Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korteriühistul on õigus, kui käsitleb varaliste õiguste pandilepingu esemena korteriomaniku kommunaalmakset?24.03.2014

Tere!
Tsiteerin panga näidislepingu ühte punkti: "Volitada juhatust sõlmima pangaga laenu tagatiseks varaliste õiguste pandileping, mille alusel panditakse panga kasuks korteriühistu varalised nõuded korteriühistu liikmete vastu."
KÜ juhatus tõlgendab varalist õigust, kui korteriomaniku kommunaalmakset!
Mina saan asjast aru nii, et pandileping on asjaõigus, ning tulenevalt asjaõigusest on varaline õigus õigus pandilepingu järgi kogu minu varale (varal ei ole ju mingit vahet kas see on raha maa garaaž või korter).
Kas saan õigesti aru sellest panganäidislepingu punktist või on hoopis KÜ juhatusel õigus?

Tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Pandiõigus on jah, asjaõigus, kuid see tähendab, eelkõige seda, et rahaline kohustus kaetakse vajadusel selle vara arvelt, millele pant on seatud. Kui pant seatakse korteriühistu varalistele õigustele KÜ liikmete vastu, siis ongi tegemist üksnes nende konkreetsete õiguste koormamisega panga kasuks.
Kui ma nüüd küsimusest õigesti aru saan, siis arvate, et KÜ koormab teile kuuluva korteri panga kasuks ... Kui nii, siis ei ole muretsemiseks põhjust, sest mitte keegi ei saa teile kuuluvat vara ilma teie nõusolekuta koormata (erandid välja arvata). Korteriühistu vara ei moodustu mitte korteriühistu liikmete varast (korteriomanditest), vaid just liikmemaksudest ning sellele varale soovib pank panti seada.
 

Küsimus: Mida teha, kui naaber istutas meie aia äärde kuused, mis suureks kasvades varjavad kogu valguse?20.03.2014

Tere!
Naaber on istutanud oma aeda kuused. Meie aiast on nad vähem kui 1,5m kaugusel. Hetkel nad meie aiast valgust ei varja ega maja ei ohusta. Kui nad suurteks puudeks kasvavad, siis meie hoovi enam päike sealtpoolt ei paista, lisaks kui nad siis peaksid murduma, on oht ka majale. Ning aia äärde ei saa ka istutada midagi, kuna juured siis otsapidi meie aias. Meie kinnisasja väärtus ka langeb, kui pole päikest aias enam.
Linnavalitsus aidata ei saa, et nemad ei reguleeri puude istutamist. Nende vastuse järgi võib kasvõi metsa istutada oma aeda ja keegi ei saa midagi teha.
Osa neist kuuskedest oli väidetavalt istutatud jõulukuuskedeks, need aga jõulukuuse pikkusest ammu väljas. Ja pole neid keegi tuppa viinud. Kas on üldse mingit varianti, et kuuskedest lahti saada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Nagu aru saan, siis ei ole need puud täna kuigi suured, äkki naaber laseb hekil teatud kõrguseni kasvada ja siis hakkab pügama ... äkki hekk hoopis tõstab kinnistu väärtust, kuna lisab privaatsust.... Lahendaks probleeme nende tekkimise järjekorras.
 

Küsimus: Kas auto uue omanikuna saan taotleda 3 aastat tagasi pandud kohtutäituri keelumärke eemaldamist või saab seda teha üksnes eelmine omanik?18.03.2014

Tere!
Soetasin sõiduki, millel on kohtutäituri keelumärge juures. Nüüdseks on selle märke panemisest kolm aastat möödas. Tean isiklikult, et kui kohtutäitur ei suuda raha välja nõuda kolme aasta jooksul, siis on omanikul õigus kirjutada avaldus, et see märge eemaldatakse. Kas seda on teha ka õigus uue auto omanikul koos ostu-müügi lepinguga või peab ikkagi pöörduma auto omanik isiklikult avaldusega kohtutäituri poole?
Kas on olemas kindel vormistusega avaldus, et pöördutakse kohtutäituri poole või võin kirjutada vabas vormis?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Minule ei ole teada, kust selline info pärineb, et kolme aasta möödudes täitemenetlus lihtsalt lõpetatakse või millistel asjaoludel peaks kohtutäitur keelumärke eemaldama.
Ilmselt peate silmas trahvide vms avalikus suhtes koostatud kohustuse täitmist, kuid antud juhul ei ole te küsimuses täpsustanud, millise täitedokumendi alusel on keelumärge seatud. Täitemenetlus lõpetatakse eelkõige sissenõudja avalduse alusel. Kohtutäituri poole võib pöörduda nii, nagu iga teise ametniku poole - saatke avaldus, märkige sellel, kes olete, mida te temalt saada soovite. Kui kohtutäitur soovib kindla vormi täitmist, siis ta kindlasti annab teile sellest teada.
 

