Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milline on sinise taksopeatuse liiklusmärgi mõjuala?18.01.2013

Kas sinine liiklusmärk, millel on märgitud nt "4 kohta taksodele" keelab tavaautodel selle märgi alas parkida ja selle eest võib trahvida, kui seal parkida?
Milline on märgi mõjuala? Kas hakkab kehtima pärast liiklusmärki või peab ise hindama 4 auto koha, mis tuleb taksodele vabaks jätta?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Eeldan, et mõtlete sinise liiklusmärgi all liiklusmärki 575a "Parkla", millele on kantud kirje "4 kohta taksodele". Tegemist on osutusmärgiga. Osutusmärgid teatavad muuhulgas kohustusliku liikluskorra iseärasustest (MkM määrus nr 12, 22.02.2011.a. § 14 lg 1). Seega, kui LM 575a teatab, et tegemist on taksodele mõeldud 4 kohalise parklaga, siis on märgiga kehtestatud parkimiskorra järgimine juhtidele kohustuslik e. taksodele mõeldud kohtadel ei tohi parkida sõidukitega, mis ei ole taksod. LS § 241 näeb ette vastutuse sõiduki parkimise eest liikluskorraldusevahendiga ettenähtud parkimiskorda või -viisi rikkudes. Seega vastates esitatud küsimusele - jah, LM-ga 575 kehtestatud parkimiskorra rikkumise eest võib määrata väärteokaristuse.

Märgi mõjuala hindamine võib osutuda keeruliseks, kui mõjuala on tähistamata. Sellisel juhul tuleb appi võtta mõistlikkuse põhimõte e. juht peab langetama otsuse mõistlikkuse ja piisava hoolsuse kriteeriumeid kasutades. Loomulikult ei ole võimalik meetri pealt välja arvestada nelja takso parkimise ruumi, mis sõltub ilmselt ka taksona kasutatavate sõidukite mõõtmetest, kuid mingeid järeldusi vajaliku parkimisala suuruse osas on siiski võimalik teha. Kui juht on parkimisala arvestamisel eksinud ja see eksimus oli temale vältimatu ka juhul, kui ta rakendas tavapärast vajalikku hoolsust, siis ei saa juhti LM nõude eiramise eest karistada tema teos süüteokoosseisu subjektiivsete tunnuste puudumise tõttu.
 

Küsimus: Kui põhjustasin avarii raudteel, kas minult saab nõuda 2 tunni rongiliikluse seisaku eest kahju hüvitamist?18.01.2013

Tere,
põhjustasin joobes olekus avarii - nimelt sõitsin teelt välja ja sõitsin raudtee ülesõidu foori maha. Tean, et tegu on igati väär ja olen nõus vastutama. Aga Eesti Raudtee tahab esitada 2 tunni ulatuses kahjunõuet, olevat siis rongiliiklus suletud, aga ei näe mina selleks mingit õigust. Muidugi pean kinni maksma selle foori, mis mu enda põhjustatud, aga nn rongiliikluse seisakut ei pea ma asjakohaseks ja kuidas saan olla kindel, et sellel ajal ja lõigul oli üleüldiselt rongiliiklus planeeritud?
Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Võlaõigusseaduse § 1043 kohaselt peab teisele isikule õigusvastaselt kahju tekitanud isik tekitatud kahju hüvitama, kui ta on kahju tekitamises süüdi või vastutab selle eest vastavalt seadusele. Mootorsõiduki valdajale laieneb ka suurema ohu allika valdaja vastutus (ei eelda süü olemasolu). Kahjunõude vastustamiseks pead tõendama, et kahju ei tekkinud Sinu poolt põhjustatud liiklusõnnetusest tulenevalt e. rongiliikluse seisak ei olnud vajalik või tingitud foori puudumisest või selle remondi või asendamisega seotult. Rongide sõiduplaanid on osaliselt avalikud (reisirongid), samuti saab sellekohast infot rongi operaatorilt või raudtee omanikult.
 

Küsimus: Kas operatiivsõidukitel on udutulede kasutamiseks teised reeglid kui tavasõidukitele?18.01.2013

Tere,
Liiklusseaduse paragrahv 42 lõige 1 ütleb, et udutuledega võib sõita udu ja tiheda vihmaga, aga ei keela ju teistel aegadel kasutada.
Pime ja kitsas tee, kas on seadusekohane, et mulle kui tavakodanikule tehakse trahv aga näiteks päästeameti, kiirabi ja kaug-linnaliinibussid võivad sõita nii päeval kui öösel? Vaadates postimehe ja delfi uudiseid, siis oleks nagu midagi valesti. Tõestuseks üks link, kus politsei on päästeauto udutuled põlevad.
Mina udu ei näe, ka tihedat lund ei saja.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/110_112/fotod-tallinnmaja-polengus-inimene-neli-viidi-haiglasse.d?id=65530648#!/15211557/pilt.delfi.eeas-hukkus-puu
kolmas pilt
jään teiepoolset vastust ootama
tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 42 lg-st 1 tulenebki lubav norm kasutada eesmisi udutulesid koos esituledega udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral. Normis kasutatud normitehniline lauseehitus "võib kasutada" tähendabki seda, et normis on reguleeritud juhtumi, mil udutulede kasutamine koos esituledega on lubatud. Kui normis ei ole nimetatud teisi aluseid, siis teistel juhtudel udutulesid koos esituledega kasutada ei tohi.

