Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, et koer ei märgistaks pidevalt ühte ja sama kohta, mis mulle ei sobi?17.03.2016

Tere. Koer on 1a ja 9 kuune yorkie. Isane ja märgistab pidevalt ühte ja samma kohta. Eemaldan lõhna, kuid ikka. Leiab ka uusi kohti kuhu pissida. Ei leia lahendust. Kui kodus oleme, siis enamjaolt teeb oma häda ikka oma kohale. Oleksin väga tänulik kui saaksin abi.
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Isased koerad peavad märgistama erinevad kohad selle pärast, et loodusega ettenähtud et isane koer peab jatta info nii nagu saab lajale ja kõrgemale kus ta elab, jahib, kasvatab oma last. Ja see et nad elavad korteris ja enam ei jahi ja vähe kes kasvatab oma last looduse käitumise mudel koertel jai. Koerad, kellega reguläärne ja pidevalt jalutavad õues, märgistavad territoorium väljas. Isastega tuleb kauem kui emastega jalutama selle pärast et nemad ei lase oma uriini ühe korraga. Tal on vaja vähemalt 10 korda tõsta jalga selleks et teha ennast tühjaks. Aga mõnedel ja rohkem. Emased võib õpetada pissima kodus ühe sama kohta.
 

Küsimus: Kuidas kuidas ilma sügava pesuta värskendada enne laevareisi tiibeti mastifi kasukat?14.12.2015

Tere. Kuidas pesta/värskendada õuekoera tiibeti mastifi kasukat, et eelolev laevareis ja korteripuhkus ühiselt meeldivalt mööda saata, ehk siis et nö. koera lõhna natukenegi vähemaks saaks. Eelmisel suvel küll pesin koera enne, saime paremaks kuid tiibeti mastifi põhjakarva sisse on võimatu pääseda, nii tundus, et puhkusekodus oli uksest sisse tulles esimesena siiski tunda, et koer on majapidamises :) ja nii ka laevas. Kas oleks mingeid häid näpunäiteid, kuidas ilma sügava pesuta (talvine aeg) värskendada koera kasukat? Koer käib aeg-ajalt toas, kuid tema toasviibimised jäävad üsna lühikeseks, nii igapäevaelus õuekoera lõhn meid muidugi ei häiri.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Minu enda selle kogemuse ei olnud. Kogu elu hoidsin saka lambakoerad, korgid ja bordercollied. nendel ei ole sügav paks karv. Aga minu õpilased, kellel on selle karva tüüpiga enne näituse või mingi muu vajadusel viivad koerad Koertekeskuse pesulas. Info saate siit http://www.koertekeskus.ee/. Nendel on head tingimused selleks et pesta ja kuivatada koerad pikka paksu tüüpi karvaga.
 

Küsimus: Millal tuleks saksa lambakoera vaktsineerida ja ussirohtu anda?03.12.2015

Tere,
On kavas võtta kahe päeva pärast saksa lambakoer ja tahaks teada kui vanalt tuleks teda vaktsineerida ja ussirohtu anda? Kutsikas on sündinud 30.10.2015.a.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Tavalist kasvataja ennem äraandmist annab ussirohtu ja korraldab esimene vaktsineerimine. Esimene vaktsineerimine tulem teha alates 8 nädalad. Edu teile kutsiaga. Mina ka sain 3 päeva tagasi border collie kutsikas. Kasvataja kõik uuringud ja vaktsineerimine korraldas ise.
 

Küsimus: Mida saaksin teha, et kutsikas minu koolisoleku ajal aedikus kogu aeg ei uluks ja ennast mugavamalt tunneks?23.11.2015

Tere, Kui mina olen koolis, on mu 6-kuune kutsikas aedikus, kuid ta haugub ja ulub terve selle aja, mis ta seal on. Aedik on üsna suur ja koolipäevad ka nii väga pikad ei ole. Nii, et küsimus on, et kuidas saan ma aedikus olemist tema jaoks meeldivamaks muuta?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kutsikas võib olla kardab jääda üksinda aedikusse või ta ei taha olla kinni aedikus seetõttu, et enamus aega on ta perenaise kõrval ja võtab aedikus olemist solvumusega. Kutsikas hakkab suhtuma aedikus olemisse rahulikumalt siis kui ta hakkab seal olema ka muul ajal kui ainult perenaise äramineku tõttu. Kutsikaga tuleb palju jalutada, mängida, õpetada teda sooritama mingeid harjutusi. Alles pärast seda pange kutsikas aedikusse. Iga kord enne aediku ukse kinni panekut visake talle krõbinad laiali. Kutsikal tekib veel tegevust peale ukse kinni panekut ja ta rahuneb maha.
 

Küsimus: Kuidas kaitsta oma koera võõraste agressiivsete koerte eest?05.11.2015

Minul on kodus emane rahulik hurt. Elame väikeses linnas, kus on väga palju vastutustundetuid inimesi, kelle koerad jalutavad mööda linna vabalt ringi või lastakse nad igal võimalusel rihmast lahti.
Enam ei olegi võimalik linnas koeraga jalutada, sest pea igal jalutuskorral püüab mõni võõras koer minu koera rünnata. Kuna minu koer ei taha võõra koeraga kakelda ja püüab eest ära puigelda, olen pidanud oma koera lahti laskma ja ta on piisavalt kaugele eemale jooksnud, kus mind siis ootab. Koera rihmast lahti laskmine on aga ebaseaduslik.
Niisiis mida saaksin teha oma koera kaitseks võõra koera eest? Vene koerafoorumis soovitati mulle kasutada elektrišokkerit, kuid Eestis on see keelatud. Pipragaasi proovisin ka, aga see võib ka minu koera silma sattuda ja on pealegi väga kallis (kvaliteetne pipragaas maksab ca 20 eurot)
Loodan, et saate soovitada midagi oma kogemusest.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kui minu koera ründab lahtine koer, võtan ma oma koera oma jalgade vahele, hoian teda kaelarihmast kinni ja häälega väga aktiivselt ähvardan võõrast koera. Tavalist koerad ei taha rünnata otse ja üritavad tulla tagant. Ma ka pööran end nii, et võõras koer oleks ees. Kui see ei aita, ja võõras koer tuleb veel lähemale, panen Fleksi karbi minu koera ja võõra koera peade vahele nii, et kui koer kavatseb haarata, saab suhu Fleksi karbi. Koeral lõpeb tahtmine edasi haarata. Mingil juhul ei tohi näidata, et teda kardetakse. Enda koer ka näeb, et meil on tugev koostöö ning meeskond ja lõpetab kartmise.
 

Küsimus: Kuidas omavahel harjutada ja leppima panna koera ning kahte kassi?15.10.2015

Tere,
Mul on sellinne mure. Kodus kasvamas 5-kuune isane Chow chow ja eelnevalt oli meil juba kaks täisakasvanud emast kassi. Kassid ei saa absoluutselt toas ringi jalutada, normaalselt süüa kuna koer ajab neid iga liigutuse peale taga ja hakkab kohutavalt niuksuma, nüüd ka juba vanemaks saades on hakanud haukuma ja kahjuks tahab ka kassi selja pealt näksates kinni võtta.
Kassid on muidu rahulikud aga nad hakkavad koera tormamise peale eest ära jooksma ja nii see mürgel pihta hakkab ka öösel. See mind teile kirjutama panigi.
Ootan vastust väga

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Loodan, et teie kutsikas tahab mängida elava pehme mänguasjaga. Kõige lihtsam on soovitada stressi vaba sprei kaelarihma, mida võib kasutama ka kutsikadega. Nuppu vajutades tuleb järsk sprei, mis võib ka olla lõhnaga. Ja te väldite lisakonflikti ja koer saab kiiremini aru, et kassi piinata ei tohi. Võib peale keelamiskäsklust visata midagi kolisevat, näiteks kett või võtmete kimp, kutsika kõrvale, mis teda selle kolisemisega ehmatab ja viib tähelepanu kõrvale. Ja kohe kutsuge kutsikas enda juurde, et kiita ja anda preemia selle eest, et ta lõpetas vale käitumise. Sprei kaelarihmaga on sama. Kui kutsikas kasvõi hetkeks lõpetab vale käitumise, kohe kutsuge teda ja andke talle preemia. Muidu teie ja kutsika vahel tekib konflikt, mis provotseerib koera edasi valesti käituma.
 

Küsimus: Kuidas oma koera agressiivsust vähendada, Yorkie ründab suuri koeri?15.10.2015

Tere. Mul on 8-aastane isane yorkie (käitumine jne korras). Võtsin perre juurde 3-aastase isase yorkie, kes märgistab tuppa, mis on arusaadav. Nii kui hakkab jalga tõstma, siis keelan. Mure seisneb hoopis selles, et uus väike koer tahab rünnata läbi aia suuri naabrikoeri. Kui väike koer kuuleb naabri koeri haukumas, siis tormab kohe nende suunas ja hakkab läbi aia agressiivselt haukuma ja jooksma edasi-tagasi. Samaga vastavad ka 2 suurt naabri koera. Kardan, et varsti võivad suured naabrikoerad läbi vana aia tulla vms. Kuidas ma saaks oma koera agressiivsust vähendada? Keelamise peale ta ei kuuletu.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Ma arvan, et enamus aiakoerad hauguvad haukuvate naabri koerte peale. Nad valvavad oma territooriumi ükskõik, kas nad on suured või väiksed. Väga paljud väiksed koerad ei tea, et nad on väiksed ja vastupidi. Mina ei usu, et on võimalik interneti kaudu seletada teile, kuidas teha nii, et teie koer hakkab teid nii hästi kuulama, et lõpetab haukumise aia taga siis, kui naabri koerad hauguvad. Vahel on põhjus selles, et koerad tahavad kõikidele teavitada, et nad on siin peremehed ja see on agressiivne käitumine. Aga vahel koerad kaitsevad ennast ja oma territooriumi selle pärast, et nad kardavad ja sellepärast hauguvad. Ja see on juba kaitse-käitumine. Õpetada koera sõna kuulama, kes kardab ja seda, kes on dominantne ja nahaalne, tuleb teha erinevalt. Siin peab soovitusi andma spetsialist, kes kohapeal näeb situatsiooni ja leiab õige soovituse. Muidu enamus sügava probleemiga koerad, kelle peremehed tulevad käitumisspetsialistide juurde, oli tugevasti ära rikutud vale keelamistega ja karistamisega. Õnneks meil on head käitumisspetsialistid. Helistage ja leppige kokku selleks, et kohapeal otsustada teie probleemide üle.
 

Küsimus: Kuidas koera õpetada, et ta ei teeks oma "häda" õues suvalisse kohta?15.09.2015

Tere
Meil on kodus 5-kuune kutsikas ja kasvab suureks koeraks. Koer on isane ja mure on selles, et laseb igale poole aeda oma hädad. M oleme püüdnud õpetada, aga ei ole õppinud midagi. Mida tuleks ette võtta või kuidas looma suunata?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Enne teile vastamist uurisin igaks juhuks, kas on mingeid asjalikumaid soovitusi kui ma ise pakun. Kahjuks midagi lihtsamat ma ei leidnud. Kodus saame pesta põrandad nii, et ei oleks igal pool lõhna kus koer enne pissis ja kakas, aias seda teha on võimatu. Olen lugenud soovitusi märgistada kohad, kuhu koer ei tohiks häda teha, koerale ebameeldiva ainega. Aga see ei tohi olla ohtlik aia muru, lillede, puude... jaoks. Ei julge midagi soovitada. Arvan, et tuleb konsulteerida aednikega. Kui näiteks see variant ei sobi, tuleb käituda nagu kutsikatega. Kui kutsikas on üksinda, tuleb piirata tema territoorium väiksemaks ja lasta välja siis, kui ta üles ärkab, pikalt mängis või peale sööki aga rihma otsas ja seal, kus te tahate, et koer teeks oma häda ja peale seda tuleb kutsikat kiita. Aga ärge sundige kutsikat, et ta teeks midagi rihma otsas, muidu tuleb vastupidine tulemus.
Tavaliselt täiskasvanud koerad, kes ei ole õpetatud tegema oma häda õiges kohas, käituvad nagu loomad looduses. Tugevamad loomad märgistavad territooriumi, kus tema pere või kari elab, jättes endast jälgi - uriin, kaka, kraabivad ümber selle koha maad, viskavad ennast selja peale ja jätavad nii nagu saab rohkem oma karva ja lõhna. Jätavad karva ja lõhna okste peale. Kõik, kes käivad sealt läbi, peavad teadma, et see territoorium on kinni. Sama moodi koerad jätavad oma lõhna ka oma aias. Ja nad jätavad need lõhnad rohkem sinna poole, kus liiguvad võõrad. Vastupidi käituvad ebakindlamad koerad. Nemad ei taha, et võõrad teaksid, kus tema väljaheited on peidetud. Ja nad valivad kohad kuskile maja taha. Omanikule see meeldib. Ja on koerad, kellel ükskõik, mis temast arvavad võõrad ja eriti ei muretse kuhu jätta oma lõhna. Nendel see looduse käitumise mudel juba pikka ajaga kustunud. See ei ole sama, mida teevad kutsikad. Kutsikatel veel ei ole muret territooriumi märgistamisega, kuna ta ei hakka tõstma jalga või emasel ei tule jooksuaeg. Ja kui rohkem te pühendate aega selleks, et õigel ajal ja õiges kohas jalutada oma kutsikaga, siis kiiremini saate puhta aia.
 

Küsimus: Kuidas lepitada meie koera varjupaigast võetud koeraga?23.08.2015

Tere,
kuidas lepitada meie koera varjupaigast võetud koeraga? Meie oma on hundi-sakslase segu ja jubedalt armukade. Tahaksime võtta talle seltsilist ning meile jäi silma tema vanune krants, aga kardame, et ta ei võta koera omaks just armukadeduse pärast.
Mida võiksime teha või proovida?
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere.
Kui teil on armukade koer, siis vaevalt ta lepib uue täiskasvanud koeraga. Tal on oma kindel territoorium, omad peremehed, keda tema armastab ja muidugi ei taha armukade koer mingil juhul jagada seda, mis oli varasemalt ainult tema oma.
Selline aktsepteerimine võib osutuda võimalikuks vaid siis, kui uus koer on väga madala positsiooniga ning ei julge kuidagi vastata teie koera ründamise peale ja hakkab aktiivselt demonstreerime, et ta on valmis olema maha surutud.
Tavaliselt, kui peremehed toovad endale uue koera, üritavad nad toetada ja julgustada uut koera, mis vastupidiselt soovitule hoopis provotseerib rohkem ründamist teise koera poolt.
Mõned varjupaigast võetud koerad on oma elus juba nii palju kannatanud, et nendel on kogu aeg tahtmine ennast kaitsta. Need koerad peavad saama endale uue kodu, kus neil ei ole vaja midagi karta. Armukade koer nendele mitte mingil juhul ei sobi.

Minul endal on üsna suur kogemus uute koerte võtmisega teise täiskasvanud koera juurde. Mõnede koerte puhul õnnestus see hästi, aga mõnedel isastel olid sellised kaklused, et ma pidin neid hoidma eraldi kinnipanduna. Nad olid hästi väljaõpetatud (IPO3 tulemusega) ja kui mina neid kõvasti jälgisin ning keelasin, siis nad ka hoidsid vahet. Aga kui minul läks tähelepanu natuke kõrvale, oli kohe hirmus kaklus.

Proovige võtta see koera ja tutvustage neid üle aia. Muidugi parim variant tutvustamiseks on siis, kui oma koer on puuris kinni, aga mitte mingil juhul rihma või keti otsas. Mõlemad peavad olema vabad (üks puuri sees, teine väljas). Siis võib enam-vähem aru saada, kas on mõtet mõlemat koera piinata.
Kui Te siiski võtate selle koera, siis peab tingimata teie praegune koer saama kõik asjad esimesena.
Edu teile!
 

Küsimus: Kuidas Yorkie kutsikat õigesse kohta pissima ja kakama õpetada?15.08.2015

Me võtsime pisikese yorki omale perekonda lapsele sõbraks. Koer pissib igale poole, kakab igale poole, pissi lappi ta omaks ei võta ja nüüd on meil mõistus otsas! Oskaksite midagi soovitada? Kuidagi aidata?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere.
Küsimusest ei loe kahjuks välja, mis on teie koera vanus ja sugu. Kui ta on juba täiskasvanud, aga lapsepõlvest teda ei õpetatud mitte kodus hädasid tegema, siis soovitan teha konkreetse jalutusgraafiku. Alati just kindlatel aegadel minge koeraga välja.

Kui teil on isane koer, tuleb jalutada kauem, kuni ta tõstab jalga vähemalt 20 korda.

Tüdrukuga piisab, kui ta pissib 2 korda ühe jalutuskäigu jooksul. Kodus pange talle mõniks ajaks spetsiaalsed püksid jalga nagu kasutatakse emastel jooksu ajal. Alguses ta võib-olla hakkab pissima pükstesse, aga mõne aja pärast hakkab aru saama, et märgade püksidega on ebamugav olla. See õppus võtab rohkem aega, seetõttu varuge kannatust.

Kui Te lapsepõlves õpetasite koera pissima lappi peale, siis võtke põrandalt kõik lappi moodi asjad ära, kuna vastasel juhul ei õpi koer ringi.
Edu teile!