Küsimus: Mida teha, kui müüja jättis oma asjad korterisse, kuid ma ei saa teda enam kätte?13.03.2014

Müüjaga jäi kokkulepe, et ta helistab 30 päeva jooksul, kui hakkab kolima. Kui tähtaeg oli käes, keegi ei helistanud mulle ja ka tema telefon oli välja lülitatud. Kohale tulles avastasin, et korter oli lukustamata, võti laua peal ja lisaks kokkulepitule (v.a. kapp) jäid korterisse/keldrisse muud asjad (nt tehnika, nõud jms). Kas võin eeldada, et koos korteriga olen saanud enda valdusesse ka sinna jäetud asjad ning mul ei ole kohustust neid müüjale tagastada? Nimelt ütles naaber, et müüja soovib neid asju mingi aeg kätte saada.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kindlam oleks mitte nii eeldada, seda enam, kui naaber on teid informeerinud, et ilmselt tahab ta neid kätte saada. Valduse üleandmise ja vallasasjade kohta on ehk midagi müügilepingus kokku lepitud .... ?
Üldiselt peaksite võõrad asjad hoiustama ning need omanikule tagastama.
 

Küsimus: Kuidas toimida kaasomanikuga, kes ei hoia oma majaosa elementaarses korras?13.03.2014

Tere,
maja teise poole omanik ei ole hooldanud ei aeda, ega hoonet 10 aastat. Üks naaber on linnavalitsusele ka kaebuse esitanud, kuna kõrvalhoone laguneb nende kinnistule. Meie majaosal on katus vahetatud, aga naabri poole katus laseb läbi. Samuti ei ole naabri poolt 10 aastat köetud. Seetõttu on meie seintel niiskusest hallitus.
Kuidas peaksime toimima ja kelle poole pöörduma? Kas meil on teise poole omanikult õigus nõuda kütteperioodil kütmist?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate nõuda teiselt kaasomanikult asja säilimiseks vajalike kulutuste hüvitamist. See tähendab, et saaksite naabri majaosa katuse korda teha ja nõuda selleks tehtud kulutuste hüvitamist. Tuleb aga jälgida, et need kulutused peavad olema üksnes sellised, mis on probleemide likvideerimiseks hädavajalikud, näiteks katuse vahetus ei pruugi siinkohal hea mõte olla (olenevalt selle seisukorrast). Naabri poole kütmist võiks nõuda ning kui naaber ei küta, siis võiks olla põhjendatud ka teil endal selle poole kütmine, kuid ainult minimaalsel määral, st. et üksnes niipalju, kui on vajalik niiskuskahjustuste vältimiseks.
 

Küsimus: Mida teha, kui kaasomandis oleval kinnistul üks naaber kiuslikult takistab teise kaasomaniku liiklemist?11.03.2014

Tere!
Kui hoonestatud kinnistu on kaasomandis (mõttelised osad) ja hoones elab 2 perekonda ning hoone juurde pääseb kahelt poolt sissesõiduteelt, kuid kiuslikule naabrile ei meeldi, et me üldse tema poolelt läbi (sisse-välja) sõidame, kuigi ise sõidab meie poolelt küll millal aga tahab.
Tema kiusamisviis on järgmine: talvel lükkab meelega lume ette, kui lund pole, pargib oma auto ette.
Meie läbisaamine on olematu. Kuidas saab teda vastutusele võtta niisuguse ahistamise eest? Ükskord teavitasime politseid, aga saime vastuseks, et kaasomandi probleeme nemad ei lahenda.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Lahendust võiks pakkuda ehk juurdepääsutee või kasutuskorra kindlaksmääramine. Kuid sellisel juhul võibki nii olla, et kumbki kaasomanik saab kasutada ainult enda kasutuses olevat osa. Te ise ütlete, et hoone juurde pääseb mõlemalt poolt. Küsimusest ei selgu, miks te enda poolt ei kasuta. See ei näi kasutuskõlbmatu ka olevat, sest küsimuses kirjutate, et naaber kasutab teie osa.
 

Küsimus: Kui elukaaslased müüvad kaasomandis oleva korteri, kas siis arvestatakse ka lapsele mingi osa?06.03.2014

Tere!
Kui vabaabielu jooksul on soetatud korter kaasomandisse 50-50, kas lahku kolides korteri müümisel arvestatakse ka last osaliseks, kuna ta elab teise vanemaga selles korteris? Välja kolinud vanem aga nõuab korteri müümist. Kas kaasosalisele, kes enam korteris ei ela, kuulub ikkagi pool?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

See, kes korteris elab, ei puutu asjasse ega muuda omaniku õigusi. Kui korter on ostetud kaasomandisse, kummalegi 50% osa, siis täpselt sellisena see suurus ka säilib. Laps niisama korteris elamisest omanikuks ei saa.
Kaasomanik võib alati nõuda kaasomandi lõpetamist. Üheks selliseks võimaluseks on korteri müümine, kuid see ei ole ainus võimalus. Võite ka teiselt kaasomanikult tema osa välja osta.
 

Küsimus: Kuidas tõestada, et kaasomanik on kokku leppinud müügihinna kolmanda osapoolega, et meilt rohkem raha saada?04.03.2014

Elame majas, kus kaasomand jaguneb 50/50. Teine kaasomanik soovib oma osa müüa kolmandale isikule. Tean, et meil on ostueesõigus, mida saame realiseerida ka 2 kuu möödudes peale tehingu toimumist.
Kuidas saab tõestada, et müügitehingus fikseeritud hind ei ole kokkuleppehind kolmanda osapoolega selleks, et meilt rohkem raha saada?
Meie poolt pakutud hinda, mis on panga poolt tehtud hindamisaktil, samuti ka kinnisvarabüroo hindaja poolt tehtud, teine kaasomanik ei aktepteeri.

Tänades,

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võiksite kaaluda kaasomandi lõpetamise nõude esitamist kohtu kaudu. Sellisel juhul tuleb hüvitada teisele kaasomanikule omandi kaotuse hüvitis, mille suurus saadakse reeglina kinnisvara hindamise eksperte kaasates.
 

Küsimus: Kas on mingeid võimalusi vaidlustada kaasomandi 50/50 proportsiooni?04.03.2014

Elukaaslased ehitasid kaasomandisse maja. Majja panustati ühe kaasomaniku poolt 70% (kaasomaniku ainuomandisse kuulunud eelmise kinnisvaraobjekti müük), teise poolt 30%, kuid kaasomand vormistati 50/50. Nüüdseks on tekkinud vajadus kaasomandi lõpetamiseks ja kaasomanik nõuabki majast 50% kuigi panustas omal ajal 30% ning soetas kõrvalt ainuomandisse kinnisvaraobjekte. Kas on mingeid võimalusi vaidlustada suhet 50/50 või jääb kaasomandi lõpetamisel loota vaid kaasomaniku südametunnistusele? Iseenesest oleks reaalselt võimalik tõendada, et kaasomandisse panustati ebavõrdsete proportsioonidega.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomandi osa jaguneb vastavalt kaasomandi suurusele, kuid saate nõuda enam tehtud kulutuste hüvitamist. Seda siis juhul, kui kuludokumendid on alles.
 

Küsimus: Millised võimalused on kui paariselamu laguneb aga naaber keeldub koostööst?03.03.2014

Tegemist paariselamuga, kaks eraldi korteriomandit. Maja olukord on nii kehv, et remont ei ole enam mõeldav. Ise sooviks oma osa lammutada ja uut maja ehitada. Naabriga kokkuleppele ei saa, müügiga ei nõustu, samas laseb oma poolel lihtsalt laguneda.
Millised on üldse väljavaated?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Maja säilitamiseks tehtavad kulud saate teiselt kaasomanikult sisse nõuda, kuid kindlasti on keeruline määrata, millised kulud on maja säilitamiseks ja millised asja ilusamaks muutmiseks. Mõistlik tundub kaasomandi lõpetamise nõue, mida saaksite realiseerida kohtu kaudu, kuid kui naaber samuti elab majas sees, siis on tulemust raske prognoosida.