Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas Soome kodakondsust omav ja seal elav isa peab Eesti kohtuotsuse järgi maksma elatist?16.12.2011

Lapse isa elab ja töötab Soomes. Kohtuotsus elatisraha maksmise kohta on tehtud Eesti kohtus ja suurus 170 eurot. Lapse isa väidab, et kuna tema on Soome riigi kodanik, võib ta maksta Soomes kehtivat miinimumelatisraha, mis on tema öelduna 100 eurot kuus. Ja et temale kehtivad Soome riigi seadused. Kas see väide on tõene või siiski ikka on Eesti kohtuotsus sel juhul kehtiv? Ta on mitu kuud jätnud lapsele maksmata öeldes, et on sundpuhkusel. Kas mul on mõtet minna kohtutäituri juurde? Kas kohtutäituril on mingit võimu kui lapse isa on Soomes?
Ette tänades

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Euroopa Liidus on teise liikmesriigi kohtuotsuste tunnustamiseks ühtne kord (ei kehti Taanis). Elatise maksmise asjas tehtud otsuse puhul tuleb sealsele kohtule esitada taotlus, Eesti kohtu otsuse kinnitatud koopia, tunnistus (sertifikaat), mille väljastab otsuse teinud Eesti kohus, kui välisriigi kohus seda nõuab, siis dokumentide tõlked (vandetõlgi või notari kinnitatud). Liikmesriikide kohtute kontaktandmed ning taotluste vormid leiate Euroopa Justiitsatlases tsiviilasjades.
Kohtuotsuseid on võimalik teises liikmesriigis (v.a Taani) Euroopa täitekorralduse abil täita ka ilma sealse kohtu tunnustamisotsuseta. Euroopa täitekorralduse täitmiseks peab vastav dokument olema koostatud pärast 21.10.2005.
Sel juhul esitage taotlus koos alljärgnevate dokumentidega otse välisriigi täitmisasutusele (näiteks kohtutäiturile): kohtuotsuse kinnitatud koopia või muu täitedokument, Euroopa täitekorralduse kinnitus (Eestis väljastab neid Harju maakohus), dokumentide tõlked.
 

Küsimus: Mida eksnaise vaimse terrori vastu saaks ette võtta?16.12.2011

Tere,
Mure selline, et elukaaslase eksnaine terroriseerib meest igapäevaste kõnede ja sõnumitega. Neil on ühine laps, kellele on ka kohtu kaudu välja nõutud elatis, mida mees maksab. Paar aastat tagasi oli ta aga mingi aja töötu ja sellest ajast on tekkinud elatise võlg, mida korraga ära maksta pole võimalik. Eksnaine helistab mehele mitmeid kordi päevas ja saadab ähvardavaid (ka halavaid jne) sõnumeid. Samuti on mind ja meie last sõimatud kõikvõimalike sõnadega.
Kas seaduse piires on võimalik midagi sellise vaimse terrori vastu ette võtta? Paljud sõnumid on ka salvestatud.
Lihtsalt telefoninumbreid vahetama ei taha hakata, kuna mees lapsega soovib ikkagi edasi suhelda (ei ela samas linnas ja seega ei kohtu väga sageli, enamasti suheldakse telefoni teel)
Tänan!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui sõnumid ja telefonikõned sisaldavad tapmisega, tervisekahjustuse tekitamisega või olulises ulatuses vara rikkumise või hävitamisega ähvardamist ning kui on olnud alust karta ähvarduse täideviimist, siis tasuks pöörduda avaldusega politsei poole, sest selline teguviis on karistatav. Kui eksnaise tegevus on aga lihtsalt tüütu, tasuks seda ignoreerida.
 

Küsimus: Kuidas välismaal elades ainuhooldusõigust taotleda?16.12.2011

Lugu selline, et 2008. aasta juunis läksin lahku oma elukaaslasest, kellega mul on 6-aastane poeg. 2008. aasta augustis andsin sisse elatisraha taotluse, mille maksmisest lapse isa hoidus kuni 2009. aasta veebruarini, mil lapse isapoolsed vanavanemad hakkasid lapsele elatist maksma. Ma eeldan, et lapse isa vanavanematele midagi ei maksa. Isa töötab minu teada Soomes ja võimalik, et "mustalt". Kuigi vahetult pärast lahku minekut oli lapse isal lapse vastu huvi suur, vaibus see õige pea.
2009. aasta novembris kolisin lapsega Suurbritanniasse. Laps käib siin koolis ja räägib inglise keelt. Eesti keel on vähese praktika tõttu hääbunud, kuid ta saab üsna hästi aru. 2010. aasta juunis abiellusin inglasega ja alates kooselu algusest (nov 2009) on tal lapsega väga hea suhe olnud ning ta osaleb lapse kasvatamises 100%. Eestis käime ca 2 korda aastas ja iga kord viibib laps paar päeva ka vanavanemate juures (ka lapse isa elas vahepeal seal). Mitmel korral, kui olen lapse käest küsinud, kas ta isa ka nägi, on vastus olnud eitav. Isa pole viimase 2 aasta jooksul mitte mingit huvi lapse vastu tundnud. Ei kirju, telefonikõnesid (va 1 kord tagataustal, kui vanavanemad lapsega Skype teel suhtlesid) ega sünnipäevaõnnitlusi.
Saatkonnast sain teada, et uue perekonnaseaduse kohaselt peab passi uuendamiseks või ükskõik mis muuks tähtsaks toiminguks olema mõlema vanema nõusolek (passi taotlemisel peavad mõlemad vanemad isiklikult saatkonnas olema allkirja andmas nagu ma aru sain). Mis on tänu erinevatele riikidele võimatu.
Sooviksin teada kuidas alustada ainuhooldusõiguse või otsustusõiguse taotlemist? Millised õigused annab mulle ainuotsustusõigus? Kes katab kohtukulud ja kui suured need umbes on? Kas on võimalik kohtukulud lapse isale määrata, kuna mina ei tööta ning see peaks olema minu ja lapse bioloogilise isa vaheline probleem, mitte minu abikaasa, kes on ainus leivateenija perekonnas? Kas mul on võimalik ajada kohtusasju kirja teel Suurbritanniast?
Vabandan pika ja keeruka loo pärast.

Suured tänud abi eest!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Olukorras, kus tegemist on rohkem kui ühe riigiga (nt kui lapsevanamad ei ela ühes ja samas riigis), vastutab kohus, mis asub kõige lähemal lapse alalisele elukohale, vanemlikku vastutust käsitlevate juhtumite menetlemise eest.
Asjaomasel protsessil analüüsitavad küsimused (kes saab hooldusõiguse, otsustab haridusküsimuste üle, haldab lapse vara jne) ning otsuse praktilised tagajärjed (ühine või üksikhooldusõigus) on sätestatud siseriiklikes õigusaktides.
Rahvusvahelise eraõiguse seaduse § 65 kohaselt kohaldatakse vanema ja lapse vahelistele perekonnaõiguslikele suhetele lapse elukohariigi õigust, seega käesoleval juhul Suurbritannias kehtivat õigust.
Seega ei ole Teil tarvis otsustusõiguse saamiseks pöörduda Eesti kohtusse, vaid oma (ja lapse) elukoha kohtusse. Suurbritannias kehtiva õigusliku olukorra väljaselgitamiseks tuleks Teil samuti pöörduda sealse õigusteenuse osutaja poole.
 

Küsimus: Kuidas peaks edasi toimima, kui eksabikaasa on aastaid teadmata kadunud?16.12.2011

Tere, meil on selline mure, minu lahutatud abikaasa on teadmata kadunud juba 2005-ndast aastast. Politseile on tehtud selle kohta avaldus ja on ka otsitud, kuid praeguseks on kõik vaibunud. Seega, missugune samm tuleks ette võtta järgmiseks, kas teda peaks surnuks kuulutama, kui jah, siis kes seda teeks ja kelle poole pöörduda või jääbki ta igavesti teadmata kadunute nimekirja. Kui ta jääb teadmata kadunute nimekirja edasi ja minul on vaja pensioniametis oma pensioni vormistamiseks esitada tema allkirjaga tõend selle kohta, et olen lapsi kasvatanud ja saan selle eest lisaaastaid, siis kuidas toimida?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Isiku surnuks tunnistamine toimub tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) § 475 lg 1 p-i 3 kohaselt hagita menetluses. Vastavalt TsMS § 509 lg-le 1 algatab kohus isiku surnuks tunnistamise menetluse üksnes avalduse alusel. Avalduse võib esitada isik või asutus, kellel on isiku surnuks tunnistamiseks õiguslik huvi, muuhulgas teadmata kadunud isiku abikaasa või üleneja või alaneja sugulane. Avalduses tuleb märkida, miks avaldaja on huvitatud isiku surnuks tunnistamisest, ja samuti asjaolud, mis põhistavad isiku surnuks tunnistamist.
Kui surnuks tunnistamise järgselt abikaasa siiski hiljem välja peaks ilmuma, siis perekonnaseaduse § 71 kohaselt loetakse abielu taastatuks, kui kumbki abikaasa ei ole vahepeal uuesti abiellunud. Abielu loetakse taastatuks pärast surnuks tunnistamise tühistamise kohtuotsuse jõustumist.
 

Küsimus: Mida teha, kui ei peeta kinni lihtkirjalikust suhtlemiskorrast?16.12.2011

Tere!

Meil on lapse (10.a) isaga (abielus me pole olnud) sõlmitud 4 aastat tagasi kokkulepe suhtlemiskorra kohta - millal, kus ning kauaks on mul lapsega võimalik kohtuda (üldreegel oli, et 2 nädalavahetust kuus, 2 päeva korraga). Nimelt jäi laps elama (lapse huvides) koos isaga (eramaja, koduloomad, sõbrad ümberringi, kool lähedal jne). Mida aeg edasi, seda vähem isa kokkuleppest kinni peab, lapse telefonile, minul kui emal, helistada ei luba, lapse pildistamine on keelatud, minust räägitakse halvasti, isa enda uut elukaaslast palutakse kutsuda emaks jne.
Algul põhjendati kokkuleppest mittekinnipidamist sellega, et mul on uus elukaaslane ja võib olla me ei jää temaga kauaks kokku ja see oleks lapsele traumeeriv jne. Nüüd olen ametlikult abielus, kuid asjad on muutunud veelgi hullemaks - kokku õnnestub tütrega saada kord nädalavahetusel 5-6 nädala tagant ning seda vaid 2-3 tunniks põhjendusega, et lapsel on trennid, huviringid jms.

Perekonnaseadus (PKS) § 143 lg 1 kohaselt on lapsel õigus isiklikult suhelda mõlema vanemaga ning mõlemal vanemal on kohustus ja õigus suhelda lapsega isiklikult. Vanem peab hoiduma tegevusest, mis kahjustab lapse suhet teise vanemaga. Seega vanem, kelle juures on lapse alaline viibimiskoht peab võimaldama lahuselaval vanemal lapsega suhtlemist.

Küsimus: kuidas sundida isa täitma lihtkirjalikku kokkulepet? Kas piisab sellest, et pöörduda kohtu poole hagita asjaga, mis seadustaks meievahelise lihtkirjaliku kokkuleppe (ehk siis mille tulemuseks oleks kohtu määrus suhtlemiskorra kehtestamise kohta)? Tänud ette!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Olete õigel teel. Kui pooltevaheline lihtkirjalik kokkulepe lapsega suhtlemise osas ei toimi, tuleks pöörduda suhtlemiskorra kindlaksmääramise avaldusega kohtu poole. Nimetatud asja lahendab kohus hagita menetluses ning menetluse tulemusena saate kohtumääruse, mille täitmiseks saab vajadusel kohtutäituri poole pöörduda.
 

Küsimus: Kuidas lahutada abielu Saksamaa kodanikust?16.12.2011

Tere.

Soovin lahutada abikaasast, kes elab Saksamaal. Elasin ka ise seal ja nüüd olen 3 aastat Eestis tagasi ja temaga kontakti mul pole. Kooselu pole meil juba 5 aastat. Olen aru saanud, et seda on ainult võimalik läbi kohtu ajada. Kui kaua see lahutus aega võtab ja mis pabereid mul täpselt vaja on selle jaoks?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Teie kirjast ei selgu, kus riigis abielu sõlmiti ning kas Teil on abikaasaga ühiseid lapsi.
Eesti kohus on pädev abielu lahutama, kui:
1) vähemalt üks abikaasa on Eesti Vabariigi kodanik või oli seda abielu sõlmimise ajal;
2) mõlema abikaasa elukoht on Eestis;
3) ühe abikaasa elukoht on Eestis, välja arvatud juhul, kui tehtavat otsust ei tunnustataks ilmselt üheski riigis, mille kodanikud abikaasad on.
Eesti kohtus lahendatavas abieluasjas esitatakse hagi abikaasade ühise elukoha järgi, selle puudumisel kostja elukoha järgi. Kui kostja elukoht ei ole Eestis, esitatakse hagi poolte ühise alaealise lapse elukoha järgi, ühise alaealise lapse puudumisel hageja elukoha järgi.
Abielu lahutamise nõudega kohtu poole pöördumisel tuleb esitada kohtule hagiavaldus ning faktilisi asjaolusid tõendavad dokumendid (nt abielutunnistus). Kui soovite koos lahutamisega jagada ka ühisvara, siis peaks hagis sisalduma vastav nõue ning asjakohased dokumendid.
Kui abikaasade elukohad on eri riikides ja neil on erinev kodakondsus, kohaldatakse rahvusvahelise eraõiguse seaduse § 60 lg 1ja § 57 lg 3 kohaselt abielu lahutamisele selle riigi õigust, kus oli nende viimane ühine elukoht, kui ühe abikaasa elukoht on selles riigis.
Teie poolt kirjeldatud olukorras on võimalik, et lahutamisel kohaldatakse Saksamaa õigust. Välisriigi õiguse selgitab kohus ise välja.
 

Küsimus: Kas abielu ajal oma vanemate maa erastamisega on see maa ühisvara?16.12.2011

Kuidas jagatakse abielu lahutuse korral abielu ajal eelisostuõigusega erastatud maa? Maa kuulus traditsiooniliselt, s.t kogukonna teadmiste kohaselt mu vanaisa maja juurde, mille pärisin. Natsionaliseeritud varade tagasiandmisel siiski omandiõigust kinnitavaid dokumente ei leitud. Lahendusena pakuti mulle maa erastamist eelisostuõigusega. Võtsin selleks oma nimel pangalt krediiti ja ostsin maa välja. See toimus abielu ajal. Kas nüüd mu abikaasal on lahutuse korral õigus poolele sellest maast?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Abielu ajal soetatud vara kuulub reeglina ühisvara hulka. Kuna võtsite krediiti ja ostsite maa välja abielu ajal, siis on tegemist ühisvaraga. Lahutuse korral jagatakse ühisvara abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Seega, kui Te abikaasaga teistsugust kokkulepet ei saavuta, siis jagatakse ühisvara lahutuse korral pooleks.
 

Küsimus: Kas lapse emal on õigus nõuda kohtu kaudu DNA testi tegemist, et sellele tuginedes lapse isalt elatisraha nõuda?16.12.2011

Tere!
Sõbranna sai üheöösuhtest lapse. Tüdruk väitis, et kasutab pille, kuigi ta seda tegelikult ei teinud, seega ta valetas. Kui tüdruk oli juba kuuendat kuud rase, teatas ta poisile, et saab lapse ja poiss hakaku talle siis raha maksma. Tüdruk väitis, et ta ei saanud enne aru, et rase on. Poiss muidugi seda last ei tahtnud. Laps on registreeritud vallaslapsena ja poiss maksab iga kuu mingi summa lapse ema arvele. Laps on tänaseks 7-aastane ja lapsega on isa kohutnud 5-6 korda. Lapse isa ei huvita lapse käekäik ja ta ei tahaks maksta ka mitte mingit raha, kuna pole kunagi lapse emaga mingit suhet olnud ja veel vähem on ta temaga last tahtnud. Kas lapse emal on õigus kohtu kaudu nõuda DNA-testi tegemist ja seeläbi nõuda ka alimente?
Tänan

