Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas raha kätte saada, mida pärast lahutust lubas mees mulle notariaalse lepingu järgi maksta?18.12.2012

Sõlmisime pärast abielu lahutust notariaalse lepingu, kus abikaasa pidi maksma mulle igakuiselt Eesti keskmist palka. Nüüd ei pea ta enam lepingust kinni, tal on olemas hea palgaga kindel töökoht. Kui annan asja kohtusse, kas on võimalus, et kohus võib otsustada, et mul pole õigust saada lepingus ettenähtud raha. Kuidas näeks välja edaspidi raha eksabikaasa palgast kinnipidamine, kas on võimalik nõuda, et see võetakse ta palgast sunniviiliselt maha, sest vabatahtlikult ta seda ei teeks.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui tegemist on notariaalselt tõestatud kokkuleppega, mille kohaselt on võlgnik peale nõude sissenõutavaks muutumist andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele (ilmselt selline klausel kokkuleppes ka sisaldub), on tegemist täitedokumendiga ja see allub täitemenetlusele.

Seega, kui endine abikaasa kokkulepet ei täida, peate pöörduma kohtutäituri poole ja algatama endise abikaasa suhtes täitemenetluse. Kohtutäituril on seejärel õigus kokkulepitud igakuine rahaline kohustus Teie endise abikaasa kontole laekuvast sissetulekust kinni pidada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lapse hooldusõigus tagasi saada?18.12.2012

Tere, soov oleks saada laps enda juurde elama. Tegin vähe aega tagasi väga vale otsuse, et hooldusõiguse sai lapse ema endale.
Kas mul oleks kuidagi võimalus hooldusõigus tagasi saada ja mis ma tegema peaks selleks?
Laps elab Soomes.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeldan, kohus on teinud lahendi, mille alusel kuulub lapse hooldusõigus ühele vanemale, st lapse emale või olete sõlminud kohtus sellekohase kompromissi.

PkS § alusel 123 lõike 2 alusel muudab kohus varem tehtud lahendi, kui seda nõuavad lapse heaolu püsivalt mõjutavad kaalukad asjaolud. Seega, kui võrreldes kohtulahendi tegemise ajaga on asjaolud märkimisväärselt muutunud ja lapse huvid ei ole enam emaga olles tagatud, on Teil õigus kohtult taotleda ühise hooldusõiguse taastamist või hooldusõiguse täielikku üleandmist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui riigi kehtestatud elatisraha muutub, kuidas siis maksekäsu kiirmenetlusega välja nõutud summat suurendada?18.12.2012

Tere,

Lapse isale on määratud maksekäsu kiirmenetlusega lapsele elatisraha maksmine - tegemist konkreetse summaga, mis on tol hetkel kehtinud miinimumtöötasust 1/2. Summat nõutakse sisse kohtutäituri kaudu. Miinimum töötasu summa on aastatega muutunud, siis kuidas võimalik muuta elatusraha suurust? Kas selleks tuleb teha uus maksekäsu kiirmenetluse avaldus kohtule?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisraha suuruse muutmiseks tuleb pöörduda elatise suurendamise nõudega kohtu poole. Läbi maksekäsu kiirmenetluse elatist suurendada ei ole võimalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Millised peavad olema kohtule esitatavad tõendid tuleohutusnõuete rikkumise kohta ehitise muutmisel KÜ juhatuse otsusel?17.12.2012

Tere. KÜ korteriomanike kokkuleppel tehti üldkasutatavates ruumides muudatused kohaliku omavalitsuse ehitusloata 7-10 aastat tagasi, muutes ruumide kasutamist elanikele ebamugavaks. Hiljem selgus, et sellega rikuti viiekorruselise 45m-pikkuse koridoridega I / II kasutusviisi endise hosteli ohutusnorme ehk EHITISE JA SELLE OSALE ESITAVAID TULEOHUTUSNÕUDEID: §2, lg.2; §20 lg.4; §23 lg.3(1); §26 lg.5; §27 lg.1 (1), lg.2 ja lg.4 jt. Evakuatsioonitee trepikoja poole avanevad uksed kitsendavad liikumisvoolu teed; evakuatsiooniteel asuvad uksed ja tuletõkkeuksed on õigusvastaselt lukustatud tabalukuga; trepikoja välisukse laius on kitsam kui trepikäik; üle 300 elanikuga hoones on evakuatsioonipääsuks vaid üks trepikäik ja kitsas metalluks; evakuatsiooniks nõutav välistrepp hoone otsaseinal puudub. Korteriühistu juhatus ei soovi midagi muuta või taastada endist olukorda, viidates üldkoosoleku kunagisele enamuse otsusele, mis õigustab ohutusnõuete rikkumist. Kortermajas on suurem tulekahjude oht, sest paljudes korterites on 50 aastat vana elektrijuhtmestik ja elavad liikumispuudega vanurid, kes ei suuda juhtmete vahetust kinni maksta ega kiiresti evakueeruda ohu korral. Kuidas peavad korteriomanikud tegutsema, et lahendada olulist probleemi kohtu abil nüüd, kui üldkoosoleku või juhatuse otsuse vaidlustamiseks ettenähtud kolmekuine tähtaeg on ammu möödas ning uued üldkoosolekud ei saa enam vajalikku kvoorumit kokku. Kas korteriomanikud peaksid oma kulul korraldama ekspertiisi, kutsudes kohale päästeasutuse enne kohtuvaidlust? Või kelle kulul võib kohus ekspertiisi ise korraldada pärast kohtuvaidluse algust, kui hagejad esitavad selleks taotluse? Või kohtusse saab pöörduda alles siis, kui päästeasutuse kontroll tuvastab kunagi rikkumisi, teeb ettekirjutusi KÜ-le, kuid millele juhatus jätkuvalt ei reageeri, tasudes näiteks trahvi remondifondi rahast? Tänud.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustaks sellest, et tuleohutusnõuete rikkumise eest kortermajas vastutavad korteriomanikud solidaarselt koos korteriühistuga. Seega on soovitus probleemile lahendus leida nö. korteriomanike siseringis. Seadus pakub selleks kaks lahendust: 1. Viia kortermaja tuleohutusnõuetele vastavaks ühiselt; 2. Kortermaja viib tuleohutusnõuetele vastavaks üks korteriomanik, nõudes kulud teistelt hiljem tagasi.
Mis puutub korteriühistu üldkoosoleku otsusesse, siis küsimuste puhul, mis eeldavad korteriomanike kokkulepet nagu ka antud juhul, on korteriühistu üldkoosolekute otsused tühised.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kuidas korteriühistu halduskulud määrata nii, et maksmine käiks korteripõhiselt, mitte ruutmeetrite järgi?17.12.2012

On igati loogiline, et korteriühistu remondi- ja hooldusfondi peab iga korteriomanik tasuma makseid vastavalt korteri suurusele ruutmeetri kohta. Samas ei ole loogiline, et ka haldustasusid määratakse korteriomandi suuruse järgi ruutmeetrite alusel? Miks? Aga sellepärast, et ühistu raamatupidajal pole vahet, kas ta töötleb 1 või 4-toalise korteri andmeid - ajakulu korteri peale ei sõltu korteri suurusest. Sama üldjuhul ühistu esimehe tasudega. Kas minu arutelu on loogiline või mitte? Ja kuidas on võimalik ühistus halduskulud määrata nii, et maksmine käiks korteripõhiselt, mitte korteriomandi ruutmeetrite suuruse järgi?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, saan Teie mõttest aru ning möönan, et suur osa korteriomanikest ilmselt nõustuksid Teie arutluskäiguga. Mina ise kuulun küll nende hulka, kes on seisukohal, et kõik kaasomandi majanduskulud peaks jagama kaasomandi suuruse järgi. Põhilisele selle seisukoha pooldajate argumendile - suurem omand=suurem kohustus - lisaksin täiendavalt juurde, et ühise majandamise põhimõtted tuleks leppida kokku kinnistu korteriomanditeks jagamise ajal ning siis ei teki üldreeglina küsimust selles, kas isik, kes saab kinnistust kõige suurema osa (korteriomandi) omanikuks peaks kandma ka vastava osa majanduskuludest. Enamus Eestis registreeritud korteriomanditest ei ole kahjuks tekkinud loomuliku (kinnistu jagamise) protsessi tulemusena, mistõttu ei ole korteriomanikud saanud ka võimalust seda teemat omavahel selgeks vaielda.

Tänan küsimuse eest.

Tervitades,
Andry Krass
Õigusteaduse magister
 

Küsimus: Kellelt on õigus nõuda võla tasumist, kas osaühingult kui korteri omanikult või tööliselt, kes maksmata jättis?17.12.2012

Korter kuulub osaühingule, kes paneb oma töölisi sinna elama. Kui nüüd tööline korterist lahkub ja jätab maha võlad, kas siis on õigus nõuda võla tasumist osaühingult kui korteriomanikult? Osaühing väidab, et nemad tasuma ei pea, kuna neil oli töölisega sõlmitud leping, mille kohaselt pidi tööline kõik maksud maksma.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kommunaalkulusid on õigus nõuda korteriomanikult. Korteriomandiseaduses on sätestatud, et korteriomanik tasub kaasomandil lasuvad maksud, kannab avalik-õiguslikud reaalkoormatised ja kaasomandi majandamise kulutused.
 

Küsimus: Mitu lisapuhkepäeva (lapsepäevi) on mul nelja kuu töö eest võimalik saada?17.12.2012

Tere

Tekkis selline küsimus, et kui ma naasesin tööle peale lapsehoolduspuhkust 1.septembri seisuga, siis kui palju lisapuhkusepäevi selle aja eest on mul võimalik võtta? Mõtlen siis lapsepäevi (laps on 2,5a).

Ette tänades,

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 64 alusel on kuni 14-aastase lapse vanemal õigus saada kuni 10 tööpäeva tasustamata puhkust, mis aegub kalendriaasta lõppedes. Seaduseandja ei ole tasustamata puhkuse pikkust seostanud töötaja tegelikult töötatud ajaga. Veelgi enam - seaduseandja on väljendanud oma tahet mitte siduda tasustamata lapsepuhkuse pikkust töötaja tööpanusega TLS eelnõu seletuskirjas (lk 49). Minu tõlgenduse järgi peaks Teil olema õigus tasustamata lapsepuhkusele 10 tööpäeva ulatuses.
Ilusat jõuluaega koos oma lapsega soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas vanainimese hooldekodu arve peavad maksma lapselapsed, kui tema oma laps on juba surnud?16.12.2012

Tere,
Vanaema on hooldekodus, tema ainuke poeg (minu isa) on surnud. Vanaemal pension 300 eurot, hooldekodu arve kaks korda suurem. Mina olen praegu töötu. Kes peab seda vahet maksma? Kas lapselapsed on otsejoones sugulased? Kas hooldekodu või linnavalitsus saab nõuda maksmist minult? Vanaemal on ka lapselapsi, aga nad ei ela Eestis.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS §-i 96 kohaselt on ülalpidamist kohustatud andma täisealised esimese ja teise astme ülenejad ja alanejad sugulased, seega kui abivajaval isikul ei ole esimese astme alanejaid sugulasi (lapsi), on ülalpidamist kohustatud andma teise astme alanejad sugulased (lapselapsed).

Samas tuleb märkida, et PkS § 105 lõike 3 kohaselt täidavad mitu sama astme sugulast ülalpidamiskohustust osavõlgnikena ja iga osavõlgniku kohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka tema ning ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid. Seega on vanaema ülalpidamiseks kohustatud ka tema teised lapselapsed.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju on lahus elaval isal õigus ühes kuus lapsega koos olla?16.12.2012

Austatud nõuandja
Olete kirjutanud:
küll on Teil aga õigus nõuda lastega kohtumist piisavas mahus. Kindlasti tuleb selliste otsuste tegemisel arvestada ka laste arvamust, kuna laste heaolu säilitamine on peamine.
Täpsustage palun, milline on see ühik "piisav maht", kui 8a laps ilmselgelt tahab isa juurde (ta tahabki ainult isa juures olla) aga ema ei lase?
Nimelt ema väidab, et laps on isa juurest tulles närvilisem, käitub halvemini, unehäired jne. Ma muidugi ise mõistan last, sest kui ta on kohas, kus ta ei taha olla (ema juures), tekitab see temas stressi ja muid komplikatsioone.
Isa juures on laps väga hea käitumisega ja väga rahulik. Magab nagu nukuke. Ta on silmnähtavalt õnnelik.
Kahjuks on ema eriala spetsialist ja kõik usuvad ainult teda - ta on ju spetsialt, ta ei saa eksida, ju on viga ikka isas.
Ahjaa, laps ei varjagi, et kui ta saab 10, siis saades otsustamisõiguse, läheb ta isa juurde elama. See on kindlasti üks põhjus, miks ema püüab last isast võõrutada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Suhtlemise tihedus ja kohtumiste kestvus oleneb suuresti konkreetsetest asjaoludest, st ei ole nö kindlat mahtu, kui palju peaks lahus elav vanem lapsega kohtuma. Eelkõige tuleks lähtuda sellest, kui tihedalt on laps vanemaga eelnevalt suhelnud ja kui lähedane on sellest tulenevalt lapse ja vanema vaheline side. Ilmselgelt ei saa üksteisest võõrdunud lapse ja vanema suhtlemiskord olla samasugune, kui lapsel ja vanemal, kes on stabiilselt omavahel suhelnud. Samuti on ilmne, et kui lahku läinud vanemad elavad üksteisele lähedal, saab laps lahus elava vanemaga tihedamalt suhelda kui vanem, kes elab nt välismaal. Seega tuleb suhtlemiskord kindlaks määrata eelkõige varasemat suhtlust arvestades ja seejärel ka vanema võimalusi hinnates (suhtlemiskord peab olema täidetav).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on õigus oma tütrega kohtuda, kuigi kohtuotsusega on hooldusõigus minu õel?16.12.2012

Tere,
Kui minu õde on saanud kohtu poolt hooldusõiguse mu tütre suhtes, kas mul on õigust tuua last enda juurde. Minult pole õigusi ära võetud. Kuna õde ise keelab mul lapsega kokku saamast, siis sooviks teada, mis õigusi mul on oma lapse suhtes. Ja kas seda kohtu otsust saab ka muuta? Ja kas mu õel on õigust üldse mulle mu oma last keelata näha või rääkida, ilma et ta ise juures viibiks. Täname.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teilt ei ole täielikult isikuhooldusõigust ära võetud, on Teil oma lapse suhtes suhtlusõigus, st Teil on õigus oma lapsega kohtuda ja iseenesest Teie õde Teile lapsega suhtlemist keelata ei tohiks.

Kõikide vanema ja lapse õigussuhet reguleerivate kohtulahendite muutmist on võimalik taotleda juhul, kui asjaolud on oluliselt muutunud võrreldes ajaga, mil kohtulahend tehti ning lapse huvid ei ole enam piisavalt tagatud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand