sest talvel lumekoormuste all see deformeerub.
Tekstiili tuleb kaitsta UV kiirguse ja hallitusseente kolooniate (hallituse) tekke vastu. Mõlemal puhul aitab tume kile, mis ei lase niiskust läbi ning soojendab päikesepaisteliste ilmadega varju tekstiilosa. Kile ei tohi vett läbi lasta (eriti ülemine ots) ning peaks alt ulatuma 20-30 cm varju tekstiilist allapoole. Alt peaks kile olema avatud tagamaks tuulutuse kile all. Viimane nõue on kõige keerulisem, sest kile ise pole jäik. Sellepärast soovitan alla otsa teha traadist rõnga. mille külge kile kinnitada ning rõngas kinnitada traadiga tugevasti posti külge, et vältida kile lõhkumist tuule poolt. Postile kinnituse koha peal panna pehmendus ümber, muidu hõõrub postilt värvi maha.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Mis värve kasutada ja kuidas värvida lakitud riiulit nii, et puit alt läbi kumaks?23.10.2015

Tere!
Oleks plaan üle värvida juba lakitud puidust riiul. Kas on seda võimalik teha nii, et puit jääks alt läbi kumama? Kui jah, mis värve soovitate kasutada?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui riiul on juba lakitud ning kulunud koledaks ja soov on see uuesti töödelda poolenisti läbipaistva tootega, siis esmalt peab selle üle lihvima. Lihvida võiks nii palju kui võimalik. ning oluline, et pind jääks võimalikult ühtlane. Seejärel saab pinna üle lakkida vesialuselise toonitava mööblilakiga Tikkurila Kiva. Kiva lakki saab valida ka erinevaid läikeid, vastavalt soovile. Tooni soovitan valida tumedama, kui teil aluspind. Toone saate valida ehitumaterjalide kaupluses Tikkurila Peitside ja lakkide toonikaardist.
 

Küsimus: Kuidas saab olemasolevat silikoni üle värvida?21.10.2015

Tere! Plaan on kahhelkivid üle värvida kahhelkivi värviga Ronseal. Värvime kahhelkivid valgeks. Vana silikoon nurkades on aga pruuni värvi ja see on pandud väga korralikult. Ei tahaks seda suurt tööd hakata ette võtma ja silikooni maha kakkuma. Kas vanale silikonile võib kanda peale akrüülvärvi ja hiljem siis selle ka üle värvida kahhelkivi värviga? Ja kui kahhelkive värvida, kas on parem ka enne plaate liivapaberiga õrnalt lihvida?
Teine asi veel. Mis temperatuuridel peab seinavärvi, kruntvärvi, saunavaha, silikooni ja akrüülvärvi säilitama ja kui kaua avatud purk/tuub üldse säilib? Kaas on muidugi kinni pandud. Kas võib hoida neid soojustamata keldris? Või lähevad hallitama ja muutuvad kasutuskõlbmatuks?

Tänud vastamast

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Silikooni värvida ma ei soovita. Silikoonid on tehtud väga hülgavateks ning see tähendab, et silikoon hülgab ka värvi.
Lihvimine enne igat värvimist on hea. Kui on võimalus, et kahhelkividele on läinud mingeid pesuaineid või toiduaineid või muid naket nõrgendavaid aineid, siis peab pinna eelnevalt pesema. Nt Vivacolor Special Clean. Ronsealile oleks alternatiiviks kruntvärv Tikkurila Otex, mis nakkub väga hästi kahhelkiviga ning selle peale võib valida juba endale meelepärase (sobiva) toote.

Vesialuselised värvid (ja ka teised tooted) kardavad külma ning nende madalaim säilitustemperatuur on +5 kraadi. Alküüdvärvid (lahusti baasil) ei karda miinustemperatuure.
Kui toode on avamata ning originaaltaaras, siis säilivad värvid üldiselt 2-3 aastat, aga tõenäoliselt ka rohkem. Kui purk on juba avatud ning kaas peale uuesti pandud, siis ei oska ennustada. Vb säilivad paar nädalat, vb säilivad mitu aastat. sõltub, kuidas on purk suletud.
 

Küsimus: Kas vammi tõrjega võiks ka ise tulemuslikult hakkama saada?13.10.2015

Tere! Majas oli veeavarii ja puupõrandad jäid umbes nädalaks vee alla. Kui juba seened välja lõid, lasime teha ekspertiisi ja vastuseks oli majavamm. Tõrje hinnapakkumine oli suurusjärgus 2 tuhat eurot. Sooviks teada, kui tõrjet teha ise, kas see võiks olla tulemuslik, kui:
- väljalõhutud puitpõranda all olev liiv töödelda booraksiga ja valada uus põrand betoonist;
- välise silikaat seinani lahti lõhutud seinad kuumutada kahjustatud kohtadest üle kuumaõhu fööniga ja pärast üle pritsida keemiaga (Boracol)?
Varem oli seinas soojustuseks saepuru, edaspidi on plaanis soojustada villaga ja on plaanis vältida puidust materjale.
Tänud vastuse eest

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Olen majavammist vabanemise etappe ja töötlusmeetodeid kirjeldanud oma raamatus "Majavamm, puukoi ja teised kahjurid". Kui võimalik, leidke raamatupoodidest see raamat ning sealt saate abi iseseisvaks tegevuseks. Siia portaali kirjutades on tekst liiga pikk.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Milline peab olema turvaline ventilatsioon gaasikatlaga korteris?08.10.2015

Tere,
Kortermajas on igas korteris oma gaasikatel. Korterites on sundventilatsioon, akendel värskeõhu klapid ning lisaks klapiga ava. Kuid korterites on väljatõmme ventilaatoriga ehk paigaldatud on ka tagasilöögi klapid. Küsimus on selles, kas selline gaasikatla paigaldamine on lubatud? Gaasilekke korral ei pruugi ju gaas välja minna sest ventilatsioon on avatud ainult siis kui ventilaator töötab. Kas see on ka seadusega kuidagi määratud?

Ette tänades

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Lühike vastus on, et kui Inspecta Eesti on projekti kooskõlastanud, siis on see normidele vastav.
Sundventilatsiooniga korterites on raskendatud korstnaühendusega seadmete töö, kuna ventilatsiooni väljatõmme võib õhupuuduse tõttu õhu korstnas tagurpidi liikuma panna.
Ventilatsioon peab olema selliselt ehitatud, et kui väljatõmbe ventilaator seisma jääb, siis peab loomulik väljatõmme säiluma sellisel määral, et gaasi pihkamise korral oleks ohutus tagatud. Teine võimalus on, et ventilaatori seismajäämise korral suletakse ka gaas.
 

Küsimus: Milliseid materjale oleks õige kasutada tuhaplokist välisseina soojustamiseks?29.09.2015

Tere!
Palun nõu küttekoldeta ruumi soojustamise osas. Välissein on tuhapolkist. Sooviks soojustada seest ja väjastpoolt. Tegemist on palkmaja külge ehitatud kitsa koridoriga, selle välisseinaks on tuhaplokk. Palun milliseid materjale oleks õige kasutada? Tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kindlasti soojustage ainult väljastpoolt. Soojustuseks sobib nii vahtpolüsteroon (EPS või rahvakeeles peno) kui ka mineraalne plaatvill.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Tuulutusvahega põrand on alt ikkagi niiske, kas betoonpõrand oleks parem lahendus vältimaks tekkinud olukorda?28.09.2015

Tere
Tänud eelneva vastuse eest.
Teie pakutud põhjused hallituse tekkimiseks pidasid paika. Penoplast oli vett täis, üks tuulutusava oli rämpsu täis. Kas võib olla, et maapinna niiskus kondenseerus peno ja osb vahele? Mainiks veel ära, et põrandakütte alune oli kuiv ja materjalid kahjustamatta. Hallitanud ja lagundatud materjalid välja lõigatud, vundament koos pinnasega üle põletatud ja asendatud uue liivaga, kuhu lisatud booraks.
Alles jäänud konstruktsioonid töödeldud keemiaga. Kas betoon põrand oleks parem lahendus vältimaks tekkinud olukorda?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Parimaks lahenduseks eluruumides on välisõhuga alt tuulduv puitpõrand. Kuid niisketes ruumides (dushiruum, saun jms) on betoonpõrand kindlasti kestvam
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas vana silikooni peaks enne uue panemist eemaldama?28.09.2015

Tere! Kas vanale silikoonile võib uue peale lasta, ilma seda vana alt eemaldamata. Kuna silikoon oli mõnest kohast kulunud ja ma pole mingi suurem remondinaine, siis proovisin teha nii, et lasin vanale silikoonile uue peale. Tulemus sai päris hea, aga kas nii võib üldse teha. Ei tahtnud suurt tööd ette võtma hakata kuna vannituba on päris suur. Läksin nö lihtsama vastupanu teed. Või hakkab see vana silikoon kuidagi reageerima alumisega ja eraldab õhku mingeid mürke? Tänud vastamast

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui olemas olevale silikoonile soovite peale kanda uue silikooni, siis peab jälgima, et oleks korralikult aluspind puhastatud. Vannitubades on suur võimalus, et on erinevaid pesuaineid, mis vähendavad naket.

Kui vana silikoon on tugevasti kinni ning korralikult puhastatud ning ei esine hallitust, siis võib kanda peale uue silikooni.

Puhastada võib Supi Saunapesu vahendiga.

http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/supi_saunapesu_-_saunapesuaine.5430.shtml
 

Küsimus: Kas "saunasupi" võib seintelt kooruma hakata ja kahjulikuks muutuda?28.09.2015

Tere!
Ostsin "supi" saunavaha ja otsustasin sauna üle värvida. Puhastasin leebe sauna üldpuhastusvahendiga ja asusin tööle. Lagi imas ilusti sisse, seinad ka enam vähem. Tegin seinu kaks kuni kolm korda kuid saunalavalt eemaldus vaha hiljem kuivades. Küünega tõmmates see lausa koorus. Arvatavasti oli siis lava rasvane ja oleks pidanud lihvima. Lihvisime siis lava üle ja seejärel imendus kenasti. Küsimus siit, et kas võib nüüd olla nii, et ka seintelt tuleb vaha maha millalgi või eraldub see kuidagi õhku ja saunas käimine on hoopiski kahjulik? Tervitades

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Supi Saunavaha peab kandma kas puhtale puidule või eelnevalt vahaga töödeldud pinnale. Lihvimine tuleb alati kasuks. Supi Saunavaha imendub puitu. Kui puit on juba töödeldud millegagi, siis see sisse imenduda ei saa ning võib maha tulla.

Seega võib ta seintelt maha tulla, aga ei pruugi. Mürgine see vaha ei ole, kuna on tehtud spetsiaalselt leiliruumide töötlemiseks ning arvestusega, et leiliruumis tõuseb temperatuur üpris kõrgeks.

Nii kaua, kui vaha maha ei tule ning teid välimus ei häiri, ei ole Teil tarvis midagi ette võtta.
 

Küsimus: Miks 40 cm tuulutusvahega põrand on alt ikkagi niiske?25.09.2015

Tere
Puidust laakidele on ehitatud pesuruumi põrand. Tuulutusvahe maapinnast ca 40cm, puidust laagid, mille vahel 100mm peno, osb, segukiht koos elekterpõrandaküttega, hüdroisolatsioon ja põrand plaaditud.
Nüüd siis avastasin, et põranda all vohab hallitus, mis hakkab kõrvalruumi levima. Penot eemaldades märkasin osb ja peno vahel meeletu niiskuse.
Kas oskaksite seletada mis minu konstruktsioonil viga on?
Tervitades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Puitlaagide soojustamine vahtpolüsterooniga (peno) on ebasoovitatav. Teiseks tuleks kontrollida pesuruumi veetõkke seisukorda - pesuruumis peab olema märgades piirkondades plaadi ja betooni vahel vastav hüdroisolatsioon. Kolmandaks tuleks kontrollida, kuidas on lahendatud põrandaaluse tuulutuse küsimus (õhu liikumine 40 cm-ses õhuvahes).
Need olid esimesed ja kõige levinumad põhjused seenkahjustuste tekkeks nimetatud piirkonnas. Suure tõenäosusega on teil seal kahjustavateks seenteks nii hallitusseeni kui puitu lagundavaid seeni.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt