Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas liiklusmärgi "ebatasane tee" piirkonnas löökaugus auto lõhkumisel vabaneb teeomanik vastutusest?14.02.2013

Tere,
Olukord järgmine: liiklen mööda kohalikule omavalitsusele kuuluvat teed, väljas on märgid "ebatasane tee". Sõidan läbi löökaugu, rehv ja velg puruks. Kas sellise juhtumi korral on tee omanik vastutav? Kas tuleks kutsuda politsei asja fikseerima, st kas on alust kahju hüvitamiseks või liiklusmärgi olemasolu vabastab tee omaniku sellisest vastutusest?

Lugupidamisega,

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teeseaduse § 37 lg 6 kohaselt on tee omanik kohustatud liiklejale hüvitama tee kasutamiskõlbmatuse tõttu ning teeseaduse või selle alusel antud õigusakti rikkumise tõttu tekitatud kahju. Üle 20 cm läbimõõduga ja üle 5 cm sügavusega auk peab olema tähistatud. Vaidlus võib tekkida selles, kas LM "ebatasane tee" on piisav löökaugust lähtuva ohu teadvustamiseks või mitte ja kas sellise märgi panekuga on teeomanik oma kohustuse täitnud või mitte. Viimase aja kohtupraktika on pooldanud siiski lähenemist, mille kohaselt ei pruugi "ebatasase tee" märk olla piisav teel ohutu liiklemise tagamiseks ega vabasta seetõttu ka teeomaniku kahju hüvitamise kohustusest.

Teeauku sõites ja seeläbi kahju saades on igal juhul vajalik politsei sündmuskohale kutsumine ja sündmuskoha fikseerimine. Fikseerida on vaja augu mõõtmed ja asukoht, samuti liikluskorraldusvahendite olemasolu, puudumine või paigutus.
 

Küsimus: Kes kannab kahju, kui üks ettevõtte parklas hulkuvatest kassidest tekitas mootori vahele ronimisega autole 1500 eurose remondi?14.02.2013

Auto seisis tööpäeval ettevõtte suletud territooriumil. Seal on tõkkepuud, kaamerad, valgustus st parkla autodele. Õhtul koju sõites käivitus auto normaalselt. Sõites mõned kilomeetrid (umbes 8-9 km) auto mootor seiskus. Peatasin auto, avasin kapoti ja avastasin seiskumise arvatava põhjuse - mootoris oli rihmade vahel kass! Vaene loomake oli sinna vist sooja pugenud ning arvatavasti kas kinni jäänud või mis iganes ta seal tegi, aga kurb lõpp igatahes. Edasi läks auto juba autoabiga töökoja poole. Kaks nädalat remonti ja arve ligi 1500 eurot.
Infoks, et selle ettevõtte territooriumil elab veel 6-7 kassi, aga täpset arvu ei tea, kasse igas vanuses. Teavitasin juhtumist ka ettevõtte juhti. Kes kannab kahjud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Eelkõige võib looma põhjustatud kahju korral kahju hüvitamist nõuda looma omanikult (VÕS § 1060 alusel), kuid kardan, et hulkuvate kasside puhul omanikust siiski rääkida ei saa. Samuti on probleemne vastutust asetada territooriumi valdajale, kui territooriumi valdaja ja sõidukiomaniku vahel ei olnud just sõlmitud tasulist hoiulepingut. VÕS § § 885 ei vastuta hoidja tasuta hoidmise puhul asja kaotsimineku, hävimise, kahjustumise või asja mitteõigeaegse tagastamise eest, kui ta on asja hoidmisel ilmutanud samasugust hoolt, nagu ta rakendab oma asjade hoidmisel.

Seega teistsuguste kokkulepete puudumise korral kannab antud juhul sõiduki kahjustumise riisikot sõiduki valdaja/omanik ise.
 

