Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas vana põranda taastamisel on parem kasutada peno või villa?02.03.2016

Kas on sobiv meetod põranda soojustamiseks/renoveerimiseks. Kuna osa põranda all asub kelder, siis plaanin võtta üles põranda kuni betoonini ja seejärel teha laagid, laagide vahele vill ja aurutõke. Hetkel on osa põrandat selliselt ja osa on plaaditud otse betoonile. Lisaks puiduga põrand on saanud vett. Ehitis on tehtud narva plokist. Kas peaks peale vana puiduosa eemaldamist last betoonil hingata pisut/kuivada. Peale OBS plaat ja siis vastav põranda kate. Kas on kasulik selliselt teha? Või saab äkki teha: peno, uus kiht betooni koos põrandaküttega ja selle peale uus põrand. Väga tõsta põrandat ei saa.
Ette tänades!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Betoonikihi kuivamine on kindlasti vajalik, sest pärast sulgemist kuivamisprotsess on aeglasem ja lisatud materjalid märguvad.
Soovitan soojustamiseks kasutada siseõhuga tuulduvat puitpõrandat ehk täpselt nagu te kirjutasite - vahtpolüsterool (peno) põrandale ja seinaäärtesse, sellele peale valada betoonikiht (vajadusel põrandaküttega) ning sinna peale topeltlaakidel (omavahel risti) puitpõrand, mida ei soojusta ning millel jätab äärtesse põrandaliistu alla praod (10-15 mm) õhu liikumiseks. Lisaküsimuste korral võite kirjutada info@kallapilt.ee.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kui palju on 150*50 prussi kandevõime 1.5 m ja 1 m sammuga?01.03.2016

Tere, Kui palju on 150*50 prussi kandevõime 1.5 m ja 1 m sammuga?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere.
Prussi kandevõimet hinnatakse tema silde ehk toetuspunktide vahelise kauguse järgi ehk kui pikk on antud pruss. Samas on oluline näitaja ka katuse kaldenurk. Katuse sarika tugevuse arvutamiseks on vajalik teada sarika kogu ehitust.
 

Küsimus: Kuidas korraldada vana talumaja alumise palgi vahetust, kui majas elatakse sees?23.02.2016

Tere
Plaanis vanal talumajal vahetada alumisi palke ning parandada vundamenti. Maja pikkus ca 11 m ja laius ca 9,3 m. Kuna majas elatakse aastaringselt sees, siis tuleks jupphaaval seda teha. Kuidas on kõige mõistlikum hakata palki vahetama, üks sein korraga? Või poolitada ka seina. Kuidas siis maja tõsta, et palke asendada? Kas maja tõstmine mõjutab ka katust? Pole mõned sarikad just kõige paremas seisus vee lekke tõttu.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Alumiste palkide vahetus on nii vastutusrikas tegevus, et siin soovitan kasutada spetsialistide abi. Oma kogemustest oskan väita, et väga sageli tuleb ka vundamendti renoveerida, tihti on akendealustes ka teine ja/või kolmas palk kahjustatud jne. Vaadake www.puidutööd.ee
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas majavammi eosed võisid jääda mu riiete ja jalanõude külge ning seeläbi ka minu koju jõuda?16.02.2016

Tere. Käisin kap.remonti vajavas korteris, kus terve korteri põrandapind oli kaetud punakaspruuni tolmuga. Ilmselt on see mingi vamm/seen. Kas need eosed võisid jääda mu riiete ja jalanõude külge ning seeläbi ka minu koju jõuda?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Seeneeosed levivad inimeste jalanõude ja riitega väga hästi. Siiski hakkavad eosed arenema alles soodsate kasvukeskkonna tingimuste korral (puit niiskusega 20-24% ja soe temparatuur 18-22 kraadi). Kui tingimusi pole, kahjustust ei teki.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas palkmaja renoveerimisel peaks aknad väljapoole vooderduse karkassi sisse nihutama?16.02.2016

Tere
Tavaline ühepere elumaja. Välisseinad on praegu sellised seest välja: tapeedikihid, lainepapp, palk paksusega ca 150 mm, tõrvapapp, laudis ilma õhuvaheta. Akende alt palgiosa pehkinud.
Ise teeksin nii: asendaks kahjustunud palgi fibo plokiga. Väljast võtan vana laudise ja tõrvapapi maha, teen prussidest karkassi, täidan karkassi villaga, peale tuuletõkke plaat, siis distantsliist 25 mm ja uus laudis.
Plaanis on ka aknad vahetada.
1.Kumb variant on õigem, kas uued aknad panna täpselt vanade asemele või nihutada väljapoole prussidest karkassi vahele?
2.Kui paks peaks olema villa kiht?
Seest võtaks tapeedi ja lainepapi maha. Et saada sein loodi, teen puidust karkassi.
3.Kas sisemine karkass on õige täita villaga, kihi paksus tuleks 30-50 mm.
Siseviimistluseks tuleb HDM plaadid.
4.Kas aurutõkke paber on vajalik, kui jah, siis kuidas oleks õige paigaldada.
Kuna elame maakohas, on täitsa reaalne, et mõni hiireke ühel päeval aurupaberi auklikuks teeb.
Kuna mul endal ehitusalane haridus puudub, oleksid asjatundja soovitused teretulnud.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Olete ette võtnud põhjaliku hoone taastamise, väga tubli !
1. Aknad soovitan nihutada niipalju väljapoole, et tuuletõkke välimine äär jääks aknaraami välimise äärega kohakuti.
2. Kui enne villa paigaldamist korralikult varavahed (palgivahed) ja nurgatapid ära topite, siis on 50 mm villa + tuuletõke juba korralik soojalisa. Võite panna ka 100 mm, saate veelgi soojema hoone.
3. Sissepoole soojustust paigaldada ei soovita.
4. Aurutõkkepaber palkhoonetel pole vajalik. Kui, siis ehk ainult niisketesse ruumidesse (saun, vannituba jms).
Edu soovides,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas gaasikatla tarbevee temperatuuri ühtlustamiseks sobib ka termostaatsegisti või peab muul viisil lahendama?11.02.2016

Maja kütmiseks ja tarbevee saamiseks on paigaldatud gaasikatel JUNKERS ZWA 24 2A23 läbivoolukatel. Probleemiks see, et soe vesi jõudes vannitoa segistisse, on kord liiga kuum, kord jälle liiga külm. Milline võiks olla lahendus, et vee temperatuur ei üllataks ebameeldivalt?
1.kas oleks vajalik nn. puhverboiler, mis saab toite gaasikatlast,
2.kas piisab tavalisest tarbevee termostaatsegistist (näiteks TR-35-65) või on vajalik paigaldada veesegamiskollektor ESBE VMB 400
3.või on mingi muu lahendus.
Lugupidamisega

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Kõigepealt peab aru saama temperatuuri kõikumise põhjusest. See võib olla külma vee rõhu muutumine, võib olla sooja vee tarbimise muutumine (avatakse teine soojaveekraan), võib olla termostaatsegisti omapära (sooja vee vooluhulk on väiksem kui katla minimaalne tööks vajalik) või lõpuks ka katla rike.
Selge on see, et püsiva vooluhulga korral peab ka sooja vee temperatuur stabiliseeruma.
Kindlasti aitab elektrilise puhverboileri paigaldamine katlaga järjestikku. Sel juhul saate sooja vee kätte kiiremini ning mahuti silub temperatuurikõikumised. Samas pole elektrit vaja vee üleskütmiseks vaid ainult seatud temperatuuri hoidmiseks.
Termostaatsegistit kasutada ei soovita. Just sel põhjusel, et sooja vee vooluhulk ei ole pruugi olla stabiilne.
Omatoimelise 3-tee ventiiliga saate piirata kuuma vee temperatuuri, kuid ka see ei toimi hetkeliselt.
 

Küsimus: Kuidas soojustada sauna eesruumi betoonist põrandat, kas penoga saaks ujuvpõranda teha?09.02.2016

Sauna eesruumi põrand on betoonist. Ei tahaks seda välja lõhkuda ja põrand iseenesest tasane. Ruumi enda kõrgus ei ole just väga kõrge. Küsimus, kui tahaks seda põrandat veidigi soojustada, kas siis selline varinant oleks ok:
1. Panen betooni peale tõrvapapi niiskustõkkeks.
2. Tõrvapapi peale paneks lihtsalt laotult ilma vahuga fikseerimata peno(STYROFOAM) 50mm. Paksem tõstaks liigselt kõrgust.
3. Peno peale paneks Durelis plaadi.
4. Durelis plaadi peale puitparkett.
Tekiks niiöelda ujuv põrand.
Saun ise asub kõrvalmajas ja eks teda köetakse kord või kaks nädalas, ülejäänud aeg on siis jahe ruum.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kõige õigem oleks betoonikiht lammutada, paigaldada liivakiht 200 mm, siis vahtpolüsterool 100-150 mm (25-50 mm vundamendi ja betoonikihi vahele vertikaalselt) ja valada uus betoonikiht 50-80 mm nin viimasele betoonikihile võib panna siseõhuga tuulduva puidupõhistest materjalidest põranda. Teie lahenduse puhul on keeruline Styrofoam soojustuse ja Durelis plaadi vaheline piirkond, kus on soodne pind seente arenguks. Arvestades, et on tegemist mitteregulaarselt köetava ruumiga, siis seda enam on oht biokahjustusteks. See, kas põrand on fikseeritud või "ujuv" kahjustuste juures rolli ei mängi.
Kui te siiski jääte oma mõtte juurde, siis soovitan Durelis põrandaplaadid paigaldada teisaldavatena, et saaksite iga paari aasta tagant kontrollida seal all arenevaid protsesse.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas teha kindlaks, kas palkmaja pööningule kannatab ehitada toad, ehk et kas seinad kannavad?28.01.2016

Tere!
Elan 1930. a. ehitatud vanas palkmajas, palgi ümber on pandud silikaat ja selle peal soojustusega laudvooderdis. Küsimus on, kuidas teha kindlaks, kas maja pööningule on võimalik ehitada kaks tuba või ei kanna vundament ja palkseinad seda ära?
Kust või kellelt saab tellida ehituskonstruktsioonide tugevuse hindamist?
Aitäh!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Palkhooned on enamasti suure tugevusvaruga. Samas on iga hoone erinev, sest avade suurus ja paigutus on erinev. Selliseid uuringuid on võimalik tellida WoodNDT OÜ´st www.woodndt.eu , kes kontrollib seinte seisukorra ja teeb ka esmased tugevusarvutused.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kui jätan põrandalaudise äärtesse pilud, kas siis siseõhuga ventilatsioon hakkab toimima?28.01.2016

Tere
Esialgne plaan oli põrandaalune täita kuni laudiseni liivaga. Juhtusin lugema selles portaalis küsimusi ja Teie vastuseid põrandate kohta. Tänaseks on tehtud niipalju:
Vana põrand üles võetud, muld välja viidud. Soojustasin vundamendi ääred seest 150 mm epsiga ja valasin epsi ja maakividest vundamendi vahele ääred, et saada loodis pind, millele panna tala otsad.
Valasin piki suunas toa keskele vahevundamendi, et taladel oleks keskel toetuspind. Liiva on sisse toodud 20 cm paksune kiht.
Nüüd küsimus: Kui järgmisena panna liiva kihile 10 cm epsi ja talad risti tuba toetuma valatud äärtele, siis jääks tala ja epsi vahele 10 cm õhuvahe toa pikisuunas ja risti suunas 20 cm epsi ja laudise vahel. Kui jätan laudise äärtesse pilud 1cm, kas siis nii siseõhuga ventilatsioon toimima hakkab? Ehk siis, kas võin epsi peale 5cm betoonikihi valamata jätta, kui talad nagunii sellele ei toetuks? Lisaks on mul võimalik põrandaalused ühendada korstna ventilatsioonilõõriga, nagu keegi varemalt kirjutas.
Kas olen midagi valesti teinud?
Kuidas edasi minna?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Põhimõtteliselt on teie lahendus siseõhuga tuulduva põranda jaoks korrektne, kuid on ainult üks probleemne koht. Nimelt vundamendi soojustamisel seestpoolt tekib vundamendi ja põrandatala otste piirkonnas külmasild, sest talavahesid ei saa soojustada - siseõhuga ventileerimine siis ei toimi. Kõige paremaks lahenduseks oleks ehk vundamendi peale panna ka koormustkandev soojustus ja talad toetada selle peale. Aga ega seal head lahendust polegi. Mis puudutab aga põrandaaluse ühendamine korstna ventilatsioonilõõriga, siis seda soovitan, tagab parema tuuldumise.
Kalle Pilt
www.kallepilt.ee
 

Küsimus: Kas on olemas mingit registrit, kust saaks kontrollida, kas korteritel on gaasikütte projekt olemas?27.01.2016

Tere
Alustasime oma korterelamu renoveerimisega ja sattusime olukorda, kus kõikidelt gaasikeskkütteseadet omavatelt korteriomanikelt nõutakse projekti. Paraku kõigil pole, osadel kadunud. Arusaadav on, et kellel pole, see peab tellima, aga kui väidetavalt on, aga kadunud? Kas on mingit arhiivilaadset üritust, millisest saaks järgi kontrollida? Mida ütleb seadus? Oskate äkki juhatada seaduselaadsete materjalide juurde?
Lugupidamisega

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Mingit üldist arhiivi pole olemas.
Väga vanad asjad võivad veel Eesti Gaasis olla ja uuemad konkreetse projekteerija juures.
Vast võiksite tellida kogu maja hõlmava projekti?