Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Maja kuulub mehele, testament tehtud oma õele, kas siis peale mehe surma ei saa abikaasa seal enam elada?24.09.2012

Enne abiellumist oli abikaasal maja ja tehtud testament oma õe nimele kogu vara kohta. Abielludes me mingeid lepinguid ega kokkuleppeid ei sõlminud. Elame abikaasa majas ja testamenti ta muutnud ei ole. Mis saab majast siis, kui juhtub, et abikaasa sureb minust varem? Kas mul on õigus seal majas edasi elada? Kuidas käib sellisel juhul pärimine?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
teie poolt antud kirjelduse kohaselt on tegemist abikaasade lahusvaraga ning pärimisel läheb vara selliselt nagu testamendis kirjas.

Testaatoril on alati võimalik testamenti muuta ja määrata uued pärijad.
 

Küsimus: Kas notariaalne nõusolek lahutamiseks kehtib ainult konkreetseks kuupäevaks?19.09.2012

Mehe poolt on vormistatud notariaalne nõusoleks lahutamiseks perekonnaseisuosakonnas teatud kuupäeval. Kui naine ei saa sellel kuupäeval perekonnaseisuosakonda pöörduda, kas siis kehtib mehe notariaalne nõusolek lahutuseks ka järgmisel/ülejärgmisel päeval? Või peab mees tegema uue notariaalse nõusoleku, kuna tähtpäev on möödunud?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

kui nõustumus on antud konkreetseks kuupäevaks, siis tõepoolest kaotab see kehtivuse, kui tähtpäev on möödas. Seega hilisemalt selline nõusolek ei ole kehtiv ja tuleks vormistada uus nõusolek.
 

Küsimus: Üks laps kasvab minu juures, teine vanaema juures, kuidas saan ennast kaitsta järjest suurenevate nõudmiste eest?10.09.2012

Lapse ema ei tule meie kahe ühise lapse kasvatamisega toime (joomine, vägivaldne elukaaslane jne), seetõttu määras sotsiaalosakond noorema lapse minu juurde, vanem laps jäi naise ema, st oma vanaema juurde, kus ta juba eelnevalt elas. Elan uues kooselus, kus kasvab lisaks minu ja ekskaasa tütrele ka poeg. Lisaks sellele oman kohustusi 1 alaealise ees. Nüüd on tekkinud olukord, kus lapse vanaema osutab psühholoogilist survet ja ähvardab mind ja minu elukaaslast ning nõuab üha rohkem. Siiani ei ole lapse ema ega vanaema aidanud mind noorema tütre kasvatamisel ei rahaliselt ega moraalselt, mina seevastu aitan oma vanemat tütart igakuiselt kas asjade (riided, jalatsid) ostmisega või finantsiliselt. Kuidas ennast seaduslikult kaitsta sellise surve eest? Mis õigused on mul nõuda lapse emalt? vanaemalt? nendepoolse kohustuse täitmist selle lapse osas, keda kasvatab vanaema ning selle lapse osas, keda kasvatan mina ja minu elukaaslane? Kas neil on õigus mind kohtuga ähvardada või on mul endal mõttekam selles küsimuses kohtu poole pöörduda?
Suur tänu!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Laps, kes elab Teie juures, peaks saama ülalpidamist võrdselt nii Teilt kui ka oma emalt, seega Teie juures elava lapse ülalpidamiseks on Teil õigus nõuda (kohtu kaudu) lapse emalt elatise maksmist.

Laps, kes elab oma vanaema juures, peaks samuti saama võrdselt ülalpidamist nii Teilt kui ka oma emalt, seega on last kasvataval vanaemal õigus nõuda lapse ülalpidamiseks elatist nii Teilt kui ka lapse emalt.

Elatise suurus oleneb lapse vajadustest, kuid tuleb märkida, et elatis ühele lapsele kuus ei tohi olla käesoleval hetkel väiksem kui 145 eurot (pool alampalka).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas abielu lõplikult lahutada, kui lahutasime USA-s, kuid see on kehtetu?10.09.2012

Kuidas saan oma abielu lõplikult lahutatud? Abielu registreeritud eestis, lahutasime USAs, asusime mõlemad parasjagu seal. Aga ei tulnud selle peale, et apostille kinnitust sinna vaja, seega paber kehtetu. Nüüdseks olen ise alaliselt soomes (rahvastikureg. soome aadr) ja eks-mees eesti aadressil. Temast pole siiani asjaajajat olnud, mida ise saaksin siinpool teha või ette võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teil on võimalus abielu lahutada Eesti kohtus. Selleks peate esitame kohtule hagiavalduse abielu lahutamise nõudes.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kinkelepinguga enne abielu saadud maja, mille maa on erastatud abielu ajal, on ühisvara?10.09.2012

Ema tegi maja kinkelepingu pojale veel enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumist ja enne abiellumist. Maa erastamine leidis aset juba abielus olles ja Eesti Vabariigi ajal. Niinimetatud nõukogude korra ajal ei olnud võimalik maad erastada.
Kas nüüd, peale abielulahutust, on tegemist ühisvaraga?
Vaatamata sellele, et kinkega saadut ei loeta ühisvarasse kuuluvaks varaks juhul, kui pooled ei ole sõlminud abieluvaralepingut, millega on kokku lepitud teisiti.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kinke teel omandatu kuulub tõepoolest ühe abikaasa lahusvara hulka, kuid erastades kinkelepingu alusel omandatud maja all asuva maa, muutub nimetatu juba abikaasade ühisvaraks, mille jagamist on abielu lahutamise korral mõlemal abikaasal õigus nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas leida oma bioloogiline isa?10.09.2012

Tere,

minul lihtne küsimus, kuidas on võimalik leida oma bioloogilist isa kui nimi on teada? Ehk on neid inimesi Eestimaal rohkem kui üks. Segadust ei tahaks ju külvata :).
Olen ise veidi üle 30a mees. Olin imik, kui jäin emaga isa lahkudes kahekesi. Kuidas oleks õige toimetada?
Kusjuures sünnitunnistusele märgiti tol ajal ainult isa eesnimi, jäin ema neiupõlvenimega.
Tänud ette suunava info eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldjoontes on isikuandmed salastatud, seega kahtlen, et Teile nö küsimise peale ametiasutustest oma isa kohta informatsiooni antakse. Seda enam, et tegemist ei ole Teie seadusliku isaga, st isikuga, kes oleks sünnitunnistusele kantud Teie isana.

Pigem kaldun arvama, et võite vajalikku infot hankida läbi interneti, kasutades erinevaid otsingumootoreid või uurida isiklikult nt inimestelt, kes elavad/elasid temaga samas piirkonnas (seda muidugi eeldusel, et teate tema elukohta).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Ostsime maja enne abiellumist, kuid maja on mehe nimel, kas ta saab mind majast välja visata?10.09.2012

Tere! 25 aastat elame koos, sellest pool oleme abielus. Enne abiellumist ostsime koos maja, kus mina olin enne sissekirjutatud. Maja on mehe nimele kirjutatud. Abielu jooksul oleme selle täielikult ümber ehitanud ja kõrvalhoone täielikult juurde ehitanud. Nüüd tahab mees lahutust ja mind välja visata. Ta ütleb, et mul pole siit midagi saada. Kas ta saab seda teha? Või on mul ka mingeid õigusi. Kas tõest minu töö ja vaev ei maksa midagi? Kas ta saab mind lihtsalt välja kirjutada ja minu isiklikud asjad tänavale visata? Mida ma pean tegema? Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui soetasite maja enne abiellumist ja see on Teie abikaasa ainuomandis (ei ole nt abieluvaralepingut, mille kohaselt see on Teie ja abikaasa ühisvara), on abikaasal tõepoolest õigus otsustada, kes viibib temale kuuluvas elamus.