Küsimus: Kuidas võõrandada probleemse osaühingu osa?13.02.2013

Kas ja millistel tingimustel on võimalik oma osalust ettevõttes võõrandada, kui ettevõtte staatus äriregistris on:
a) Kustutatud (näiteks ÄS § 60 alusel)
b) Likvideerimisel
c) Pankrotis

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Äriühingu õigusvõime tekib äriregistrisse kandmisest ja lõpeb äriregistrist kustutamisega. Seega juhul, kui äriühing on Äriregistrist kustutatud, äriühingut enam õiguslikus mõttes ei eksisteeri ning seega ei ole enam võimalik ka teha tehinguid mitteeksisteeriva äriühingu osadega. Juhul, kui äriühing on likvideerimisel või kui äriühingu osas on välja kuulutatud pankrot, siis ei mõjuta need tehingute tegemist äriühingu osadega. Äriühingu osasid võib nii likvideerimismeneltuse kui ka pankrotimenetluse ajal vabalt võõrandada vastavalt soovitavatele tingimustele.
 

Küsimus: Kuidas saab usaldusosanik takistada täisosanikul ühingu vara "kantida"?13.02.2013

Olen usaldusühingu usaldusosanik. Nüüd on nii, et täisosanik on ühe põhivarana kirjas oleva sõiduki ARK-s kirjutanud oma nimele, kuidas - vastati, et tal on esindusõigus ja võib teha mida tahab. Soovisin ARK panna peale nn.piirangut, et teiste sõidukitega saab teha tehinguid ainult minu või minu esindaja (notariaalse) juuresolekul. Kahjuks seda teha ma ei saanud, kuna jällegi vastati, et Äriregistris on kirjas, et UÜ-t juhib täisosanik. Siit järeldan, et ma pole mitte keegi ja täisosanik käitub nii nagu talle kasulik on. Kuna hetkel on kõigele lisaks tegemist täisosanikul abielulahutuse ning varade jagamisega, ei saanud ka minu poeg seda piirangut peale panna, vaatamata sellele, et ettevõte kuulub abielu ühisvara hulka. Kuidas toimida, et minia ehk täisosanik ettevõtte viimaseid varasid endale nn. ära kantida ei saaks?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üldjuhul ei ole usaldusosanikul Äriseadustiku järgi õigust usaldusühingut juhtida ega usaldusühingut esindada, kui ühingulepinguga ei ole ette nähtud teisiti. Seega ilma ühingulepingusse juhtimis- ja esindusõiguse kohta muudatuste tegemiseta, mis eeldab usaldus- ja täisosaniku kokkulepet, usaldusosanikul usaldusühingu juhtimine ja esindamine võimalik ei ole. Samas võib aga kohus teiste osanike taotlusel juhtima õigustatud osanikult juhtimisõiguse ära võtta, kui selleks on mõjuv põhjus. Mõjuvaks põhjuseks on eelkõige olulise kohustuse täitmata jätmine osaniku poolt või võimetus ühingut juhtida, kuid samuti võib selleks pidada ka usaldusühingu huve kahjustavate tehingute tegemist.
 

Küsimus: Kas eksabikaasal on mitu aastat pärast lahutust õigus korterisse tagasi kolida, kui ühisvara jäi jagamata?13.02.2013

Tere!

Kirjeldan järgnevalt kõrvalise isikuna lahutatud abielupoolte vahelist probleemi:
Abielu lahutati 2009. aastal, abielu jooksul soetatud vara (korter, auto) jäid tol korral jagamata, samuti jäi suurem osa abielu jooksul kogunenud raha, mis isa kontol oli, temale, mida ta ka keeldus ema ja kahe tütrega jagamast. Lahutuse hetkel kahe alaealise tütre toetuseks isale alimente ei määratud ning nad jäid ema hoole alla toita ja kasvatada. Kogu selle aja jooksul alates lahutusest ei ole isa poolt olnud arvestatavat rahalist toetust (va. paar esimest kuud, peale mida toetused katkesid). Ema koos kahe lapsega jäid korterisse elama ning isa kolis mujale elama. Isa pole korteri vastu kuni siiani huvi avaldanud. Nüüd ligi 4 aastat hiljem teatas lahutatud meespool, et tuleb tagasi oma endisesse elukohta elama (tema sõnul kuulub kogu korter talle ning siin ei ole mingit küsimust, ta teeb enda sõnul mis tahab). Korteris hetkel elavale emale ja kahele tütrele on see rohkem kui vastumeelne, sest isaga ei ole soovitud ega taheta suhelda ega teda ka näha.

