Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on ka mingit vahet, kas katuse roovitus teha kuusest või männist?07.05.2015

Tere!
Plaan katust vahetada. Kas on ka mingit vahet roovituse materjalil, kas teha kuusest roovitus või männipuust? Mis on ühe või teise plussid ja miinused?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,
häid tugevusomadusi nõutakse puidult, mida kasutatakse kandvates konstruktsioonides. Männi ja kuuse tugevusomadused on enamjaolt sarnased. Puitmaterjali tugevusomadustele avaldavad nõrgendavat mõju nii okste suurus,
hulk kui ka nende asukoht ja kuju. Tänu oma erilisele rakuehitusele imab kuusk männist vähem niiskust.
Kuivades kuusepuidu rakud sulguvad, kuid männi maltspuit jääb avatuks.
Väiksema niiskusimavuse tõttu on kuuse niiskusest tingitud mahumuutused väiksemad. Puit on elav materjal, puidu kõikumine ei tekita probleemi kivikatusele, kivid on ülekattes ja liiguvad puiduga kaasa, ka kõveratel roovidel on katusekivid endiselt hästi kinnitatud ja paigas.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et vabalthingav gaasikatel süütab ennast iga 4-5 minuti järel?30.04.2015

Tere,
Junkersi vabalthingav katel süütab ennast iga 4-5 minuti järel. Kas see on normaalne? Hetkel veel pole ruumitermostaate ühendatud. Korter väike 40m2. Ühendatud on põrandaküte ja radiaatorid. Katla pealt on küttevesi u 70 kraadi peale keeratud.
Kui see on normaalne, kas ainus lahendus on akupaak lisada süsteemi?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
See on normaalne. Katlal on ette antud ooteaeg, millest śagedamini ta kütma ei lülitu. Tavaliselt on tehaseseades see 3...4 minutit. Mõnel katlal annab seda muuta, mõnel mitte. Kui saab muuta, seadke aeg pikemaks. Nii ta siis töötabki, et proovib iga natukese aja tagant, kas tema poolt pakutavat sooja vaja on.
Kontrollige, et küttevee ringlus oleks tagatud, s.t. filtrid puhtad, vähemalt üks radiaatoriventiil avatud,.
Keerake katlatermostaadilt temperatuuri alla - 70 kraadi on liiga palju ka talvel, kui õues on miinus 20.
Ühendage ruumitermostaat, mis annab katlale teada, millal tuba soe on. Tõsi küll, siis jääb ka põrandaküte külmaks.
 

Küsimus: Kas kortermaja keldri ja 1. korruse vahelae talade vahetamiseks on projekti vaja või võin ise ära vahetada?24.04.2015

Tere,
Kahekorruselise kortermaja keldri ja 1. korruse vahelae talad on mädanenud. Kas talade vahetamiseks on vajalik projekt? Kas tohin ise talad ära vahetada?

Aitäh

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kui vahetate hoone kandekonstruktsioone (põrandatalad) siis on tegemist rekonstrueerimisega. Ehitusseaduse järgi: Ehitise rekonstrueerimine on ehitise piirdekonstruktsioonide muutmine ning kande- ja jäigastavate konstruktsioonide muutmine ja asendamine.
Rekonstrueerimine aga nõuab ehitusprojekti. Kuid omavalitsused tõlgendavad seda punkti erinevalt ning kõige õigem oleks konsulteerida kohaliku omavalitsuse ehitusnõunikuga või ehituse eest vastutava isikuga.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas viimistleda 50 aastat vana seest puitlaudisega maja seinu?16.04.2015

Kuidas viimistleda 50 aastat vana seest puitlaudisega maja seinu? Kas paigaldada plaadid, tapeedid, seinapaneelid. Milline peaks olema alus millele kinnitada kas tapeet või seinapaneelid?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Palun täpsustada: Milline on seinte konstruktsioon? Mis on hoone kasutusotstarve? Kas tegemist on sisseviimistlusega? Milline on ruumide kasutusotstarve?
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas vana põranda talade all olev fibokruusa taoline materjal võib sinna jääda, või peaks ära vedama?10.04.2015

Tere.
On plaanis põrandat soojustada ja kui põrandat lahti hakkasin võtma, tuli sealt alt välja vana fibokruusa taoline materjal talade all (~20 cm) ja vahel. Küsimus, kui hea või halb selline täitematerjal on? Et normaalselt tuulutatud põrandat saada, peaks kogu selle sisu ära vedama ja liiva või kergkruusaga täitma? Talade alla jääks tuulutusvahe. Kas tuulutus hakkab normaalselt toimima kui tuulutusavad on vundamendi väliskülgedel ja vundament on valatud tubade kaupa. Maja ühest küljest teise läbivat tuulutust ei ole.
Täpsema ülevaate saamiseks tegin mõned pildid lahti võetud põrandast. https://onedrive.live.com/redir?resid=A9100440BE832873!99541&authkey=!AGeD5spsHS_X3ag&ithint=folder%2cJPG
Teie teisi vastuseid lugedes soovitate kasutada põranda soojustuseks kivivilla. Kas võiks kasutada ka näiteks EPS soojustusplaate villa asemel? Plaadi ääred tihendada montaaživahuga.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Fotode põhjal on kasutatud vanades põrandates šlakki (metallisulatuses vedelmetalli pinnale tekkiv kergsulav mineraalse sulami kiht), mida teatud ajaperioodil kasutati ka soojustus ja tulekaitse materjalina. seenkahjustuste seisukohalt pole šlaki jätmine põrandakonstruktsioonidesse ohtlik, kuid selle materjali soojajuhtivus on oluliselt suurem tänapäevastest soojustusmaterjalidest.
Vahtpolüsterooli (EPS) soovitan kasutada ainult betoonpõrandate soojustamiseks. Puitpõrandate soojustamiseks on kivi-ja klaasvill oluliselt paremad (nende kasutamise puhul on puitpõranda kasutusiga oluliselt pikem)
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas see on normaalne müratase, kui magamistoa seina taga oleva gaasikatla müra segab magamist?10.04.2015

Tere
2013 renoveeritud 38 m2 korteris on lokaalne gaasiküte, katel asub dushiga WC-s (2,5 m2) ja siseseinal. Kuna seina taga on magamistuba, siis katla töötamise ajal on müra selline, et väga ei maga. Ka teevad radikad ja torud sellise tugevusega häält, nagu oleks kraan lahti. Kas aitaks ümberprojekteerimine, katla viimine mujale? Või on probleem kasutajas, so annaks kuidagi režiimi timmida, praegu katel töötab intervallidena, kütab/vaikus. Katel ise ok, tuba soe.

Tänan!

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Katla vibratsioonimüra on väiksem kui sein, millel katel asub, on jäik ning ei ole seest tühi.
Torudes tekkiv voolumüra on väiksem, kui vähendada ringluspumba kiirust. Siiski ei soovita kasutada kõige väiksemat kiirust ( enamasti on neid kolm), kuna sel juhul ei pruugi pump pärast seismist alati käivituda. Küttesüsteemis tuleb muidugi korralikult õhutustada. Kui kuulete vulinat, siis on õhk süsteemis.
Väikeste korterite häda on selles, et kütteks vajalik võimsus on alati väiksem kui katla miinimumvõimsus. Soovitan kasutada ruumitermostaati, mis lülitab katla põleti ja pumba välja, kui ruumitemperatuur on saavutatud. Tulemus on see, et katel töötab ainult siis, kui tõesti on vaja.
 

Küsimus: Kuidas tuvastada, kas keldris olev hallitus-seen on majavamm?06.04.2015

Kas tegu on majavammiga?
http://pilt.delfi.ee/my_album/300793/
Ostsime just vana maja, et sinna kolida ja vaikselt siseviimistlus, katus ja aknad korda teha. Koristamisel ilmnesid aga üllatused ja kardame, et tegu on majavammiga.
Kas see, et keldriluugi (http://pilt.delfi.ee/picture/16758923/) taga oleva seina taga olevas panipaigas (http://pilt.delfi.ee/picture/16758929/) on ka põrand kaetud sellise hallituse/seentega, tähendab, et see on laiemalt võimust võtnud. Kas see, et keldriluugi kõrval olev köögi lävepakk (http://pilt.delfi.ee/picture/16758927/) on pude on ka sellega seotud?

Õnnetu

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks fotode põhjal ei oska ma seekord seent määrata. Soovitan võtta materjaliproovid (terava noaga õhuke laast koos seeneniidistikuga), panna ümbrikusse ja saata need Heina 7, Tartu Eesti Mõkoloogiauuringute Keskus SA´le. Nemad saavad laboratoorselt seeneliigi määrata.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Millist värvi ja rulli peaksin kasutama kangaga kaetud papp-plaatide värvimisel?02.04.2015

Tere!
Mul on korteris seinas plaadid, mis on kaetud kangaga, kanga all olev plaat meenutab kokkupressitud pappi, nagu tuuletõkkeplaat. Tahangi teada, missugust värvi ja missugust rulli ma peaksin seina värvimisel kasutama.
Ette tänadesplaat ise on midagi sarnast tuuletõkke plaadile

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Sellist pinda võib värvida tavalise seinavärviga. Nt Vivacolor Interior Soft (täismatt) või Interior Satin (matt). Neid värve saab toonida kogu Tikkurila Symphony värvikaardi ulatuses. Värvid on kasutatavad kuivades sisetingimustes.

Rulliks on soovitatav kasutada jällegi tavalist seinavärvimise rulli karva kõrgusega 11 mm (Anza Basic XP).
 

Küsimus: Kui tihedalt tuleb palkmaja vundamendile teha tuulutusavasid?01.04.2015

Tere. Sooviksin teada saada, kui tihedalt tuleb teha tuulutusavad vundamenti kui tuulutatava põranda alla jääb 100-150 mm? Tegemist vana palkmajaga millel tuulutusavad puuduvad. Ühe kolmandiku maja alla jääb ka kelder, mille kohal jääb põrandaalune tuulutusvahe 50-100 mm.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Üldine reegel on tuulutusavad (läbimõõt mitte vähem kui 100 mm) teha iga 2 m tagant, kuid kui on vahevundamente ja/või muid õhu liikumist takistavaid tegureid, siis tuleb tuulutusavad teha nendest lähtuvalt.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Milles võib asi olla, kui pärast sadu on ühe poole katuse tuulekasti all sein laiguti märg?06.03.2015

Tere!
4 aastat tagasi sai pandud uus katus majale. Nüüd on tuulekasti all märjad laigud seina peal - kusjuures vaid ühel pool maja peale sadu. Pööningult vaadates tundub olevat korrektselt tehtud, kiletatud plekialune. Milles võib asi olla?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Tänud küsimuse eest! Sellele 100% kindlat vastust ei oska anda, aga variante on mitu. Kas tegu on just sademete ajal tekkiva murega või ka näiteks peale külma augustiööd hommikult päikesega tekkivad kondensaadis? Kui kaugele on kile toodud seinast väljapoole? Võimalik on, et kile on vaid välisseinani ja siis tilgub kondensaat seinale. Plekk-katuse korral võib olla ka mõni kruvi end ise lahti keeranud ja nüüd voolab sealt mingi kogus sadevett sisse ja kilelt seinale. Variante on palju. Aiavoolikuga ise sademeid tekitades saab ka proovida probleemi leida. Päris kindlalt saab vastata, kui selles kohas plekipaan lahti võtta ja veenduda, mis selle all toimub.