Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, et 3-kuune tiibeti mastifi kutsikas harjuks üksi kodus olema?29.04.2014

Tere
Mida teha, et 3-kuune tiibeti mastifi kutsikas harjuks üksi kodus olema? Olemas on suur aed, kuut ja kuudi kõrval toit. Samas ripub ta pidevalt inimeste küljes ja pole nõus üksinda õue jääma. Öösiti magab toas aga päeviti oleme ikka üritanud teda õues hoida. Samas, suurema osa sellest ajast, mis ta üksi õues on, nutab ta ukse taga ja püüab ennast läbi maja sisse kraapida. Vahepeal peaks ta jätma ka üksi koju ja ei tahaks koerale ka mingit suurt emotsionaalset šokki põhjustada. Või on ta veel liiga noor selleks kõigeks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Muidugi 3-kuune kutsikas on veel liiga väike selleks, et jääda üksinda. Aed tema jaoks on veel liiga suur maailm. Looduses elavad kutsikad väga kaua vanemate kõrval või näiteks hundikarjas täiskasvanud lapsehoidja kõrval. Kui vanemad jätavad kutsikad üksinda, siis ainult oma suhteliselt väiksesse pessa, kus nad tunnevad ennast turvaliselt. Eriti sellel perioodil on väga oluline, et kutsikas tunneks ennast turvaliselt. Sellest sõltub ka, kuidas areneb tulevikus teie kutsika iseloom. Kõige sobivam aeg jätta kutsikas üksinda õue, on siis kui isane hakkab jalga tõstma või emastel peale esimese jooksuaega. Sellel ajal on looduses loomad valmis iseseisvamaks eluks. Aga seniks las ta jalutab õues ainult siis kui keegi on tema kõrval. Teie näete ise, et vanusega hakkab kutsikas rohkem tegelema oma huvidega ja muutub iseseisvamaks. Mina tunnen peresid, kus ka täiskasvanud koerad ei ole nõus olema õues siis kui pere on toas. Nendel on väga tugev karjainstinkt. Siin tuleb mingi hetk otsustada, kas koer elab sees või väljas. Kui väljas, siis tuleb lõpetada koera tuppa laskmine. Koer harjub sellega väga kiiresti ja lõpetab muretsemise, et miks teda tuppa ei lasta.
 

Küsimus: Mida peaks tegema, et meie 2-kuuline terjer hakkaks ikka õues oma hädasid tegema?17.04.2014

Tere. Meil on 2-kuune segavereline terjer. Mure on selles, et ta ei tee oma häda välja. Oleme temaga pikalt väljas, mängime, jookseme, teeme kõike mida peaks. Aga välja ta ei pissi ega kaka. Jookseb tuppa ja kohe vaiba peale oma häda tegema. Ja on ka paar korda voodisse teinud. Mida peaks tegema, et meie sõber teeks oma häda ikka õue?
Päikest teile!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Väga tihti pannakse kutsikatele põrandale linad, sellega kutsikas õpib oma häda tegema lina peale. 2-kuune kutsikas on veel väga väike. Suur maailm väljas võib tema jaoks olla liiga erutav või isegi hirmus eriti siis kui ta on hääle peale tundlik ja talle ei tule pähe häda õues teha. Proovige teda välja viia iga kord peale ärkamist ja järgmine tegevus peale ärkamist tahab kutsikas kohe teha oma häda. Oodake väljas kui tal see õnnestub ja järgmine kord jälle viige ta samasse kohta. Viige ta välja ka siis kui kutsikas pikalt mängib või mingi aeg on väga aktiivne ja äkki rahuneb maha. Ärge riielge temaga. Olge kannatlik. Oodake. Kõik selles vanuses kutsikad teevad oma häda kodus. Ta kasvab väga kiiresti ning Teil tulevad teised mured ja unustate selle.
 

Küsimus: Kuidas koolitada 9-kuulist labradori, et ta inimestele peale ei hüppaks ega riideid määriks?11.04.2014

Tere,
Mul on 9-kuune labradori poiss (kaalub ta 37 kg), kes armastab meeletult võõrastele peale hüpata. Kui kodus külaliste tulles saab teda veel kuidagi ohjeldada, siis väljas koerte jalutus/mängu platsidel on asi ikka täiesti üle piiri. Nii muuseas jookseb ta vahepeal teiste koerte juurest ära, ning hooga hüppab esikäppadega inimese ülakeha peale. Seejärel keelan teda valjuhäälselt, kuid kui püüan talle läheneda, hakkab ta eest ära jooksma, ehk et kratist kinni võtmine nagu polegi võimalik.
Asi on viinud selleni, et väldin mänguplatse täielikult või lähen sinna siis, kui seal kedagi pole, häbi ju võõraste inimeste ees kui koer korduvalt ja korduvalt neile peale hüppab ja riided ära määrib ning mõnele ka haiget teeb. Ehk on selles olukorras võimalik ikka kuidagi hüppamisest lahti saada ka nii, et võime avalikult inimeste seas liikuda nii, et koer ei hüppaks kohe riideid mustaks.

Ette tänades,

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Minu enda 12 kuud vana borderkollil on sama probleem võõraste inimeste peale hüppamisega. Mina töötasin selle probleemiga väga kaua ja nüüd õnneks saan öelda, et see on kontrolli all. Ainult kui koju tulevad võõrad inimesed, panen mina ta puuri kuna siis ta rahuneb maha. Alustasin sellest, et iga kord kui ta tahtis hüpata kellegi peale, üritasin kutsuda enda juurde ja anda majustust peale selle kui ta mind kuulas. Mõne aja pärast ütlesin talle keelamis-käskluse ja kui ta ei reageerinud, viskasin vasta tema taga osa võtmetekimbu (võib kasutada metallketi kaelarihma) ja kohe kutsusin enda juurde majustuse järgi. Varsti oli piisav ainult meenutada võtmete kolisimisega ja kohe kutse majuse järgi. Aga tuleb jalgida, et koer ei näeks kuidas Te viskate võtmed muidu ta õpib kartma Teid ja ei seosta ebameeldivust tema vale käitumisega. Proovige. Kui ei tule midagi välja, tulge minu juurde üheks trenniks. Mina üritan teid aidata.
 

Küsimus: Mida teha, kui 4-kuune labradori kutsikas teeb üksi kodus olles pahandust ja alati just siis kui elukaaslane välismaal on?11.03.2014

Minu mure seisneb sellest, et minu 4-kuune labradori kutsikas teeb tuppa, närib asju kui üksi kodus. Kui ise kodus oleme, on kõik korras. Kõik hakkab pihta siis, kui elukaaslane on välismaal tööl ja mina olen ka tööl 9-20.00. Ämm saab alati peale 13.00 minna minu koju ja teda õue lasta ja süüa õigel ajal anda, aga iga kord kui ta läheb, siis on mingi häda tehtud tuppa ja pahandus. Siis kui elukaaslane on välismaalt koju tulnud ja kuskile välja koos läheme ja koerad üksi jäävad, on kõik okei. See pahanduste ja hädade tegemine hakkab siis, kui ta välismaal just on. Muidu ikka tihti elukaaslane päeval kodus. Muidu küsib ilusti õue ja vahest harva avastan, et tuleb lubamatu asi suus vastu. Üldiselt on väga tubli ja sõnakuulelik. Ta saab küll aru, et pahandus on tehtud ja läheb istub kohe välisukse juurde kui koju tulen. Arvan, et see on tingitud sellest, et ma vanasti viskasin ta toast välja, kui pahandus oli. Olen õnnetu, sest esimene koer, kes nüüd juba peaaegu 5-aastane, olen suutnud tubliks koeraks kasvatada, kes ei teinud pahandust ja oli samamoodi üksi. Aga temaga ma ei saa hakkama. St olen suutnud ta ilusti õue pissile ja kakale ja ilusti rihma otsas kõndima ja käsklusi "istu" ja "siia" ka õpetada.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Kõik 4-kuused labradori kutsikad kui nii pikalt jäävad koju üksinda, ei saa kaua kannatada ja leiavad endale tegevust. Labrador on jahikoer ja nõuab rohkem tegevuse. Vanusega läheb see mööda. Aga praegu võib ta jätta puuri kinni selleks, et ta õpiks üksinda kodus puhkama. Aga tingimata päeva jooksul ta peab väga palju jalutama, mängima ja sooritama mingeid kuulekuse elemente või trikke. Kannatust teile.
 

Küsimus: Mida teha, kui 2-aastane inglise kokkerspanjel on pereliikmete vastu agressiivne?03.03.2014

Tere! Minu 2-aastane inglise kokkerspanjel on hakanud teiste pereliikmete vastu agressiivselt käituma, urisema, hammustama ja haukuma. Minu vastu pole ta kunagi agressiivsust üles näidanud. See käitumine algas pea kohe peale meie juurde saabumist. Kuidas sellisest käitumisest lahti saada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Koera agressiivsel käitumisel võib olla palju põhjuseid. Selle käitumise parandamiseks tuleb näha konkreetset koera ja esitada peremehele palju küsimusi selleks, et anda teile vastus, kuidas parandada koera agressiivset käitumist. Tavaliselt nõuab see palju tööd ja kannatust. Pöörduge käitumise spetsialisti poole. Muidu interneti kaudu antakse tihti soovitusi, mis võib teha probleemi veelgi sügavamaks.
 

Küsimus: Mida teha kui 2-aastane Yorkshire hakkab järsku igale poole pissima?19.02.2014

Mul on selline mure. Kuna mul on väike Yorki siis oleme teda väiksest peale koolitanud häda tegema kodus, vannitoas asuva spetsiaalse aluse peale. Nüüd, kus ta on kahe aastane, on ta viimased kaks kolm nädalat hakanud pissima igale poole! Number kahte teeb ta samas ikka õigesse kohta vannitoas. Olen teda ninaga pissi sisse toppinud, ignoreerinud ja isegi mingiks ajaks karistuseks vannituppa kinni pannud, kus on pissimiskoht ja ta ikka tõstab jalga kuhu iganes! Mida ma tegema peaksin?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Teie koer kui tõstab jalga, ei pissi niisama. Ta on täiskasvanud isane koer ja ta peab märgistama oma territooriumi ja jätma sellega väga palju informatsiooni. Ta on loom oma iseloomuga ja vajadustega. Nii ta suhtleb kõikidega, kes tuleb või võib tema arvates tulla tema territooriumile. Soovitan väga hakata temaga väljas käima ja teha seal oma vajadused vähemalt 3 korda päevas. See on kõigi kodukoerte omanike kohustus. Ja omanikel 3 korda päevas jalutamine pikendab elu.
 

Küsimus: Mida teha, kui 1,3 aastane taksikoer teeb tuppa ja õue minnes haugub kõigi peale?13.02.2014

Tere!
Mul on suur mure, peres kaks koera ja noorim, taks, teeb tuppa nii pissi kui ka kakab. Käime õues ära ja siis tuleb teeb tuppa ikkagi. Oleme proovinud väljas maiusega kiitmist kui häda teeb. Iga 2-3 tunni tagant välja viinud. Toas need kohad, kus häda teinud, vee ja äädika seguga üle teinud. Arstlik kontroll ei leidnud ka midagi. Kas annab veel midagi proovida. Kodus oma puur äkki nii kaua kuni välja minek? Mul on väike beebi, kes kohe kohe hakkab roomama ja pean leidma lahenduse.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Midagi väga kõvasti teie koera elus häirib. See võib olla - teised koerad, kadedus, ei ole piisavalt liikumist ja tegevust, närviline olukord kodus, kartmine linna valjusid hääli ja selle pärast koer ei suuda lõdvestuda väljas, sest tema jaoks on väljas ohtlik. Midagi põhjustab sellist käitumist. Proovige hoida koera puuris sel ajal kui teil ei ole aega jälgida koera kogu aeg. Kui te näete, et koer kavatseb kodus pissima või kakama hakata, minge temaga kohe välja. Kui ta jõudis seda teha, võib koera karistada aga just sellel momendil kui ta teeb oma häda. Karistamine väga lühike, mõni sekund ja kohe välja. Ei tohi, et koer hakkab teid kartma pidevalt, siis ta "paneb ennast kinni" kuni te rahunete maha või veel kauem. Käituge rahulikult ja ainult pissimise momendil võib näidata, et teile ei meeldi koera käitumine just sellel momendil. Kui teil ei ole võimalust jälgida koera, pange ta puuri. Koeral peab olema kindel jalutamise graafik. Kui ta on hääle-tundlik, pikad aktiivsed jalutamised peavad olema rahulikumal ajal – vara hommikul ja hilja õhtul. Ülejäänud ajal lühikesed välja minekud. Ärge oodake, et koer kohe õpib kodus häda mitte tegema. See õppus kahjuks võib võtta mitu kuud aega. Kannatus teile!
 

Küsimus: Miks 8-aastane segavereline koer ühtäkki üksi koju jäädes on hakanud asju lõhkuma?06.02.2014

8-aastane segavereline koer on hakanud üksi koju jäädes esemeid lõhkuma. Lõhub pehmet mööblit, kraabib vaibad ribadeks, isegi elektrijuhtme lõhkus 1,5 m kõrguselt ära. Siiani on kogu aeg üksi olles olnud hea poiss. Ei oska ise mingit põhjust pakkuda, miks ta seda teeb. Kuivtoidu lükkab ümber, vesi on kättesaadav. Seda ei juhtu küll iga kord, kui ta üksi jääb, kuid viimase kuu aja jooksul 4-5 korda.
Temaga saab mängitud, jalutatud ja kõike füüsilist tehtud, et ta ikka vormis oleks (et ei oleks ülekaalus söömisest) ja haigeks ei jääks.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Tavaliselt koerad muutuvad närvilisemaks siis, kui pereliikmed muutuvad närvilisemaks (näiteks midagi juhtus) või kodus midagi muutub (remont, külalised või vastupidi keegi sõitis ära...) või selle külma ilmaga koer sai vähem jalutada. Enamus koeri nõuavad palju liikumis iga päev. Analüüsige, mis võiks teha teie koera närvilisemaks. Näiteks mul endal 5-aastane saksa lambakoer hakkas üksinda kodus haukuma peale selle, kui minu just ostetud autol jooksis kokku mootor. Ma olin väga närvis tükk aega. Kui kõik lahenes, rahunes koer maha. Soovitan rohkem koeraga jalutada ja mängida, las sooritab teie poolt antavaid lihtsaid ülesandeid hea motivatsiooniga.
 

Küsimus: Kuidas lahutada kahte suurt kaklevat koera?24.01.2014

Tere,
Minu 5-aastane bernhardiin on väga sõbralik ja muidu kuulekas, aga kui naabrite hundi-berha segu koer meie õuele tuli, läks kiskumiseks ja kutsest minu juurde tulla ei teinud ta väljagi. Küll aga ei lasknud ta naabri koera mitte sammugi minu poole. Kutsusin naabrid koerale järele ja siis alles läks tõsiseks kähmluseks. Minu koer elab õues ja mingeid piiranguid peale öise aedikuga piiratud kuudi tal ei ole. Naabri koer kannab kaelarihma, mis ei lase tal territooriumilt lahkuda, küll aga seekord see tal õnnestus. Naaber sai oma koerale rihma kuidagi kaela ja raske vaevaga said nad lahutatud. Tagajärjeks oli minu koeral katkihammustatud kõrv ja naabril puretud jalg.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Mul on sellega palju kogemusi. Mingil juhul ei tohi võtta koeri kaelarihmast kinni. Kui koerad kaklevad, ei vaata nad, mida hammustavad. Koerad tuleb lahutada sabast või taga jalast kinni võttes, kui kohal on mõlemad peremehed. Kui kõrval on ainult üks peremees, tuleb oma koera võtta sabast või taga jalgadest kinni ja tassida lähema ukse või värava juurde ja jätta võõras koer ukse taha ja jätta ukse vahele selle koera kael, kes sel momendil haarab. Ja hoidke seda koera kinni, kuni tal haare muutub lõdvaks. Muidugi läheb, sest kaklusel koerad haaravad ja raputavad. Kui koeral lõpeb võimalus raputada, ta proovib uuendada haaret. Sel momendil tuleb see koer ukse taha lükata ja kiiresti uks kinni panna. Aga teie peate olema oma koera kõrval. Muidu, kui võõras koer kaotab võimaluse haarata oma vaenlast, võib ta haarata kinni ükskõik kes on ta läheduses. Võib aset leida ülesuunatud agressioon. Aga suvel võib lahutada veega. Talvel seda võimalust ei ole. Edu teile.
 

Küsimus: Kuidas koolitada koera, et õues reageeriks ta minu kutsumisele?13.01.2014

Kuidas õpetada koerale käsklust "tule"? Kodus on see enam vähem. Trepikojas samuti. Õues saadab ta mind lihtsalt kuu peale selle käsklusega. Tegemist on 8-kuuse kutsikaga. Toon näite. Olen koeraga õues. Koer on hetkel käsust vaba kuid 10m rihma otsas. Vastu tuleb inimene. Mina hüüan Minni siia, aga tema tormab otsejoones teise inimese suunas ja hüppab tema peale üles.
Siit tuleb välja ka teine probleem. Kuidas teha nii, et teisi inimesi nähes ei hüppaks neile peale?
Ja kolmas. Kuidas teha nii, et koer püsiks ilma rihmata minu kõrval, isegi siis kui näeb teisi koeri, lapsi, linde või mida iganes.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Soovitan teile minna koos oma koeraga koerte kooli. Interneti kaudu on võimatu koolitada koera sooritama nii raskeid elemente.