Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korteri kaasomandi lõpetamisel saab kaasomanik kaela teise kaasomaniku laenu katteks seatud hüpoteegi?13.09.2013

Tere!
Õde ja vend pärisid oma ema korteri. Korter on nüüd kaasomandis. Õde elas enne oma uues, pangalaenuga ostetud korteris, mille soetamiseks oli ta kasutanud käendajana oma ema ning seadnud ema korterile (õele ja vennale pärandatud vara) hüpoteegi, mis moodustab pool korteri väärtusest. Pärast ema surma, saanud päranduse kätte, kolis õde ema korterisse, andis oma uue korteri üürile. Vennal pole päritud varale (ei korter ise ega muu selles sisalduv vara) mingit ligipääsu. Vend soovib korterit müüa, õde pole sellega nõus, kuna see on nüüd tema alaline elupaik, samuti pole ta nõus poolt välja ostma. Millised õigused on vennal? Ta võib küll kohtusse pöörduda ja nõuda vara müüki ning kaasomandi lõpetamist aga kas sellisel juhul saab tema ka enda kaela pool selle korteri peale seatud hüpoteegist?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilmselt on praegu see hüpoteek mõlemal kaasomandiosal ning sellisel juhul mõjutab hüpoteek kaasomandi lõpetamisel mõlema kaasomandiosa väärtust. Kui varasematest käendus- ja hüpoteegiseadmise lepingust on väga selgelt näha, et hüve saajaks oli õde, siis võiks proovida kohtus kaasomandi jagamisel sellele tugineda. Samas jääb arusaamatuks, kuidas pärandi jagamisel käendusest tulenev kohustus jagati, või mis sellest sai ... see võib ka ka kaasomandi jagamist mõjutada. Peaksite oma võimalike sammude väljaselgitamiseks juristi poole pöörduma.
 

Küsimus: Kas isa saab päranduseks saadud maad ilma ema nõusolekuta mulle kinkida?13.09.2013

Tere,
isa sai kuus aastat tagasi sugulaselt päranduseks maa 1,2 ha. Eelmisel aastal palusin tal mulle müüa jupike sellest maast, et saaksin sinna elumaja ehitada. Isa ütles, et teeb mulle kinkelepingu.
Nüüd on maja valmis ja isaga on kokku lepitud notari juurde minek. Tehingu vastu on aga minu ema.
Siit küsimus...
Kas ema peab olema tehingu sooritamise juures?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Eeldatavasti on tegemist isa lahusvaraga ning sellisel juhul ei saa ema selle võõrandamist takistada. Täpsema vastuse annab konkreetset tehingut ettevalmistav notar.
 

Küsimus: Kas mul on õigus 2005. aastal tehtud kinkeleping tühistada, kuna tütar ei lase mind enam korterisse?06.09.2013

Tere!
Kinkisin oma tütrele maakoduna kasutatava korteri, kuhu olen ise ka sisse kirjutatud. Kinkelepingu ajal oli tegemist vallasasjaga, kinkelepingus on ära toodud tingimused, et minul, kui kinkijal ja ka mu abikaasal on õigus määramata ajani seal elada ja samuti tehti kohustuseks kanda kinnistusraamatusse meie nimed. Siiani pole tütar kinnitusametis korterit registreerinud ja seega ka mind pole kinnistusraamatusse sisse kantud. Kevadel hakkas ta tegema seal suurt remonti, minul ei luba sinna üldse minna ja ei saagi, sest mulle pole ta andnud korteri uue ukse võtit. Minu mööbli ja muud asjad on ta kõik ära visanud ja põletanud. Korteri remonti teeb üks tööline, kes praktiliselt elab seal ja lõppu ei paista tulevat. Olen ise 90% töövõimetusinvaliid ja maal käimine ja väikest viisi toimetamine mõjus hästi mu tervisele. Sellel suvel, kuna seal käia ei saanud, on mu tervis oluliselt halvenenud, sest peale selle on mul mure, miks mind tütar maale ei luba. Olen isegi seda mõelnud, et äkki tahab seda ära müüa ja minul pole vanana kusagil elada. Palun öelge, mida ma pean tegema. Tütar minuga ei räägi. Millised õigused mul on seoses kinkelepinguga. Kas mul on õigus kinkeleping tühistada (leping sõlmiti 2005.aastal). Kuhu ma peaks pöörduma abi saamiseks.
Parimate soovidega!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui kinkelepingus oli kirjas, et teile tuli võimaldada kingitud asja kasutamine, siis võiks selle kohustuse täitmata jätmist lepingust taganemise aluseks lugeda küll. Selleks peaksite minema notarisse ja tegema vastavasisulise avalduse, kuid oluline on see, et saate taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, kui teiega õigustamatult käituma hakati. Seega, kui alates kevadest teid enam korterisse ei lasta, siis peaksite kindlasti enne järgmist kevadet oma õigust kasutama.
Palju suurem probleem paistab aga see, et korterit ei ole siiani kinnistatud. Soovitan teil juristi poole pöörduda, kes saab teile konkreetsete asjaolude valguses juba täpsemat nõu anda.
 

Küsimus: Kas elamispinda tohib anda äriühingule allrendile?06.09.2013

Ma elan üürikorteris, mille üürilepingus on kirjas, et ma võin pindu omakorda anda ka allüürile. Tahaksin teada, kas ma tohin vormistada allüürnikuks oma firma? Minu firma tegeleb koolitusega ning tunnid reaalselt toimuvadki minu korteris; korteri kolmest toast üks on sisustatud õppeklassiks, seega oleks põhjendatud, et osa üürist ja kommunaalkuludest maksaks firma. Korteriomanik on selle tehinguga põhimõtteliselt nõus, aga me kumbki ei tea, kas tohib elamispinda anda äriühingule allrendile või tohib äriühing üürida ainult nn büroopindu.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ei näe mingit takistust eluruumide muutmisel bürooruumideks, kui omanik on sellega nõus.
 

Küsimus: Kuidas saan vormistada pojale kuuluva garaaži oma nimele, kui ta ise on vanglas?15.08.2013

Tere
Ostsin garaaži ja kirjutasin poja nimele. Garaaž oli garaažiühistu all, hiljem vormistati hoonete registri alla. Kõik maksud olid teostatud minu poolt. Poeg garaaži ei kasutanud. Ta viibib pikemat aega vanglas. Kuidas saan kirjutada garaaži oma nimele? Milliseid dokumente on vaja? Poeg on muidugi sellega nõus.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Peate pöörduma selle küsimusega notari poole. Notaril on õigus minna vanglasse teie poja tahet tõestama.
 

Küsimus: Kas vanainimesel säilib majas elamise õigus ka juhul, kui maja edasi müüa?14.08.2013

Tere! Tegemist on ostetud majaga, millesse lepingu kohaselt võis endine omanik (vanainimene) elu lõpuni sisse elama jääda. Kui aga ostja tahab nüüd seda maja müüa või kinkida, kas see edasielamise õigus säilib või peab endine omanik uue elukoha otsima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, mis lepinguga tegemist oli, millega elamisõigus anti. Kui müügilepingus fikseeriti ka vanainimese kasuks isiklik kasutusõigus ja see kanti ka kinnistusraamatusse, siis on inimesel õigus seal elulõpuni elada. Kui sõlmiti tasuta kasutamise või üürileping, mida kinnistusraamatusse ei kantud, siis võib selle samas lepingus fikseeritud tingimustel üles öelda. Oluline on see, et kinnistu võõrandamisel kandub üürileping uuele omanikule üle. Kusjuures uue omaniku poolt oma lepinguliste kohustuste täitmata jätmise eest vastutab kolme aasta vältel endine omanik.
 

Küsimus: Kas ja millisel puhul saaks alustada korteri isikliku kasutusõiguse ära võtmist?12.08.2013

Kas isiklikku kasutusõigust (korteri suhtes) omav isik võib kutsuda sinna (korterisse) oma tuttavaid ilma omaniku loata? Mida teha, kui see kordub ja enamasti ollakse korteris, kui omanikke seal ei ole. Samuti on sealt kadunud sel ajal mitmed asjad. Isiklikku kasutusõigust omav isik on olnud selle korteri kinkija, teine kinkija on surnud. Millisel puhul saaks alustada isikliku kasutusõiguse ära võtmist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Isiklik kasutusõigus seatakse reeglina mingisugustel tingimustel. Ilma nende tingimusteta tutvumata ei ole võimalik midagi täpsemat öelda. See lõpeb isiku surmaga ning selle lõpetamine võiks tulla kõne alla üksnes juhul, kui te kannaksite isiku seal olemise tõttu mingisugust sellist kahju, mida te isiklikku kasutusõigust seadest või kinki vastu võttes ei osanud ette aimata, lisaks peaksite katma selle isiku majutuskulud jm kahju, mis tal seoses kasutusõiguse kaotamisega tekib. Üldjuhul võib isiklikku kasutusõigust omav isik oma kasutuses olevatesse ruumidesse oma tuttavaid ajutiseks viibimiseks kutsuda. Kui korterist on midagi ära varastatud, siis tuleks politseisse avaldus teha.
 

Küsimus: Kui esitan hagi kaasomandi lõpetamiseks, kas siis pean ka maade mõõtmise ja muud kulutused üksi kinni maksma?08.08.2013

Tere päevast!
Meil on nelja peale kaks kinnistut Lahemaal ja mina soovin kinnistuid jagada, aga teised omanikud ei ole sellest huvitatud (elame kõik Tallinnas), see on maakodu, mis on päranduseks saadud.
Probleeme on palju, aga ma soovin Teie nõuannet, et millest nüüd alustada, sest olen küllaltki võõras nendes (õigus, seadus) asjades.
Kui mina esitan hagi, kas siis pean ka mina maade mõõtmise ja muud kulutused üksi kinni maksma? Meie omanikud jaguneme kaheks - kaks ja kaks ja kokkulepet ei ole saavutanud. Kõigil on ka erinevad soovid ja nägemused. Palun andke nõu, kuidas ma pean tegutsema, et omavahelised suhted veelgi hullemaks ei läheks?
Meil on siis üks kinnistu hoonetega ja teine kinnistu maa ja mets!
Tänan vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui valite kohtutee, siis on üsnagi ilmne, et teie omavahelised suhted lähevad senisest halvemaks. Kui te aga ilma kokkuleppeta kaasomandit jagatud ei saa, siis ei ole peale kohtu muud valikut. Kohtusse pöördumisel peate esialgu kandma jah kõik kulud, mis on asjaolude tõendamiseks vajalikud, olenevalt tulemusest võite need kulud hiljem vastaspoolelt sisse nõuda.
 

Küsimus: Mida teha, kui laenuga sai ostetud auto, kuid autole järgi läks sõber ja vormistas selle oma nimele?08.08.2013

Tere,
Kuidas lahendada olukord, kus sai võetud laen ning selle eest ostetud auto, kuid autole järgi ja ostu vormistama läks sõber. Peale ostu kirjutas registris auto oma nimele omavoliliselt ning hilisemalt kogu aeg lubas vormistada volituse, et saaksin auto ümber vormistada, kuid mis jäi ainult lubaduseks. Kuid sõprus mingi hetk viis teed lahku, autoga seondavaid õiguseid minul ei olnud, ainult kasutusõigus, ning laen mis vaja maksta. Autost isik ammu loobunud ning teiste asutuste poolt lammutusse viidud. Autot ei olnud nõus minule andma. Kuidas olukorda lahendada? Kui suur tõenäosus on kohtu kaudu välja nõuda summa, mis kulus auto ostuks või tulebki surnud hobust maksta?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui sõber sõlmis ostjaga ise auto müügilepingu, siis andsite talle sisuliselt laenu auto ostmiseks või siis ka täiesti niisama ilma mingi aluseta. See, kui suur on perspektiiv kohtus raha tagasi saada, oleneb sellest, kuidas suudate raha andmise ära tõendada.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui maja kaasomanik keeras külma vee kinni?02.08.2013

Tere!
Majas 2 kaasomaniku, üks neist olen mina. Naaber keeras külma vee kinni. Mida seadus ütleb selle kohta ja mida teha?
Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomanikud peavad seaduse järgi kasutama ühist asja ühiselt ja arvestama ka teiste kaasomanike huvidega. Kui teie naaber seda kohustust eirab, siis esimene võimalus oleks lihtsalt vesi uuesti lahti keerata. Kui te füüsiliselt veesõlmele ligi ei pääse, siis saate naabrilt vee lahti keeramist nõuda.