Viidatud fotot on raske kommenteerida, kuna ei ole teada, kas tegemist on udutuledega vm tuledega. Oletades, et tegemist on udutuledega, siis vastavalt LS § 42 lg-le ei ole selline kombinatsioon üldreeglina lubatud, kui puudub udust või vihmast tingitud halb nähtavus. Samuti ei tohi asulateel pargitud sõidukil põleda lähi-, kaug- ega udutuled (LS § 40 lg 5). Siiski on fotol näidatud olukorra puhul tegemist erandiga. Päästesõidukil töötavad sinised vilkurid ja märgutuled. Selline sõiduk võib kõrvale kalduda ka tulede kasutamise üldisest korrast (LS § 84 lg 2). Põhjuseks võib olla sõiduki ja sündmuskoha parem valgustamine, eristamine jms ohutust tõstev eesmärk.
 

Küsimus: Kas parkimiskorraldaja fotod ja ütlused tõendavad midagi MUPO väärteo menetluses või mitte?18.01.2013

Peatusin parkimiskeelu tsoonis kauba laadimiseks. Kaupa poodi viimise ajal vormistati viivistasu otsus. Vaidlustasin viivitasu otsuse, mis ka tühistati. Nüüd aga ähvardavad MUPO ja väärteoga, et parkisin parkimiskeelu tsoonis, kuigi tegelikult laadisin kaupa. Kas ühisteenuste töötaja poolt tehtud pildid ja ütlused tõendavad midagi MUPO väärteo menetluses või mitte? Mul on lisaks endale kaks tunnistajat, et laadisin kaupa.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui MUPO töötaja vastab tunnistaja määratlusele, siis on tema ütlused tõendiks. Fotode suhtes on Riigikohus asunud seisukohale, et fotod iseenesest ei ole tõendiks, kuid kui nad on vormistatud sündmuskoha vaatlusprotokolli lisana, siis tervikuna on sündmuskoha vaatlusprotokoll koos fotodega tõend. Samamoodi võib tõendiallikana esitada omapoolseid tunnistajaid.

Konkreetsel juhul peabki menetleja tõendite põhjal välja selgitama, kas tegemist oli parkimiskeelu rikkumisega või peatumisega.
 

Küsimus: Kui auto teisaldati ja parkla töötaja lubas asjaga tegeleda alles hommikul, kas see ei ole mitte omandi kasutamise takistamine?18.01.2013

Europargi parklasse jäetud auto teisaldati. Politseist sain teada auto asukoha. Kohale jõudes seal kedagi ei olnud, auto oli parklas lukustatud rattaga. Tuuleklaasi vahel olnud akt andis teada, et auto vabastatakse kohe, kui olen teatanud oma andmed. Helistasin parklas olnud telefonile. Sain vastuseks, et tuleb hommikul tagasi tulla, väljaspool tööaega nemad asjaga ei tegele. Kas selline tegevus (omandi kasutamise takistamine) on seaduslik ja proportsionaalne? Kas on alust taoline tegevus vaidlustada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõiduki kinnipidamise (teisaldamise) alused ja kord on reguleeritud liiklusseaduse §s 92. Kui Teie juhtumi puhul on selles sättes nimetatud aluseid ja korda järgitud, on sõiduki kinnipidamine õiguspärane. Kuna eelnimetatud paragrahv on üsna mahukas, siis ei ole ilmselt otstarbekas seda siinkohal ümber kirjutada. Lisan lingi liiklusseadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/125052012009
 

Küsimus: Kas 2013. aastal on veel õigust kasutada 2012. aasta ja varasemate aastate puhkust?18.01.2013

Tööandja ei ole koostanud puhkuste ajakava 2013. aastaks ja ei ole siiani arvestanud ka töötajate soovidega puhkuse osas. Paljudel töötajatel on veel kasutamata puhkust eelmisest aastast. Millised õigused on töötajatel saada ettenähtud puhkust 2012. aasta eest ja ka eelneval aastal kasutamata puhkuse osas?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Puhkuste ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest teatab töötaja tööandjale 14 kalendripäeva ette kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (TLS § 69 lg 3).
Põhipuhkuse nõue aegub ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse (TLS § 68 lg 6). Seega on 2013. aasta jooksul võimalus kasutada 2012.a kasutamata ja 2013.a ettenähtud põhipuhkust.

Õiglast väljateenitud puhkust soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui isa on nõus maksma vabatahtlikult suuremat summat, kui kohtumääruses, kas tasuks see ikka kohtulikult kinnitada?18.01.2013

Tere!
Hetkel maksab lapse isa elatist 100 € kuus, mille kohta on olemas ka kohtumäärus (maksekäsu kiirmenetlus, kokkuleppeline summa). Nüüd aga soovin seda summat veidi tõsta. Olen sellest rääkinud ka lapse isaga ja vastuväiteid tal ei ole. Küsimus - kas see tuleb kindlasti kohtus nö vormistada? Ühest küljest ma ei näe sellel mõtet, kuna lapse isa on suurema summaga nõus. Teisest küljest aga jääb talle siis alati võimalus sellest kokkuleppest taganeda ja maksta jälle 100 €, mispuhul mul ei oleks ka ühtegi alust suuremat summat nõuda (kui jätta välja õigus kohtusse pöördumiseks). Kas Teie soovitaksite sellises situatsioonis pigem esitada kohtule hagiavaldus summa muutmiseks või ei oleks see vajalik?

Tänan ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatise suurendamise osas on võimalik jõuda kohtuvälisele kokkuleppele, ei ole kindlasti mõtet hakata elatise suurendamise nõudega kohtu poole pöörduma. Kui jätta elatise suurendamine nö vormistamata, tuleb aga arvestada sellega, et kokkuleppe mittetäitmisel ei ole võimalik alustada täitemenetlust kokkulepitud suuruses elatise väljamõistmiseks.

Vaatamata sellele, et kohtuvälise kokkuleppe puhul ei ole võimalik kohustuse mittetäitmisel alustada täitemenetlust, soovitaksin ikkagi vastavat kohtumenetlust praegu mitte algatada. Esiteks on võimalus, et lapse isa suhtub kokkuleppesse täie tõsidusega ja ei kavatsegi seda rikkuda ja kui ta seda ka rikub, on Teil õigus igal ajal kohtusse pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vallal on õigus vanuri varale, kui vald peab maksma osa hooldekodu arvest aga vara kohta on tehtud testament?18.01.2013

Tere! Kui lastetu abielupaar on teinud testamendi (õepojale tegi mees ning õepoja pojale tegi naine) ning tingimusega, et ühe surma korral enam teine testamenti muuta ei saa ja kui elav vanur (naine, kes tegi õepoja pojale) ei tule üksi toime ning peab hooldekodusse minema ning pensionist ei jagu hooldekodu maksuks ning vald peaks ülejäänud osa maksma, siis kas vallal on õigus mingile osale pärandatavast varast?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohalikul omavalitsusel oleks õigus pärandile vaid siis, kui pärandaja surma korral poleks elus ühtegi seadusjärgset ega testamendijärgset pärijat. Riigipoolse hoolitsemiskohustuse täitmine ei anna riigile õigust osa saada isiku pärandist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suur on elatisraha miinimum 2013. aastal?17.01.2013

Tere.
Lapse isalt mõisteti 2011. aastal välja siis kehtinud elatismiinimum 139 eurot. Sooviksin teada, kui suur on elatisraha miinimum käesoleval hetkel ning kas mul tuleb uuesti pöörduda kohtu poole, et saada praegu kehtivat miinimumi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alates 01.01.2013 on alampalga suuruseks 320 eurot ja sellest lähtuvalt on elatisraha miinimumiks 160 eurot ühele lapsele kuus.

Kui elatis on kohtu poolt välja mõistetud kindla summana, st elatise suurust ei ole seotud alampalgaga, tuleb tõepoolest elatise suurendamiseks kehtiva miinimumini pöörduda uuesti kohtu poole. Seda muidugi juhul, kui elatise maksmiseks kohustatud isik vabatahtlikult elatise suurendamisega nõus ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kaua pärast lahutust on õigus endisel abikaasal kohtu kaudu ühisvara jagamist nõuda?17.01.2013

Kui ühisvara (maja) on jagamata, kuid abielu lahutatud ja majas elab alaealiste lastega isa, kuna ema elab alaliselt teises riigis, sest jättis lapsed maha ning keeldub neile kohtuotsusega määratud miinimumelatist maksmast. Naine ähvardab pidevalt, et annab ühisvara jagamise asja kohtusse, kuid pole seda 2 aasta jooksul teinud. Kui kaua pärast lahutust on õigus endisel abikaasal kohtu kaudu ühisvara jagamist nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 155 lõike 1 kohaselt on perekonnaõigusest tuleneva nõude aegumistähtaeg 30 aastat alates nõude sissenõutavaks muutumisest, seega on Teie endisel abikaasal õigus ühisvara jagamist nõuda 30 aasta jooksul abielu lahutamisest arvates.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand