Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 4-aastasel koeral on veel võimalik agressiivsust välja koolitada?24.10.2012

Tere,
4-aastane Alaska malamuut hakkas peale elukoha vahetust teiste koerte vastu agressiivsust üles näitama. Tõu poolest peaks ju väga hea ja sõbralik koer olema. Koolitustel on temaga käidud ainult mõned korrad kui ta veel päris pisike oli. Seal sai ta ebameeldiva kogemuse, kuna teda ründas teine koer. Eelnevalt oli ta korteri koer, nüüd aga vaba õue koer. On võõraid väiksemaid koeri päris korralikult purenud (isegi enda pere teist väiksemat). Enda hoov on küll piiraud aiaga, kuid kui temale mitte meeldiv koer mööda läheb, siis kaevab aiast välja ja üritab rünnata.
Kas on võimalik nii vanal koeral veel kuidagi sellist agressiivsust välja koolitada? Mida sellise probleemiga teha või kuhu pöörduda? Millest võib selline agressiivsus tuleneda?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Enamik koeri valvavad oma territooriumi. Teie koeral on nüüd lõpuks ometi oma territoorium. Esiteks annab ta kõikedele koertele teada, et tema territoorium on juba kinni ja teiseks tal on igav ning ta leidis endale huvitava tegevuse. Selleks, et õpetada koera valvamist lõpetama, tuleb konsulteerida spetsialistiga. Koerad on väga erinevad ja seetõttu tuleb valida õige mõjutusviis. 4 aastat on väga sobiv vanus selleks, et õpetada koera õigesti käituma.
 

Küsimus: Kuidas kodus koolitada 3-kuust taksikutsikat, et ta ei hüppaks ega hammustaks?18.10.2012

Tere,
Meil on 3-kuune taksi kutsikas. Kuuletub üldiselt väga hästi, oleme suutnud talle selgeks teha kes on peremees. Kuid kuuletub vaid ühele pereliikmele, perenaist kipub hammustama agressiivselt. Kuid ei näri teda pidevalt ja igal ajal, nii aeg-ajalt tuleb seda ette, üldiselt tuleb ikka külje alla ja otsib lähedust kõigilt pere liikmetelt.
Samuti hüppab pidevalt ja kui talle süüa anda, siis kugistab selle kiiresti vaid mõnekümne sekundiga ära.
Soovikski teada, kuidas treenida teda mitte hammustama, mitte hüppama ja aeglasemat sööma?

Hetkel ei ole soovi minna koertekooli, sooviksime ise hakkama saada.
Kas on mõni soovitus näiteks raamatu või video näol.
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Esiteks loomad selles vanuses vajavad aktiivset mängu. Selles vanuses nad mängu ajal ründavad ja hammustavad oma mängukaaslasi. Vanusega see läheb mööda. Selleks, et lõpetada sellist ründamist, tuleb kutsikale pakkuda teist aktiivset tegevust. Jalutage temaga rohkem, mängige mänguasjadega, õpetage sooritama mingeid kuulekuselemente, mis sobivad tema vanuses. Aga väga soovitan võtta vähemalt 3 trenni kogenud treeneri juures. Taksi on jahikoer. Suur koer väikses pakis. Ja teda tuleb osata kasvatada selleks, et mitte ära rikkuda. Vahepeal meie oma vale käitumisega provotseerime koeri agressiivselt käituma nõrkade pereliikmetega. Edu teile. Aga raamatuid on väga palju. "Koerakuulaja" on üks parim.
 

Küsimus: Kas 9-aastast saksa lambakoera oleks veel võimalik sotsialiseerida?15.10.2012

Minu koeral on probleem teiste koertega läbisaamisel, no ma ütleks lausa, et kui ta vaid võõrast koera kuskil näeb, tormaks kohe, kui saaks, ja tema kinni hoidmine on väga raske . Tegemist siis ka saksa lambakoeraga. Ma sooviksingi teada, kas 9-aastast koera üldse on veel võimalik õpetada, olen mõelnud ka kellegi juurde minna koolitusele, kuid ei teagi ju kas üldse tema puhul veel aitab see? Ma ei saa öelda, et ta nüüd täiesti õpetamata oleks, et mingil määral küll, aga kuidagi uljas on ta õues küll, nagu mind polekski.
Tänud

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Kunagi ei ole hilja hakata koera koolitama. Tean lugu, kui võeti varjupaigast 10-aastane koer, kes oli väga kuri nii inimeste kui koerte vastu. Koolitus aitas sellel koeral ülejäänud 4 aastat elada palju sõbralikumalt ja õnnelikumalt.
 

Küsimus: Soovin kassi võtta, kas meie koer lepib kassiga ja kas nad hakkavad normaalselt läbi saama?22.09.2012

Kas on võimalik, et kui majja võtta kiisupoeg, siis koer temaga midagi halba ei tee, et nad hakkavad läbi saama.
Mu koer on põhimõtteliselt juba sünnist saati olnud teiste loomade vastane (ühesõnaga aias peab kõik mutukad-putukad ära hävitama, aeg-ajalt satub mõni linnuke suhu ja kasse ta eriti ei kannata, näiteks neid, kes meie aia taga liiguvad). Teiste koertega näiteks ta saab läbi. Meil oli vahepeal kass, väga vana, ja koer käis teda aeg-ajalt uudistamas, kass susises vastu. Koer seda ei kannatanud ja hakkas kassi nagu ninaga toksama ja paaril korral näksas ka karvadest.
Ma nii väga tahaks kassi võtta, aga ema on mul kategooriliselt selle vastu ja ütleb, et koer ei lepi kunagi kassiga, sellepärast mõtlesingi nõu küsida.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kui teie koer ei saa teiste loomadega läbi ja tahate võtta kassipoja, siis tuleb piirata kassi või koera vaba liikumist. Näiteks kass elab majas, aga koer kuudis. Ei saa kunagi kindel olla, et koeral ei teki tahtmine püüda kassi nagu saaki. Muidugi on väga palju koeri, kes on väga sõbralikud oma pere kasside suhtes, mängivad nendega ja isegi kasvatavad nagu oma last. Keegi ei tea, kuidas teie koer võtab vastu kassipoja, kuid riskida kassi eluga mina ei julgeks.
 

Küsimus: Kuidas ma saaksin koera rahulikuna hoida, kui teised koerad meist mööduvad?01.08.2012

Mul on yorkshire terjer, 3-aastane. Ta on kutsikast peale teiste koerte vastu kuri olnud, aga nüüd on asi läinud hullemaks.
Kui tänaval kõndida ja ta märkab teist koera juba kaugemal, muutub ta ärevaks, hakkab rihma kiskuma ja haugub, rahuneb maha siis, kui koera näha pole. Kui võõras koer kõnnib meist mööda või läheduses, siis minu koer muutub nii kurjaks, et ma ei suuda teda ohjaldada, isegi kinni hoida on raske. Kui püüan oma koera rahustada, ei aita maiused, mänguasjad, ega rõõmus hääl.
Tutvusringkonnas on paar koera ja kassi, kellega mu koer saab väga hästi läbi. Ma elan Tallinnas, seega ei saa käia alati neid teid pidi, kus koeri pole, koerad on igal pool.
Kuidas ma saaksin koera rahulikuna hoida, kui teised meist mööduvad või kui meie neist?
Kuidas näidata oma koerale, et teised ei ole halvad, et kõik on korras?
Kuidas üldse koera rahustada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Minu naabritel on samuti Yorkshire terjer. Tal isegi õnnestus üks kord rünnata minu saksa lambakoera. Mina hoidsin kätega üleval oma 30 kilost koera, kuna see pisikene vapper ilus tüdruk haaras minu koera tagumisest jalast. Õnneks mul jätkus jõudu takistada oma koera kaitsekäitumist. Praegu hoiavad nad seda koera ainult rihma otsas. Näen siiski kogu aeg hüsteerilist haukumist minu koera peale ja ka minu peale, kui koera pole kaasas ning vahel isegi minu auto peale. Selline käitumine nõuab tugevat tööd koos koerakäitumise spetsialistidega, et teie ja teie koera elu kvaliteet muutuks paremaks.
Kindlasti soovitan kasutada spetsialistide abi selles olukorras.
 

Küsimus: 3-aastane emane koer pissib tuppa, kas see võib olla "solvumine"?21.07.2012

Tere!
Mure järgmine, üksi olles ja öösiti pissib koer tuppa, isegi kui just on temaga väljast tuldud. Kas tegemist võib olla ärevushäirega või on see tema viis näidata "solvumist", et üksi jäeti, kuid samas see toimub ka öösiti? Kelle poole pöörduda ja kas sel oleks ka efektiivset tulemust?
Koer on väikest kasvu mitte tõukoer.
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kõige parem oleks koer mõneks ajaks panna ööseks puuri kinni. Puuriga harjub ta väga kiiresti. Oma pesas koerad tavaliselt ei pissi.
Põhjus - muidugi stress. Koer jääb üksinda pimedasse tuppa.
 