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Lapse isa on mees, kes on lapse eostanud. Loetakse, et lapse on eostanud mees:
1) kes on lapse sünni ajal lapse emaga abielus;
2) kes on isaduse omaks võtnud või
3) kelle isaduse on tuvastanud kohus.
Kuna Teie kirjelduse kohaselt puudub lapse sünnitunnistusel isakanne, siis ei ole lapse isadust tuvastatud.
PKS § 95 kohaselt otsustab isaduse tuvastamise või vaidlustamise kohus mehe hagi põhjal, mis on esitatud lapse vastu, või ema või lapse hagi põhjal, mis on esitatud mehe vastu.
Kui lapse ema taotleb isaduse tuvastamise menetluses tõendina DNA-analüüsi tegemist ning kohus selle taotluse rahuldab ja analüüsi tulemusel leiab mehe isadus kinnitust, siis tekivad lapse isale põlvnemisest tulenevad õigused ja kohustused.
Hetkel, kui isadus tuvastatud ei ole ning lapse ema saab riigilt üksikvanema toetust, siis puuduvad mehel lapse suhtes õigused ja kohustused.
 

Küsimus: Mul on ainuhooldusõigus, kas abielludes on meil mehega automaatselt ühine hooldusõigus?16.12.2011

Lapse sünni registreerimisel sai määratud mulle, kui emale, ainuhooldusoigus (lapse isa nousolekul), kuid meie mõlema soov oleks hooldusoigust jagama hakata (ehk vaidlust meie vahel pole). Kas kohtule on vaja sel juhul ka pohjendused esitada või on sellisel puhul tegu lihtsalt vormistusliku küsimusega? Lapse isa on välisriigi kodanik ning me ei ela sisuliselt koos. Kuna plaan on tulevikus ka abielluda, siis kas sellisel puhul jääks kohtus käimine ära ning hooldusõigus laieneks automaatselt mõlemale vanemale?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui otsustate abielluda, siis vastavalt perekonnaseisutoimingute seaduse § 42 lg 4 p-le 7 kantakse abielu registreerimisel rahvastikuregistrisse muuhulgas ka andmed abiellumisest tingitud muudatuste kohta vanema hooldusõiguses. Kohtu poole pöördumine ei ole vajalik, kui hooldusõigust ei ole kohtuotsusega piiratud või ära võetud.
 

Küsimus: Isa ei taha last toetada, väga raske on, mida teha?16.12.2011

Tere
Olen 7-aastase lapse ema ja me elame kahekesi. Peale seda, kui läksime lahku, on olnud lapse isal mitu põhjust, et mitte maksta. Laps on viimane, kellele midagi vaja maksta tema arvates. Tegin asja ametlikuks, alimendid on kohtu poolt välja mõistetud 2175 krooni ehk 139 eurot. Lapse isa kaotas oma töö ja nüüd on ta ametlikult töötu, käib metsas raha teenimas mitteametlikult ning on väga vihane kui küsin raha. Läksin kohtutäituri juurde, täitsin avalduse ja kiri läks talle koju, et tal on võlgnevus. Sain hiljem raha kätte aga nüüd on käes november ja kordub see mis eelminegi kuu, käisin kohtutäituri juures jälle, kehitati vaid õlgu, et ta on töötu ja vara tal ka ei ole. Seletasin, et me ju ei ela ära - mul on miinimumpalk ja üürikorter vajab maksmist. Öeldi, et äkki ootan veel ja nii me siis ootame lapsega. Väga, väga raske on...mida ma peaksin tegema? Äkki oskate teie nõu anda.
Aitäh, lugupidamisega K

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Lapse ülalpidamiskohustuse täitmine on kaitstud nii tsiviil- kui ka karistusõiguslikult. Kui vanem hoiab pahatahtlikult elatise maksmisest kõrvale, võib esitada politseile avalduse elatise maksmisest kõrvalehoidva vanema suhtes kriminaalmenetluse algatamiseks. Vanema kuritahtliku kõrvalehoidumise eest oma nooremale kui kaheksateistaastasele lapsele või täisealiseks saanud, kuid abi vajavale töövõimetule lapsele kohtu poolt väljamõistetud igakuise elatusraha maksmisest võib kohus karistada kas rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.
Praktikas on kriminaalmenetluse algatamine nii mõnelgi juhul aidanud elatise maksmisele kaasa.