Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milliste nippidega välja koolitada harjumust, kui koer avab lingist väljapoole avanevaid uksi?12.02.2013

Tere!
Mul on kohe nelja-aastaseks saav springerspanjel. Hiljuti on ta välja mõelnud, et kõik uksed, mis avanevad väljapoole, on võimalik lingilt vajutades avada. Sellega kaasnevad probleemid. Koer võib vabalt välja pääseda, kuna paraku välisuksed avanevadki mõlemad väljapoole ning ühtlasi rikub ta küüntega uksi. Ja veel pean lisama, et ta teeb seda nagu ilma otsese põhjuseta. Ehk siis, mitte selle peale, kui väljast hääli kuuleb ega ka mitte ainult siis, kui üksi kodus on. Samuti võib see uks viia lihtsalt keldrisse või õue või garaaži. Seega õue pääsemine ei tundu eesmärk. Milliste nippidega sellist halba harjumust välja koolitada oleks võimalik?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Koertele ei meeldi kinni pandud uksed, eriti teenistus- ja jahikoertele. Neil on väga oluline
hoida kontrolli all kogu elamispind, mille koer omaks võtab. Kui koer õpib uksi lahti tegema, siis tema jaoks neid nagu enam ei eksisteeri. Kõige parem on vahetada ukse käepidemed, mis ei lase tavalise vajutusega uksi avada.
 

Küsimus: Kuidas kasvatada taksikoera, et ta iga trepikojast tuleva heli peale ei hauguks?25.01.2013

Elame esimesel korrusel kortermajas. Koer pidevalt hakkab haukuma, kui välisuks käib, kui keegi koridoris häälitseb või kolistab, kui õues hakkab mingi koer haukuma - ühesõnaga iga väikse asja peale pistab toas haukuma. Oleme keelanud teda, ära kutsunud, katsetanud Jan Fennelli koerakuulaja meetodit, abi pole saanud. Nüüd hakkas keegi majas remonti ka tegema, jube puurimine ja kolkimine käib ning meil kodus põrgu lahti - koer pistab kohe lõugama kui puur pannakse tööle. Proovisin ta tähelepanu hajutada mängimisega, kuid see oli ainult hetkeline. Kuidas lahti saada sellest mõtetust haukumisest?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Olen kindel, et selliseid probleeme interneti kaudu lahendada ei ole võimalik. Kes on kunagi käinud psühholoogi juures, eriti laste psühholoogi juures, see teab, et käitumisprobleemide põhjus on väga tihti kuskil seal, kust seda otsida ei oska. Tavaliselt, kui inimesed tulevad minu juurde mingi sarnase probleemiga, kulub mul vähemalt tund aega selleks, et teha enam-vähem selgeks kus ja kellega see koer elab, kuidas koer reageerib kõikidele pereliikmetele, millises vanuses koer on võetud, kui kaua ja kuidas temaga jalutatakse, kuidas koer reageerib selle peale, mis toimub tema ümber ja veel palju küsimusi, et aru saada, miks koera närvid ei ole korras või isegi veel halvemini - miks koera närvid ei ole terved.

Kõige keerulisem on leida, mis teeb koera nii närviliseks. Seejärel tuleb välja töötada individuaalne programm, kuidas koera närvikava ravida. Võib ka olla, et teie koer on hääle-tundlik. Mul endal on väga hääle-tundlik koer. Seda probleemi saab vähendada, aga kahjuks täiesti ära kaotada on võimatu. Ja taas on see pikk töö ja nõuab kannatust. Peamine on järjepidev töö koeraga.

Edu teile.
 

Küsimus: Kuidas koera ümber kasvatada, et ta autosid taga ei ajaks ega nende peale hauguks?19.01.2013

Tere, meil on 2-aastane Yorkie/Jack Russel. Väljas käies on ta rihma otsas, kuid aeg-ajalt lasen tal ka niisama joosta. Iga kord kui ta lahti saab, hakkab autosid taga ajama ja nende peale haukuma. Ei kuula kui teda hüütakse ja jookseb edasi. Kas on võimalik seda välja koolitada või mis võiks aidata selle vastu?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! See probleem on väga ohtlik koera elu jaoks. Soovitan nii kiiresti kui võimalik minna oma koeraga kooli. Interneti kaudu neid probleeme lahendada pea võimatu. Teie kõrval peab olema väga hea spetsialist. Aga tingimata peate rohkem mängima koeraga väljas. Kui koer on sünnist saati väga energiline, tuleb see energia iga päev välja lasta, muidu see ülejaanud energia lükkab koera otsima endale aktiivset tegevust, näiteks autosid taga ajama.
 

Küsimus: Kuidas saaksin tugevdada koera seljalihaseid?19.01.2013

Tere.
Olen noore suurt kasvu koera omanik ning mulle tundub, et minu koera seljalihased on nõrgad. Koer on normaalkaalus. Kuidas saaksin seljalihaseid tugevdada? Kas see on treening või on probleem olnud toitumises? Kas seda probleemi on võimalik parandada (lahendada)?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Nõrgad lihased võivad tal olla seetõttu, et koer vähe liigub või koera seljal ja liigestel on valud ning ta hoiab end nii, et mitte lisavalu tunda. See võib olla tingitud ka ülekaalust. Väga kasulik on joosta slaalomit. Näidake koera arstile. Arst saab täpsemalt kontrollida tema tervist. Olge ettevaatlik mingi radikaalse treeningu valikuga. Kõige parem on ujumine, jooksmine lume sees või liivasel pinnal. Mäest üles jooksmine, pukseerimine ja jooksmine jalgratta kõrval on lubatud ainult täiskasvanud tervel koeral.
 

Küsimus: Millest peaks alustama, et koerad omavahel sõbraks saaks või on see lootusetu?19.01.2013

Minul on isane saksa dogi ja sõbral on emane Cane Corso, mõlemad on sama vanad. Minu koer on väga sõbralik ja tahab väga teiste koertega mängida aga sõbra Corso on jällegi väga kuri minu koera vastu. Ühe korra käisime neil külas, et koerad saaks sõbruneda aga see Corso ainult urises ja ühe korra isegi näksas minu dogi. Millest peaks alustama, et nad omavahel sõbraks saaks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kahjuks ma ei usu, et teil õnnestub teha koerad omavahel sõbralikumaks. Cane Corso – tõug mida vanad roomlased kasutasid nagu gladiaatoreid. Nendel on väga kõrge kaitse instinkt - see tähendab, et nad kaitsevad ise ennast, oma pere, oma territooriumi, oma toitu. Oma kodus on see kõik olemas. Ja muidugi selle tüübi koerad käituvad kodus agressiivsemalt. Võib õpetada koeri käituma korralikumalt, aga omavahel sõbraks saada – vaevalt. Õppige koeri kontrolli all hoidma, siis te vähemalt saate koos jalutama minna, aga külla minna ei ole vaja. Koerad ei ole inimesed. Nendel ei meeldi käia külas ega võtta vastu külalisi.
 

Küsimus: Kuidas õpetada koera kõrval või ees jooksma, kui ma ise rulluiskudega sõidan?11.01.2013

Tahan kevadel minna rulluiskudega sõitma ja loomulikult tahan ma ka koera kaasa võtta aga kuidas ma peaksin teda õpetama, et ta mind kohe pikali ei tõmbaks ega rullide ette ei jookseks??

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Selle portaali raamides ei ole kahjuks võimalik vastata sellele küsimusele. Minul endal oli väga raske põlve trauma - aitäh võrratule kirurgile, kes tegi operatsiooni ja päästas minu jala. Jalgratas, koer ja vales kohas valel momendil kass. Võib kasutada springer'it (http://www.amazon.com/Springer-Leash-Let-RUN-Dogs-SPRINGER-moment/dp/B000EB5BPE), mis takistab järsu tõmbe eest ja hoiab koera ohutus tsoonis, aga rulluiskudega sellist kaitsevahendit ei ole või mina sellest ei tea. Koer on elav loom normaalsete looduslike instinktidega. Ühel koeral on neid rohkem, teisel vähem ning mõne looma instinktid on vähe arenenud. On koerad, kes on üliaktiivsed ja reageerivad kõige peale, mis toimub tema ümber. On väga passiivseid koeri, kellel on ükskõik, mis ümberringi toimub. On suured kurjad koerad, keda tuleb aias kinni hoida.

Kui te suudate välja lülitada oma koera reaktsioonid kassidele, koertele, inimistele ja saate rulluiskudega sõidu ajal hoida oma koera iga hetk kontrolli all, selleks, et kogu aeg koer jookseks ühel kaugusel ja ühes tempos, siis võiks RISKIDA võtta koer kaasa. Aga õppus võtab mitu kuud aega ja see ei anna garantiid, et pooleks sekundiks teie kontroll ei vähene. Rulluiskudega võite mõlemad saada väga ohtliku trauma. Edu teile.
 

Küsimus: Kuidas koera öisest väljaküsimisest ära harjutada, tahaks öösel magada?07.01.2013

Tere,
Oleme mehega nõutud. Mida teha, kui meie bassetineiu tahab öösiti õue. Tavaliselt kella 1 ja 3 vahel tuleb ta magamistuppa, kuulatab ja kui me ei reageeri, limpsib üle näo. Soovib välja. Meil on oma aed ja probleemi pole, kuid iga öö nii tõusta on väsitav. Ta juba 2-aastane. Nii on kestnud see 1,5 aastat ehk alates ajast kui me ta saime teiselt omanikult. Muidu väga korralik ja elurõõmus koer. Sööb Boschi toitu. Isu hea. Päeval laseme ta õue mängima vähemalt 8 korda. Kavatseme ta varsti steriliseerida nagu ka eelmise basseti. Ehk oskate mingit nõu anda, tahaks magada korralikult.

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,
Saan aru, et tegemist on nn teise ringi koeraga. Sellise käitumise põhjustab tähelepanu vajadus.
Kõige paremat abi saate pöördudes koolitaja poole, kes konkreetselt tegeleb koertega, kellel on käitumishäired.
Teie küsimusest ei leia Teie elukohta, seega on raske kedagi otseselt soovitada.
Aga pöörduge oma linnas koertega tegeleva organisatsiooni poole, saate kindlasti koolitaja kontaktid.

Lugupidamisega,
Astrid Lundava
 

Küsimus: Mida teha kui 3-aastane koer haugub pidevalt ja on hakanud tuppa sirtsutama?27.12.2012

Tere!
Meil on kohe kohe kolme aastaseks saav koer. Häda on meil haukumisega ja tuppa tegemisega. Ta haugub siis, kui keegi koridoris kõnnib, kasvõi naaber, on vaja tal ikka haukuda. Soetasime siis talle koeratreeneri kaelarihma, mis piiksub ebameeldivalt kui haugub ja kui mitu korda haugub, siis saab särtsakat! Alguses nagu see mõjus, kuid nüüd nagu ei midagi.
Ja nüüd kui keegi koju tuleb, siis siristab kõik kohad täis, endal kaelas see rihm. Ei tea, kas see rõõmust, aga igati ebameeldiv :(
Kutsikana küll siristas õnnest, kuid see kadus ära ja nüüd kõik algusest peale alanud - jube kohe :P
Ja üksi ta meil ka kodus ei soovi olla, jookseb ja haugub nagu segane. Olen harjutanud väikeste pausidega, et käin väljas ära, aga mingit edumaad pole märganud.
Mida teha?
Aitäh, jään vastust huviga ootama!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Tegelen juba palju aastaid sellega, et aidata koeraomanikel mõista, mis võib põhjustada koera valesti käitumist ning teen kõik selleks, et koer hakkaks paremini käituma. Alati alustame sellest, et muudame koeraomaniku käitumist, kuna enamikel juhtudel on haukumise ja tuppa tegemise põhjusteks koera stress, mis viib frustratsioonini. Muidugi on närvisüsteemi tugevus või nõrkus kaasasündinud omadus, kuid nõrkasid ja närvilisi koeri võib kasvatada ja hoida nii, et koera elu on turvalisem ja võib vältida frustratsiooni. Oluline on leida koera väärkäitumise põhjus - miks koer hakkab nii kõvasti närveerima, et hakkab haukuma ja tuppa tegema. Iga koer on väga individuaalne – tema kaasasündinud omadused, positsioon peres ja elutingimused. Koeri hoiavad samuti väga erinevad inimesed - kellel on tugevam või nõrgem närvisüsteem, oma elustiil ja omad positsioonid.

Mida saab hästi soovitada ühe koera puhul, võib olla ohtlik teise koera puhul. Seetõttu ei saa ma teile hetkel anda konkreetset vastust, miks teie koer nii kõvasti närveerib. Enne peaksin ma ise esitama hulga küsimusi ja saama nendele vastused (tavapäraselt võtab see umbes tund aega). Tere tulemast koertekooli või koerakäitumise spetsialiste juurde!
 

Küsimus: Kuidas käib näitustel koerte hindamine?03.12.2012

Tere,
olen üsna algaja näitustel käiv koeraomanik. Kas Teil oleks võimalik suunata mind mõnele netilehele, et sealt kogu info kätte saada? Kõik need tohutud värvid, siis tähed ja kui palju peab serte olema, et olla minimaalselt tegija poiss? Võtsin osa ühest nädalavahetusel toimunud näitusest ja esimesel päeval SP JUN Sert ja TPJ Sert, teisel päeval viimane, kusjuures näitusel olid täpselt samad osalejad, millest selline vahe? Kas koertenäitused on sama nagu missivalimised, et ilu on vaataja silmades, ühele meeldib tütar, teisele ema? Kuulsin ühe kasvataja käest, et kõik koerada saavad varem või hiljem oma tiitlid kätte, tuleb ainult näitustel käia? Veel huvitab mind, kas kasvataja näeb kutsikast, et teatud isenditest võib saada näituse koera?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Näituste kohta leiduvat infot võib leida Eesti Kennelliidu veebilehelt. www.kennelliit.ee
Kui vaatate vasakul olevat menüüriba siis leiate dokumentide alt EKL-i näituste eeskirjad.
Seal on ka uuest aastast kehtima hakkavad uued eeskirjad, kus kõik värvid ja hinded lahti kirjutatud.
Esimesel lehel on aga kohe näituste info üleval reas. Sealt leiate Eesti 2013 näitustekava. Et juba lähemalt mõelda kuhu minna.
Näituseid teevad peale Eesti Kennelliidu ka veel klubid. Seega on viited paljude näituste juures juba konkreetse klubi veebilehele.

Järgmise küsimuse vastuseks pean ütlema, et igal tõul on oma standard. Kui koeral ei ole selgeid vigu, mis takistaksid tal kõrgemat hinnet saada, võibki nii olla, et ühel päeval olite esimene ja teisel kolmas. See sõltub palju ka Teie koera erksusest, kui hästi ta esineb. Samas loomulikult võivad erinevad kohtunikud erinevalt näha, ma kordan siinkohal see puudutab nüüd ikkagi sama tasemega koeri. Muul juhul oleks ju igav, iga kord võidaks sama koer.
 

Küsimus: Kuidas 3-aastast isast koera (chihuahua) tuppa sirtsutamisest ja pissimisest võõrutada?17.11.2012

Tere,
mu pisike 3-aastane isane koer (chihuahua) pissib ja sirtsutab tuppa, isegi külas käies. Kodus pidevalt leian sirtsutamise või loigu ja see on juba alguses peale nii olnud. Olen temaga riielnud, aga mitte midagi ei aita. Ehk oskate midagi soovitada, milles asi võib olla.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Koera tuleb õpetada väljas pissima juba lapsepõlvest. Väikeste koertega tehakse sageli viga sellega, et lastakse kaua pissida kodus, ajalehe peale. Täiskasvanud koera õpetada kannatama ja ootama kuna teda jalutama viiakse, on juba palju raskem.

Teine toas pissimise põhjus võib olla oma positsiooni tõestamine. Koer märgistab territooriumi selleks, et demonstreerida oma positsiooni ja näidata, et tema on väga tugev. Kui põhjus on märgistamises, siis tuleb töötada sellega, et tõsta oma (peremehe) positsiooni. Ärge laske koera käituda nagu karjajuht (st. ärge laske ennast manipuleerida) - näiteks peab koer sööma ja uksest välja minema ainult peale teid.

Kolmandaks põhjuseks võib olla stress, mis on tekkinud peale tugevat karistamist - eriti peale pissimist. Selleks tuleb mitte välja teha, kui koer pissib kodus. Üritage ennetada pissimist kodus ja viige ta kiiresti välja ning andke talle ka maiust peale õues pissimist.