Küsimus: Millise koolitusega peaksin alustama saksa lambakoera kutsikaga?23.06.2012

Tere!
Meie pere on nüüd Saksa lambakoera kutsika omanik. Soovime koeraga koolis käima hakata. Elame Pirita kandis. Kas oskate soovitada Pirital, Viimsis, Muugal jne mõnda koertekooli, kus võiksime koeraga käima hakata? Eesti Saksa Lambakoerte Ühingus olev tabel ajas mind, kui algajat tõukoeraomaniku, kergelt segadusse :). Millega pean mina praegu arvestama - on kuuletuskoolitus, jälg, individuaaltreeningud, eraldi veel kustika kool?
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
See küsimus ei ole minu jaoks lihtne sellepärast, et minu arvamuses ei ole eetiline mingile koolitajale teha reklaami. Koolitajad on väga erinevad, erinevate meetoodikatega. Kõige paremini annab sellele küsimusele vastuse teie kasvataja. Tema teab teie kutsika iseloomu tugevaid ja nõrku omadusi. Ma töötan palju pehme või raske iseloomuga koertega, eriti siis, kui juba teised treenerid selle koeraga hakkama ei saa.
 

Küsimus: Mida teha, kui koer ei kannata autosõitu ilmselt psüühilise üleelamise tõttu?02.05.2012

Tere,
9 kuu vanuselt toodi 2011.a. septembris autoga Tartu korterist meie eramusse Tallinnas basset hound. Kohtusime müüjaga loomakliinikus, kus uus pereliige enne meie juurde tulekut arsti poolt üle vaadati. Peale seda tuli koer meie autosse ja oma endist perenaist ta enam ei näinud. Väliselt kodunes koer meil väga kiiresti, isegi esimesel ööl ei nutnud vana kodu taga. Lastega on ta lahutamatu. Probleemid on aga autosõiduga. Autosse tuleb vastumeelselt ja roojab-oksendab auto täis. Peame võimalikuks, et koer sai meie juurde tulles ja ühest autost teise kolides hingelise trauma ning sellest vastumeelsus autosõidu vastu. Seetõttu võtame teda autosse väga harva, ainult hädavajaduse korral. Samas suvi on tulemas ja liikumist rohkem, kus koera oleks vaja kaasa võtta, et ei peaks õhtul koju kiirustama või saaks üldse väljaspool kodu ööbida.
Mida annaks teha, et koer autosõiduga paremini lepiks? Siiani ei ole tahtnud asjatundmatult vägisi harjutama hakata.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! See probleem minu jaoks on väga tuttav, kuna mul endal on nõrk vestibulaaraparaat. Vestibulaaraparaati tuleb trennida ja on lootus, et see probleem üldse kaob. Selleks, et vältida oksendamist autos, tuleb:
1. Rohkem aktiivselt jalutada, joosta eriti mäest alla ja ülesse, joosta slaalomi mingite asjade vahel.
2. Enne sõitu peaks kõht tühi olema.
3. Emotsionaalsel koeral peab sõidu ajal huvitav/põnev olema ja ta peab olema huvitatud sõitma mingil marsruudil, näiteks peaaegu iga päev sõita autoga kohta, kus koer saab mängida teiega või teiste koertega, jalutada, ujuda, koolitustrenni. Kui on pikk reis, tuleb teha väikseid peatuseid.
4. Lõpuks võib anda oksendamise vastu tabletti, mis on apteegis müügis.
 

Küsimus: Kuidas käib kutsika välismaalt Eestisse toomine?01.03.2012

Tere, mida oleks vaja teha kutsikale, kui oleks soov tuua teda väljaspoolt Euroopat endale lemmikloomaks? Mis pabereid on vaja ja milliseid terviseuuringuid või vaktsiine? Kas on mingid erinõuded? Kas koer peab viibima ka kusagil karantiinis enne Eestisse tulekut? Koer ei ole tõukoer.
Suured tänud vastamast!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Kutsikas peab olema vaktsineeritud marutaudi vastu vähemalt 3 nädalat enne sõitu. Identifitseerimise jaoks peab koer omama mikrokiipi. Need andmed peavad olema fikseeritud rahvusvahelises veterinaarpassis.
 

Küsimus: Kas võib olla, et mõned koerad ei lepi ega harjugi omavahel?29.02.2012

Küsin veel uue ja vana koera omavahel harjutamise kohta. Kuidas vältida vana koera kallale kargamist, sest esimene kogemus oli väga kole pilt, õnneks keegi kannatada ei saanud. Kui hoidsime neid eraldi tubades, haukusid ja kraapisid läbi ukse. Mis siis veel saab kui uuesti kokku lasta. Kas võib olla, et mõned koerad ei lepigi omavahel. Kuigi on tegemist emase ja isasega? Emane on ka päris agresiivne vana koera vastu ja omavahel arveid klaarima on ohtlik lasta.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Inglise spetsialistide poolt on välja pakutud väga hea meetod. Nemad soovitavad panna uue koera puuri ning samal ajal jääb teine koer vabaks. Nii tuleks nad jätta omavahel tunniks ajaks ja teha seda mitme päeva vältel. Koerad saavad paremini tutvuda, ilma teie mõjutuseta. Olid ka sellised koerad, kes ei saanud siiski omavahel hakkama. Oskaksin kindlasti paremini soovitada siis, kui saaksin ise neid koeri näha ja nende käitumist jälgida.