Samas võib kohus määrata abielu lahutuse korral perekonna ühise eluaseme ka selle abikaasa kasutusse, kes ei ole selle omanik, kuid seda ainult juhul, kui see on vajalik ebaõigluse vältimiseks. Samuti on abikaasal, kelle ainuomandis on elamispind, mis antakse teisele abikaasale kasutamiseks, õigus nõuda selle kasutamise eest mõistlikku tasu (PkS § 68 jj).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa saab esitada kohtusse hagi isaduse tuvastamiseks pärast lapse sündi mingi aja jooksul?10.09.2012

2 aastat tagasi sündis laps. Sünnitunnistusel lapse isa märgitud ei ole, on tühi koht. Bioloogiline isa oli teadlik, et tema laps on sündinud. Nüüd ta tahab, et sünnitunnistusel oleks kirjas, et tema on lapse isa ja soovib esitada hagi kohtusse isaduse tuvastamiseks.
Kas 2 aastat pärast lapse sündi bioloogiline isa saab esitada hagi kohtusse isaduse tuvastamiseks? Kas siin kehtib 1 aastane aegumise tähtaeg?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

1-aastane aegumistähtaeg kohaldub isaduse vaidlustamisele, kuid mitte isaduse tuvastamisele, seega võib isik, kes peab ennast lapse isaks, esitada vastava nõude ka 2 aastat peale lapse sündi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatisraha hagi esitamisel peab ise organiseerima vajalikud tõlked, et välismaalasest isa dokumentidest aru saaks?07.09.2012

Tere,

Küsimus selles, et kui on antud sisse hagi Eestis lapse elatisraha taotlemiseks, kuid lapse isa elab teises riigis, Taanis ning räägib-valdab hispaania keelt, seega on probleem tõlkimise organiseerimisega selleks, et saaks dokumendid esitatud talle keeles mida ta ka ametlikult valdab kuna väidab, et teiste keelte, sh ka inglise ja taani keele oskus on puudulik.

Lapse ema ise on Eestis koos lapsega ja töötab, kuid tema sissetulek ei ole piisav, et organiseerida ja tasuda ametlikke tõlketöid, mis on osutunud vajalikuks. Kas see on tema enda vastutus või kohustus see organiseerida ja selle eest tasuda või on tal võimalik selle organiseerimiseks või tasumiseks kuidagi võimalik abi saada või taotleda, et hagi ei jääks selle tõttu toppama?

Ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui menetlus algatatakse Eesti kohtus, tuleb tõlgituna kohtule esitada vaid need dokumendid, mis on võõrkeelsed, st mitte eesti keeles.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on mõtet kohtu kaudu rohkem elatisraha nõuda, kui isal on kokku 6 last üleval pidada?07.09.2012

Küsin nõu sõbranna eest. Mees tegi talle kolm last ja jättis maha. Mees on abielus teise naisega, kellega on nüüd ka kolm last. Sõbranna lapsed on 20-, 18- ja 9-aastased. Üks käib ülikoolis teisel kursusel, teine 11. klassis ja kolmas kolmandas klassis. Teise pere lapsed on umbes 11-, 2-aastane ja 6-kuune. Mees töötab fie-na ja peab väikest poodi. Pood on tal kinnisvarana väljaostetud, maksab praegu majalaenu, samuti on tal kinnisvarana maal ema majast üks kolmandik. Esimesed lapsed pole tema nimel. Ta maksab praegu neile 240 eurot kolme peale. Vaatamas neid ei käi. Ema on neid üksi kasvatanud ja ta on juba pikemat aega töötu. Suvel on saanud mõne ajutise töö. Kas on üldse reaalne ja võimalik isalt nõuda rohkem raha? Mehel on muidugi miinimumpalk vormistatud. Kas on mõtet kohtusse minna?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui isik pole laste sünnitunnistusele isana kantud, ei ole võimalik temalt kohtu kaudu üldse elatist nõuda. Nimetatu eeldaks isaduse tuvastamist.

Kui isik oleks kantud isana lapse sünnitunnistusele, ei oleks tal ülalpidamiskohustust 20-aastase lapse suhtes, kes käib juba ülikoolis, vaid ainult 18-aastase ja 9-aastase lapse suhtes, kes käivad koolis.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand