Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas tõendada, et olen oma isa tütar?28.01.2013

Tere! Olen kolmekümnendates naisterahvas. Probleem on nimelt selles, et aastaid tagasi, kui sain passiealiseks ja tahtsin end isaga samasse rahvusesse kuuluvaks märkida, ei õnnestunud mul seda teha. Põhjus peitus sünnitunnistusele märgitud isa perekonnanimes - sinna oli märgitud ema perekonnanimi, kuigi isa eesnimi ja rahvus olid õiged.
Ema elab isaga seni koos, kuigi vaba-abielus.
Kas mul on kuidagi võimalik tõestada, et minu isa on ikka minu isa?
Olen sündinud enne 1980 aastat ja ema sõnul kirjutati sünnitunnistusele mõlema vanema perekonnanimed ühtemoodi, sõltuvalt siis sellest, kelle perekonnanime lapsele anda taheti.

Kõike kaunist!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ajal, mil Teie sündisite, oli võimalik sünnitunnistusele teha isa kohta kanne ema ütluste alusel – seda olukorras, mil vanemad ei olnud omavahel abielus. On ilmne, et selliselt kanti laste sünnitunnistustele isana ka palju fiktiivseid isikuid ehk mehi, kes tegelikkuses ei olnud laste bioloogilised vanemad.

Seega olen arvamusel, et juriidiliselt Teie põlvnemine isast ei olegi tuvastatud ja sellest tulenevalt on Teil teatud asjaajamiste puhul probleeme tekkinud ja võib tekkida ka edaspidi (nt pärimisel). Ainsaks võimaluseks pean isaduse tuvastamise nõudega kohtu poole pöördumist – kui Teie põlvnemine isast tuvastatakse, kantakse ta Teie sünnitunnistusele selliselt, et see omab ka juriidilist tähendust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korteriühistu üldkoosoleku otsusega võib fassaadi renoveerimise käigus rõdud kinni ehitada?28.01.2013

Tere,

Loodan, et saan Teilt abi. Nimelt on korteriühistu üldkoosolekul vastu võetud otsus kortermaja täielikuks renoveerimiseks (soojustus, torustik jne). Olen mõttega täielikult päri ja pooldan. Mure tuleb aga sellest, et majas on pooltel lodžad ja pooltel mitte (osadel kinni ehitatud ja osadel mitte). Ehk siis minu mõistes rõdu. Kuna soetasin endale kindla eesmärgiga rõduga korteri, siis tahan, et lodža jääks. KÜ aga kirjutab, et lodžad ehitatakse kinni. Kusjuures veel 3 klaasiga plastikaknaga. Minul aga on kõik aknad väga kallid puidust pakett-aknad. Kas KÜ-l on õigus minu lodža kinni ehitada kui ma selleks nõusolekut ei anna ning kas nad saavad siis korteri üldmulje sellega ära rikkuda, et kõik aknad on korteril ees väga korralikud aga lodžale pannakse ette plastikaken. Seda ka veel 3 klaasiga, kuigi kõik ülejäänud aknad on 2 klaasiga. Olen rõdu endale täielikult välja ehitanud (põrandad/seinad, kuid peale kinniehitamist oleks tegu laias laastus sahvriga, millega mul pole midagi peale hakata. Ühtlasi vaataksin ma köögist läbi kahe klaasi õue - praegune aken ning uus rõdule ette paigaldatav aken. Millised õigused on minul seda asja mõjutada?

Suured tänud Teile ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, hoone välisilme muutmiseks ja rõdude kinniehitamiseks on vajalik sõlmida korteriomanike kokkulepe.
Olukorrale, kus Teie majas tegutsev korteriühistu kavandab ilma korteriomanike kokkulepet omamata ebaseaduslikke ehitustöid, on Teil võimalik reageerida kahel moel:
1. taotleda kohtult korteriühistu otsuste tühisuse tunnistamist;
2. keelduda ebaseaduslike ehitustööde eest nõutavate maksete tasumisest.
Ise soovitan esimest varianti, sest see on seotud väiksemate kuludega ning ka ilmselt vähem närvesööv, kuna korteriühistu ei ole jõudnud kohustuste võtmisega end "nurka mängida".

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas pean täismahus kohtu poolt määratud elatist maksma, kui laps on ligi pool kuud minu juures?28.01.2013

Kohtu poolt on määratud 160 eurot kuus. Ja laps on neli päeva kuus minu juures. On olnud olukordi, kus laps on minu juures rohkem (mille üle minul muidugi hea meel). Eelmisel kuul oli lapse ema reisil ja kolm nädalat oli laps minu juures. Emalt nüüd küsisin, et mis saab elatisrahaga, kuna üle poole kuust oli laps minu juures. Tema arvates pean maksma nii nagu kohtu poolt määratud. Kuidas aga tegelikult jagada neid rahasid? Praegu ma ise vähe kodus, aga tulevikus tahaksin last ikka rohkemaks enda juurde, kuidas aga siis jällegi elatisrahasid jagada? Keeruline. Leian et kui laps ikka pikemalt minu juures on, siis ma ei peaks täismahus elatist maksma.

Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Iseenesest on õige Teie arusaam, et kui Te osalete aktiivselt lapse kasvatamises (ja teete sellega seoses lapse ülalpidamiseks vahetult kulutusi), oleks põhjendatud ka elatise vähendamine vastavalt sellele, kui suure osa ajast laps Teiega veedab.

Samas, kui tegemist on kohtu poolt väljamõistetud elatisega, ei tohi Te lapse emale vähem elatist maksta kui kohtuotsuses märgitud. Kui Te seda siiski teete, võib lapse ema pöörduda kohtutäituri juurde ja algatada Teie suhtes täitemenetluse, et saada kätte nö puuduv osa elatisest.

Selleks, et makstavat elatist vähendada, tuleks Teil elatise vähendamise nõudega kohtu poole pöörduda, kuid ei ole kindel, et kohus Teie nõude rahuldaks. Seda põhjusel, et elatise vähendamiseks (ja ka suurendamiseks) peaksid esinema püsivalt muutunud asjaolud, kuid teadmine, et laps oli mingil perioodil rohkem aega Teie juures, kui emaga ja võib-olla tuleb selliseid olukordi rohkem ette, selle alla ei lähe. Samuti ei vähenda kohtud üldjoontes elatist alla miinimummäära.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha korteriomanikuga, kes maksab koristusteenuse eest vastavalt oma nö teenusega rahulolule?28.01.2013

KÜ üldkoosoleku otsusega on tellitud hoovi ja trepikoja koristus, kulu on jaotatud korteriomandi põhiselt. Üks KÜ liige keeldub regulaarselt koristusmaksete tegemisest või teeb neid osaliselt, viidates enda hinnangul puudulikule koristuskvaliteedile. KÜ juhatus on korteriomaniku ja koristusteenust pakkuva haldusettevõttega korduvalt asja arutanud. Koristuskvaliteedi üle nurisemine ei ole KÜ juhatuse arvates põhjendatud kui nt trepikojakoristus on elanike soovil tellitud 1x nädalas, ei saagi eeldada kõigi 7 päeva jooksul läikivaid põrandaid...
Nimetatud KÜ liige jätab regulaarselt koristusmakseid tasumata enese loodud absurdsel printsiibil "iga minu poolt leitud viga koristuskvaliteedis kahandab mu makset 25%". Kord on põrandapesu jätnud triibud, kord on lumevaal valesti lükatud...
Mis oleks KÜ juhatuse poolne samm puudulikest maksetest tingitud võla väljanõudmisel kui nö hea sõnaga ei ole midagi saavutatud. Kaalutud on näiteks maksekäsu kiirmenetluse avalduse tegemist.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui tegu on kaasomandi eseme korrashoiuga seotud mõistliku kuluga, siis puudub korteriomanikul õigus keelduda korteriühistu poolt kantud kulutuste eest oma proportsionaalset osa tasumast ning heakorrateenus seda kahtlemata on.
Mis puutub teenuse kvaliteeti, siis kaasomandi eseme korrashoiuga seotud küsimustes kehtib korteriühistus enamuse mitte üksiku korteriomaniku tahe.
Kui heaga korteriomanikult võlga kätte ei saa, siis jääb üle ainult kohtu abi.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ülekande selgitus "sissemakse" võib olla aluseks osakapitali sissemakseks arvamiseks?28.01.2013

Ühe ettevõtte kontole on igal kuul laekunud raha ühe eraisiku kontolt. Ülekande sisuks on kirjas - raha kandmine kontole.
See eraisik on tegelikult alla 18 aastat vana. Tema konto kasutamise põhjuseks on eeldatavasti põhjus, et tema emal-isal (kes oleks tegelikult pidanud oma kontolt neid tehinguid tegema) ei ole arvelduskontot olemaski.
Ettevõte on asutatud ilma sissemakseta.
Kas neid rahasid tohib "kasutada" sissemakse tegemiseks? Kontole laekumise selgitus ongi raha sissemakse kontole. Kuidas raamatupidamises teha kandeid selle sissemakse kohta ja kui sissemakse 2500 on kokku saadud, siis saab teha paranduskande äriregistris või see ei käi niisama lihtsalt?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui alaealine annab kellelegi raha, siis peab tal selleks olema vanemate nõusolek või hilisem heakskiit. Antud juhul sellega vist probleemi pole. Kui alaealine on selle raha saanud vanemailt, ei ole üldse küsimust. Raamatupidamises võetakse summad arvele vastavalt sellele, milleks üks või teine summa anti (kapitali sissemakse, laenu andmine osaühingule, kauba või teenuse ostmine osaühingult jne). Raamatupidamiskande tegemiseks on vaja lapsevanemailt vastavat õiendit, kuna tõenäoliselt on alaealisel endal keeruline neid otsustusi teha. "Kapitaliraha" korjata ega äriregistris midagi parandada pole vaja ja see pole võimalikki. Kapital võib põhimõtteliselt olla sisse maksmata aegade lõpuni.
 

