Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas elatisraha võlgniku maja müümisel saab elatisraha võla kätte või läheb kogu raha kohe hüpoteegipidajale?06.01.2012

Kohtuotsusega on välja mõistetud elatis miinimummääras 2009. aastal kolme lapse ülalpidamiseks. Algul täitis osaliselt (ca 30% määrast) ja käesoleva aasta veeruari kuust mitte sentigi. Juuni kuus sai asi antud kohtutäituri menetlusse, kuna kaotasin ise töö koondamise tõttu. Kuna laste isa käib tööl "mustalt" ning teadaolevalt hoiab oma ressursse ema pangakontol(kaardil), siis pole ka kohtutäituril sealt miskit võtta.
Laste isal on isiklik auto (pole just uus) ja maja Tallinnas. Majale on peale pandud hüpoteek, tal on laen panga ees ca 15 000 eurot, mille võttis maja renoveerimiseks.
Kohtutäituri sõnuti ei ole mõtet maja elatisenõude (ca 15 000 eurot) katteks müüa, kuna seal hüpoteek peal ning pank võtab selle kohe ära. Kas elatisenõuet ei rahuldata esimesel järjekohal? Kas on konkreetne seadus selle kohta? Peab ära märkima, et täituri vahendusel ei ole senini sentigi laekunud.

suurimad tänud vastamast

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Sissenõudjate vahel tulemi jagamine on reguleeritud täitemenetluse seadustiku (TMS) 8. peatüki 5. jaos (§§ 174 – 179). TMS § 174 lg 3 kohaselt rahuldatakse nõuded tulemist ja neid arvestatakse jaotuskavas järgmises järjekorras, sama järjekoha puhul võrdeliselt nõuete summadega:
1) sundenampakkumisele eelneva sundvalitsemise korral sissenõudja nõue ettemaksuna kinnisasja korrashoiuks ja vajalikeks parendusteks tehtud kulutuste hüvitamiseks, kui kulutusi ei saa katta kinnisasjast saadud kasu arvelt;
2) kinnistusraamatusse kantud õigustest tulenevad nõuded vastavalt õiguse järjekohale kinnistusraamatus ja nende kõrvalnõuded seaduses sätestatud ulatuses;
21) lapse elatisnõuded;
3) sissenõudjate nõuded, mille tagamiseks on toimunud kinnisasja arestimine või on ühinetud sundtäitmisega ja mida ei rahuldata käesoleva lõike punktide 1–21 kohaselt;
4) ülejäänud nõuded.
Kas hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamise järel jääb raha üle ka elatisenõude rahuldamiseks, sõltub sellest, millise hinnaga õnnestub hüpoteegiga koormatud maja täitemenetluses realiseerida.
 

Küsimus: Mind hoitakse lapsest eemale, mida saan ette võtta?06.01.2012

Tere,
Olen üks "kalevipoegatest" soomemaal. Lugu järgmine, et 2009. aastal sündis väike tüdruk, edasi läks nii, et 5 kuud olin kodus tööta, raha suurt sisse ei toonud. 2010. aasta veebruarist läks naine tütrega minema, alates sellest ajast olen maksnud elatisraha nii nagu seadus on ette näinud. Edasi on minu mure see, et ta ei vasta mu kõnedele või kui vastab, on tal iga kord vabandus, et tal pole aega jne. Lapsega kohtuda ei ole võimalik, mida soovitate mul teha? Olen kuulnud, et Eesti kohtutes naised alati võidavad, on see tõsi?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Mõlemal lapse vanemal on seadusega kaitstud õigus last hooldada ja temaga isiklikult suhelda. Kui lapse ema piirab Teie õigusi, siis tuleks vastava nõudega esmalt tema poole pöörduda ning kui sellest abi ei ole, võib esitada nõude kohtusse. Kohus lahendab nõude hagita menetluse käigus, arvestades eelkõige lapse huvisid.
Kuulujutt, et Eesti kohtutes alati vaid naised võidavad, ei vasta absoluutselt tõele. Küll võib aga menetluse tulemus sõltuda esindaja valikust.
 

Küsimus: Mida teha kui lapse ema ei pea kinni ühestki kirjalikust kokkuleppest?03.01.2012

Tere. Mure selline, et lapse ema ei lubanud mul lapsega kohtuda. Pöördusin lastekaitsesse ja sai sõlmitud kirjalik kokkulepe. Kahjuks ka see ei toimi. Ühendust lapse emaga pole võimalik saada, kirjadele ega kõnedele ka ei vastata. Samuti ei ole mul õigust tema arvates teada lapse elupaika. Kas tal on õigus mulle seda mitte öelda? Üheski last puudutavas küsimuses pole ka võimalik rääkida. Meil on muidugi ühine hooldusõigus. Minu arvates on mul õigus teada oma lapse käegäigust ja kus ta elab ja kuidas ta elab. Laps on kahe aastane. Asja teeb raskeks asjaolu, et selle keelamise taga on minu lapse ema vanemad, seda on ta mulle ka varem tunnistanud, et tema ema ja isa ei luba minuga suhelda. Kas kolmandatel isikutel - nagu vanavanemad - on selline õigus olemas kui lapsel on olemas mõlemad vanemad. Arvan seda oma lapse ema ütluste põhjal. Peale kirjalikku kokkulepet sain veeta lapsega aega ainult ühe korra. Nagu see üks kord ära oli, peale seda kõik. Mida sellises olukorras ette võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Otseloomulikult on Teil õigus teada, kus Teie laps elab ja samuti saada informatsiooni tema käekäigu kohta.

Lapse vanavanemad on antud juhul kolmandad isikud, kellel puuduvad lapse suhtes sellised õigused ja kohustused, kui lapse bioloogilistel vanematel. Seega puudub neil igasugune õigus takistada Teid lapsega suhtlemisel.

Kui lapse ema lastekaitsespetsialisti vahendusel sõlmitud kokkulepet rikub, on ainukeseks võimaluseks pöörduda lapsega suhtlemiskorra määramiseks kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lapse perekonnanime muuta, kui lapse isa on surnud?03.01.2012

Elasime vabaabielu, sündis tütar ja sai oma isa perekonnanime, kahjuks on lapse isa 7 aastat surnud. Kas mul on kuidagi võimalik endale mehe perekonnanimi võtta, et meil lapsega oleks üks perekonnanimi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Nimeseaduse §-s 17 on loetletud uue perekonnanime andmise eeldused. Üldjuhul ei ole võimalik võtta isikul (endise) elukaaslase perekonnanime, kuna seadusandja on nimeseadusega seadnud eesmärgiks perekonnanime seotuse päritolu ja suguvõsaga. Pigem oleks antud juhul põhjendatud lapse perekonnanime muutmine samaks Teie perekonnanimega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida peaksin isana tegema, et vanemate lahuselamise korral lapsed koos saaksid kasvada?03.01.2012

Elame abikaasaga 6 kuud lahus, meil on 3 ühist poega (9a, 7a ja 4a).
Lahkumineku põhjus, jahtunud suhe ja abikaasa uue kallima leidmine, kelleks on abielus olev mees, kes kolis oma pere juures ära samaaegselt kui lahkus kodunt ka minu abikaasa.
Lapsed elasid esimesed kuud minu juures ja abikaasa suhtles nendega selle aja jooksul vaid loetud korrad, hiljem üüris endale korteri ja siis otsustasime koos, et lastel peab olema üks kodu mis kindel ja turvaline, ehk tema juures. Lisaks leppisime kokku ka lastega tegelemised (pikk ja lühike nädal + üle ühe nädalavahetus minu juures). Selle tulemuseks olid lapsed endiselt suurem osa ajast minu juures ja ka enamus nädalavahetused minuga. Kui vanem poeg hakkas oma emale etteheiteid tegema, et ta ei tegele nendega piisavalt ja et talle ei meeldi ka see mees kes aegajalt külas käib ja ööbib seal, siis soovitas abikaasa lapsel isa juurde kolida. Tulemuseks 2 vanemat poega elavad juba kuid minu juures ja oma ema juurde tagasi elama minna nad ei soovi, vaid käivad seal meeleldi külas. Kuna olen ise arvamusel, et kõik vennad peaksid koos kasvama siis soovin ka nooremat poega enda juurde elama võtta, mida aga mul ei lubata. Samas ei ole ka laste ema teinud midagi selleks, et lapsed sooviksid tema juurde tagasi kolida, sest olemasolevat suhet, mille tagamaadeks ei ole neil kokkukolimine vaid lihtsalt aegajalt kohtumine, ta lõpetada ei soovi. Lisaks ei saa ta töö pärast lapse haiguse korral olla lapsega kodus, vaid on lapse alati toonud minu ema juurde hoiule ja ka haiguse perioodiks sinna elama.
Millised on minu õigused säästa pisemat poega sellest kõigest ja saada ta elukohaks taas sünnikodu koos vendadega ning päevasel ajal hoolitseva vanaemaga?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeskätt tuleks eelnimetatud vaidluse lahendamisel lähtuda lapse enda tahtest. Nagu Teie kirjeldusest järeldan, on vanemad lapsed avaldanud otseselt soovi elada alaliselt Teiega. Samuti tuleks välja selgitada kõige noorema lapse tahe, kuivõrd tema vanus seda võimaldab. Kui ka tema seda soovib, tuleks esmalt üritada jõuda lapse emaga lapse elukoha osas kohtuvälisele kokkuleppele. Kui see ei õnnestu, tuleb pöörduda põhjendatud avaldusega kohtusse ja taotleda endale otsustusõiguse üleandmist lapse elukoha osas.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Uus abikaasa soovib minu lapse lapsendada, mul on ainuhooldusõigus, kas lapsendamiseks peab olema ka lapse isa nõusolek?01.01.2012

Tere,
Tekkis küsimus seoses lapsendamise võimalikkusega. Nimelt olen abielus uue mehega ja endisest abielust on mul laps. Lahutusega võeti eksmehelt lapse hooldusõigused ära ja minul on ainuhooldusõigus. Uus mees saab lapsega väga hästi läbi ja suhtlevad nagu vanem ja laps. Kas uus mees saab last lapsendada ilma endise mehe nõusolekuta? Küsimus tekkis sellest, et lapsendamisega kaotab eksmees vanemlikud õigused ja kas seda saab nii lapsendades ära võtta ilma tema nõusolekuta? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tulenevalt PkS § 152 lg-st 1 võib last lapsendada vaid tema vanemate nõusolekul. Seega on lapse isa nõusolek lapse lapsendamiseks Teie abikaasa poolt igal juhul vajalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vormistada rahumeelselt abielulahutuse kokkulepped?01.01.2012

Sooviksime abikaasaga lahutada mõistlikult ilma kohtu poole pöördumata. Samas sooviks korrekteselt kirjalikult ning vettpidavalt vormistada ühisvara jagamise, laste ülalpidamise ja hooldusõigused. Mida tuleks selleks teha? Kas pöörduda notari poole? Või peaks advokaadil laskma kõik paberid valmistada? Kas kokkulepped peavad olema notariaalselt kinnitatud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui olete eelpool nimetatud küsimustes jõudnud abikaasaga üksmeelele, puudubki vajadus pöörduda kohtu poole. Nii ühisvara jagamise, laste ülalpidamise kui ka hooldusõiguse osas sõlmige kirjalik kokkulepe notari juures.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Millised on elatise maksekäsu kiirmenetluse tähtajad?01.01.2012

Elatisnõude kiirmenetlus peaks maksimaalselt välismaale toimetades aega võtma 30 päeva (kättetoimetamine) + 30 päeva (vastuväite esitamine). Alustasin menetlust 19.11.2011, hetkeseisuga pole nõuet võlgnikule veel kätte toimetatud. Kohtul on olemas kõik vajalikud kontaktandmed võlgniku kohta. Milline osa siit on kiirmenetlus ja kui kaua selline protsess tegelikult aega võib võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Antud küsimusele ei ole kahjuks võimalik anda ühest vastust, kuna ilmneda võivad erinevad asjaolud. Eeskätt tuleb arvestada, et dokumentide kättetoimetamine võlgnikule võib kujuneda oodatust koplitseeritumaks. Samuti võtab aega võlgniku esitatud vastuväite kättetoimetamine Teile.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Lapsega kohtuda ei lubata, kas ma pean sellele vaatamata elatusraha maksma?28.12.2011

Andsime lahutuse avalduse 27. kuupäeval ja lahutus on 31. jaanuaril. Naine ei ole nõus, et ma lapsega kohtuksin, vähe sellest, et mind tõsteti lihtsalt välja, kus ma olen sisse kirjutatud, üürid ja elatusrahad olen mina andnud ja nüüd piiratakse ka lapsega suhtlemist. Ei taheta, et ma üksi lapsega oleksin (laps on 1,10 aastane tüdruk). Kas mul on õigus oma tütrega suhelda või ei, ja kas ma pean siis midagi maksma, kui ma ei näe tütart ega ela sellel aadressil?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tulenevalt perekonnaseaduse § 143 lg-st 1 on Teil nii õigus kui ka kohustus oma lapsega isiklikult suhelda. Samuti peab last kasvatav vanem hoiduma igasugusest tegevusest, mis kahjustab lapse suhet lahus elava vanemaga. Seega ei tohiks lapse ema Teie ja lapse vahelist suhtlust takistada.

Paraku ei mõjuta asjaolu, et lapse ema Teid lapsega suhtlemises piirab, Teie ülalpidamiskohustust lapse ees. Juhul, kui lapse ema poolne lapsega suhtlemise takistamine edasi kestab, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramiseks pöörduda vastava avaldusega kohtu poole, tagamaks Teile suhtlemisõigus lapsega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Isa tööandja poolt kontole kantav elatisraha on varasemast tulumaksu võrra väiksem, kas see on õige?27.12.2011

Tere!
Alates aastast 2006 on kohtu poolt laste isalt välja mõistetud elatis kahele lapsele. (sõnastus - mitte vähem, kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäärast). Seega, kahele lapsele kokku 1 miinimumpalk.
Laste isa töötab, raha kannab üle tema töökoha raamatupidaja. Kuni selle aasta alguseni oli kõik korras, tema kandis mulle 4350 krooni, millelt mina maksin tulumaksu. Aga nüüd, uue seaduse jõustumisega kannab tema raamatupidaja mulle ainult 219 eurot, seletades seda sellega, et elatis on nüüd tulumaksuvaba ja mina saangi tulumaksu osa vähem kätte. See pole ju õige. Olen helistanud maksuametisse ja käinud kohtu kantseleis, kus sain vastuseks, et jah, mina olen asjast õigesti aru saanud ja summa on vale. Aga öeldi ka, et nemad sellega ei tegele, kui muidu ei saa, andku ma asi kohtusse. Raamatupidaja pole (laste isa sõnul) nõus kusagile helistama ega midagi uurima. Tema teab, et ta kannab kõik õigesti ja kõik. Kelle poole ma peaks pöörduma, et summa õigeks saada? Kas tõesti tuleb uuesti kohtusse minna?

Ette tänades,
kahe lapse ema

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Maksu- ja tolliameti seisukoha järgi tuleb tõepoolest elatist tasuda vastavalt kohtuotsuses nimetatud summale ja tähtsust ei oma asjaolu, et alates 1.01.2011 elatis enam tulumaksuga maksustatav ei ole.

Arusaamatuks jääb raamatupidaja tegutsemine, kuna tööandja peab elatise töötasust kinni vaid töötaja palvel ja seega peaks igati arvestama töötaja soovi. Soovitan laste isal veelkord pöörduda raamatupidaja juurde ja lahendada antud arusaamatus. Juhul, kui raamatupidaja mingil põhjusel laste isaga elatise summa osas siiski ei nõustu, võib ju laste isa Teile isiklikult elatist maksma hakata, avaldades selleks vastavat soovi raamatupidajale.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand