Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas koer võib olla kassipoja peale arumukade?28.08.2014

Meil on 10-aastane koer. Suvel võtsime kassipoja, kes nüüdseks 4-kuune. Koer elab suurema osa väljas, kassipojal võimalus olla nii toas kui õues. Rohkem muidugi on ta toas. Meil on välisukse taga vana tugitool, mis on juba aastaid seal olnud ja nüüd magab seal kassipoeg, kui ta väljas on.
Viimasel ajal oleme näinud, et koer(hagijas) läheb ise sinna tugitooli, kui kassi ei ole. Ta pole mitte kunagi seal maganud ja ta isegi ei mahu sinna hästi. Koeral endal on pesa täiesti olemas ja muidu ta kassipoega endale lähedale ei lase.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Minul endal on samuti nii kass kui koer. Koer oli 3-kuune, kui ma tõin kaks 2-nädalast kassipoega, kelle ema jäi auto alla. Kutsikas hoolitses nende eest – pesi, masseeris ning lasi magada oma kõhu juures. Kui üks kassipoeg muutus nõrgemaks ja mina arvasin, et ta ei jää ellu, kutsus kutsikas kogu aeg mind tema juurde ja rahunes maha ainult siis, kui mina võtsin kassipoja mantli alla rinnale. See lõppes alles siis, kui kassipojad olid suureks kasvanud. Ühe kassi võttis minu tütar, aga nõrgem jäi minu juurde. Praegu saan saan ma väga hästi jälgida, kuidas looduses käituvad karjajuhid. Koer on kasvanud dominantseks ja väga hoolitseb oma positsiooni eest. Muidugi ei tee ta kunagi kassile haiget, aga ta ei taha lasta kassi mängima tema mänguasjadega. Pall võib jääda kauaks ajaks ilma koera tähelepanuta, kuid siis kui kass haakab sellega mängima, tuleb koer ja lükkab teda ninaga ning viib palli oma pessa. Talle ei meeldi, kui mina räägin kassiga mõnusa häälega. Ta tahab süüa ainult siis, kui kass tuleb tema kausi juurde.

Kui aga kass tuli operatsioonilt, siis koer jälle väga hoolitses kassi eest kuni ta paranes. Kui mina segaksin nendevahelisse suhtesse, siis võib tekkida neil viha.

Minu meelest üritab Teie koer Teile selgitada, et tema on kõrgema positsiooniga. Kass õpib väga kiiresti, kuidas elada rahus selle tähtsa koera kõrval. Koeral ei teki kadedust ega tahtmist teha kassile liiga.
 

Küsimus: Kas kuldse retriiveri kutsika saab kennelliidus oma nimele registreerida ka läbi interneti?28.08.2014

Tere.
Võtsime endale tõutunnistusega kuldse retriiveri kutsika. Eelmine omanik ütles, et peame ta nüüd eesti kennelliidus oma nimele registreerima. Kas seda saab teha läbi arvuti, vajadusel saan dokumendid skännida.
Kas koera nö ümber kirjutamine maksab?
Ette tänades

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,
Omanikuvahetuseks tuleb EKL büroosse (Tuisu 2A, Tallinn) toimetada koera registreerimistunnistuse (tõutunnistuse) originaal ning ostu-müügi leping. Registrikande tasu on 4 eurot.
 

Küsimus: Mida teha kui koera käitumine on pärast traumat muutunud ja tihti ettearvamatu?28.08.2014

Tere!
Lühidalt on tegu väikest kasvu isase 4a koeraga, kes sai 2a tagasi kaukaaslaselt niivõrd pureda, et pidime veetma enam kui nädala haiglas tilgutite ja valve all.

Enne traumat oli koer rõõmsameelne väikest kasvu klähvits, kes oli kõikidele külalistele ning naabritele väga armas ja viisakas. Pereliige oli käinud ka selleks ajaks kuuletuskoolitustel, mille tulemused olid head.

Peale traumat muutus koer kartlikuks, suuremate koerte peale muutub nõnda agressiivseks, et minu käratamiste peale ta ei reageeri (tavalise hääletooniga rääkimine on nagu hane selga vesi), tõstes traksidest koera maast kõrgemale, nagu kuuletuskoolitusel õpetati, olen saanud ise hammustada, kuid hiljem on koer pahandusest aru saanud ja väga alandlikult käitunud perenaise suhtes.

Väiksemad koerad on tal valida. Osadega suudab ta mängida pikka aega, kuid mõned on tema jaoks sama vastuvõetamatud kui suured koerad.

Viimasel ajal oleme tähele pannud, et talle ei meeldi ka mehed, kelle peale ta lakkamatult haugub. Kindlasti on koeral komme luua oma territoorium, ehk see plats/ala/tuba, kus ta parasjagu viibib on tema ala ning seal ta haugub võõraste peale ja võib muutuda agressiivseks, ehk püksisäärest kinni hakata. Kindlaks oleme ka teinud selle, et koer valib omale lapsed kelle peale ta agressiivselt hüppab, kuid leidub ka lapsi, kel laseb ta end kõrvast sikutada, omale süüa pakkuda ja kui koer magab, siis ennast patsutada, mis tundub talle vägagi meeldivat.

Peale traumat on koer vahel ka perenaise suhtes agressiivne ja kipub hammustama, kuid kuna koer on väike, siis pisikesed hambajäljed on talutavad, kuid vaimselt on see vastuvõetamatu. Samas, hoolimata hammustamisest, on koer perenaise suhtes hooliv, koer ei lase väljas jalutades perenaisele enamus inimesi ligi.

Oleme suhelnud nii mõnegi teise spetsialistiga. Osad on soovitanud teha koerale närviuuring, mille eesmärgiks on välja selgitada, kas koera närvid on tõesti nii läbi. Kui see tõesti nii on, siis tuleks koer magama panna, mis oleks meie valikutest viimane.

Meile on soovitatud võtta ka teine koer, kellega tekiks nö vennatunne ja siis pole ka väljaskäigud praegusele koerale pealtnäha niivõrd ohtlikud. Muidugi oleks uue koera juurde võtmine juurde suur muutus, milleks tuleb tervel perel muuta eluharjumusi, kuid tõesti ma tahaks anda endast parima ja jätta koer meie sekka. Soovime ta edasipidised aastad teha rahulikuks ja rõõmsaks.

PS! Peale õnnetust oleme käinud ka kuuletuskoolitusel, kuid sealt tulles polnud tulemus rahuldav. Jah, toas, pere seltsis on ta rõõmsameelne ja oskab teha trikke ning kõrval käia, kuid välja minnes, ka kõige väiksemad häirivad tegurid hirmutavad teda ja muudavad ta rahutuks.
Palun abi, et muuta koera edaspidised eluaastad paremaks.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Väga kahju, et teie koer sai nii raske kogemuse, et hakkas end sellisel viisil kaitsma. Minul on palju kogemust sarnaste probleemidega, kuid oleme iga kord pidanud leidma oma lähenemisnurga, selleks et õpetada koera mitte nii palju kartma. Väga tihti see, mis sobib hästi ühe koera jaoks, võib muuda teise koera veel agresiivsemaks. Koerte kaasasündinud omadused on erinevad, elutingimused on erinevad ning ka peremehed on erinevad. Seetõttu peab iga koer saama idividuaalse lähenemise (ravi). Soovitan pöörduda suure kogemusega koertekäitumise spetsialisti poole. Olen kindel, et teie koer võib veel muutuda julgemaks ja adekvaatsemaks.
Kannatust ja edu teile!
 

Küsimus: Kuidas peaksin käituma õe koeraga, keda iga 2 nädala tagant 2 nädalat enda juures hoian?15.08.2014

Õde töötab juba umbes pool aastat sellise töö peal, et 2 nädalat on ära ja 2 kodus, mis tähendab, et ta toob oma koera 2 nädalaks minu juurde (elan linnas majas, kus on ka oma hoov). Koer on ca 2-aastane emane keskmist kasvu krants, endal mul koera pole. Kui koer on minu juures, saame omavahelise suhtlemisega ja väikese tegelemisega karjasuhted paika ja teise nädala lõpuks tavaliselt koer käitub paremini (haugub vähem naabrite ja möödujate peale, ei hüppa minu ega laste peale jne). Õde ise koeraga koolitamise mõttes ei ole tegelenud, siit ilmselt ka käitumisprobleemid. Enda kogemus on, et olen ühe Saksa lambakoera koos koolitamisega üles kasvatanud. Probleem on selles, et kui koer on vahepeal jälle õe juures, siis hakkan kõike otsast peale, kuna koera käitumine meie juures on jälle kehv. Kas minu käitumine on olnud õige või ei peaks ma üritama koera nö ajutiseks peremeheks saada - võib-olla ajab see teda karja juhi osas segadusse, kuna tal ju on peremees.
Ja siit ka teine küsimus: kuna plaanin ka endale kutsika võtta, kas siis selle koera halb käitumine segab ka kutsika kasvatamist-koolitamist, kas halvad kombed jäävad külge?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Koera jaoks on väga oluline, et kõik oleks stabiilne ja teada ning jälgitakse kindlaid reegleid. Kui tema elutingimused ja reeglid teie juures on ühed, aga kodus on teised, ei tea koer tõesti, kuidas tuleb käituda. Leppige oma õega kokku, missuguseid reegleid te mõlemad hakkate jälgima ning kuidas te mõlemad õppetate koera neid reegleid täitma. Kui Teie uus kutsikas saab lapsepõlves õige koolituse ja õppib järgima ühtesid ja samu reegleid, siis hakkab ta Teid hästi kuulama. Teine koer väga palju tema käitumist ei mõjuta, kui ta ei hakka kõvasti domineerida ja Teie kutsikat maha suruma.
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et koer on hakanud õhtuti ja öösiti meeleheitlikult oma pesa kraapima?15.08.2014

Mul on vana segavereline keskmist kasvu isane koer (15-aastane, umbes 20 kg). Koeral on mõned terviseprobleemid, nagu näiteks südamepuudulikkus, mida ravime tablettidega. Kuigi koer on vana, on ta väga hea isuga, elurõõmus ja armastab õues käia. Viimasel ajal on tal tekkinud kummaline komme. Nimelt õhtuti ja öösiti ta kraabib oma pesa. See tegevus tundub meeleheitlik ja järelejätmatu. Vahel kraabib kogu madratsi paigast ära ja siis jätkab põranda kaapimsiga, mis öösiti tekitab jubedat heli. Paar korda on ta selle tegevuse lõpetanud ka pesasse pissimisega. Kuna tal on südamepuudulikkus, siis selline hoogne kraapimine ajab teda hingeldama ja köhima, mistõttu on kogu see tegevus nii talle kui mulle väga kurnav. Kas oskate öelda, miks ta seda teeb ja kuidas selle probleemiga tegelda? Tänan Teid.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kui minu koeral on palav, üritab ta samuti kaevata koridori põrandasse auku. Looduses on nii, et loomad kaevavad maasse auku sellepärast, et nad otsivad jahedamat kohta. Kuna teie koeral ei ole süda terve, siis otsib tema eriti kohta, kus tal oleks võimalik ennast paremini tunda.

Teine variant on see, et võib-olla tahab ta midagi peita ja kaevata katte sisse. Selle tegevuse võib lõpetada keelamisega ja kui ta reageerib keelamisele, siis tuleb kohe teda premeerida.

Kolmas variant võib olla see, et kui loomal on paha olla, siis ta otsib varjatud kohta ja üritab kaevama endale urgu. Selle vältimiseks tuleb leida ja võimaldada talle isoleeritud koht. Näiteks puur, mis on kolmest küljest kinni kaetud kattega. Kui aga Teie koeral on nii paha olla, et ta ei saa magama, tuleb pöörduda arsti juurde. Võib-olla pakub arst ravi, mis aitab koeral ennast paremimi tunda.
 

Küsimus: Kuidas harjutada teise pere koera elama uues kodus?20.06.2014

Oleme pikalt kaalunud koera võtmist lemmikloomaks ja oodanud juhust, et ta ise meie juurde tee leiaks. Nüüd ongi selline olukord tekkinud, et on võimalik võtta perre 5-kuune labrador (ilma tõutunnistuseta), kes on siiani elanud teises peres ja pere tahab nüüd temast loobuda. Kuidas mõjub selline koduvahetus ja ka peremehe vahetus loomale ja millele tuleks eriti rõhku panna temaga kontakti loomisel, arvestades, et tal on juba pere ja peremees olnud. Elame eramajas, meie pere on neljaliikmeline. Kuidas käituda, et loom vähem häiritud oleks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Mul on endal olnud 5 koera, kes on tulnud minu juurde täiskasvanuna. Ka minu trennis on käinud mitmed koeromanikud, kes on võtnud endale koera varjupaigast või teisest perest. Kõik koerad harjuvad ära uue perega ja enamik nendest on isegi õnnelikumad kui varasemas peres, sest uues peres hakatakse nendega rohkem tegelema. Aktiivset elu vajab iga noor ja ka vana koer. Uues peres on muutunud paljudel koertel ka iseloom radikaalselt paremaks.
Tuleb vaid teada, et täiskasvanud koera adapteerimine uude perre kestab umbes pool aastat. 5-kuusel kutsikal juhtub see palju kiiremini, umbes kuu ajaga. Tuleb vaid mõista, et koeral ei ole sel perioodil lihtne. Näidake, et talle hakkab meeldima elu teie kõrval ja siis kõik läheb hästi. Jalutamine, mängimine, huvitavad trennid loovad hea motivatsiooni ja kontakti koeraga ning teevad ka koera sõbralikumaks.
Koer peab kohe teada saama ka seda, mida ta uues kohas teha tohib ja mida mitte. Kui te üks kord lubate talle teha midagi, mis on tegelikult keelatud, siis järgmistel kordadel ei saa koer aru, miks te keelate seda, mis oli eelmine kord lubatud. Tekib stress, mida on võimalik vältida.

Mulle meeldib väga jälgida, kuidas muutuvad vanad koerad, kes on enne peremehe surma elanud kogu elu keti otsas. Nad ei oska ühtegi käsklust ning kui nad esimene kord õpivad tavalisi lihtsaid käsklusi täitma ja saavad selle eest maiustuse, siis on see nende jaoks lõbus mäng ning nad muutuvad palju nooremaks ja õnnelikumaks. Edu teile!
 

Küsimus: Kuidas harjutada kutsikat õue häda tegema?20.06.2014

Mul on 2-kuune taksi kutsikas. Muidu tubli ja tragi, aga kohutavalt teeb oma hädasid tuppa. Kui temaga õue minna, siis pissib kohe, aga nii kui tuppa tagasi tulla, läheb mõned minutid ja juba ta pissib kusagile. Meil ei ole kindlaid kellaaegu, aga peale söömist ja ärkamist käime väljas. Öösel armastab ta ka kohutavalt häda ajada. Hommikuks on pissiloike vähemalt 4 ja ka kaka hunnik. Kas peaks ööseks toidukausid ära võtma?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kõik 2-kuused kutsikad teevad oma häda tuppa ja see võib rahulikult kesta isegi poole aastani. Jätkake jalutamist peale söömist, ärkamist ja pikka mängimist ning ükskord see õnnelik aeg tuleb. Toidukaussi ei tohiks koos toiduga seisma jätta - kui koer oma toitu kohe ei söö, tuleb kauss ära võtta ja pakkuda talle süüa järgmisel toidukorral.
 

Küsimus: Mida teha, kui meie labradorile koertekool ei aita, seal teeb kõik ära, kuid linnas jalutamisega ikka probleem?28.05.2014

Käime koeraga koertekoolis, muidu ei oleks ta nii sõnakuulelik, koolis saab ta ilusti hakkama ja teeb ülesandeid kaasa, kuid linnas ei saa hakkama.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Väga hea küsimus. Väga tihti koertekool võrreldavad keeltekooliga. Inimese keel koertele on raskem kui meile hiina keel. Teie võite käia hiina keele koolis mitu kuud, suhelda kooli programmi raamides õppetajaga aga vaevalt te nii kiiresti hakkate vabalt aru saama, millest räägivad hiinlased tavaelus. Selleks peab teil olema suurem kõnepraktika kui koolis. Muidugi on olemas ka andekad inimesed ja andekad koerad.
Veel kooli platsil koer õppis keskenduma ülesandele ja sooritas hästi motiveeritult. Tava elus tänaval on nii palju segavaid faktoreid, et noor koer on väga erutatud ja ei suuda keskenduda oma peremehele ja hoida kontrolli all oma väga tugevat lihaste aktiivsust. Ja preemia nagu majus tema jaoks juba on viimane, mis köidab. Teie peate õppima seletama oma koerale mitte ainult mille eest aga ka miks koer peab teid kuulama sellel hetkel kui tal on väga palju segavaid faktoreid ümber. See on väga keeruline diplomaatia. Ainult jõuga või ainult majusega te tulemust ei saavuta. Tuleb osata kombineerida. Aga selleks te peate käima koolis, et õppida, kuidas saada kuulekat koera ja mitte rikkuda teda ära (mis on väga lihtne kui käituma valesti). Edu teile.
 

Küsimus: Mida harjutada 2-aastane labradori retriiver linnas jalutama, kui ta on harjunud maal elamise vabadusega?22.05.2014

Mida teha, kui 2-aastane labradori retriiver on elanud siiani maal ja pole harjunud linnas jalutamisega? Oleme pidevalt proovinud teda harjutada, kuid kui ta näeb kedagi teist, kas inimest või koera, siis ta ikka jookseb nende juurde ja ta nagu ei kuuleks mitte midagi. Ka maius ei aita. Muidu on sõnakuulelik koer küll, aga linnas nagu lülitaks end välja. Mida teha?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Mina soovitan natukene käia koerte koolis.
 

Küsimus: Mida teha, kui koer on hakanud paaniliselt vihmavarjusid kartma ning poeb pidevalt peitu?14.05.2014

Tere!
Koer kardab paaniliselt vihmavarjusid. Varem ei olnud midagi, nüüd järsku hakkas neid kartma. Kui aknast mõni vihmavarjuga inimene mööda kõnnib, hakkab koer värisema ja poeb voodi, laua või tooli alla peitu. Koer on nii käitunud juba umbes 2 päeva, kuna ilm on olnud vihmane ja inimesed liiguvad vihmavarjudega ringi. Koer küll õnneks magab ja sööb, aga kahju on vaadata, kuidas ta väriseb ja kardab.
Kas peaks kellegi poole pöörduma või on võimalik kodus midagi teha, et asi paremaks muutuks?
(Koer on 2-aastane)

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Looduses ajavad loomad oma kasuka kohevaks siis, kui on oht ja kaitseinstinkti tõttu ajavad karva turri või nt. siil ajab okkad püsti. Sellega loom demonsteerib, et ta on valmis ründama. Sellepärast vihmavarju kasutakse iseloomu testimisel, kus hinnatakse, kuidas koer reageerib avatavasse vihmavarju. Teie koer ei kannata ähvardamist ja omamoodi väldib rünnakut. ma pakun, et koera on vaja harjutada vaikselt vihmavarjuga, et ta mõistaks, et see teda ei ähvarda. Muidugi parem oleks kui teie kõrval oleks spetsialist. Kui seda võimalus ei ole siis võtke kätte vihmavari ja pange enda kõrvale söögikauss majustega (liha, vorst, juust....). Las koer saab süüa. Tehke vihmavari natukene lahti ja kohe pange kinni ja pange kuhugi kaugemale ja jälle pange kausi sisse majus. Järgmine päev jälle korrata. Aga iga päev ainult üks kord sest siis te näete, kas ta muutub julgemaks. Siis proovige teha vihmavari veel suuremaks. Jälle üks kord päeval, kuni ta harjub selle suurusega. Ärge kiirustage. Teie peate aru saama, et teie koer väga tõsiselt arvab, et vihmavari on ohtlik. Aga väljas kui teie näete, et keegi vihmavarjuga läheb mööda, kohe andke majust. Kui ta nii kardab, et ei taha majust, oodake millal ta rahuneb maha ja siis andke talle majus. Edu ja kannatust teile, kõik muutub paremaks. Ja veel- kui võimalik, siis teie koer ei tohi näha ja kuulda mingit konflikti, mis toimub teie peres või väljas. Tal on väga tugev passiivne kaitseinstinkt, mis väljendub kartmise ja vältimise näol. Võib juhtuda, et ta ehmatusest jookseb minema ja kaob ära. Loodame et see ei juhtu.