Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas harjutada toy terjerit üksi kodus olema?15.08.2015

Meil on kodus 7-kuune toy terjeri kutsikas, kes kuidagi ei taha üksi kodus olla, haugub ja ulub terve aja. Olen juba pikemat aega teda harjutanud üksi jääma, alustasin 5 minutist päevas. Isegi kui paar tundi ära olen haugub koer terve aja ja vaatab aknast välja või kraabib ukse taga. Olen koera enne üksi jätmist ära väsitanud ja jätan alati talle mänguasju ja maiuseid, kuid ta ei puutu neid üldse. Maiused sööb ära alles siis kui mina koju tagasi tulen. Ostsime paar päeva tagasi koerale ka adaptil kaelarihma, kuid veel ei ole selle mõju täheldanud. Mida peaks tegema, et koer harjuks üksi olema? Nüüd viimastel päevadel on lisaks tulnud selline probleem, et koer märgistab (koer on isane) toas kõiki uusi asju, nt kotte, kuigi muidu käib alati ilusti õues häda tegemas. Kuidas sellest lahti saaks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Küsimus ei ole lihtne. Aga see et teie kutsikas märgistab kodus kõike uusi asju näitab et tema on dominantne koer väga kõrge positsiioniga ja tema nõuab et pere liikmed alluvad talle näiteks teda ei tohi jatta kodus üksinda. Ja haukumisega tema protesteerib et nii temaga ei tohi käituma. Väiksed koerad peremehed väga tihti üle meeletavad. Nad on nii armsad ja kogemata annavad koerale info et et tema saab kõike mida tema tahab – sülle, mängimine, nunnutamine, maitsev söök.... Lõppus see väike „Kuningas“ saab stressi kui midagi tehakse mitte nii nagu tema tahab. Just selline stressi tema saab kui reda jattavad üksinda kodus. Kõik tema „Lapsehoidjad“ lahkuvad. Aga kes hakkab temaga tegeleda! Kahjuks koertega nii ja ongi – see, kes tahab teha oma koerale kõik parim, kogu aeg annab talle oma parima, kukkub koera silmades alla. Muidugi mina mingil juhul ei selle poolt et koeraga tuleb olla range. Aga kui teie kodus ilmuvad konkreetsed reeglid, mille üle kunagi ei tohi astuma, ja koer kõik mida tema tahab, saab läbi mingi kas või väike töö, kui tema hakkab magama oma pesas aga mitte peremehe voodis, ukses minna välja peale teid, saab süüja peale teid, üle mingi aja pärast, teie jalle hakkate ollaoma kodus peremehed. Ja muidugi koer peab ära väsima ennem seda kuita jaab kodus üksinda. Ühe korraga tulemus ei tule. See peab olema stabiilne. Ja füüsilise väsimuse ei ole piisav. Lühike igapäevane aju jaoks töö teeb. Selge see et kui unimene võttab väikse koera, arvab et temaga ei ole mingi mure koolitamisega ja jalutamisega. Vahepeal isegi on vastupidi. Algusel ülemeeletusega meie rikkume ära oma koera ja pärast tuleb saada õiged positsioonid tagasi. Parandama vahepeal on raskem kui teha kõik algusest peale. Edu teile.
 

Küsimus: Kas koera ostmisel registreeritakse kiip kuidagi ümber?13.08.2015

Ostsin kutsika ühest kennelist. Kutsikal on kiip, kas see kiip on registreeritud kenneli aadressile või ostu-müügi lepinguga registreeritakse kiip ümber?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Kiip tuleb registreerida lemmiklooma registris. Lihtsaim viis on veebilehelt riik.ee.
Seda saab teha ainult omanik, ehk teie. Ostu müügi lepinguga automaatselt õmber registreerimist ei toimu. Kui kutsikas on Eesti Kennelliidu tõupaberitega leiate tema andmed kiibi numbri sisestamisel ka EKL- online andmebaasi.

Lugupidamisega

Astrid Lundava
 

Küsimus: Kuidas õpetada 5-kuusele kolli kutsikale territooriumi piire?07.08.2015

Kuidas õpetada 5-kuusele kolli kutsikale territooriumi piire, et ei läheks kindlast puust kaugemale?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Seda õpetada võimatu. Ainult spetsiaalne varandus võib koera hoida piire sees. Aed, blok. Elektriaed 5-kuuusele kutsikale panda ei tohi. Mitte varem kui aasta vanuselt.
 

Küsimus: Mida teha, kui koer läheb järjest kurjemaks ja sallib ainult oma pereliikmeid?07.08.2015

Tere!
Meil kasvab peres 2-aastane krantsi tõugu väiksemat kasvu koer. Kui ta kutsikas oli, sallis ta kõiki inimesi, aga mida suuremaks ta kasvab, seda kurjemaks ta läheb. Ta ei salli enam üldse väikseid lapsi, kui ketist lahti pääseb, hammustab ta kõiki inimesi, kes ette jäävad. Me elame korteris ning kui meie naabrid käivad trepist üles või alla, siis ta juba läheb uske juurde haukuma. Me ei saa üldse oma koera kuhugi kaasa võtta, kuna kardame, et hammustab kedagi jälle. Koer on veel väga armukade. Ei tea enam mida teha.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kõigepealt mina mingil juhul ei soovita kurja koera kohta otsima soovitusi saada interneti kaudu. Kui teie koer juba on sotsiaalne ohtlik koer teie poolt vale soovituse jargi käitumine võib pöörduma teie koera ise enda vastu. Vähemalt üks kord kahes kuus minu poole pöörduvad inimesed, keda peale internetis soovitused oma koer kõvasti ründas. Enamus koerad ründavad selle pärast et nad kardavad ja ründamisega oma moodi kaitseb ennast. Ja peale vale käitumise teie poolt teie koer võõib hakkata kartma oma pere liikmed ja sama moodi kaitsma ennast ründamisega. Eriti sellel juhul kannatavad lapsed. Pöörduge käitumise spetsialiste juurde sellepärast et iga kuri koer nõuab individuaalne valitud koolituse meetod.
 

Küsimus: Kas see imelik komme läheb üle, kui saksa lambakoera 5-kuune kutsikas pissib ilma jalga tõstmata ja samal ajal liigub ringi?04.08.2015

Tere. Meie koeral on halb komme. Nimelt 5-kuusel koerakutsikal (isane saksa lambakoer) on komme pissida tüdruku kombel (ilma jalga tõstmata) ja selle aja jooksul ringi kõndida. Hommikuti, kui piss on pikk, jõuab kõndida pika ringi ja aias olevatest asjadest üle. Pärast on kõik asjad, millest koer üle kõndinud, pissiga koos. Kas selline käitumine lõppeb koera vanemaks saamisega võib peab koera kuidagi õpetama pissimise ajal paigal püsima?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Muidugi varsti lõppeb. Kui tuleb garmonaalne areng ja teie koer pissimiseks hakkab tõsta jalga, tema hakkab ikka pissima aja ringi aga üleval – maja nurgade peale, puu ja postide peale. Nii isased märgistavad territooriumi ja jattavad iseennast info kui suur ta on ja kui kõvasti tema valmis oma territooriumi ja üldse omad huvid. Kui kiiresti see juhtub on väga individuaalne. Aga juba varsti.
 

Küsimus: Kuidas saada lahti koera harjumusest iga öö väljas haukudes üks väike ring joosta?02.07.2015

Tere!
Meil oli kaks koera. Vanem koer, kes hiljuti suri, käis igal öösel väljas (elame maal oma majas). Noor koer kaasa ei läinud. Nüüd hakkab 2-aastane koer igal öösel haukuma, tormab õue, jookseb väikese tiiru ja tuleb tagasi. Kas see on vanast koerast jäänud harjumus? Kuidas sellest lahti saada, samas ei taha teda ka keelata, sest maal võib valvurit vaja olla?

Tänan vastuse eest

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Teie koer on hea valvur. Tema valvab oma territooriumi. See tähendab et koer ei lase teie territooriumi peale nagu inimesed sama ja metsik loomade kes aktiviseerivad oma tegevus inimeste kõrval ainult öösel. Mõned koerad jahivad metsik loomad oma territooriumi peal ja sellel ajal ei hauku. Aga teie koer vist tahab neid hirmutada. Selles ja ongi raskus. Kui õpetama koera mitte haukuma ööse,l tema lõpetab haukuma ja võõrastele inimese peale. Teie peate otsustama mis on teie jaoks olulisem. Aga haukumise vastu on praegu müügil igasugused haukumise vastu kaelarihmad. Kõige sõbralikum need mis mõjutavad lõhnaga. Koerad ei tee välja sellest lõhnast siis kui on tõeline oht ja ei hakka haukuma nii sama kui oht ei ole oluline.
 

Küsimus: Mida ette võtta, et 2-kuune kutsikas lõpetaks riiete närimise?11.06.2015

Mida ette võtta, et kutsikas lõpetaks riiete närimise ? Kutsikas on 2-kuune.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Sellel vanusel kutsikas kogu aeg siis kui tema ei maga peab aktiivne tegelema. Temal oli väga hästi oma vennade ja õede kõrval. Prraegu kõige targem pakkuma talle midagi teie riie asemele et kutsikal oleks tegevus. Tavalist kasutakse pehmed mänguasjad või sobivad vanad rätikud või isegi sokid. Liigutage neid, aktiviseerige ja kutsikas lülitab oma tähelepanu teie riietest mänguasjade peale.
 

Küsimus: Mida koeraga ette võtta, kui koer haugub ja naabrid kaebavad?05.06.2015

Tere!
Mul on kodus 11-kuune isane chihuahua Jack. Naabrid kaebavad, et hommikul koer haugub, et ei saa magada, kui pererahvas kodust läheb. Naaber ütles, et andke koerale rahusteid. Sellist asja ei saa teha. Kas te annaksite palun nõu? Lihtsalt ei oska enam midagi teha sinna.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Teie koer vist on harjunud saada väga palju tähelepanu ja õppis teid manipuleerida. Haukumise põhjus võiks olla kardmine olla üksinda ja teine põhjus võiks olla see et ülemeeletud koer proteesterib selle vastu et teda jaeti kodus üksinda. See tähendab et tema võib olla liiga ark või ta on liiga ülbe. Mõlemates variantis tuleb õppetama koera puhkama kodus kuna ta jaab kodus üksinda. Selleks tema peab ära väsima enne teie ära mineku. Jalutage temaga hommikul kauem ja aktiivsem. Enne ära mineku jatke temale tegevus näiteks visake lajale majusi tükid. Las tema otsib need tükid kuna teie lähete uksest välja. Jatke talle spetsiaalsed mänguasjad mille sees on pandud krõbinad. Ja kasuks läheks ka vähem tähelepanu tema peale kuna teie olete kodus. Mängige temaga arengu mängud. Selleks on spetsiaalsed mänguasjad ja teie võite näiteks peida mingid mänguasjad või toit ja las tema neid otsib. Ostke kliker. Internetis on kuidas õpetada koera klikeri abiga. Õpetage teda teha mõned triked. Väga aitaks trennid koerte koolis eriti agiliti. Ülejaanud aeg las ta puhkab oma vahel. Kõige parem kui temal oleks oma puur nagu tema isiklik territoorium. Ärge laske teda manipuleerida teid. Ja loodan et mõni aega pärast aga mitte nii et ühe päevaga teie koer õppib olla kodus rahulikum. Väga loodan et teie koeral on terve närvisüsteem. Vastal juhul tuleb pöörduma spetsialiste juurde
 

Küsimus: Kuidas lepitada meie kutsikat ja kahte maja ostuga saadud vanemat koera?24.05.2015

Tere!
Ostsime maja ja pererahvas jättis meile 2 koera, üks kuskil 13- ja teine 3-aastane. Meiega on nad ülisõbralikud ja lastega ning võõrastega ka. Otsustasime võtta ühe kutsika lisaks, et oleks keegi, kes on oma käe järgi kasvatatud ja võõraid hoovi ei lase. Nii kui kutsika tõime, on noorem koer ülisolvunud ja ei tule enam meie juurde. Vanem koer samuti ei salli kutsikat. Otseselt ei urise ega ründa, aga kui kutsikas läheb talle lähemale, siis näksab ja näitab võimu. Kuidas lepitada neid kõiki kolme? Nooremal koeral oleks mängukaaslane, sest vana koer ei viitsi enam joosta ja mürada. Lisaks on mõlemad koerad kasvanud vabalt ja ilma rihmata, ketita. Kas on üldse lootust, sest kõik koerad saavad võrdselt tähelepanu ja vanad olijad saavad enne söögi kui kutsikas.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere.
See on väga loomulik, et koerad ei taha uut karja liiget vastu võtta. Koerad ei taha jagada oma territooriumi, sööki, peremehe tähelepanu. Nad ei taha kaotada oma positsiooni karjas.
Vanad koerad ei sälli üliaktiivsed noori koeri. Selletõttu hakkavad nad noorele koerale õpetama, kus on nende õige koht. Vahepeal võivad ka uriseda ja rünnata.
On võimalus, et noor koer õpib, kuidas tuleb õigesti käituda ja leppib viimase karjaliikme positsiooniga või siis lepib vanem koer, et noor on temast tugevam ning astub kõrvale.

Kui piirid on selged, siis tuleb teie majja rahu. Muidu hakkavad nad käituma kurjalt. Koerad elavad looduse seaduste jargi ja sellega, et meie üritame võrdselt kohelda oma pere koeri, provotseerime ise nende vahelisi kakluseid.

Kui aga vanal koeral midagi juba valutab, siis võib ta hoiatuseks rohkem hambaid näidata. Võib-olla peaks vanemal koeral olema turvalisem elamiskoht, kuhu noored ei pääse.
 

Küsimus: Mis nüüd ette võtta, kui koer ei lase enam oma inimesi majja, uriseb ja ründab?01.05.2015

Koeraga on tekkinud viimastel päevadel tõsine probleem kuna ei lase enam oma inimesi majja, uriseb ja ründab. Elukaaslasel lausa võttis jalast kinni, tekitades suured haavad. Koeraga on ka eelnevalt probleeme olnud, kuid nüüd on asjad läinud järjest hullemaks. Koeral on kombeks ukse ees magada. Hakkasime ka koolis käima. Koer on krants ja suurt kasvu, ketis ei ole, liigub vabalt.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Me vist juba paar päeva tagasi suhtlesime telefoni teel. Teie koer on kutsikast saadik saanud aru, et tema on teie majas peremees. Muidugi, kui koju tuleb mõnus kutsikas, me väga tihti tahame teha ta elu nii meeldivaks kui võimalik ja tahtmatult anname koerale info, et tema on see karja liige, kelle positsioonid on kõige kõrgemad. Kutsikas kasvab ja peremehed tahavad peagi, et suur koer hakkaks sõna kuulama aga üritavad seda saavutada kurjaga. Ja kui koeral on kaasasündinud tugev valve- ja kaitse instinkt, teeb ta seda, mis ta teeks looduses karja liikmetega. Ta valvab oma pesa ja ründab seda, kes kunagi ründas teda. Kui koera elamiskoht on esikus, ei lase ta kõiki oma elamiskohta. Kui keegi hakkab teda ründama esikus, kaitseb koer oma elamiskohta nii nagu ta oskab. Ja mida väiksem see territoorium on, seda aktiivsemalt koer seda kaitseb. Ta laseb sinna sisse inimesi, keda ta täiesti usaldab, kellel jätkub kannatust targalt koeraga tegeleda. Teie koeral peab olema oma territoorium. See võib olla puuris või veel parem piiratud territoorium aias - kõik saavad rahu. Ja teie koer, kes saab oma isikliku territooriumi, kus keegi ei käi ja teie olete kaitstut koera ründamisest. Tuleb jätkuvalt käia trennis, kus teie treener annab teile individuaalseid soovitusi. Rohkem õues jalutada rihma otsas. Ja lõpetage agressiivne käitumine koeraga. Kuulekuse saavutamine peab olema konkreetne ja hästi motiveeritud. Edu teile.