Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas maamaksuvabastus kehtib ka sellele kaasomanikule, kes kinnistul ei ela?28.01.2013

Kas kinnistu pensionärist kaasomanik on maamaksust vabastatud ka siis, kui ta elab teises maakonnas, s.t. ei ela antud kinnistul?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei ole. Maksuvaba on maa, millel asuvas hoones on rahvastikuregistri andmeil inimese elukoht.
 

Küsimus: Kas majaesist parkimiskeeldu ja trepikojas olevat ohuhoiatussilti saab seostada?28.01.2013

Maja ees on parkimist korraldav märk, mis lubab parkimise maja elanikele. Sinna parkinud auto sai katuselt lume kukkumise järel kahjustusi. Parkinud isik alaliselt majas ei ela, vaid vahepeal ööbib. Kuigi parkimiskeeld ei ole seotud ohumärgistamisega ehk katuselt tihti kukkuva lume ja jääga, siis siiski keeldub korteriühistu kahjusid katmast, kuna tagantjärgi väidab, et neil oli olnud koridoris teadetetahvlil hoiatuskiri "lp elanikud, kuna tõrje ei toimi, siis oleme leppinud kokku, et elanikud pargivad auto maja ette omal vastutusel". Kas loodud seos parkimiskeelu ja hoiatuskirja vahel koridoris on seaduslik? Kas nii saab teha? Kas ei peaks olema konkreetsel alal ohuhoiatusmärk või sildid?
Teine küsimus on tõendusmaterjalide kohta - kas piisavad on 1) enda tehtud fotod 2) Munitsipaalpolitsei poolt koostatud protokoll (fotod) ning 3) minuga võrdväärne tunnistaja ehk kes tunnistab, et parkimise alustamisel oli auto klaas terve, mingi hetk oli jää ja lumi klaasile kukkunud, klaas katki ja ümberringi ka lund ja jääd? Nõude esitamisel lisasin MUPO tehtud fotod, korteriühistu väitel ei piisa nendest ja ei ole piisavaks tõendusmaterjaliks, et katuselt kukkunud lumi selle põhjustas.

Tänan vastamast!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Seadus ei mõtesta lahti "majaelaniku" mõistet. Üldiselt võib elanik olla alaline või ajutine. Ei ole välistatud, et isikut, kes majas ööbib, võib käsitleda selle maja ajutise elanikuna sel hetkel. Kui parkimise piirangu erand ei ole suunatud konkreetselt näiteks ühistu liikmetele või korteri omanikele, siis elanikuna kvalifitseerumiseks parkimiskeelu tähenduses võib piisata sellest, kui isik elab majas ajutiselt.

Printsiibis ei ole välistatud, et majaomanik võib sõlmida VÕS §s 1059 sätestatud vastutust välistava kokkuleppe. Siin on vaja siiski aga uurida, kas tegemist ikka oli majaelanike kokkuleppega või hoopis majaomaniku (ühistu) ühepoolse teatega infotahvlil. Viimasel juhul ei vabane majaomanik vastutusest. Kokkuleppe korral tuleb uurida, kas ja kuidas kokkulepe hõlmab ajutisi elanikke e. ühistu (kui majas on selline) mitteliikmeid, kes siiski kvalifitseeruvad selle maja elanikena.

Tõendusmaterjalideks sobivad misiganes andmed, mille pinnalt on võimalik tuvastada kõnealust sündmust. Nii on sobilikud MUPO poolt koostatud aktid ja fotod, samuti on sobilikud tunnistaja ütlused. Kuivõrd ühelgi tõendil ei ole ette kindlaks määratud jõudu, ei saa etteruttavalt asuda seisukohale, kui palju mingit asjaolu üks või teine tõend tõendab. See asjaolu selgub tõendite hindamise käigus.

Kahju tekitamise juhtumite puhul lähtutakse kahju tekitaja süü eeldusest e. kahju tekitaja peab vastutusest vabanemiseks tõendama, et ta ei olnud kahju tekitamises süüdi või ei vastuta kahju eest vastavalt seadusele.

Kui leiab tõendamist, et majas oli tõepoolest kehtestatud vastastikusel kokkuleppel kord, et elanikud ei pargi teatud perioodil kahju tekkimise ohu tõttu maja lähedale ning kahju saaja pidi olema nimetatud korrast teadlik, pole välistatud VÕS § 139 kohaldamine e. kahjuhüvitise vähendamine kahju saajast endast tulenevate asjaolude tõttu.
 

Küsimus: Kui osaühingu juhatuse liikmele ostetakse töö tegemiseks ülikond, kas seda maksustatakse erisoodustusmaksuga?28.01.2013

Osaühingul on ainult juhatuse liige, kes tegeleb igapäevaselt ühingu juhtimise ja samas ka töö tegemisega. Vastavalt sellele soetatakse selle isiku tarbeks auto, ülikond, tööriided ja muud töövahendid.
1. Kas on vajalik sõlmida lisaks juhatuse liikme lepingule temaga tööleping?
2. Kas tööriiete soetamine võib tuua kaasa erisoodustusega maksustamise (kõiki asju kasutatakse ainult töö tegemiseks)?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Juhatuse liikme amet ei välista töösuhet sama osaühinguga. Kui juhatuse liige teeb tööd, mis ei ole seadusest või äriühingu põhikirjast tulenevalt juhatuse liikme kohustus, siis rakendatakse selle funktsiooni täitmisele töölepingu seadust ka siis kui kirjalikku töölepingut pole sõlmitud (siiski, kaitseks võimalike probleemide vastu tasuks tööülesandeid kirjeldav paber teha). Tööandja kohustus on töötajale töövahendid anda ja see ei ole kunagi maksustatav.
 

Küsimus: Kas tööandja võib telefoniarve ülekulu lõpparvest kinni pidada, kui ma sellisest kulupiirist pole kuulnudki?28.01.2013

Vahetasin töökohta. Uuel töökohal töötasin 1,5 kuud, esitasin lahkumisavalduse. 15 päeva pärast oli tööleping lõppenud, lõpparvest oli kinni peetud telefoniarve ülekulu. Mulle pole keegi öelnud, et mul on mingi limiit ja ammugi mitte seda summat öelnud. Küll ükskord juhataja küsis, et kas räägin palju telefoniga. Tol hetkel ei pööranud rohkem sellele tähelepanu ja tegin oma töid edasi. Kas tööandja võib selle lõpparvest maha arvestada? Kui ta oleks sellest mulle kuidagimoodi öelnud, kas see oleks tulnud ära fikseerida? Nt töölepingu lisas, lihtsalt käskkirjaga ja minu allkirjaga, et olen tutvunud sellega?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 78 lg 3 võib tööandja ilma töötaja kirjaliku nõusolekuta tema töötasust kinni pidada töötajale makstud ettemakse ja töölepingu lõppemisel tasu väljatöötamata põhipuhkuse eest.

Kui Te kirjalikku nõusolekut andnud ei ole, siis on tööandja käitunud ebaseaduslikult.
On teoreetiline võimalus, et tööle asudes kirjutasite põhjalikult süvenemata alla näiteks sisekorra reeglitele või mõnele muule dokumendile, kus on välja toodud ettevõttes lubatud ametitelefoni kõnede piirmäär. Sellisel juhul tekiks tööandjal Teie vastu seaduslik nõudeõigus piirmäära (limiiti) ületava osa kinnimaksmiseks, kuid ühepoolselt ta seda kinni pidada ei tohiks. Teie võimaliku keeldumise korral peaks tööandja kasutama teisi seadusega ettenähtud vahendeid (inkasso, kohtusse pöördumine jne).

Korrektset töösuhte lõpetamist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei täida ära ja ei esita töövõimetuslehte haigekassale?28.01.2013

Mida teha, kui tööandja ei esita töövõimetuslehte haigekassale?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Antud küsimust töölepinguseadus otseselt ei reguleeri, kuid Teil on alati õigus esitada tööandjale kirjalik nõue töövõimetuslehe edastamiseks, millele on ta kohustatud reageerima. Ravikindlustusseaduse § 14 sätestab dokumendi esitaja vastutuse, kuid soovitaksin selle kohta täpsema vastuse saamiseks siiski pöörduda samas portaalis ravikindlustuse spetsialisti poole.

Parimat soovides

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas seaduslikult nõuda arendajalt, et ta maksaks ise oma tühjade korterite kütte eest?25.01.2013

Tere!
Elame 11 korteriga elamu-ärihoones, millest valmis ja ehitisregistris on vaid elamu osa (7 korterit). Ärihoone (3 korterit) on kasutusõiguseta (pole ehitisregistris) kuid seal on kasutuses üks korter, milles elatakse sees. Maja arendaja haldab arveid ja temale kuulub kahe maja peale kokku 5 korterit. Ta elab ka ise samas majas. Küsimus on küttearvete jaotamises. Oleme teinud korterühisuse. Probleem on ilmnenud küttearvete jaotamisega, millest ilmneb, et arendaja ei maksa ärihoones tühjalt olevate omandite eest ega jaga küttekulusid sealsetele pindadele, vaid küttekulud ja arved jaotuvad 8 korteri vahel. Meie teised korteriomanikud sellega nõus ei ole. Arendaja aga ei ole nõus maksma, kuigi ärihoones on plusskraadid ja toimub selge kütmine kasutusel oleva ühe korteri kaudu ja seinu läbivate torude kaudu. Mil moel on võimalik seaduslikult põhjendada, et korterite omanikuna on tal kohustus maksta ise oma kulusid tühjade korterite küttekulude eest ning mitte jaotada seda naabrite kanda?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere,
säte, mis kohustab korteriomanikku tasuma küttekulude eest vastavalt oma omandi suurusele (sõltumata sellest, kas see on kasutusloaga) on korteriomandiseaduse § 13.

Teie kirjeldatud kujul on arendaja sisuliselt ühisuse valitseja rollis ning seda, kas tal lubatakse selles rollis ka edasi tegutseda, sõltub korteriomanike enda otsusest - soovi korral võivad nad valida endale ka uue valitseja.
Oluline on märkida, et korteriomandiseaduse § 19 lg 1 kohaselt on igal korteriomanikul talle kuuluvate korteriomandite arvust sõltumata üks hääl. Seega ei ole võimalik arendajal uue valitseja valimist takistada.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas isadust on võimalik tuvastada ilma ema teadmata?25.01.2013

Tere. Kas saab tuvastada isadust peale lapse sündi (või alles sündimata lapse) nii, et ema ei saa teada? Nimelt on mul kahtlus, et rasestumise hetkel võis emal olla seksuaalvahekord teise mehega. Miks salaja - seepärast, et kui ikkagi mina olen lapse isa, siis ei ole vaja usaldamatust ja pingeid jms. Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Isadust on võimalik tuvastada nii raseduse ajal kui ka juba sündinud lapse puhul. Isaduse määramiseks raseduse ajal võetakse proov lootevedelikust, juba sündinud lapse puhul võetakse süljeproovid.

Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis peavad isaduse tuvastamiseks kohale tulema kõik kolm osapoolt – ema, laps ja testitav meesisik. Kõigi osapoolte samaaegne kohalolek on vältimatult vajalik, samuti on alaealise lapse kohtuvälise analüüsi korral vajalik mõlema seadusjärgse vanema (vanem, kes on kantud lapse sünnitunnistusele) nõusolek. Seega Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis ei ole võimalik isadust tuvastada "salaja" ehk ema teadmata ja nõusolekuta.

Ka koduse DNA-testi puhul on vajalik lapse ema nõusolek (allkirjastatud nõusolekudokument), kuigi testi iseenesest saab teha vaid isalt ja lapselt võetud proovide alusel. Kodust DNA-testi ei ole ilmselgelt võimalik teha veel sündimata lapsele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas naisel on õigus isa vastuseisust hoolimata laps ilmale tuua ja pärast alimendid peale surada?25.01.2013

Tere.
Üle kümne aastat tagasi oli mul läbikäimine ühe naisterahvaga, st kohtusime vahel, kuid mingit suhet või kooselu ei eksisteerinud ja lubadusi ei jaganud. Tema väitis, et ta lapsi ei saa, kuna mingid naisteprobleemid emakaga vms ning seega kaitsevahendeid pole vaja kasutada. Olime kolm korda selle aja jooksul ka vahekorras. Kui viimasest kohtumisest oli möödas mitu kuud, saatis temake sms-i, kus teavitas mind, et on rase ja ootab minult last. Saatsin siis talle vastu sõnumi, et mina last ei taha ning kui ta vajab abordiks raha siis helistagu. Ja siis 9 kuu möödudes helistas selle naise sõbranna ja teavitas, et nüüd sündis mul laps. Ma ei osanud mingit seisukohta võtta kui aus olla. Ühesõnaga kokkuvõtteks, kui laps oli aastane, siis tõi mulle kohtu käskjalaga koju hunnik pabereid, kus ta nõudis, et lapse omaks tunnistaksin ning talle elatist maksma hakkaksin. Saime kokku ning jõudsime kohtuvälisele kokkuleppele. Lasin end isana siis sünnitunnistusele kanda ja olen maksnud siiani elatist vastavalt kokkuleppele. Kuna naine on venelanna, siis otsustas ta ainuisikuliselt lapse panna vene lasteaeda ja hiljem ka vene kooli, kuulamata ära minu kui isa arvamust. Nüüd siis nõuab ta, et kuna elatise miinimum tõusis, siis tema tahab ka saada 180 eurot kuus lapsele elatist. Üldse on minul tunne, et naine tegeleb lihtsalt väljapressimisega. Mul on endal juba aastaid pere, olen õnnelikult abielus ja mul on 5 a tütar. Kas tõesti on Eesti riigi seaduste järgi naisel õigus ka isa vastuseisust hoolimata laps ilmale tuua ja pärast mehele alimendid peale surada? Kas mul on mingi võimalus asi kohtusse anda ja nõuda elatise maksmise tühistamist? Sai vist suht pikk ja segane jutt kokkuvõtteks. Aitäh!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Otsuse raseduse katkestamise kohta saab teha vaid naine ise, ükski inimene, sh lapse isa, rasedat naist selleks sundida ei saa. Ja seda isegi olukorras, mil laps ei ole mehe poolt soovitud. Täiskasvanud isikud on võimelised aru saama, et kaitsmata vahekorra tulemuseks võib olla rasedus ja seega tuleb otsus võimaliku raseduse suhtes vastu võtta enne vahekorda astumist, tagantjärele vahekorra tagajärgedega Teie poolt soovitud viisil tegeleda ei ole võimalik.

Samuti ei saa välistada ülalpidamiskohustust lapse suhtes, keda isa ei soovinud. Kui seadusandlus sellise võimaluse pakuks, oleks mingi osa lastest oluliselt kehvemas olukorras, kui need lapsed, "kes olid soovitud". Seega lasub Teil ülalpidamiskohustus oma mõlema lapse ees, mis väljendub esimese lapse puhul elatise maksmises, sest Te ei ela lapsega koos (ja eelduslikult ei osale ka lapse kasvatamises sellisel määral, mis võimaldaks Teid vabastada elatise maksmise kohustusest).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korterisisene veemõõtja on kaasomandi või reaalosana käsitletav?24.01.2013

Kas korterisisene veemõõtja on kaasomandi või reaalosana käsitletav? Kui jah, siis millele (§) tuginedes? Kui veemõõtja paigaldab korteriühistu liikmete ehk korteriomanike ühise raha eest, siis kas veemõõtja muutub seejärel automaatselt kaasomandiks? Kas ja mis tingimustel saavad korteriomanikud hääletada korterisisese veemõõtja kaasomandisse?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kaasomandi ulatuse määramisel omab otsustavat tähendust korteriomandiseaduse paragrahv 4 lõikes 4 sätestatud korterelamu projekt. Juhul, kui veemõõtjad kuuluvad eelnimetatud projekti koosseisu, siis on nende näol tegu kaasomandi esemega, vastasel korral mitte.
Korteriühistu kulul paigaldatud veemõõtjate kaasomandi eseme osaks muutumisele leidub nii poolt- kui vastuargumente. Isiklikult kaldun pigem teise variandi kasuks otsustama, kuna nii olemuslikult kui õiguslikult ei ole veemõõtja olemasolu kaasomandi eseme valitsemisel oluline.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui soovin müüa korteri ilma maakleri vahenduseta, siis millised on broneerimislepingu olulised tingimused?24.01.2013

Tere!
Soovin müüa oma korterit ilma maaklerita, seega palun abi broneerimislepingu koostamisel. Nii palju olen infot leidnud, et broneerimisleping ei pea olema notariaalselt tõestatud ning kohustab müüjat hoidma broneerijale korterit kokkulepitud aja jooksul, ega tohi seda kellelegi kolmandale müüa. Samas ei tohi leping sisaldada ostu- ega müügikohustust kummalegi osapoolele ega ostu-müügi hinda. Vastasel juhul muutuvat broneerimisleping vormieeskirja rikkumise tõttu õigustühiseks. Kas olen asjast õigesti aru saanud?
Kas on veel midagi, mida broneerimisleping sisaldada ei või? Eelkõige huvitab märge, et juhul kui ostu-müügi tehing toimub, siis broneerimistasu arvestatakse pärast korteri hinnast maha - kas seda võib kirja panna?
Kas broneerimistasu võib maksta ka sularahas (olles nii ainult ostja ja müüja vaheline tehing) või peab olema rahade liikumine nähtav ja teostatud pangaülekandega?
Üritasin otsida internetist mingit näidist broneerimislepingu kohta, kuid ei leidnud midagi, kas oskate soovitada, kust sellise näidise saaks?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tulenevalt lepinguvabaduse põhimõttest võivad pooled milles iganes kokku leppida, mis ei ole seaduse või heade kommetega vastuolus. Kusagil pole öeldud, millised on broneerimislepingu kohustuslikud või keelatud tingimused. Sellist kohta, kus lepingute näidised vabalt saada oleksid, ei oska kahjuks öelda.