Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saan töölt lahkudes eelmiste kuude töötasu maksmisega hilinemise eest viivist nõuda?07.01.2013

Tere,
Mul ei ole palk laekunud õigeaegselt alates märtsist 2012. Viivist ma siiani küsinud pole. Kui aga otsustan töölt lahkuda, siis kui kaua tagasiulatuvalt on mul õigus küsida viivist hilinenud palga pärast?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tõepoolest võib töötaja töölepingu seaduse kohaselt töötasu maksmisega olulise viivitamise korral erakorraliselt töölepingu üles öelda (TLS § 91 lg 2 p 2). Siinkohal ei tohi unustada, et selle olulisust tuleb tõestada ning põhjendada. Samuti on töötajal õigus nõuda töötasu maksmisega viivitamise korral võlaõiguslikku viivist (VÕS § 113 lg 1), kuid mitte iga töötasu maksmisega viivitamine ei anna töötajale õigust leping erakorraliselt üles öelda. Töövaidluskomisjonide otsuste üldistamisel on erinevaid põhjuseid, kuid eelkõige TLS § 91 lg 2 p 2 mõttes (tõestus selle kohta, millist kahju tõi töötajale töötasu maksmisega viivitamine?) viivitamise olulisuse puudumine.

Enne töölepingu erakorralist ülesütlemist tuleks tööandjale kirjalikult (e-mail vms.) anda mõistlik tähtaeg nimetatud töölepingu punkti rikkumise lõpetamiseks. Kui tähtaja möödumisel see tulemust ei anna (st tööandja endiselt hilineb töötasu maksmisega), on alus töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks ning viivise sissenõudmiseks.
Viivisenõude esitamiseks ei ole seaduses ette nähtud üldist tähtaega. Piiravaks tähtajaks on nõude aegumine, mis annab tööandjale vastuväitena õiguse viivise maksmisest keelduda. Et vältida aegumist tööandja poolt vastuväite esitamisel töötaja nõuete rahuldamata jätmist, peab töötaja esitama töötasult arvestatava viivisenõude nelja kuu jooksul töötasu väljamaksmata jätmisest.
Juhul, kui tööandja keeldub viivisenõude täitmisest ja viivise väljamaksmisest, on töötajal õigus nõuda viiviste väljamõistmist kohtus või töövaidluskomisjonis.

Mõistlikke otsuseid ja läbikaalutud tegevust.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas katuseakende ja katuse lumest rookimine on katusekorteri omaniku või korteriühistu kohustus?07.01.2013

Meil on 6-kordne viilkatusega korterelamu. Ühistu müüs pööningu ära, et sinna ehitada korter. Nüüd lumega selle korteri omanik nõuab, et me roogiksime katust, et tema katuseakendest tilgub muidu vesi sisse. Ühistu kahjuks pole sellega nõus, sest katus ei pea sellele muidu vastu. Kas ühistu on kohustatud paigaldama selle korteri akendele soojendustraadid ja elektri kinni maksma või on need aknad korteriomaniku rida, ja ka katuseakende puhtaksrookimine on korteriomaniku enda rida.
Tänud vastamast

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, nii katus kui aknad kuuluvad korteriomandiseaduse paragrahv 1 lõige 2 ja paragrahv 2 lõige 1 kohaselt korteriomanike kaasomandisse ning seetõttu peavad korteriomanikud neid korras hoidma ühiselt.

Lugupidamisega,
Andry Krass
 

Küsimus: Kas mul on õigust küsida korteriühistult kompensatsiooni ülekütmise eest?07.01.2013

Tere!
Meil on 24-korteriga ühistu ja ühes püstikus on tubade temperatuur 18-20 vastavalt korrusele, 3. korrusel 20 ja 1. korrusel 18 kraadi.
Nemad tahtsid, et neil oleka ka 21-22 kraadi ja ühistu peale 23-24 kraadise seadistuse. Nüüd on paljudes korterites 24 kraadi ja me ei taha nii sooja. Oleme ühistule teinud märkuse, aga asjata.
Minu küsimus oleks, et kui alakütmise korral on õigus nõuda kompensatsiooni, et kas ülekütmise eest ka on õigust kompensatsiooni küsida.
Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ülekütmisega seotud nõuet välistavaks asjaoluks on asjaolu, et Teie ise olete küttesüsteemi kaasomanikuks ning seetõttu vastutav selle eest, et temperatuur ei jaotu korterite vahel ühtlaselt. Küttesüsteemi kordategemise õigus on nii korteriühistul kui üksikul korteriomanikul.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Kuidas toimub maja kasutamine, kui on seatud isiklik kasutusõigus?07.01.2013

