Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tööandjal on õigus vastu töökollektiivi tahtmist kehtestada sumeeritud tööaeg?13.02.2013

Kas tööandjal on õigus vastu töökollektiivi tahtmist kehtestada sumeeritud tööaeg, makstes 4 kuul ületundide eest raha mitte andes vabu päevi ja koheselt alustada jälle uue 4-kuulise tsükliga?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja võib tööaja korraldust ühepoolselt muuta, kui muudatused tulenevad tööandja ettevõtte vajadustest ja on mõlemapoolseid huve arvestades mõistlikud (TLS § 47 lg 4).
Kuigi ettevõtte vajadused on antud kontekstis esikohale seatud, peab tööandja muudatuste tegemise juures kindlasti järgima töö- ja puhkeaja piiranguid, mis kajastuvad töölepinguseaduse paragrahvides 51 ja 52.

Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul.
Tööandja hüvitab ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas. Kuna TLS § 44 lg 6 alusel rahaline hüvitamine eeldab kokkulepet, siis tuleb seda teha ka töölepingus/-lisas s.t. kirjalikult.
Ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu (TLS § 44 lg 7).

Pooli rahuldavaid kokkuleppeid soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui elekter toodetakse Lätis, siis miks küsitakse taastuvenergia tasu, millega toetatakse Eesti elektritootjaid?13.02.2013

Tere,
Sõlmisin elektrienergia tarbimiseks lepingu Elektrumiga. Saan aru, et tegemist on Läti firmaga ja elekter toodetakse Lätis. Miks esitab võrguteenuse pakkuja taastuvenergia tasu, kui võrguettevõtja ei tooda elektrit? Saaksin kuidagi aru, kui elektrimüüja esitaks taastuvenergia tasu, kui osa energiast toodetakse taastuvatest energiaallikatest.
Kui elekter toodetakse Lätis, siis kuidas on õigustatud küsida minu käest taastuvenergia tasu, millega toetatakse Eesti elektritootjaid?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Elektrum Eesti OÜ, endise nimega Latvenergo Kaubandus OÜ on Eesti ettevõtja. Võrguettevõtja poolt esitatud arvel on tarbitud elektrienergia eest nõutav summa (sh eraldi taastuvenergia toetuste rahastamise kulu) pärit Eleringilt, kes põhivõrguettevõtjana peab koguma raha, mida jagada taastuvenergiatoetusteks Eesti tootjaile. Selle raha kogumine ei sõltu sellest, kas energia müüja on kauba ostnud kahepoolse lepingu alusel Latvenergolt või Põhja-Balti elektriturult. Igal juhul on osa energiast pärit välismaiste ettevõtjate taastuvaist energiaallikaist.
 

Küsimus: Kas peateele pöörates võib ühissõidukirida kasutada kiirendusreana?13.02.2013

Kui on soov teha parempööret pääsemaks peateele, mille 1. rida on ühissõidukirida, siis kas seda võib või peab kasutama kiirendusrajana? Mina isiklikult kasutan seda kiirendusrajana, et seal kõigepealt saavutada liiklusvooluga ühtiv kiirus ja siis valida endale sobiv sõidurida, aga mis kohati häirib, on see, kui eesolev auto soovib samasugust eelnimetatud manöövrit teha, aga kardab, et ühissõidukirajale ei tohi ta mitte mingil juhul sattuda ja selle tulemusena ootab ta kuniks viimnegi auto on 2-lt ja vahel ka 3-lt realt kadunud, et siis otse 2. või 3. ritta suunduda, mis on tavasõidukirajad. Minu arvates taoline kiirendusraja meelega kasutamata jätmine on liiklust takistav käitumine.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 37 lg 1 teise lause kohaselt võib pöörde lõpetamisel ühissõidukirada kasutada tingimusel, et sellelt kohe lahkutakse. Kohene lahkumine on määratlemata mõiste, mida tuleb sisustada vastavalt faktilistele asjaoludele. Minu arvamus on, et ühissõidukiraja kasutamine kiirendamiseks on eesmärgipärane ning LS § 37 lg 1 mõttes lubatud. Samas ei saa õiguslikult ette heita ka teise juhi soovi sellelt kohe lahkuda.
 

Küsimus: Kes peab maksma maamaksu, kas üürnik või omanik?12.02.2013

Tere
Selgituseks:
Ligi 3 aastat tagasi kolisin üürikorterisse. Tol hetkel ei osanud ma lepingut allkirjastades tähelepanu pöörata maamaksu reale. Summat lepingus kirjas pole, aga omanik ütles, et aastas 300 krooni. Olin nõus. Aasta hiljem aga maamaks tõusis, nüüd juba 48 eurole aastas (ehk siis 750 kroonile). Leian, et see on liiga suur hinnatõus. Korteri omanik aga kogeleb selle teema peale ja toetub faktile, et ma allkirjastasin lepingu ning olin maamaksu tasumisega nõus.

Küsin siis nii, et kas mina kui üürnik pean ikka kogu maamaksu üksi tasuma? Või oleks mul õigus leping ümber teha ning maamaks omanikuga kasvõi pooleks jagada?
Seda enam, et alles peale sissekolimist ilmnesid korteril suured vead - soojamüür ei lähe kuumaks, seinad-aknad on soojustamata, elektrihind tõusis jne.

Lugupidamisega,

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Maamaksu jm sarnaste üldiste hüvede (näiteks maja kindlustus) eest tasumist võib üürileandja nõuda üksnes juhul, kui selles on eraldi kokku lepitud. Kuna te ise olete selles kokku leppinud, siis ei ole praegu midagi teha. See, et korteril on suured vead ilmnenud, teie maamamksu tasumise kohustust ei muuda. Saaksite esitada omaniku vastu nõude soojamüüri parandamiseks, seinte soojustamiseks jms. Selleks, et leping ümber teha ja maamaks jagada, peaks teine pool lepingu muutmisega nõus olema.
 

Küsimus: Kas korteri kaasomanikud kannavad täit vastutust kommunaalarvete tasumise ees, kuigi lepingud on ühe venna nimel?12.02.2013

Pärast vanemate surma võtsime mina, minu õde ja vend vastu pärandina vanematest jäänud korteri. Oleme kolmekesi korteri ühisomanikud. Selles korteris elab alaliselt vend ehk üks meist kolmest. Paraku on ta juba pea 4 kuud pidevas alkoholijoobes ning ei maksa kommunaalmakse. Vee, elektri, prügi ja kütte lepingud on venna nimel. Oleme õega tasunud siiani ära kõik antud korteriga seotud kommunaalmaksed. Kas tegelikkuses kanname me kõik kolmekesi täit vastutust arvete tasumise ees, ka juhul kui lepingud on venna nimel?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seaduse järgi kannab kaasomanik kaasomandi valdamise ja kasutamisega seotud kulud vastavalt tema kaasomandi osa suurusele. Kui kulutused ei ole seotud teie poolt oma kaasomandiosa kasutamisega, siis ei ole põhjust neid teilt nõuda. Vee ja elektri tarbimine, samuti prügikoristus on otseses seoses teenuse tellijaga. Loetletud hüvedest võiks lugeda kütte osaliselt asja säilitamiseks vajalikuks kuluks, mida võiks kaasomanike vahel jagada.
 

Küsimus: Mis probleemid võivad tekkida, kui osta sisulisel korter, kuid registris on see äripinnana?12.02.2013

Olen ostmas korterit uues majas, mis on registris kirjas äripinnana (e. mitteeluruum, kontor-ateljee), detailplaneering nägi ette, et 10% hoonest on äripinnad, kuid samas on tegu sisuliselt korteriga (vann, wc, köök, rõdu).
Kas sinna saab ennast sisse registreerida ja mis ohud/probleemid mind ootavad kuna soovin seal püsivalt elada ja vajan sissekirjutust. Kas tasub ikka osta?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

sisse registreerimisel ei ole nõuet, et peaks ilmtingimata olema eluruumina registreeritud. võiksite kontrollida arvestatava maamaksu suurust, et kas see on teile vastuvõetav. Kahjuks ei oska ennustada, millised probleemid või ohud teid seal korteris varitseda võivad, usun, et ehitaja on selles küsimuses pädevam.
 

Küsimus: Kas kohus võib otsustada, et ei lõpeta kaasomandit, kui teine osapool kaasomandi lõpetamisega ei nõustu?12.02.2013

Tere.
Pärisime vennaga oma vanemate maja, mille ehitamisel paarkümmend aastat tagasi ise aktiivselt osalesime. Viimane elanik oli majas ema ning nüüd seisab hoone tühjana. Venna soov on kaasomand lõpetada kas kogu kinnistu koos müümisega või oma poole osa turuhinnas mulle müümisega. Kumbki variant mulle ei sobi. Eriti teine, sest siis tuleb mul oma kätega ehitatut omale tagasi osta. Minu soov on sinna elama asuda ning olen selleks ettevalmistusi ka teinud.
Krunti on võimalik jagada kaheks eraldiseisvaks kinnistuks, üks koos hoonega ja teine ehitusõigusega osaks. Teine võimalus on olemasolevas majas peale mõningasi ümberehitusi moodustada korteriomandid. Kui me nüüd kokkuleppele ei jõua ning vend kohtu poole pöördub kaasomandi lõpetamiseks, millist kohtulahendit võiks oodata? Kas kohus loeb mõjuvaks põhjuseks kaasomandi lõpetamist nõudva omaniku argumenti, et ühe suure kinnistu müügist saab suurema tulu kui jagatud, kahe väiksema iseseisva kinnistu eest? Või võib kohus ka otsustada, et ei lõpeta kaasomandit, kui teine osapool kaasomandi lõpetamisega ei nõustu?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ma kahjuks ei oska öelda, mida kohus võiks asjast arvata. Kaasomandi jagamisel kehtib põhimõte, et asi jagatakse vastavalt hageja nõudele. Kui üks kaasomanikest soovib asja maha müüa ja teine soovib asja reaalosadeks jagada, siis peab kumbki pool kohtusse hagi esitama. Kui üks pool hagi ei esita, siis saab kohus hinnata ainult selle poole nõude põhjendatust, kes hagi esitas.
 

Küsimus: Kas mul on õigus pretensioonile ja garantiile, kui originaaltšekk on kadunud, kuid olemas on tšeki koopia?12.02.2013

Kas mul on õigus pretensioonile ja garantiile kui originaaltšekk on kadunud, kuid olemas on koopia tšekist. Tehing toimus sularahas ning eraisiku ja kaupluse vahel.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Müügigarantii tingimused kehtestab müüja või tootja. Kui nendes tingimustes on kirjas, et tuleb originaaltšekk esitada, siis võib selle esitamata jätmine olla garantii rakendamata jätmise aluseks.
 

Küsimus: Kas töövõimetuspensionäril on õigus avalikus teenistuses 7-le lisapuhkepäevale?11.02.2013

Tänaste seaduste kohaselt on töötaja puhkus 28 päeva. Õigus pikendatud puhkusele (35 päeva ehk +7päeva) on muuhulgas kah töövõimetuspensionäril. Kui töövõimetuspensionär töötab täna ATS-i alusel ja temal on juba 35 päeva puhkust, kas säilub õigus ka täiendavale 7-le päevale töövõimetuspensionärina?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Eeldatakse, et töövõimetuspensioni või rahvapensioni töövõimetuse alusel saava töötaja iga-aastane puhkus on 35 kalendripäeva (töövõimetuspensionäri põhipuhkus), kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti (TLS §57).

Kuna avaliku teenistuse seadus ei sätesta põhipuhkuse osas erisusi töövõimetuspensionäridele, tuleks tõlgendada vaid 35-kalendripäevast põhipuhkuse õigust.
Töövõimetuspensionäridele võimaldatakse töölepingu alusel töötavatele töötajatele 28 kalendripäevale lisaks seitse kalendripäeva ning selle kompenseerib linna sotsiaalamet tööandja poolt esitatud taotluse alusel.

Mõistlikkust alalhoiu printsiibi hoidmisel!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ühe korteri vaheseina osaliseks mahavõtmiseks peab olema ühistu kõigi kolme maja 260 korteriomaniku nõusolek?11.02.2013

Millise seaduse ja paragrahvi alusel saab juhatus otsustada, kui suure protsendi peab kaasomanike nõusolekut saama, et teine kaasomanik saaks korteris köögi ja toa vaheseina osaliselt "maha võtta?
Tallinna Linnaplaneerimise Ametist öeldi, et Ehituseseaduse §23 alusel piisab kaasomanike enamuse otsusest, et ehituluba taotleda. Juhatus aga ütles, et nemad otsustavad, kui suur see protsent peab olema. Kas see on ikka õige? Korteriühistusse kuulub 3 maja milles on 260 korterit.
Kas ühistu üldkoosoleku otsusega on need nõuded teistsugused kui lihtsalt kaasomanike allkirjade kogumisega.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, olukorra selgitamiseks alustaksin sellest, et korteri vaheseinade näol on tegu kaasomandi esemega, millest tuleneb ka põhimõte, et selle eemaldamiseks on vajalik saada kõikide kortermaja korteriomanike nõusolek.
Korteriühistu puutub asjasse üksnes niivõrd, kuivõrd tema kohustus on jälgida, et korteriomanikud kasutaksid kaasomandit vastavalt sihtotstarbele.
Ka siis, kui korteriomanikul õnnestub hankida kohaliku omavalitsuse ehitusluba seina eemaldamiseks, ei anna see õigust ilma teiste korteriomanike nõusolekute ehitustöid teostada. Asjakohased sätted on korteriomandiseaduse § 1 lg 2, § 2 lg 1, § 11 lg 1 p 1, § 16 lg 1 ja ehitusseaduse § 12 lg 2 viimane lause.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