Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas see on õige, kui mõõdetakse sõidukiirust punktis A ja auto peatatakse teise patrulli poolt punktis B?07.01.2013

Tere!

Sooviks teada kuidas on reguleeritud kiirusemõõtmine ja mismoodi näeb välja selle seaduslik toimumine ja karistamine? Kas see on õige, kui mõõdetakse kiirust punktis A ja auto peatatakse teise patrulli poolt punktis B, mis asub x kilomeetrit punktist A (mitte eest ära sõitmine)? Kui mind peatatakse, siis kas mulle ei peaks mitte näitama fikseeritud kiirust mille alusel hakatakse mulle trahvi koostama?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõidukite kiiruse mõõtmise metoodiliste nõuetega saate tutvuda Riigi Teatajas avaldatud Vabariigi Valitsuse 16.06.2011 määruse nr 78 "Nõuded kiirusmõõturi ja kiirusmõõtesüsteemi mõõteprotseduurile ning mõõtetulemuste töötlemisele" vahendusel (https://www.riigiteataja.ee/akt/109072011010).

Teie poolt kirjeldatud olukorra puhul on tegemist varjatud liiklusjärelevalvega ning sellisel juhul rakendatakse ülalviidatud määruse § 9 lg-s 6 sätestatut e. seadme näidu näitamine juhile ei ole kohustuslik. Samale seisukohale on asunud ka Riigikohus oma lahendites.
 

Küsimus: Kas mootorsõidukijuhi juhendaja peab istuma kõrval või võib ta istuda ka näiteks tagaistmel?07.01.2013

Tere!

Selline küsimus, et kas on ka kuskil seaduses kirjas, et mootorsõidukijuhi juhendaja peab istuma kõrval või võib ta istuda ka näiteks tagaistmel?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõnaselgelt ei ole seaduses kirjas, et juhendaja peab istuma praktikandi kõrval. Siiski eeldab juhendaja funktsioon, et ta saab teel toimuvat jälgida juhiga võimalikult sarnasest perspektiivist ja vajadusel ka juhtimisse sekkuda. Tagaistmelt on nende võimaluste rakendamine raskendatud või võimatu. Kuna juhendajat loetakse ka juhiks, siis on raske juhti kujutleda tagaistmelt sõidukit juhtimas.
 

Küsimus: Kas pärimisega saadud vara müügist tekkiv tulu ka arestitakse?07.01.2013

Tere,
selline küsimus, et kui ma soovin päritud kinnisvara müüa ja selle müün, kas sellest saadud tulu on võimalik samuti kohtutäituril arestida? Võlgnevus pole mitte sellel, kellelt päriti, vaid pärijal. See oleks hetkel ainuke väljapääs, et müügi rahadest siis tasuda natuke kõikidest võlgadest, kuid kui see tulu arestitakse, kaob ka see võimalus.

Lugupidamisega

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Täitedokumendi alusel pöörab sissenõude võlgniku varale kohtutäitur. Tähtsust ei oma see, millisel viisil on võlgnik vara omanikuks saanud. Seega ka pärimise teel pärija omandisse läinud varale ja selle vara võõrandamisest saadavale rahale, on võimalik pöörata täitedokumendi alusel ja mahus sissenõuet. Pärimise teel saadud vara võõrandamise korral peab kindlasti analüüsima ka tulumaksukohustuse olemasolu või selle puudumist seaduses sätestatud alustel.
 

Küsimus: Kas ma pean peatama auto väljaspoolt asulat pimedal ajal, kui ei ole arusaadav, kes mind peatab?04.01.2013

Tere!
Kas ma pean peatama auto väljaspoolt asulat pimedal ajal, kui ei ole arusaadav, kes mind peatab? Lõpuks selgus, et need olid abipolitseinikud, kes on varustatud automaatrelvaga aga seljas on neoonvest, kus "abipolitsei" on kirjutatud ainult seljale. Kui ta püüab autot kontrollimiseks peatada, siis ei ole aru saada, kas tegemist metsavahiga või politsei ametnikuga. Kui pärast peatamist küsin millise teenistusega ma suhtlen, siis ta pööras mulle lihtsalt selja ja ütles, et tegu on "politseioperatsiooniga". Lõpuks, kui mul ei olnud kaasas auto tehnist passi, ähvardas ta, et nüüd ma pean kaks tundi ootama kuni tehakse selgeks, kas olen vastutav selle Eesti registris oleva auto kasutaja. Miks nii, kui Liiklusseaduses selgelt ju kirjutatud: Kui juhil on kaasas isikut tõendav dokument, ei ole Eestis registreeritud mootorsõiduki registreerimistunnistuse ja selle haagise registreerimistunnistuse kaasaskandmine kohustuslik, kui juht on kantud liiklusregistrisse omanikuna, vastutava kasutajana või kasutajana.
Tänan

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Abipolitseinik peab liiklusjärelevalvet teostades kandma rinnamärki ja politsei ohutusvesti kirjaga "ABIPOLITSEINIK". Kiri asub ohutusvesti seljaosal. Abipolitseinik on õigustatud sõidukit peatama ja sõidukijuht on kohustatud seaduslikule ja õigesti antud peatumismärguandele alluma.

Sõiduki registreerimistunnistuse kaasaskandmine ei ole kohustuslik, kui juht on kantud liiklusregistrisse omanikuna, vastutava kasutajana või kasutajana, kuid ilmselgelt võtab vastava asjaolu kontrollimine liiklusregistrist aega. Siiski ei ole kahe tunnine ajakulu selleks reaalne ning tegemist võis olla abipolitseiniku poolse liialdusega võimaliku ajakulu prognoosimisel. Usun, et ilmselt ei pidanud te ka 2 tundi andmete kontrollimist ootama.
 

Küsimus: Millised on korteriomanike õigused öelda "ei" parkla suuremahulise renoveerimise osas?03.01.2013

Tere!
Palun kas Te selgitaksite, millised on korteriomanike õigused järgmises situatsioonis: 60-korteriga ühistu juhatus saatis elanikele ettepaneku elamu juures oleva parkla suurejooneliseks renoveerimiseks. Soovitakse ehitada sademete äravoolusüsteem ja katta parkla kivikattega. Tööde teostamine algaks juhatuse arvates kolme aasta pärast. Parkla rekonstrueerimiseks tahetakse kohe tellida projekt, mille maksumuseks on märgitud hetkel 3000 eurot. Tööde teostamise summaks on välja pakutud 45-50 tuhat eurot. Kuna meie ühistul raha pole, siis peaksid kõik korteriomanikud maksma kolme aasta jooksul ühistule 20 eurot kuus. Maksame hetkel viis aastat tagasi võetud miljonilist laenu (maksta on jäänud veel viis aastat). Ühistu juhatuse liikmetele maksame aastas ca 5000 eurot palkadeks ja haldus-hoolduskulusid koguneb alla 2000 euro aastas. Majas on paljudel inimestel majanduslikud raskused (pensionäridel pension väike, on ka töötuid ja maksuraskustes inimesi). Lähtuvalt eelnevast on paljud korteriomanikud andnud eitava vastuse. Tegemist on suures mahus renoveerimisega.
Leian, et kolme aasta pärast on hinnad veel tõusnud ja kes maksab siis ülejäänud summa - ehitus jääb lihtsalt seisma. Pank ei anna laenu ja see on igati õige, kuna eelmine laen on peal. Küsin: millised õigused on ühistu liikmetel otsustamisel? Kas otsust saab vastu võtta 51% hääleenamusega või on siiski vajalik kõikide ühistuliikmete nõusolek ja inimesed saavad otsustada oma võimalusi järgides? Mida teha kui juhatus kavatseb kasutada jõumeetodit?

Tänan Teid!
Edu uuel aastal!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esimese asjana soovitan kontrollida, kas rekonstrueeritav parkla üldse asub Teie kaasomandis oleval kinnistul. Tallinnas see üldreeglina nii ei ole ning sellisel juhul ei ole te kohustatud korteriühistu otsustele alluma (kuna iga omanik hoiab oma omandit ikka ise korras). Asjakohaseks sätteks on korteriomandiseaduse paragrahv 13.
Juhul, kui parkla asub Teie kaasomandis oleval kinnistul, siis tuleb Teil korteriühistu otsusele alluda eeldusel, et kulude suurus ja nende kokkukogumise aeg on mõistlikud.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas ohutulede kasutamine on kohustuslik kui ääretuled põlevad?03.01.2013

LS §39(6) p 1 sätestab, et asulavälisel sõiduteel või teepeenral pimeda ajal või halva nähtavuse korral, kui kas või üks ääretuli ei põle, peavad põlema ohutuled. Küsimus: kas ohutulede kasutamine on kohustuslik kui ääretuled põlevad?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhul, kui ei ole tegemist liiklusõnnetusega või hädapeatumisega ning ka kõik ääretuled põlevad, siis ei ole ohutulede kasutamine seisval sõidukil kohustuslik. Samas võib ka sellisel juhul ohutulede kasutamine suurendada liiklusohutust.
 

Küsimus: Mida teha, kui enne auto ümbervormistamist pani täitur müüja võla tõttu autole käsutamiskeelu?03.01.2013

Tere!
Probleem seisneb selles, et ostsin auto ostu-müügi lepinguga ja auto ümbervormistamiseks on aega mõned päevad. Auto oli peale ostu remondis ja ei vormistanud ümber kohe, paar päeva hiljem pani kohtutäitur autole peale käsutamiskeelu vana omaniku nimele. Ühesõnaga ostsin enne aresti panekut auto. Nüüdseks on möödas 2 kuud, olen võtnud kohtutäituriga ühendust ja nemad ütlevad, et teil on õigus pöörduda kohtusse jne... Lepingud on ilusti olemas, olen teinud ametlikud kirjad kohe kohtutäiturile ja saatnud sisseskännitud lepingud, aga ei võeta maha. Ei tea kas oleks mõtet minna kohtusse, kui auto turu väärtus jääb 2000€ ümber? Kas peaksin pöörduma kuhugi või mis edasi?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Täitemenetluse seadustiku § 222 kohaselt on sellisel juhul võimalik esitada hagi täitemenetluse lubamatuks tunnistamiseks. Küsimuse sellest, kas 2000 € pärast minna kohtusse või mitte, peate ise otsustama. Hagi rahuldamise perspektiiv võib sõltuda mitmetest asjaoludest, mida olemasoleva info vähesuse tõttu siin siiski käsitleda ei saa.
 

Küsimus: Mida teha, kui korteriühistu ei ole nõus korvama katuselt autole kukkunud jää tõttu tekkinud kahju?03.01.2013

Tere!
Probleem - maja ette pargitud autole kukkus sula ajal katuselt lumi lõhkudes esiklaasi, mis tuli välja vahetada. Mingeid ohte tähistavaid märke, piirdeid, keelumärke antud kohas ei olnud, oli parkimiskeelu märk, mis lubas parkimise maja elanikele.
Kahju tekkimine sai võimalikuks seetõttu, et hoone omanik jättis täitmata oma kohustuse kõrvaldada lumi ja jää ehitiselt, samuti ei olnud ohtlik koht märgistatud ega piiratud. Sellega on rikutud Tallinna linna heakorra eeskirja § 5 lg 1 p 9. Vastavalt võlaõigusseaduse §-le 1043 peab õigusvastaselt kahju tekitanud isik hüvitama teisele isikule kahju, kui ta on kahju tekitamises süüdi või vastutab kahju tekitamise eest vastavalt seadusele. VÕS § 1059 sätestab, et ehitisealuse maa omanik või isik, kellel on muu asjaõigus, mille alusel ehitis on püstitatud, vastutab ehitise kokkuvarisemise tõttu, ehitiselt selle osade, jääpurikate või muu sellise eraldumise ja allalangemise tõttu tekkinud kahju eest, välja arvatud juhul, kui ta tõendab, et kahju põhjustas vääramatu jõud või kannatanu tegevus. Vastavalt võlaõigusseaduse paragrahvile 132 lg 3, hõlmab kahjuhüvitis eelkõige asja parandamise mõistlikud kulud ning võimaliku väärtuse vähenemise. Tulenevalt nendest paragrahvidest olen esitanud kahju (200 eurot) hüvitamise nõude korteriühistule. Ühistu praegune seisukoht on keelduv. Peale selle tuleb mainida, et parkija pole hetkel maja elanik, aga sel ajal elas ja ööbis majas (ajutiselt ja seoses sugulase välismaal viibimisega), siis kas saab kuidagi mõista märki "parkimine maja elanikele" juhtumi kitsaskohana? Kas tasub kohtusse pöörduda ja kui suur on tõenäosus minu kasuks positiivsele lahendile? Kuidas toimida? Tõenditeks on Tallinna Munitsipaalpolitsei poolt koostatud vaatlusprotokoll fotodega, klaasipaigaldusarved ja peale minu veel tunnistaja, kes juhtumiga üksikasjalikult kursis.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Üldjuhul on hoone katuselt varisenud lume ja jääpurikate tõttu tekkinud kahjud välja mõistetud hoone omanikult. Selles osas ei tohiks olulisi komplikatsioone tekkida. Samuti ei oma eritingimustel parkimise korraldus selles asjas tähtsust, kuivõrd parkimiskorralduse kehtestamise eesmärgiks ei olnud katuselt langevast lumest tekkida võiva ohu või kahju ärahoidmine.
 

Küsimus: Kas kontoriruumi üürileandja võib üüri maksmise viibimisel kohe elektri välja lülitada?03.01.2013

Firma üürib büroopinda, kuu üür on hilinenud, aga üürileandja lülitab kontoriruumidest koheselt elektri välja. Kas üürileandjal on õigus selliselt käituda?
Minu teada on maksmata jäänud arvete eest õigus küsida viivist, aga elektrit ei tohiks välja lülitada. See takistab igasuguse töö tegemist...
Tänud vastuse eest!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Rahalise kohustuse täitmise rikkumise korral on võlausaldajal tõesti õigus nõuda viivist ning elektri väljalülitamine ei ole selleks õige meede. Üürileandja peab enda üürilepingust tulenevaid kohustusi samuti nõuetekohaselt täitma.
 

Küsimus: Kas vanaema saab müüa meie poolt vanale talule kõrvale ehitatud uue talu?02.01.2013

Kas vanaema saab müüa enda krundil illegaalselt (ilma loata) vanale talule kõrvale ehitatud uue talu, kui meie oleme selle ehitanud ja asunud sinna elama juba mitu aastat tagasi? Ta on ähvardanud meid välja tõsta ning esmalt kõik trahvid illegaalsuse eest meile lasta kaela väänata.
Tal on paberid vaid vana hoone (kus tema elab) ning krundi omamise osas. Seega mida saame ära teha, et põikpäine psüühiliste häiretega (vanaduses "ära keeranud") 75+ aastane vanake meid lageda taeva alla ei ajaks? On tehtav tema nii öelda ametlikult hulluks tunnistamine (vabandan, et ei oska paremini sõnastada)? Isegi kui saame majaplaanile lisaks kõik load ja dokumendid, oleks vaja ikkagi ju tema allkirja. Mida teha?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Iga omanik võib üldjuhul oma vara vabalt võõrandada, olenemata sellest, kas seal peal on maja või mitte või kes selle sinna ehitas. Antud juhul võiks olla abi vanaprouale eestkoste määramisest, kui ta oma tervisliku seisundi tõttu tõepoolest ei suuda oma tegudest aru saada ning võib seetõttu omale ise kahju tekitada.