Millised oleksid ema ja kahe tütre võimalused takistada taolise olukorra tekkimist, kus abielu lahutatud meespool tuleb tagasi nn. "koju" elama? Vara on küll siiani jagamata kuid abielu jooksul soetatud vara (korter, auto ning abielu jooksul kogunenud säästud) tuleb ikkagi jagada võrdselt abielu osapoolte vahel. Auto ning kogunenud säästud jäid lahutusel meespoolele ning nende saatusest või kasutamisest ei tea naine mitte midagi. Seadusejärgselt peaks olema mõlemal abielu osapoolel võrdne õigus nii autole, korterile kui ka säästudele?
Kas oleks mõeldav, et kuidagi selgitataks välja mis osa ja mis summas kuulub kummalegi lahutatud abielu poolele ning siis vastav osa maksta rahana välja meespoolele, sest korteris elavad ema ja kaks tütart ei taha pikaaegsest kodust välja kolida, kuid oleksid nõus tasuma meespoolele talle kuuluva summa?

Kas on mingit võimalust või seaduslikku õigust takistada lahutatud mehe tagasitulekut/sisenemist endisesse elukohta, kus hetkel elavad ema ja kaks tütart arvestades eelnevalt kirjeldatud fakte?

Kas mehel on täieõiguslik õigus omaalgatuslikult korterit müüa või mitte, st. vara kuulub nii naisele kui mehele ning tehinguid on vaja teha ühisel kokkuleppel?

Kas tütardel (nüüdseks täisealised) on õigus mingile osale abielu jooksul tekkinud varast?

Mis on erinevad võimalused ja kuidas peaksid nad (ema ja tütred) edasi toimima, kelle juurde pöörduma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui peale abielu lahutamist jäi ühisvara jagamata, kuulub kõnealune korter tõepoolest lahutatud abikaasade ühisomandisse (eeldusel, et tegemist on üleüldse ühisvaraga). Seega sisuliselt on mehel õigus seda korterit endiselt elamispinnana kasutada – samasugune õigus on ilmselgelt ka naisel ja lahutatud abikaasade ühistel lastel.

Ühisvarasse kuuluvat eset ei saa mees võõrandada naise nõusolekuta, sest ühisvaraga tehingute tegemiseks on vaja mõlema abikaasa nõusolekut.

Antud olukorra lahendab (lõplikult) ühisvara jagamine. Kui lahutatud abikaasad ühisvara jagamise osas kokkuleppele ei jõua, tuleb vastava nõudega pöörduda kohtu poole. Ühisvara jagamist on kohtult võimalik nõuda ka selliselt, et korter jääb naisele ja mehe osa eest maksab naine hüvitist. Ilmselgelt on mõistlikum jõuda kohtuvälisele kokkuleppele (hoiab kokku nii aega kui ka raha), kuid kui see ei õnnestu, tuleb siiski kohtutee jalge alla võtta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korteriühistul on õigus trahvida inimest, kes ebaseaduslikult ehitas korstna läbi katuse?13.02.2013

Tere!
Kas korteriühistul on õigus trahvida inimest (korterit), kes ebaseaduslikult ehitas korstna läbi katuse? Saades selleks loa vaid kahelt juhatuse liikmelt ja veel lisaks 1 majaelanikult. Kusjuures allkirjad saadi nii, et käidi ukse taga allkirju küsimas, ei olnud mingit koosolekut.
Kui juhatus vahetub, kas ka tagantjärele on võimalik selle ebaseadusliku ehitisega kohtuväliselt midagi ette võtta?
Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu ebaseadusliku korstna ehitamise eest trahvida ei saa, küll aga saab korteriühistu nõuda korteri igakordselt omanikult esialgse olukorra taastamist või esialgse olukorra taastamiseks tehtud kulutuste hüvitamist.
Analoogses küsimuses on olemas ka Riigikohtu lahend 27.märtsist 2012 nr 3-2-1-18-12, mille leiate aadressilt http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-18-12 .

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas pean maksma ühistule keskkütte eest, kui mu korteriomandil keskküte puudub?13.02.2013

Mulle kuulub kortermaja keldris kaks kedriboksi, kus keskkütet pole, seda pole sinna projekteeritudki. Boksid on eraldi korteriomandid. Teistel maja elanikel keldribokse pole. Minu keldreid ei läbi ka ükski maja küttetrassi torudest. Kuna majas on väga suured küttekaod, siis võetakse igalt ühistu liikmelt igakuiselt teatud tasu nn. üldkütte eest. See korvab maja koridoriradiaatorite kütte ja kaod. Tasu on küllalt kõrge. Keldrikoridoris radiaatorit pole. Aastaid võttis ühistu mult tasu üldsoojuse eest keldribokside omanikuna.
Peale mu aktiivseid proteste lõpetati mingil hetkel selle tasu võtmine, aga öeldi, et tegelikult ma nagu ikka peaksin seda maksma, kuna kõik ühistu liikmed on võrdsed jne.
Kellel on õigus? Kas mul on õigus aastate jooksul kütte eest makstud raha tagasi saada? Kõikidel teistel ühistu liikmetel on korteriomanditeks korterid, kus on loomulikult keskküte sees.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, juhul, kui Teie keldriboksid on vormistatud korteriomanditeks, siis lubab korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 nõuda nende eest kütteraha sõltumata sellest, kas radiaatorid nendes asuvad või mitte.

Sellise kulude jagamise korra põhjus seisneb selles, et küttekulude näol on tegu kaasomandi eseme säilitamiseks vajaliku kulutusega ning selliseid kulutusi tuleb korteriomanike vahel jagada kaasomandi eseme suurusest lähtuvalt.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas toimub tasustamine riigipüha ja sellele eelnenud ööl töötatud tundide eest?13.02.2013

Tere,
Kuidas toimub riigipühade eest tasustamine, kui oled tööl näiteks 23.veebruaril alates kella 19.00 ja tööpäev lõpeb järgmisel päeval kusagil hommikul kella 9.00 piires (see on inventuuride tegemine), mis on kokku 14 tundi. Vahest on tööpäevad nats lühemad ja vahest kestavad veelgi kauem. Eelmise töölepinguseaduse järgi pidi maksma 14 tunni eest 2 kordselt, aga kuidas toimub pühade tasu maksmine nüüd, kas 9 tunni eest (24.veebr) või siis 14 tunni eest 2 kordselt (23.veebruar-24.veebruar). Meie tööandja topelttasustamisest kuulda ei tahagi ja väljavõtet ka ei anna ning töötaja ei näegi, kas on pühade tasu arvestatud või mitte. Kui pikk peaks olema puhkeaeg järgmise tööpäevani, kui oled näiteks 14 tundi jutti töötanud. Meil on kujunenud nii, et tööpäevad on üleöö tööl (kuus umbes 15 ööd-päeva). Vaba päeva võid saada, kui väga küsid aga see ei ole kunagi kindel. 48 või 36 tundi nädalas järjestikku vaba päeva väga harva saab.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Püüan Teie poolt esitatud küsimustest kokku võtta tööajaarvestuse selliselt, mis oleks kooskõlas töölepinguseaduses kohaldatavate sätetega.

Kui tööaeg langeb ööajale (kell 22.00 kuni 6.00), maksab tööandja töö eest 1,25-kordset töötasu, kui ei ole lepitud kokku, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest (TLS § 45 lg 1).
Seega on 23.02. kl 22.00–00.00= (1,25-kordne tasu 2 tunni eest).
Kui tööaeg langeb riigipühale, maksab tööandja töö eest 2-kordset töötasu (TLS § 45 lg 2).
Ehk siis 24.02. kl 00.00-09.00= (2-kordne tasu 9 tunni eest).

Tööandja annab töötajale, kes töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, vahetult pärast tööpäeva lõppu täiendavat vaba aega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga.

Töötatud 14 tunnile peab järgnema järjesikust puhkeaega (11+1)=12 tundi.
Kokkulepe, millega 13 tundi ületav töö hüvitatakse rahas, on tühine (TLS § 51 lg 5).

Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida ööajal või riigipühal tehtava töö hüvitamise täiendava vaba aja andmisega erinevalt TLS § 45 lõigetes 1 ja 2 sätestatust.

Töölepinguseaduse § 52 reguleerib iganädalast puhkeaega, sealt leiate vastuse, mitu tundi järjestikust puhkeaega on nädalas Teie lepingu puhul ette nähtud.

Õiglast töö- ja puhkeaja vahekorda soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui lõunapaus arvestatakse tööaja sisse, kas see peaks ka töölepingus kajastuma?13.02.2013

Tere!
Summeeritud tööaeg ja graafiku alusel töö. Tööajagraafikus neli tööpäeva järjest: 10,5 tundi iga päev ja töötundide summaks nädalas märgitakse 40 (mitte 42 nagu tegelikult on tööl oldud). Pool tundi läheb iga päev kaotsi ja kuu normtundide arvestuses need ei kajastu. Kas see on seaduslik? Kuigi töökohal on võimaldatud einestamine ja töökohalt ei lahkuta, sest läheduses polegi söögikohti. Tegemist on lastehoiuga. Kasvataja peab ka söömisega näitama lastele eeskuju. Kui lõunapaus arvestatakse tööaja sisse, kas peaks see ka töölepingus kajastuma? Tööleping on veel alla kirjutamata.
Ette tänades,

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja on eelkõige kohustatud... tagama kokkulepitud töö- ja puhkeaja ning pidama tööaja arvestust (TLS § 28 lg 2 p 4).
Tööpäevasiseseid vaheaegu ei arvestata tööaja hulka, välja arvatud juhul, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik vaheaega anda ning tööandja loob töötajale võimaluse puhata ja einestada tööajal (TLS § 47 lg 2).
Asetan siinkohal rõhu "võimalus puhata ja einestada tööajal" asjaolule. Kui lastega einestamine on töö kohustuslik osa, siis poole tunnine puhkeaeg, mil pole keelatud töökohast lahkumine (olgu siis kasvõi jalutamine värskes õhus) päris kindlasti tööaja sisse ei lähe. Töötasu ei maksta aja eest, kus töötaja ei allu tööandja juhtimisele ja kontrollile. Töölepingus peavad olema lahtikirjutatud kõik punktid, mis on välja toodud TLS § 5 lg 1-s, sealhulgas ka punkt seitse - aeg, millal töötaja täidab kokkulepitud tööülesandeid.

Mõistlikke läbirääkimisi ning laste turvalisuse tagamist nende hoidmisel!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas käib töölepingu korraline lõpetamine töötaja poolt lapsehoolduspuhkuse ajal?13.02.2013

Tere!
Kuidas toimub töötaja-poolne lepingu korraline ülesütlemine lapsehoolduspuhkuse ajal? Kui pikk on etteteatamisaeg? Kas võib saata lahkumisavalduse e-kirja näol digitaalselt allkirjastatuna?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepingu korralise ülesütlemise etteteatamise tähtaeg on 30 kalendripäeva (TLS § 98 lg 1). Töösuhte lõpetamiseks tuleb sellest tööandjale kirjalikult või kirjalikku taasesitavas vormis (e-kiri, faks, vms..) teada anda. Digi-allkirjaga avaldus on igati korrektne.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu