Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas õpetada kutsikad lapilt õue käima asjale?04.02.2015

Tere!
Kutsikas saab veebruari alguses 3-kuuseks. Alguses, kuna oli ainult esimese vaktsiiniga, tegi asju lapi peale. On seda teinud kolm nädalat, viimase nädala on siiski suuremalt jaolt õue juba teinud - olen temaga 5-6 korda päevas õues käinud. Tahaksin küsida nõu, kas on ehk mingeid soovitusi, kuidas oleks kõige hõlpsam kutsikas täielikult õue käima saada? Eriti hea, kui ta ise oskaks õue küsida. Kas lapp ära võtta täiesti? Aga kui siis maha hakkab pissima? Teine asi - kas ööseks ikka igaks juhuks lapp jätta, kuigi enamik öid on see tühi olnud. Küll aga kutsikas sekundite jooksul peale ärkamist tormab lapile. See muudab võimatuks, et jõuaksin temaga õue esimest pissi tegema. Aga kui lapp ära võtta, siis äkki ta kannataks veidi?
Vaibad tahaks hirmsasti maha panna, on nüüd need kolm nädalat kutsika pärast ära võetud, sest esimese hooga tegi kohe vaibale. Kuidas saaks teha nii, et kutsikas vaibale ei teeks?
Ühesõnaga, palju küsimusi, aga ootan nõuannet, kuidas saada kutsikas panna mõistma, et tuppa ei tohi teha ja tuleb märku anda, et soovib õue; ja kui kodus kedagi pole (või kohe ei minda), siis oodata ilusasti.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. 3-kuune kutsikas on veel liiga väike selleks, et mitte teha kodus oma häda. Tema aju veel ei oska sellest aru saada. On tõud, kes väga kaua teevad oma hädad tuppa. Näiteks mõned basset haundi emased. Erinevat tõugu koerad arenevad palju hiljem kui näiteks aktiivsemat tüüpi koerad. Mõned saavad väga kiiresti täiskasvanud ja sellepärast eriti isastel on hädasti vajalik jätta omad lõhnad nii nagu saab suurema territooriumi peal. Aga mõned raskemat ja aeglasemat tüüpi koerad jäävad väga kauaks titaks. Ja nendel ei ole eriti kiire hakata väljas käima. See tähendab, et tuleb olla väga kannatlik ja oodata millal teie koeral tuleb see aeg. Muidugi mida rohkem teie aitate oma koeral aru saada, et väljas teha oma häda palju mugavam ja huvitavam, siis seda kiiremini teie kodus tulevad kuivad põrandad. Nagu mina kuulsin lapile pissimine võib õpetada koera kasutada selleks vaipasid. Minul isiklikult seda pole juhtunud. Kasutasin ka lappe. Kõik minu koerad lõpetasid kasutama kodus selleks otstarbeks lappe ja vaipasid aga kõik erinevatel aegadel (4 – 9 kuuni). See periood on veel mõistlik. Isased õppisid 4-ks kuuks. Emased hiljem. Kodus puuri kasutamine võib kiiremini õpetada teie kutsikat hoida põrandaid puhtana. Tuleb tihti kutsikaga väljas käia ja nendes kohtades, kuhu ta juba on oma lõhna jätnud. Iga kord peale magamist, aktiivset pikka mängimist ja peale sööki tuleb kiiresti kutsikas välja viia. Aga kui ta jääb kaua üksinda, pange ta puuri kinni. Puuris peab olema vesi. Oma pesas tavaliselt koerad ei tee oma häda. Muidugi juhtub kui väga hädasti on vaja, aga enamus kannatavad. Olge kannatlikud. Ärge riielge kutsikaga kui ta juba mõni aeg tagasi tegi, muidu võib tulla teine probleem – kutsikas ja juhtub et ka täiskasvanud koer hakkab peida oma tegevust voodisse või diivani peale. Võib ka hoida kutsikat kodus püksides. Märgades püksides ei ole mugav, aga selleks, et ta sellest aru saab, võtab aega.
See vastik periood lõpeb varsti ja teie vaibad
tulevad tagasi oma kohale.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui koer on kassi majja tulekust saati armukade ja teeb häda tuppa?04.12.2014

Tere, Meil on kahe aastane emane koer, napolimastifi ja bordoodogi segu. Algusest saadik koer pole tuppa häda teinud. Nüüd aga selline asi, et võtsime kassipoja nädal tagasi ja sellest ajast saadik kakab ja pissib koer tuppa. Alguses iga öö, et läheb koridori ja laseb mitu hunnikut (mitte et kõht lahti oleks, selline korralik kõva kõik) ja siis laseb paar loiku ka peale. Ma pole teda karistanud, sest tundus, et see on armukadedusest, mul kunagi oli koer, kes lasi seni kaua kuni ma ei karistanud ja siis jättis järgi. Aga nüüd on nii, et käisin hommikul jalutamas, kaks tundi hiljem uuesti jalutamas, jätsin koera tuppa ja läksin pooleteiseks tunniks kodust ära ja isegi siis oli hunniku maha teinud. Sööki pole muutnud ega midagi muud... ainult see, et kass perre tuli, mida teha? Kassi võttes sai koeraga sama moodi edasi käitutud ja isegi rohkem jalutama viidud ja pidevat kassi nunnutamist pole, sest ta alles nii väike ja ei taha teda hirmutada, pealegi olen kuulnud, et kassil võib kõht lahti minna kui solgutada.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Mina arvan ka, et see on stress. Teie koer arvas, et tema on üksainus lemmiklaps kodus. Aga nüüd selgus, et ta ei ole ainus. Võib olla tema üritab märgistada territooriumi, kus ta tahab olla perenaine nagu loomad teevad looduses. Proovige kahte varianti. Jätke teda kodus püksdes või, nagu praegu teevad väga palju koeraomanikud- jätke ta ööseks ja kui ta on üksinda jääb, koju koera puuri. Kui see kõik ei aita kahe nädala jooksul, kirjutage mulle uuesti.
 

Küsimus: Kuidas õpetada koera nii, et ta saaks aru, et ta andis mulle märku ja nüüd lõpetaks haukumise?26.11.2014

Tere!
Meil on kodus 9-kuune emane mastifi kutsikas. Koer elab õues. Mul on probleem koera haukumise kohta. Kuidas õpetada koera nii, et ta kuuletuks ja lõpetaks haukumise. Muidugi haugub ta siis, kui näeb inimest, aga käsu peale võiks ta aru saada, et ma sain aru, et on võõras ja nüüd lõpeta palun see tegevus. Olen proovinud käsklust SIIA, kuid tavaolukorras tuleb ta minu juurde, aga kui on näha kedagi võõrast, siis SIIA käsklus ei mõju.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Igal koeral on rohkem või vähem kaasa sündinud looduse instinktid mis antud koeral tähendab tasemel ELU või SURM. See võib olla jahi instinkt – kui ei püüja saag-sured ära näljast. Ja üks kõik et tema iga päev saab täis kausi süüja. Jahi käitumine temal on allteadvuse tasemel. Selle koera võib õpetama rahuliku olukorras perfektne sooritama kuulekuse elementid kuna koeral rahulikult puhkab jahi instinkt. Ja selleks et õpeteda selle koera kuulata sõna kui tal on aktiivne jahi instinkti käitumise mudel, tuleb läbima selle koeraga väga õige koolituse. Vale koolitus võib ära rikkuma koera ja isegi koer võib hakkama rünnata oma pere liikmed. Kahjuks sellega mul on praegu palju tööd.
Valve koertega põhi käitumise mudel on – VALVA MUIDU SINU TERRITOORIUMI PEALE TULEB VÕÕRAS ja paremas olukorras saab endale tema territooriumi koos kõige mis on seal näiteks tema pesa, pereliikmed, söögikaus, peidetud kaevatud sisse tema aarega ja veel millegaga, ja surub maha endise peremehe. Halvemas olukorras tuleb võõras ja tappab teda. Kartmine ja on alus valve koera käitumise mudelil. Koer kes mitte midagi ei karda käitub rahulikult kuna ta ei näe et keegi konkretne tahab võtta seda mis talle kuulub. Ja kohe lõpetab ründamine kui see oht lõppeb. Selle pärast valve instinktiga koerad kõigidele teatavad et see koht on kinni ja tema seda valvab. Ja kui suurem valve instinkt on koeral siis ja raskem teda õppetada kuulata sõna selles olukorras.
Mul on kogemus töötama tibetimastiifidega. Nende õppus võttis kõige rohkem kannatust ja aega sellepärast et nemad igal pool on valve instinkti all. Ja isegi siis kui ta ei ründa kui ta ei näe kuskilt ohtu, ta kogu aeg ootab selle ohtu muidugi peale selle kui ta on kodus rahuliku olukorras. Teises olukorras väga raske suunata tema tähelepanu teise suunta. Ja siin ei aita majus või mänguasi. Samal ajal kui tibetlasega kasutada jõudu nad kohe panevad ennast lukku ja lahevad sügavalt enda sisse. Kui karistusega ületada piiri, koer võb hakkama rünnata pereliikmed aga mitte praegu. Selles ja ongi veeall kivid. Enamus see tuleb välja ainult 3 aastaks. Muidugi mõned arenevad varem. Eile helistas mulle naine kes räägis mulle et tema tuttavadel tibeti mastiif ründab pere liikmed. Soovitan pöörduma hea koerakäitumise spetsialiisti poole, kes õppetab teid kuidas kooliama teie koera. Interneti kaudu võib väga lihtne rikkuma ära koera. Spetsialist peab näha teie koera ja muidugi teid selleks et valima õige koolituse meetodi.
Edu teile.
 

Küsimus: Milliste kulutustega peaks arvestama Welsh Corgi Pembroke ülalpidamisel?20.11.2014

Tere.
Oleme pikalt kaalunud endale võtta Welsh Corgi Pembroke kutsikat. Kuna kutsika soetamine on kallis, siis sooviks teada, milliste kulutustega peame edaspidi veel arvestama? Palju ja mida Corgid söövad? Kui lihtne on Corgisid koolitada? Kas Corgidel on palju tervisehädasid?

Ette tänades,

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,

olete sattunud õige inimese otsa selle küsimusega - welsh corgi pembroke on olnud minu tõug 20 aastat juba, kui esimese corgi Eesti tõin.

Welsh corgi on karjakoer, kes on pigem suur koer väikse koera mõõtudes. Ta on lihtsalt koolitatav ja sobib väga hästi pere esimeseks koeraks. Söömise osas on lihtsaim viis kuivtoit. Mina kasutan selleks Royal Canin kuivtoitu, kuid erinevaid brande on palju. Koguseliselt kulub ühes päevas ca 130 grammi kuivtoitu (ühes kuus siis ca 4 kg).

Tervise osas julgen öelda, et tegemist on suhteliselt terve tõuga. Veterinaari juurde jõutakse pigem tekkinud traumadega, kui mõne kroonilise murega (allergiad jmt mured ei ole omased). Pärilikke haigusi pole palju ja osasid on juba võimalik välistada kutsika loovutuseas (südamekahinad ja osad silmahaigused). Hea kasvataja need uuringud ka teeb enne kutsika loovutamist.
 

Küsimus: Kuidas lepitada vana koera ja kutsikat, kusjuures mõlemad on emased?31.10.2014

Võtsime eelmine nädal emase 7-nädalase kutsika koju. Juba varem olev koer on meil ka emane (steriliseeritud), 4-aastane. Mõlemad on krantsid, kuid peaksid enam-vähem ühte kasvu tulema. Vanem koer on tugev territooriumi kaitsja ja ka bossi tüüpi - minu vanemate juures on koer, kellega ta läbi saab aga ennast ikka peale surub.
Oma koju, kuhu ka kutsika võtsime, kolisime koos vanema koeraga 1 nädal tagasi, ta päris oma territooriumiks seda veel ei pea või refleksid on igatahes küll tagasihoidlikumad.

Asun nüüd loo juurde - esimesel kohtumisel vanem koer nuusutas nuusutas, siis lakkusid üksteist ja korraga tahtis rünnata. Õnneks saime vahele. Pärast seda oleme käitunud nii: Kutsikas on ühes toas, kuhu vanem koer ei saa, päevas tutvustame neid nii, et vanem koer on kas rihma otsas või ilma rihmata ja suukorviga, umbes 3x15 minutit. Kutsikat nähes on vanem koer hästi hästi elevil. Oleme oodanud kuni ta rahulikumaks muutub, et lihtsalt vaatavad üksteist. Kui ta ka rahulikuks muutub siis ila tilgub tal ikka nagu vaataks jõulupraadi. Muidu kui uks vahelt kinni on siis ta ikka niuksub kui kutsikas nutab ja on hästi mõistev ja tubli, oleme üritanud nendega hästi võrdselt tegeleda aga tahaks varsti selle ukse ka vahelt lahti teha, ilma, et keegi viga saaks. Praegu ootamegi, et kutsikas suuremaks kasvaks ja nii nõrguke enam ei oleks ja, et äkki suurem koer ikka harjub lõhnade ja asjadega, et uus loom on majas... Kas toimime praegu õigesti, et neid niimoodi tasapisi harjutame? On veel soovitusi, kuidas asja toimima saada? Kas üldse on lootust, et nad sõpradeks saavad? Ja kui ükskord nad täiesti kokku julgeme lasta, siis mida jälgida? Ja millal aru saada, et nad nüüd kokku tohiks lasta ja vanem koer jälle ei ründaks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Koerad on erinevad. Mõnedel on kaitseinstinkt tugevam kui teistel. Nad ei ole süüdi, et see omadus on neil kaasasündinud ja elukogemusega arenes see veelgi tugevamaks. Seda tüüpi koerad ei taha, et nende elus midagi muutuks ja veel hullem nende kõrvale tuleks uued elanikud.

Peremehed tegelevad kutsikatega rohkem ning nemad saavad rohkem tähelepanu - selle tähelepanu, mis varem oli ainult nende oma. Põhuseks on see kutsikas. Esiteks peab vanem koer tagasi saama tähelepanu ja armastuse. Võib-olla tuleb hakkama temaga varasemast rohkem tegelema. Oleks hea, kui saab kutsika panna puuri sisse ja lasta neil rahulikumalt tuttavaks saada.

Süüa võiks anda enne vanemale koerale ja peale seda kutsikale. Hiljem tuleks panna vanem koer puuri ja lasta kutsikal vabalt liikuda. Tähelepanu peab alati rohkem saama vanem koer. Kõike head peab vanem koer saama esimesena.

Kokku lasta on neid parem oma territooriumist väljaspool. Aga juhtub ka nii, et mõned koerad ei lepi kunagi uue koeraga. Siis peab nii jääma, et üks koer on väljas ja teine on kinni. Aga loodame, et nad leiavad teie abiga võmaluse üksteisega leppida. Proovige hoida kontrolli all vanema ja hiljem noorema koera kadedus. Vanema koera positsioon peab alati olema kõrgem.
 

Küsimus: Kuidas õpetada kustikale, et ta ei jookseks auto ette, kui soovin hoovist välja sõita?31.10.2014

Tere,
Kuidas õpetada kustikale, et ta ei jookseks auto ette, kui soovin hoovist välja/sisse sõita?
Ja veel - kui vanalt võiks minna kutsikaga kooli ning kust leida koolitajaid?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kutsikatel on väga tugev lihaste aktiivsus. Nende aju ei suuda veel aktiivsust kontrolli all hoida. Seetõttu ei soovita mina õpetada kutsikat mitte-liikuma oma territooriumil sellel ajal, kui seal toimub tema arvates aktiivne auto liikumine. Kutsikas tuleb selleks ajaks rihma otsa kinni panna.

Kooli võib minna 3-4 kuu vanuse kutsikaga. Koolitajate nimekiri on KKK kodulehel: http://web.zone.ee/ekl-kkk/
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui pärast puudli surma on kolm yorki hakanud omavahel kaklema?29.10.2014

Mul on kolm emast yorki, kes sünnist saati koos kasvanud ja väga hästi läbi saanud. Kõige vanem neljane, noorem kahe aastane. Enne nende meie perre tulekut oli meil toy puudel. Puudel suri eelmine kuu 15-aasta vanusena. Ja nüüd on jama majas. Meie nunnudest yorkidest on saanud lõvid. Kui enne sõid ja magasid koos, meeletu mäng käis kogu aeg, siis nüüd ainult kaklevad. Hoian eraldi tubades, sest kokku lasta ei saa, kohe kaklevad. Olen eluaeg koeri pidanud ja mitut korraga, kuid sellist asja pole küll olnud. Ja olen pidanud ainult emaseid koeri. Kas tõesti mõjutas neid puudli surm?Puudel oli nii vana ja toimetas omaette, yorkid teda ei seganud. Aga nüüd on mõistus otsas...

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Mina arvan, et teie peres suri ära karjajuht. Nüüd toimub uue „presidendi“ valik. Koerad rahunevad maha siis, kui uus „president“ on valitud. Teie ise peate ka valimistest osa võtma ja kogu aeg aitama uuel karjajuhil tipus olla.
 

Küsimus: Mida ette võtta kui Chihuahua kutsikas ei talu üksinda olemist?03.10.2014

Tervist,
Mure on selline, et võtsin omale Chihuahua kutsika 2 kuud tagasi, nüüd on ta juba 4-kuune. Algusest peale ei suuda koer taluda üksinda olemist. Kui kodus liigun, siis peab koer mul kogu aeg järel olema ning pean tema nägemise ulatuses viibima. Isegi vannituppa soovib ta kaasa tulla, kui teda keelan ja jätan ukse taha, siis hakkab niutsuma äärmiselt valjusti. Sama lugu on näiteks, kui jätan ta üksinda tuppa või väljun kodust. Kui kutsika koju tõin, siis nunnutasin teda ja lubasin voodis magada ja olla. Hiljem jõudsin arusaamale, et see ei olnud kõige õigem tegu ning koer siiski voodis olema ei peaks. Kutsul on ju mugav pesake olemas ja üritasin teda keelata ning voodisse mitte võtmast. Kui magama läksin, siis hakkas äärmiselt tugev niutsumine (karjuv niutsumine), voodi servale hüppamine ja kõik muu. See kestis kuskil 2h, siis oli paus ja siis algas uuesti. Nii üritasime nädala, kuid koera käitumine oli igal öösel sama. Lõpuks loobusime, sest keegi nii magada ei saanud. Lisaks tegi ta sel ajal palju pahandust, kraapis küüntega tapeeti, kuni sai seda seinalt hammastega maha tirida, pissis põrandale (kuigi oskab ilusti oma lapil pissida), samasuguseid pahandusi on ta teinud, kui on pidanud üksinda koju jääma. Kutsul on ka probleem, kui mu mees minu juures ööbib. Nimelt muutub ta armukadedaks ja hakkab taas pissima kuhu tahab. Kui olen temaga kahekesi kodus, siis teeb oma hädad kõik ilusti õigesse kohta. Lisaks on mul mure sellega, et kui kutsika lasen koridori, kus asuvad jalanõud, siis ta tahab tihti teha sinna oma häda, just jalanõude sisse/peale, ta teab, et nii ei tohi ja igal korral, kui satun nägema seda siis jookseb ruttu minema. Koeral on palju mänguasju, millega mängime koos ning ka tema eraldi, kui istun tema juures kott-toolil maas, seega ei usu, et ta teeb pahandusi igavusest. Samuti tegelen kutsikaga palju ja tähelepanust tal puudust ei ole.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kutsika kasvatamine pole üldse lihtne. 4-kuune on veel väga väike ja nõuab toetust. Chihuahua`d on enamus ebakindlad ja natukene närvilised koerad. Nad tunnevad ennast turvaliselt ainult siis kui ema (teie praegu asendate tema ema) on kõrval. Ta kardab jääda üksinda ja siis, kui ta jääb üksinda, tuleb tal selline stress, et ta hakkab ebaadekvaatselt käituma. Stressis muutub koer aktiivsemaks ja vajab mingit tegevust, nt närimist. Enamik kutsikad teevad pahandusi, isegi aastaseks saamiseni. Vanusega läheb see mööda.

Nagu mina aru sain, on teil isane koer. Isased koerad pissivad tihti selleks, et märgistada oma territooriumit. Selles mõttes on neid raske õpetada pissima ühes kohas. Eriti siis, kui tal on mingid konkurendid kodus, näiteks teie mees. Isane koer peab jätma oma lõhna maha selleks, et demonstreerida ja näidata, et tema on siin peremees. See lõppeb siis, kui ta õpib õues pissima. Seal tekib tuleb palju rohkem võimalusi märgistada territooriumi. Eriti siis kui ta hakkab jaöga tõstma.

Mina soovitan teil osta DAP kaelarihm. See annab talle turvalisema tunne. Küsige veterinaarkliinikust.
Õpetage teda üksi koju jääma. Visake ukse ette maiustusi laiali ja minge ise ukse taga. Umbes 5 minuti pärast tulge tagasi ja visake jälle maiustused laiali. Nii, et tal iga kord läheb tähelepanu teie pealt mujale.

Käituge ise väga rahulikult. Ärge hakage temaga tegelema, näiteks süüa andma ja mängima, iga kord kui ta küsib. Muidu annate te ise talle info, et tema on teie kodus peremees.
Temaga tuleb tegeleda ja mängida ainult siis, kui teie ise otsustate. Selle kohta soovitan lugema artiklit kutsika kasvatamisest: http://www.koer.ee/Kutsika_kasvatus_koolituseni_I_osa.html.
See, et te olete kunagi lubanud tal magada teie voodis, on suure viga. Praegu ta ei saa aru, miks teda karistatakse sellega, et ta peab magama üksinda. Mina kasutasin kassiga samamoodi veepritsi. Praegu koer ja kass tulevad minu voodi ainult hommikul kui mina ärkan üles - selleks, et öelda mulle „Tere hommikust!“.

Enamik kutsikad ehmatavad, kui saavad ootamatult vett vastu nina ja väldivad selle kordumist, aga tugeva stressi puhul see ei toimi.
 

Küsimus: Kuidas saaks kaukaasia lambakoera tuppa, ta kardab üle lävepaku tulla?27.09.2014

Tere,
Jutt käib 1-aastasest kaukaasia lambakoerast. Koer kardab üle ukseläve tuppa tulla. Olen proovinud juba kõike, ainul mitte füüsilist jõudu, arvates, et saame niisama hakkama. Aga nüüd, kui talv on saabumas, on vaja siiski teda teinekord toas hoida. Kuidas seda saavutada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Proovige esmalt anda talle süüa ukse ees, 2-3 meetri kaugusel. Kui see läheb hästi, siis pange söögikauss 1 meetri võrra lähemale. Kui ka see läheb hästi, siis pange kauss päris ukse ette ning sealt edasi hakake kaussi tasa-pisi panema ukselävest sissepoole. Las ta sööb ning peale seda peab ta olema vaba. Mingil juhul ärge kutsuge sisse, muidu hakkab ta jälle kartma. Las ta harjub sööma ukse juures. Kui ta ei ole nõus sööma, siis ärge andke ka teises kohas. Tuleb aeg, mil tühi kõht ületab hirmu ja lõpp-tulemusena koer enam ei karda üle ukseläve sisse astuda.
 

Küsimus: Kuidas võõrutada koera, et ta ei kaevaks peenraid segi?15.09.2014

Tere,
Minu koer kaevab peenrast taimi ja lilli välja. Nii kui tekib must muld, siis hakkab kratsima. Oleme proovinud erinevaid asju (pulbreid, geele, aed ja nöör ümber peenra). Kuid midagi ei aita. Tal on olemas oma koht, kus kaevata, aga see ei meeldi talle. Kas on veel võimalusi et sellest harjumusest lahti saada?
Tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Esiteks tuleb aru saada miks teie koer kaevab. Kas tal on igav ja otsib igavusest tegevust või ta kaevab peale taime istutamist või ta otsib endale jahedama kohta või ta otsib lõhna järgi hiirte või muttide kanaleid või talle meeldib jalutada naabritele külla. Meie koerte metsikud sugulased väga palju kaevavad selleks, et saada süüa näiteks kasulikke taimi ja juuri või jahivad loomi kes peidavad ennast urus või saada endale ja poegadele turvaline koht. Meie koertel on kaevamine geneetiline. Juhul kui teid huvitavad just taimed, tuleb aru saada, et värske kaevatud maa lõhnab teistmoodi. Koera territooriumi peal ei tohi mitte midagi olla teistmoodi kui tema on harjunud. Pange taime ümber väiksed kivid või koera väljaheited ja pange peale- veel parem ümber plastik või metallivõrk. Kui te panete võrgu ümber, kaevake selle maa sisse umbes 10 sentimeetrid. Hoidke need päevad koera eraldi ja laske selle koha juurde ainult siis kui Teie olete kõrval ja saate koerale keelata kaevamist ja kiita teda kui koera tähelepanu läheb kõrvale. Kohal, kus on koerale lubatud kaevata, kaevake sisse mänguasjad ja midagi söödavat, näiteks kont. Emased võivad kaevata endale pesa enne poegemist. Sel juhul tuleb talle korraldada mugava koha, et temal ja kutsikatel oleks mugav. Kui koer kaevab aia alt ja jookseb jalutama, tuleb muretseda kindlam aed, mis sisse kaevatud või alus peab olema betoneeritud. Edu teile.