Võtsime elukaaslasega pangalaenu (elukaaslane sel hetkel kaaslaenutaotleja), et renoveerida minule päranduseks saadud korterit. Mõni aasta hiljem hakkasime maja ehitama, mille eelduseks oli see, et pidin müüma ära minu nimel oleva korteri kuna oli vajadus pangalaenu suurendada ning korteri müügist saadud raha läks uue maja ehitamiseks. Tehingute käigus viibisin Eestist ära ning olin sunnitud oma elukaaslast notariaalselt volitama, minu nimel korterit müüma ning müügi rahast tulenevalt uue maja joaks maad ostma, mille tulemusel sai uus kinnistu minu elukaaslase nimele. Tänaseks on meie teed lahku läinud - mina olen ainuisikuliselt maksnud pangalaenu (tõestatav), kuni hetkest, mil võtsime esimese pangalaenu ja maja on eks-kaaslase nimel (s.h. on piiratud minu ligipääs majale ja seal majas olevatele, minu soetatud asjadele). Millised on minu võimalused maja enda nimele saada? Ja kui peaks saama kokkuleppele, et maja kirjutatakse minu nimele (nt. läbi kinkelepingu) ja eks-kaaslasele jääks isiklik kasutusõigus (meil on ühine laps, keda mul ei ole kavaski saatuse hooleks jätta), siis millised on sel juhul uue omaniku (ehk siis minu) õigused sinna majja vabaks ligipääsuks ja seal vajadusel elamiseks? Ette tänades!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma materjalidega tutvumata on raske vastata. Kas volitasite teda võtma vastu raha ja ostma kinnistu või ainult vormistama korteri müüki või mis seal volikirjas täpselt kirjutatud on; maja enda nimele saamise võimaluste kohta ei saa samuti nii vähese info põhjal midagi öelda. Pigem arvan, et kinnistut nii lihtsalt enda nimele ei saa. Kui teine pool on asjaga nõus, siis loomulikult. Kui olete asja omanik, siis on teil õigus igal ajal ja piiramatult oma majja minna. Kui on seatud isiklik kasutusõigus, siis on sellel isikul, kelle kasuks see on seatud, õigus samuti oma õigust realiseerida. Isikliku kasutusõiguse seadmise lepingus fikseeritakse see tavaliset ära, milliseid ruume ja millistel tingimustel ta võib kasutada.
 

Küsimus: Kui kingisaaja sureb enne kinkijat, kes saab siis kingitud korteri, kas kinkija saab korteri tagasi?07.01.2013

Tere,
Minu vanaema tegi emale korteri kinkelepingu koos vanaisaga - vanaisa on surnud, vanaema elus. Tingimusega, et vanaemal ehk kinkijal on õigus elada seal surmani ja ema ei saa teha tehinguid. Kui kingisaaja sureb enne kinkijat, siis kes saab korteri - kas vanaema saab selle omale tagasi kui tema elab või pärivad kingisaaja lapsed selle?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimus on niivõrd segaselt esitatud, et raske on selget seisukohta anda.
Kas kinkijateks olid vanaema ja vanaisa koos või kuidas vanaisa siia puutub, teiseks, kas korteri omand on emale üle läinud või milline on vara staatus hetkel, mis tähendab, et keelati tehingute tegemine - vara omanikku ei saa tehinguga keelata vara käsutamast; kui kingisaaja sureb enne, kui talle on asi üle antud, siis võib kinkija lepingust taganeda, kuid kui kinkijaks on mõlema vanavanemad, siis ei ole see võimalik; kui korter on üle antud, siis saab taganeda kingisaaja surma korral üksnes erandjuhtudel.
 

Küsimus: Kui üürilepingus oli tingimus, et mõlemad üürnikud kirjutavad lepingule alla, kas siis ühe allkirja korral leping kehtib?07.01.2013

Kolisime novembris uude korterisse, mille omanik ise viibib välismaal ning teda esindas volituse alusel tema sõber.
Lepingus on kirjas, et omanik soovib lepingule mõlema üürniku (meid on 2) allkirja. Esialgu taheti seda teha digitaalselt, kuid ühel meist ei olnud neid ID koode, mida selleks vaja on, et digitaalselt allkirjastada. Esialgu tehti siis nii, et võeti ainult ühe allkiri (et oleks kindel, et me alt ei hüppa) ning jäi jutt, et sissekolimisel anname mõlemad pabereksemplarile allkirja.
Üks meist kolis varem ning talle andis võtmed üle hoopiski selle volitatud sõbra naine (kellel meie teada pole volitust). Allkirja ta meie eksemplarile ei andnud ka. Teine meist kolis hiljem ja siis pidime lepingu lõplikult allkirjastama. Kirjutasime korteriomaniku volitatud sõbrale, kuid ta ei vastanud ning pole siiamaani huvi ilmutanud.
Kas see tähendab, et leping on tegelikult kehtetu, st sõlmimata ja me võiksime kohe välja kolida? Või loeb see üks digitaalne allkiri siiski midagi? - kuigi lepingus on mustvalgelt kirjas, et vaja on mõlema üürniku allkirja.

Tahaksime kohe välja kolida, aga kas me jääme siis ilma tagatisrahast, kuna me pole 30 päeva ette teatanud nagu leping nõuab?

Kuna korteris on väga külm (väideti, et on väga soojapidav) ning naaber suitsetab pidevalt oma korteris ja meie korter on ka seetõttu suitsuhaisu täis, siis meile ei ole sobilik ega ka tervislik keskkond, kus elada.
Samuti ei olnud lepingus kirjas, et meie peame korteri remondifondi tasuma, kuid KÜ arvel on see kirjas ja seda nõutakse meilt.
Kas see ei lähe erakorralise ülesütlemise alla?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Lepingu formaalse kehtivuse osas on materjalidega täpsemalt tutvumata raske hinnangut anda. Kipun arvama, et leping kehtib, kuna olete korterisse sisse kolinud. See, kas korteri üle andnud isik teile volikirja esitas, ei puutu asjasse.

Taas ei ole ilma lepinguga tutvumata võimalik täpselt öelda, kuid kõne alla võiks tulla remondifondi maksete igakuistest kuludest maha arvamine - seda juhul, kui lepingus sellekohast kokkulepet ei olnud, sest reeglina lisatakse üürile mõõdetavad näidud ja kommunaalmaksed, kuid korteri remondifondi raha kogumine ei ole igakuine kommunaalteenus. Samas, lepingu ülesütlemiseks see asjaolu ilmselt õigust ei anna.

Lepingu võiks erakorraliselt üles öelda, kui korter on ebanormaalselt külm (s.t ei pea sooja). Siin tuleks aga eelnevalt hinnata, kas korteri soojapidavus on alla normide või on teie enda nõudmised liiga kõrged.
 

Küsimus: Kas kinnistuomanik võib oma tee kasutamisel kohelda naaberkinnistute omanikke erinevalt?07.01.2013

Milline on karistus, kui pean sõitma oma kinnistule läbi naabri kinnistu, millele on äkki paigaldatud erateel sõidu keelu märk. Kuidas asja lahendada kui naaber jonnib minuga aga teised kinnistu omanikud laseb läbi?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui te ei pääse oma kinnistule avalikult kasutatavalt teelt muul viisil kui üksnes üle naaberkinnistule selleks ehitatud tee, siis ei või naaber teid takistada. Seadus ei näe võimalust, et naaber võiks erinevaid isikuid samadel asjaoludel erinevalt kohaldada. Samas ei sätesta seadus selleks ka keeldu. Antud informatsiooni põhjal näib, et peaksite pöörduma kohtusse ning taotlema naaberkinnistule oma kinnistu kasuks servituudi seadmist.
 

Küsimus: Kui töötan välismaal üle 180 päeva aastas, kas pean oma palga Eestis deklareerima?07.01.2013

Olen juba mitmendat aastat välismaal tööl (tööandjaks on teise riigi ettevõte) ja viibin töötamise ajal Eestist eemal rohkem kui 180 päeva aastas. Kas minu palgast saadud tulu kuulub maksustamisele? Ja kas ma pean oma palka deklareerima? Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Välismaal teenitud palgatulu on Eestis mittemaksustatav, kui inimene on viibinud 12 järjestikuse kuu jooksul välismaal vähemalt 183 päeva ja see tulu oli välisriigis maksustatav ning selle kohta on dokumentaalne tõend, kust nähtub välisriigis makstud või kinnipeetud maksusumma (ka juhul, kui see on 0). Kui eelmärgitud tingimused on täidetud, siis deklareeritakse välismaine tulu vormi A tabelis 8.8, kui mitte, siis tabelis 8.1.
 

Küsimus: Kui tahan lõpetada maaklerilepingu, siis mis vahe on tähtajatu käsunduslepingu korralisel või erakorralisel ülesütlemisel?07.01.2013

Tere!

Loen juba mitmendat korda Võlaõigusseadusest § 630. Tähtajatu käsunduslepingu korraline ülesütlemine ja § 631. Käsunduslepingu erakorraline ülesütlemine.
Ei saa aru, mis vahe neil siis on. Et kui tahan käsundiandjana tähtajatu maaklerilepingu lõpetada, siis kumma alla mu tegevus kvalifitseerub?
Palun seletage, mis on erakorralise ja korralise ülesütlemise vahe? Ja kas siis käib lepingu lõpetamine kuidagi teisiti, korralise puhul minnakse sõbralikult lahku ja erakorralise puhul mingid trahvid nt?
Tänan!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Lepingu korraline ülesütlemine tähendab seda, et lepingu võib ilma mõjuva põhjuseta (nt teise poole lepingu olulise rikkumiseta) üles öelda. Lepingu erakorraline ülesütlemine saab toimuda üldjuhul siis, kui teine pool lepingust tulenevat kohustust oluliselt rikub. Seega, kui teine pool (teie puhul käsundisaaja) lepingut ei riku, kuid soovite käsundiandjana lepingu siiski lõpetada, siis saate seda teha korralise ülesütlemise kaudu, tuginedes muu hulgas VÕS § 630. Ülesütlemise osas peate järgima ka lepingus sätestatut. Leppetrahve jne on võimalik nõuda juhul, kui selle maksmises on lepingu konkreetse tingimuse rikkumise puhuks lepingus eraldi kokkulepe.
 

Küsimus: Kas saan auto omanikuna nõuda passis määratud kasutajalt kahjude hüvitamist, kuna ta tegi avarii?07.01.2013

Tere!
Kas auto omanik (eraisik) saab mingil alusel nõuda tema auto passis määratud kasutajalt (eraisik) kahjutasu, kui viimane on tekitanud autole varalise kahju?
Täpsemalt: Auto passis nimetatud kasutaja sattus liiklusõnnetusse, kus mõlemad osapooled määrati süüdlaseks (50/50). Pärast liiklusõnnetust otsustas auto kasutaja, et ta ei tee autot korda rahaliste vahendite puudumisel. Seega, et auto seisma ei jääks, tegin auto korda oma vahendite eest, kuna leppisime kokku, et ta maksab selle hiljem järgi, kuna hetkel ei olnud tal võimalik. Nüüd on sellest möödas juba aasta, suhtlemine on muutunud väga teravaks ja raha ei tulegi, kuna jätkuvalt puuduvad tal selleks rahalised vahendid (mis aga ilmselgelt jääbki nii).
Palun öelge, kas mul on mingigi seaduslik alus temalt see raha välja nõuda? Kuigi tean, et olen ta ju ise oma auto passi kasutajaks määranud, aga auto parandamisele kulunud summa oli liiga suur, et see niisama jätta. Kas eraisikud saavad ka üksteist kohtusse anda? On sel kõigel mõtet? Või kas leidub äkki lihtsamaid mooduseid.

Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Võlaõigusseaduse § 1043 kohaselt peab teisele isikule õigusvastaselt kahju tekitanud isik tekitatud kahju hüvitama, kui ta on kahju tekitamises süüdi või vastutab kahju tekitamise eest vastavalt seadusele.

Teise isiku vara kahjustaine on õigusvastane (VÕS § 1045 lg 1 p 5). Kahju tekitaja süü olemasolu eeldatakse (VÕS § 1050 lg 1).

Seega on Teil seadusest tulenev õigus nõuda Teile tekitatud kahju hüvitamist kahju tekitanud sõiduki kasutaja poolt. Kui kahju tekitaja ei hüvita kahju vabatahtlikult, on Teil õigus esitada tema vastu nõue kohtusse.