Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas uut koera vana koeraga sõbraks harjutada?22.02.2012

Tere,
Meil on isane saksa lambakoer (kahe aastane). Kuna meil on oma maja ja aed, võtsime umbes sama vana koeraplika varjupaigast seltsiliseks. Algul tutvustasime neid võõral territooriumil. Emane tundus nagu sõjakam, aga kui hakkasime oma koduaeda minema, kargas meie isane emasele armutult kallale. Nüüd ei julgegi enam kokku lasta. Kuidas sellist olukorda lahendada?
Olen väga tänulik kasuliku nõuande eest.
Lugupidamisega

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Minul endal oli samasugune kogemus. Mitmel korral olen toonud koju uue koera, kus õnnelikult elas minu teine koer. Rõõmustas ainult see koer, kellel oli põhimotivatsioon mängimine ja kaitse instinkt oli madal või üldse puudus. Mõned koerad jäävad elu lõpuni kutsikana käituma. Mitte kõik koerad ei ole nõus jagama oma peremehe armastust ja tähelepanu, oma territooriumi, sööki, mänguasju. Siin tuleb väga kannatlikult koerale seletada, et tema elu mingil juhul ei muutu halvemaks. Tuleb hoida tema positsiooni perekonnas. Tema peab saama kõik esimesena, s.h peremeeste tähelepanu mängimisel ja söögi panemisel. Loodan, et vanem koer rahuneb maha ja võtab uue koera vastu ning ka uus koer õpib teda austama.
 

Küsimus: Koer sööb karvu ja oksendab, kas see võib olla seotud rahutu loomusega?24.12.2011

Mu koer sööb tihti karvu enda küljest ja samuti vaiba narmaid, lillelehti ning oksendab pärast seda. Tihti juhtub see siis, kui meil on külalised. Muutub väga elavaks ja liiga energiliseks. Koer on 9 aastat vana. Nooremas eas mõtlesime, et muutub rahulikumaks, kuid ei. Kas tema ärev iseloom ja karvade söömine on kuidagi omavahel seotud?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Ühel minu koeral oli sama probleem. Tegin uuringud ja selgus, et tal oli probleem seedimisega, mille kutsusid esile kõrvetised. Soovitan kontrollida koera tervist. Juhul, kui tervis on korras (uuringud midagi ei näita), siis võib arvata, et põhjuseks on stress.
 

Küsimus: Varjupaigast võetud koer kardab, ei kohane kodus, mida teha?05.12.2011

Tere!
Mul on suur mure - sain oma koera varjupaigast kuid koer kardab igasugusesid esemeid ning kui ma näiteks kätt liigutan, paneb koer jooksu või hakkab kätt purema. Ta on mul juba 4 kuud olnud, kuid ta kardab ikkagi. Mida teha?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Olen veendunud, et Teil on vaja pöörduda käitumise spetsialisti poole, kuna varjupaigast võetud koeral võib olla igasugused põhjused käituda nii, nagu teie kirjutate.
 

Küsimus: Kuidas rahustada koera, et ta lahti laskmisel ei hüppaks ega rabeleks?01.12.2011

Tere!
Mul on õuekoer ja alati kui ma tahan teda lahti lasta, hakkab ta hüppama ja nihverdama, arvatavasti on ta rõõmus, et saab lahti. Ma õpetan talle, et kui ta hüppamist ära ei lõpeta, siis ta lahti ei saa. Ma olen seda juba kaua proovinud aga see ei toimi. Kas on muid võimalusi koera rahustada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Te ilmselt märkate, et erinevates situatsioonides erinevad inimesed käituvad erinevalt. Mõni on väga rahulik ja harva on üleerutatud. Mõni läheb väga lihtsalt endast välja ja rahustada on väga raske. See sõltub sellest, kui palju inimesel või koeral ja üldse loomal on tasakaalustatud pidurdus- ja ärritusprotsessid. Sellepärast on võimatu interneti kaudu soovitada, kuidas tuleb õppetada rahunema konkreetsete koera. Enamus soovitusi sobivad koertele, kellel on taasakaalustatud ärritus- ja pidurdusprotsessid või pidurdusprotsessid on tugevamad kui äritusprotsessid. Kannatus ja ootamine, kuna üleerutatud koer ise saab aru kuidas tuleb käituda, vaevalt annab tulemust koeraga, kes väga lihtsalt läheb niiöelda "põlema" või isegi "plahvatab". Kui energiline koer ei raiska oma energiat, see koguneb ja sellepärast mingis erutavas situtsioonis tuleb "plahvatus". Sel juhul, kui kannatus ei aita, soovitan ma suunata koera tähelepanu eemale, näiteks anda koerale tuttav kuulekuse ülesanne, hästi teda premeerida ja alles siis lasta lahti. Kui see ka ei aita, võib tähelepanu suunata eemale, näiteks panna kauss maiusega umbes meeter eemale. See rahustab koera. Ja rohkem jalutage koeraga, aktiivselt mängige, harrastage mingit tegevust – kuulekus, agiliti, kaitsetrennid, jalg, jaht ja nii edasi.
 

