Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, et 2-3 kuune koer üksi koju jääks ja ei niutsuks, hauguks ja uluks?06.01.2014

Tere! Mul on korteris 2-3 kuune kutsikas. Ema on alaska malamuud ja isa on ka suurt kasvu koer aga rohkemat ei tea.
Kui lähen kuskile, tuleb ta mulle järele. Lähen tuppa, panen ukse kinni, et tema ei tuleks ja ta hakkab ulguma ja vahepeale haugatab ja seda ikka päris kõvasti. Viin lasteaeda last hommikul ja kõik see aeg ta ulub siin. Vähemalt tagasi tulles kuulsin uksetagant et ulgus. Jaanuari kuus saan arvatavasti tööle ja selleks ajaks oleks, hea kui ta mul üksi oleks ja ei uluks. Tööl oleksin kuskil hommikul seitsmest kuni kella 16-17 vahel õhtupoolikul. Kutsika alles võtsin, nii, et eks tal see ema igatsus ole ka veel aga tahakasingi teada mida teha. Vaibad korjasin maast kokku, kuna sinna teeb ta neid hädasid eriti. Õues käin ja kui seal teeb midagi, siis kiidan ja annan midagi talle. Toas üritan tõsta teda siis peale ärkamist söömist, mängimise ajal ajalehe peale, kuid ei midagi, hoian teda seal ja räägin, et pissi teeks ja nii koguaeg, ikka ta viskab pikali sinna ja ei tee midagi. Kastsin ka ajalehe pissi sisse, et ta seda lõhna tunneks. Oleks hea kui suurem osa hädasid hakkab ikka kindlasse kohta tegema kui kedagi kodus ei ole. Kas ma peaks hakkama harjutama teda vaikselt selliste kellaaegadega nagu siis, kui ma tööl oleksin, et jalutamas käiksin kindlatel aegadel jne? Andke nõu kuidas ja mis teha, et ta üksi koju jääks ja ei niutsuks, hauguks ja uluks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Seoses sellega, et juba paljud malamuudi omanikud on pöördunud sarnase probleemiga (et nende koerad üksinda kodus uluvad), lugesin ja uurisin nende kohta. Malamuudi spetsialistid kirjutavad, et see on selle tõu omadus. Malamuudid ei haugu. Nad demonstreerivad oma tuju muutuseid häälega, mis meenutab hundi ulgumist. Enamus nendest ei kannata üksinda kodus olla ja ulgumisega nad demonstreerivad oma protesti. Malamuutidel on eriti tugev karja instinkt. Nende kõrval peavad olema veel karja liikmed. Ma lugesin, mida soovitavad malamuutide spetsialistid malamuudi ulgumise vastu peale tavalisi soovitusi. Palju liikumist ja elamine suure territooriumi peal. Korteris elamine nendele ei sobi. Ma siiski soovitaksin teile proovida enne ära minekut väsitada koera jalutamisega, vanusega lisaks tegeleda kuulekustrenniga ja enne ära minekut visata põrandale laiali krõbinad, selleks, et tema tähelepanu keskenduks krõbinate otsimisele. Alustage harjutamist temaga ära minekut 15 minutist. Haukumise vastu kaelarihmad ulgumise vastu ei aita. Võib proovida DAP kaelarihmasid või spreid. DAP kaelarihma võib osta Bossu poodides. DAP spreid võib küsida Tiina Toometi kliinikust.
3 kuune kutsikas muidugi veel teeb oma häda kodus. Vanusega ta õpib kannatama. Selleks et õpetada teda oma häda ajalehe peale tegema, peavad ajalehed alguses olema kogu põranda peal, kuna ta harjub tegema oma häda ainult ajalehe peal. Tasapisi vähendage ajalehtede arvu ja ta hakkab otsima ajalehti selleks, et teha oma häda ajalehe peal. Viige teda õue iga kord peale magamist, söömist ja pikka mängimist ja ta varsti lõpetab oma häda kodus tegemise.
 

Küsimus: Kuidas võõrutada 4-kuulist kutsikat hommikul tuppa pissimast?09.12.2013

4-kuune kutsikas kipub hommiku vara tuppa pissima. Iga hommik kuskil 5.45 kuulen kui kutsikas läheb oma pesast esikusse pissile. Muidu endal äratus 6.45. Mis teha, kas pean hakkama ärkama temaga koos? Või lähen talle järele ja natuke riidlen ja siis õue minema?
Või kuidas oleks õigem käitumine?
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! 4-kuune kutsikas ei suuda veel füüsiliselt kannatada kogu öö. Paar kuud ja need probleemid kaovad ise ära. Muidugi, kui te jõuate ennetada pissimist tuppa ja iga kord viite kutsika õue kohe peale magamist, söömist ja aktiivse mängimist, tuleb see aeg kiiremini.
 

Küsimus: Kas 5-aastane maal elanud saksa lambakoera segu õuekoer võiks harjuda elama korteris?23.11.2013

Tere!
Selline probleem, et kuidas saaks õuekoer hakkama korteri eluga? läksime linna elama, aga koer jäi maale isaga. Koera tahaks kindlasti sealt ära tuua, sest isa ei suuda iseenda eestki hoolitseda. Koer on saksa lambakoera segu, 5-aastane. Kardame, et hakkab haukuma või ulguma, kuniks oleme koolis/tööl. Meie pere mitte ükski liige ei taha koera ära anda. Kas oleks mingigi võimalus, et koer harjuks korteri eluga? Samas ei ole ka selline koer kes lõhub asju.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Mul endal on olnud elu jooksul 4 koera, kes tulid minu juurde Saksamaalt ja Soomest juba 5-7 aastasena. Nad kõik elasid ainult õues. Poole aasta jooksul tekkis mul mulje, nagu nad oleks elanud minuga korteris kogu elu. Alguses peab olema kindel jalutamisgraafik, oma mugav koht. Jalutus peab olema aktiivne. Koer peab iga päev kasvõi 10 minuti jooksul sooritama mingid koolituselemendid selleks, et tunda ennast vajalikuna. Enne kodust lahkumist visake talle krõbinaid. Kui koer ikka hakkab haukuma või ulguma, võtke minuga ühendust ja proovime veel midagi ette võtta.
 

Küsimus: Kas 3,5 kuune taksi võib saab haiget, kui hüppab diivanilt alla?23.11.2013

Mul on pisike 3,5 kuune taksi kutsikas. Mure selles, et ta hüppab diivanilt hooga alla. Siit küsimus, kas ta järsku oma esijalgadele haiget ei tee? Tal esimesed jalad väiksed ja kõverad. Just liigeste juurest. Ükspäev natukene lonkaski, kas võib-olla just sellest hüppamisest.
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Kutsikatel kuni 5 kuuni ei tohi mingil juhul lasta trepist alla käia aga hüppata diivanilt alla. See võib tekitada trauma eriti eesjalgadel ning seljal, mis taksidel on nõrk. Kui teie kutsikas juba õppis ronima diivani peale ja alla hüppama, tuleb teil panna põrandale diivani juurde padjad või midagi, mis teeb hüppamise vähem traumeerivaks.
 

Küsimus: Kuidas õpetada ca 8-kuusele kutsikale ilma löömiseta, et hammaste kasutamine on keelatud?07.11.2013

Mul on umbes 8-kuune varjupaigast võetud laikalaadne koer, ta on meil elanud täpselt 3 kuud. Ülimalt energiline, pealetükkiv ja kasutab pidevalt hambaid. Hoian ranget režiimi, sööb peale inimest, laualt midagi ei saa, mängu alustab inimene, välja läheb uksest tema viimasena, magab puuris jne. Mingil määral on tema käitumine muutunud rahulikumaks. Aga ikkagi kipub ta mulle peale hüppama ja mind riietest hammastega tirima. Lihtsast keelust EI ta aru ei saa, olen proovinud ka füüsiliselt teda paika panna, aga tal on minust rohkem jõudu. Pealegi tundub mulle, et ta läheb veel rohkem pöördesse, kui käega laksu annan või teda turjast sakutan. Kas sellest kasvab kutsikas lõpuks välja? Kuidas õpetada, et hammaste kasutamine on keelatud, ilma löömiseta? Kas võiks kasu olla treeningrihmast, millega saab suraka anda, kui hüppab peale või hammustab? Või teeks see asja hullemaks? Tänan (käime ka koolis temaga, aga põhitöö tuleb ikka kodus teha, koolis oleme 5-8 kesi, personaalselt aega ei jää ).

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Ma töötan probleemsete koertega. Koera kuri käitumine pereliikmete vastu algab just sellest, et inimene käitub koeraga agressiivselt – karistab käega, lööb, surub teda maha ilma vajaliku kogemuseta. Koer ei ole loll. Ta teab, et pereliikmetel on vähem füüsilist ja mis veel olulisem psüühilist jõudu kui koeral ja ta hakkab seda seletama dominantse käitumisega. Muidugi te teete õigesti, et jälgite järjekorda, kes esimesena sööb ja uksest välja läheb, aga seda on vähe. Kui inimesel on vähe jõudu, peab ta kasutama oma tarkust nii, et koer oleks nõus ise loovutama oma positsioonid. Jalutage temaga rohkem, valige positiivse koolituse meetod nii, et koeral oleks kõrge motivatsioon suhelda teiega läbi koostöö. Ja minge kohe individuaaltrenni koertekäitumise spetsialiste juurde, selleks, et ta õpetaks kuidas lõpetada koera vale käitumine. Koerad on väga erinevad ja see on vale arvata, et interneti kaudu võib anda ainsa õige vastuse.
 

Küsimus: Mida teha, kui taksikoer meie kodust ära olles kõik kohad täis sirtsutab?03.10.2013

Kui lahkume päevaks tööle, siis õhtul koju tulles on taksipoiss tuppa jalga tõstnud toolijalgadele. Ta on juba 2-aastane. Mida kauem ära oleme, seda rohkem on tilgutatud ja nii iga päev, kui meid kodus ei ole. Käime hommikul ka pikemalt jalutamas. Tundub, et ta teeb jalutuskäigul kõik oma hädad ära. Koju jäädes jätame ta ainult ühte tuppa, sest teistes tubades ta hakkab pahandust tegema, on kardinaid katki tirinud, vannitoa prügikasti tuhninud laiali jne., seega on ta elutoas kus on ruloo, mida ta kätte ei saa. Aga ikka suur probleem on tema pissimine, ka vaip on juba prügimäel.

tänan Teid vastamast

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Praegu paljud koeraomanikud jätavad koerad koju üksinda "puuri". Oma pesas koerad ei pissi. Tasapisi ta õpib, et kodus ei tohi tuppa pissida.
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui yorkshire teeb häda tuppa, ise saab aru, et ei tohi, aga ikka teeb?03.10.2013

Tere,
Mul on kodus 8-kuune isane yorkshire. Ta on suhteliselt arg. Nii et kui väljas käime temaga, siis kardab igat krõbinat ja ka pimedust, väljas ta teeb oma häda väga harva. Toas on meil ka ajalehed pandud, et ta oma häda sinna teeks kuna väljas ta kardab suhteliselt palju, isegi tuult. Aga ka ajalehe peale teeb väga harva. Üldiselt teeb sinna kuhu juhtub, kakab ja pissib vaipadele ja põrandale. Mõnikord tuleme just väljast, seal ta midagi ei tee ja kui tuppa jõuame, siis kakab tuppa. Oleme keelanud mitu korda, ta saab aru kui keelame ja nii kui midagi on teinud valesse kohta, siis ta ise poeb juba diivani alla peitu. Saab aru, et valesti on teinud ja kardab pahandamist aga teeb ikka ja jälle uuesti. Mida ma peaksin tegema?
aitäh

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Mina arvan, et teie koer on väga hääletundlik. Selle tüübi koerad üldse ei taha olla väljas. Maailm on nende jaoks väga ohtlik. Nad tunnevad ennast hästi ainult kodus ja linnast väljaspool, kus on väga vaikne. Seetõttu on neil raske lõdvestada ennast väljas selleks, et pissida ja kakada. Aga siiski, teda tuleb õpetada oma häda tegema väljas. Esialgu võtke ära kõik ajalehed. Isane koer ei pissi ühe koha peal. Nad peavad märgistama territooriumi. Pikad jalutused temaga tuleb teha vara hommikul ja hilja õhtul, kui on väljas vaiksem. Päeval lühike ring pissimise jaoks. Edu teile.
 

Küsimus: Kas pärast 2 aastat välismaal viibimist võtab hetkel 1-aastane Yorki tüdruk mind veel omaks?10.09.2013

Tere,
Mul on selline mure, et tulin 2 aastaks välismaale ja koju pidin jätma oma 1-aastase Yorki tüdruku. Ta on heades kätes mu emaga. Kuid siiski väga muretsen ja igatsen teda ja küsimus olekski selline, et kui ma 2 aasta pärast tagasi lähen, kas ta võtab mind ikka omaks ja kõik läheb vana moodi edasi?
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Ärge muretsege. Koertel on väga hea mälu, eriti siis, kui inimesega olid väga head suhted. Ta võtab teid tingimata rõõmuga vastu. Aga teid võtab vastu juba 3 aastane täiskasvanud koer uue käitumismudeliga. Jalutage temaga, mängige rohkem ja saavutate kiiremini kontakti.
 

Küsimus: Mida peaksime oma kasvatusmeetodites tegema teisiti, kui 2-kuune segavereline koer näksib ja närib kõike?09.09.2013

Tere!
Palun nõu. Meie 2-kuune emane kutsikas kiunub pidevalt, ripub püksisääres, karistamise (turjast sakutamine) korral hüppab kätte kinni, uriseb; närib kõiki ja kõike, sööb kivikesi jms.
Peres on veel 9-aastane saksa lambakoer (koolituse läbinud), kelle käitumisega pole selliseid probleeme kunagi olnud. Mida teeme valesti?
Vana koer on ka kutsikaga rahulik, liigagi leebe, taandub, läheb lihtsalt minema.
Oleme täitsa õnnetud ja tundub, et ei saa selle koera kasvatamisega hakkama.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Kutsikas kasvab kiiresti ja see käitumine muutub varsti paremaks. Minul endal on praegu 5-kuune väga aktiivne kutsikas. Nagu kõik kutsikad, üritas ta mind kõvasti hammustada. Juhuslikult avastasin, et talle väga ei meeldi liigeste salvi lõhn. Oli piisav, kui natuke määrida käsi näpuotsa suuruse täpina ja kutsikas kohe astus kõrvale. Aga väga oluline on kohe pakkuda talle aktiivset mängu mänguasjaga. Varsti saab kutsikas aru, et teie tähelepanu võib saada mänguasja pakkumise kaudu. Selle käitumisega kutsikatega tuleb rohkem mängida ja ära väsitada neid. Viimasel ajal olen andnud sellise soovituse mitmele kutsikaomanikule, kuna see töötab 100%.
 

Küsimus: Mis nõu saaksime naabrile anda, et ta saaks talitseda öö läbi haukuvat koera?09.09.2013

Tere!
Meie naabritel on varjupaigast võetud karjakoer, kes on loomult väga aktiivne. Maja ümber on tema jaoks väga suur aed, kus ta saab päeval ja öösel vabalt liikuta.
Kui saabub öö ja ümberringi kõik vaikseks jääb, meeldib talle haukuma hakata ning mõni öö teeb ta seda lakkamatult. Kahjuks elab meie majas inimesi, keda see väga häirib. Millist nõu me võiksime naabritele anda, kas on olemas suukorv või mingi muu lahendus, mis takistab tal öösiti und häirivat kisa tegemast?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Teie probleemile annaks lahenduse vast rääkimine naabriga.
Teatavasti on öörahu aeg, millal peaks valitsema vaikus.
Kui naabriga rääkimine ei aita, tuleb pöörduda kohaliku konstaabli poole.


Lugupidamisega

Astrid Lundava