Küsimus: Kas ettevõtte ja alaealise vahelisi tehinguid võib käsitleda kui ettevõtte ja lapsevanemate tehinguid?28.01.2013

Alla 18-aastase isiku arvelduskontole on ettevõtte arvelt tasutud rahasid, ülekannete sisuks on üür ja majanduskulud.
Ilmselt mitte väga korrektne käitumine, kuid tehingud on tehtud ja rahad on liikunud.
Kas selle isiku (laps) nimelt ja nimega seotud tehingud võib arvestada hoopis näiteks tema ema või isaga tehtud tehinguteks?

Oletatavasti on tehingud tehtud lapse arvelduskontolt ja kontole (raha on liikunud ka lapse kontolt ettevõtte kontole) põhjusel, et lapse vanematel arvelduskontot ei olegi.
Kas sellised tehingud on õiguslikud? Minu teada ei tohi laps sõlmida mingeid lepinguid kuni 18-aastaseks saamiseni ning seni vastutavad tema vanemad kõikide lepingute eest.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kõik on korras, kui kõik asjaosalised on rahul. Eesti õigus ei keela alaealistel tehingute tegemist. Oma kulu ja kirjadega tehtud tehing on kehtiv, kui selleks on olemas seadusliku esindaja (vanemate) nõusolek või hilisem heakskiit. Juhul, kui alaealine teeb tehingu selleks otstarbeks või vabaks kasutamiseks seaduslikult esindajalt või viimase nõusolekul kolmandalt isikult saadud vahenditega, võib ta olla ka alla 7-aastane.
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui olen laenu tagasi maksnud, kuid laenuandja nõuab ikka veel mingit summat ja laimab ning ähvardab?28.01.2013

Tere!
Mõni aasta tagasi sain eraisikult laenuks raha (7000 kr). Kirjalikku lepingut ei ole. Olen laenu tagasi maksnud ja selle kohta teinud märkmeid. Laenu andja aga nõuab veel 140 €. Temal on see summa kirjutatud lihtsalt vihiku servale. Mõnitab avalikult ja lubab ära tappa. Olen pöördunud politseisse ja ka juristi poole. Jurist vastab, et kui lepingut ei ole, ei saa kumbki pool midagi tõestada. Politsei vastab, et kuritegu pole veel toimunud. Aga ta nõuab kogu aeg seda raha ja mõnitab avalikult. Mida teha asja lahenemiseks? Kas tõesti lihtsalt maksta, et rahu saada?
Ette tänades

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Laenuleping võib olla sõlmitud ka suuliselt, kuid laenulepingu sõlmimise fakt ning selle tingimused on tõendamise küsimus. Kui leiab tuvastamist laenulepingu sõlmimine ja olete laenu vastavalt kokkulepitule tagastanud, siis olete oma kohustuse laenulepingu alusel täitnud ning võlasuhe on lõppenud. Seega kui laen on tagastatud, siis laenusaaja ei pea midagi enam tegema. Kui laenuandja läheb sellele vaatamata laenu tagastamise nõudega kohtusse, tõendades, et on laenusaajale laenu andnud ja laenu välja maksnud, siis hagi rahuldamata jätmiseks peab laenusaaja tõendama laenu tagastamist laenuandjale tsiviilkohtumenetluses lubatud tõenditega.
Laenuandja poolse süüteo toimepanemise korral tuleb pöörduda politseisse. Olenevalt faktilistest asjaoludest võib olla tegemist ka väljapressimisega või omavoliga, mis on süüteod ja karistatavad vastavalt seadusele.
 

Küsimus: Kas eraparkla omanikul on õigus minu autoga midagi ette võtta, näiteks teisaldada?28.01.2013

Tere!
Kui parkida eraparklas ning korduvalt parkimise eest mitte maksta, kas eraparklal on siis õigus midagi minu masinaga ette võtta? Näiteks ära vedada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Minule teadaolevalt praktiseerivad eraparklad sellist tegevust, et sõidukid, mis on eraparklates korduvalt pargitud parkimistingimusi rikkudes, teisaldatakse või lukustatakse nende rattad. Sellise tegevuse õiguspärasus on tihtipeale vaieldav. Iga juhtum on individuaalne, mistõttu ei saa siinkohal öelda, et kõik teisaldamised on ebaseaduslikud.
 

Küsimus: Mida teha, kui kindlustus nõuab kahju hüvitamist, kuna ajakirjanduses ja uudistes olla räägitud, et olin purjus?28.01.2013

Tere.
Tegin rolleriga avarii, olin ise süüdi, kutsuti kiirabi, viidi haiglasse, alkoholijoovet ei ole tuvastatud ja nüüd millegipärast kindlustus nõuab minu käest selle sõiduauto kahjude hüvitamist. Kas nüüd tuleb asi edasi kohtusse anda. Kindlustus tõi ettekäändeks, et ajakirjanduses ja uudistes räägiti, et rollerijuht oli purjus. Mis nüüd tegema peaks?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ma kahjuks ei oska ega saagi kommenteerida kindlustuse tegevuse tagamaid omamata ülevaadet juhtunust ja tegelikest asjaoludest. Kindlasti ei saa kindlustuse regressinõude aluseks olla ajakirjandusest kuuldud info joobeseisundi vm seisundi kohta, mida ei ole tuvastatud.

Kui kindlustus nõuab Teie käest kahjude tagasimaksmist (tagasinõue), siis peab kindlustus Teile esitama ka konkreetse sellekohase nõude, milles on selgitatud ka regressinõude faktilisi ja õiguslikke aluseid. Teie edasine tegevus sõltubki esitatud nõude sisust.
 

Küsimus: Kas eelnevate karistusteta on ülevaatuseta sõidu eest 100 eurone karistus õige?28.01.2013

Tere,
Läksin tuttavaga autot ostma öösel kell 23.45 kuna töögraafik on selline. Autol puudus ülevaatus pea aasta. Sai ta siis ära ostetud ja kodupoole sõitma hakatud, kuna polnud ohtlikke vigu. Tuled, pidurid ja väljanägemine oli korras. Mainiks siis ära, et mina läksin rooli, aga tuttav ostis auto. Natuke enne koduteed võeti maha ja tehti kiirmenetlus ülevaatuse puudumise kohta. Sai öeldud neile, et alles ostetud (näitasin lepingut) ja enne ülevaatusele minekut vaja korrastada, kuid neid see ei huvitanud. Mul polnud eelnevaid rikkumisi all, aga ikka tehti 100 eurot trahvi. Kuna § 73 lõige 5 ei tulnud kohe päris täpselt meelde, siis selgitusse kirjutasin ainult selle, et ei olnud teadlik sõiduki ülevaatuse puudumisest. See nüüd tõesti oli minu viga, et ei veendunud auto juriidilisest korrasolekust.
Tagatipuks komissar ei tutvustand ennast, ei küsinud, kas ma soovin kiirmenetlust või üld.
Samuti mainisin, et olen ametilt autojuht ja puhas leht on minu jaoks väga tähtis aga isegi see polnud oluline.

Parimat ning vastust oodates,

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kiirmenetluse rakendamise eelduseks on kiirmenetlusega nõustumine menetlusaluse isiku poolt. Kui Te väidate, et Teilt ei küsitud nõusolekut kiirmenetluse kohta ning Te ei andnud ka ühtegi allkirja kiirmenetlusega nõustumise kohta, siis on kiirmenetlus ebaseaduslik. Vaadake oma kiirmenetluse otsus üle.

MkM 18.07.2011 määrus nr 77 "Mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuetele vastavuse kontrollimise tingimused ja kord" § 3 lg 6 - Kui ilma kehtiva ülevaatuseta sõidukil ei ole eriti ohtlikke rikkeid või puudusi, mis välistaksid omal jõul sõitmise, loetakse sõiduk tehnonõuetele vastavaks piiratud ulatuses kasutamiseks: sõiduks ainult mööda lühimat teed lähimasse remondikohta või ülevaatuspunkti või Maanteeameti liiklusbüroosse või tagasi garažeerimiskohta. Seega, kui Te liikusite ühte nimetatud kohtadest (ja saate seda ka tõendada), siis Teie teos väärteokoosseisu ei esine.

Teile määratud karistus on 1/2 LS §s 207 ettenähtud sanktsioonist. Ei saa öelda, et tegemist on eelduslikult liiga karmi karistusega. Samas võivad rikkumise toimepanemise asjaolud omada karistust kergendavat iseloomu, mis võib tingida ka võimaluse kergema karistuse määramiseks. Kui Te leiate, et määratud karistus ei vasta Teie süü suurusele, siis võite karistuse vaidlustada ettenähtud korras kohtus.