Küsimus: Mis toitu peaks noorele saksa lambakoera kutsikale andma ja mis vanusest alates koolitustele minema?30.11.2011

Tere,
Ma võtan 06.12.11 endale saksa lambakoera kutsika (kutsikas sündis 28.10.11).
Mul on selline küsimus, et mida ma alguses talle süüa peaksin andma (kas on mingeid kindlaid toite vms.), millal võib kodutoitu anda?
Mis vanuses koeraga võib hakata kuulekuskoolitustel jms. käima (koer ei lähe näituskoeraks)?
Kas saksa lambakoer võib olla siniste silmadega?
www.festkiefer.ee for sale - esimene pilt, kus kaks kutsikat peal on, seal on siniste silmadega kutsikad.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Alguses te peate toitma kutsikat sama toiduga, mis ta sai kasvataja juures ja tasapisi lisama muud toitu. Praegu on valik väga suur. Ma ei hakka siin reklaamima mingi ühe firma toitu. Võib-olla tasub proovida erinevaid toite ja te saate ise peagi aru, milline toit paremini sobib teie koerale. Koera õpetus algab esimesest päevast kui ta koju tuleb. Peale kõiki vaktsineerimisi tuleb minna kutsika kooli, kus kutsikas sotsialiseerub. Ja umbes seitsmest kuust on koer juba valmis käima põhikuulekuskoolis. Saksa lambakoera standardis on kirjutatud, et silmade värv peaks olema võimalikult tume. Silmatorkavalt heledad silmad ei ole soovitavad, kuna nad rikuvad koera välisilmet. Standardiga ei ole sinine värv ette nähtud. Väikestel kutsikatel on silmad enamuses sinised. Vanusega need muutuvad.
 

Küsimus: Kui palju võib maksta koera kiibitamine?07.11.2011

Tere,
mul on 5-aastane koer, ta on segavereline ja ma tahaksin teda kiibistada, aga sooviks teada, et kas see on võimalik ja et kui palju see umbes maksab?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Kiibistamistega tegelevad loomakliinikud. Neil on ka hinnakirjad, nii et palun võta ühendust oma kodukohale lähima väikelooma kliinikuga ja küsi nende käest.
 

Küsimus: Mis vanusest alates peaks harjutama koera kandma riideid?28.10.2011

Kuidas peaks harjutama koera kandma riideid?
Kas koertenäitusel loeb koera riietus ka?

Loodan, et saate vastata!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Koera riided – see on kaelarihm, traksid, suukorv, kaitseriided mida kantakse külma ja märja ilmaga ning riided mida määrab vetarst. Kõik koerad on erinevad. Osa koeri on väga tundlikud, kui midagi uut panna neile kaela või kehale, võib kutsuda see esile paanilise või agressiivne käitumise. Ja on selliseid koeri, kes nendega kiiresti ära harjuvad. Aga esimene proov tuleb teha igaks juhuks 2-3 päeva enne kasutamist. Proov peab lõppema maiuse andmisega ja mängimisega. Alustada tuleb 2–3 sekundist. Panna näiteks traksid ja lasta koer kohe maiusega toidukausi juurde. Esimene kord peale maiuse söömist tuleb traksid ära võtta ja aktiivselt koeraga mängida. Kaelarihm, traksid pannakse esimene kord peale kutsika vaktsineerimise. Kaitseriided pannakse tavaliselt sügisel, talvel ja kevadel sel juhul, kui koeraga väljas jalutatakse. Juhul, kui teie koer osaleb näituse karnevali konkursil, peab koer oskama kanda selle karnevali kostüümi. Muidu on ebameeldiv hinnata õnnetut koera ilusas kostüümis.
 

Küsimus: Koera kiibi registeerimine Tallinnas28.10.2011

Tervist!
Võtsin hiljuti perre uue kutsika (paberiteta), keda lähen peatsel kiibistama.
Probleem on selles, et kui ma 7 aastat tagasi oma esimest koera kiibistama läksin, sain registreerida koera kiibi ise minnes Kennelliitu koos kutsaga. Aga nüüd ma panin tähele, et loomakliinikud küsivad tasu ise kiibi registeerimise eest ka.

Kas see tähendab, et enam ise ei saa minna koera kiipi registreerima Kennelliitu? Või mis muudatused on olnud? Kas ainult loomaarstid saavad kiipi registreerida? Või kui tahan ise seda teha, kuhu aadressile pean minema Tallinnas? Ette tänades.

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,
Eesti Kennelliit tõesti enam sellega ei tegele.
Kõige parem oleks helistada Tallinna infotelefonile 1345, sealt saab täpseima vastuse kuhu peaks minema.
 

Küsimus: Kas on õige keelata koeral teise emase koera peale haukumist?21.10.2011

Tere!
Kas on õige koera keelata ja riielda temaga, kui ta haugub kurjalt ja agressiivselt teise emase koera peale? Siis ta käsklusi ei kuula ja jõuga peab ta eemale tirima. Tegemist kahe aastase emase bokseriga, kes teiste emastega eriti läbi ei saa.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

On palju põhjuseid, miks koer käitub agressiivselt võõraste koerte vastu. Koerad on karjaloomad. Looduses kaitsevad loomad territooriumi, kus nad elavad ja jahivad ning ei lase sinna võõraid loomi, kes ei kuulu karja. Enamike koerte jaoks on karjaks just see pere, kus ta elab. Selles karjas on koeral omad positsioon. Tugeva karja liikme kõrval tunneb koer ennast palju julgemini, eriti rihma otsas. Ilma rihmata võib sama koer käituda palju sõbralikumalt. Koerale tuleb selgitada, et tugevam karja liige otsustab, kuidas tuleb käituda. Mulle isiklikult meeldib enne, kui teine koer tuleb lähemale, panna oma koer istuma. Ise astun tema ette ja kui teine koer läheb mööda, annan talle ühe kaupa maiuse tükikesi. Kui koeral on eriti tugev saagiinstinkt, siis võib tema ees hoida mänguasja või ka tavalist pulka. Kui koer on eriti erutatud ja ei taha reageerida maiuse või mänguasja peale, siis tuleb endiselt nõuda, et ta istuks, kuni võõras koer läheb mööda. Peale seda tuleb koera väga aktiivselt tänada, et ta sooritas teie jaoks nii uhke ja raske töö. Tuleb anda maiust ja temaga mängida. Mõne aja jooksul hakkab koer teile ise pakkuma asenduskäitumist, mis on seotud kuulekusega ning närveerib palju vähem või lõpetab selle üldse, kui näeb võõrast koera. See on üks võimalikest variantidest, kuidas seda olukorda lahendada. Soovitan väga seda proovida.
 

Küsimus: Kuidas koera haukumist piirata?06.10.2011

Mul on 8-aastane ameerika kokkerspanjel. Mure selline, et koer ei taha üksi kodus olla, teatud aegadel haugub, mis hiljem läheb edasi ulumiseks. Mõte soetada haukumisvastane rihm, kas need rihmad tõesti toimivad? Spanjelil teadagi kael selline lodev, et kas peaks eelistama sprei või siis elektri varianti?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Elektri ja spreiga kaelarihmad toimivad ainult haukumise vastu. Ulumise vastu nad ei mõju. Praegu on väga sõbralikud meetodid, millega me aitame koera kui tal ilmuvad sellised stressinähud nagu üksi koju jäämise kartus. Ostke feromoniga kaelarihm või vedelik, mis pannakse elektrivõrku. Feromoni lõhn annab koerale juurde kindlama tunde. Veel enne, kui te panete ukse kinni, visake põrandale laiali krõbinad. Las koer iga kord saab tegevust peale teie äraminekut. Umbes 15 minutit päevas andke koerale igasuguseid ülesandeid näiteks kuulekuse programmist. Hästi motiveerige teda maiusega, mänguasjaga ja kõigepealt oma hea tujuga. See ka tõstab tema enesekindlust. Jalutage koeraga enne kodust lahkumist nii, et koer natuke ära väsiks.