Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas saada välismaal sündinud lapsele kodakondsus, kui ema on Eesti kodanik?14.06.2012

Kuidas on võimalik saada 2-aastasele lapsele Eesti kodakondsust, kui laps on sündinud Portugalis ja tal on Portugalis väljaantud sünnitunnistus (ei ole apostilli) ja Portugali ID-kaart. Emal on Eesti kodakondsus. Tulid Eestisse elama kahekesi lapsega isa loal, vanemad abielus ei ole ja ei kavatse koos elama hakata. Isa jääb elama Portugali.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Juhul, kui vähemalt üks vanematest on lapse sünni ajal Eesti kodakondsuses, omandab laps Eesti kodakondsuse sünnilt. Kõik Eesti kodakondsusega seotu leiate järgmiselt aadressilt: https://www.eesti.ee/est/teemad/kodakondsus/eesti_kodakondsus/taiskasvanu_kodakondsuse_taotlemine

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kes peab maksma kohtukulud, kui kohtu kaudu määratakse elatisraha?09.06.2012

Olen 12-aastase tütre ema. Nimelt otsustas minu tütar, et soovib isa juurde elama minna. Sooviksin teada, kui palju peaksin maksma alimente lapsele, minu sisse tulek kuus on umbes 350 eurot?
Kui sooviksin, et oleks kõik ametlikult läbi kohtu, kas mina olen see kes tasub kohtukulud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamiseks makstava elatise suurus oleneb eeskätt lapse vajadustest, kuid üldreeglina ei tohiks ühele lapsele igakuiselt makstav elatis olla väiksem kui pool alampalka, st väiksem kui 145 eurot.

Kohtu poole pöördumise õigus on isikul, kes on õigustatud ülalpidamist saama, seega puudub Teil võimalus ise kohtusse pöörduda. Samuti ei ole see üheski mõttes vajalik, kuna eelkõige toimub elatise maksmine poolte kokkuleppel ja kui selleks kohustatud pool seda vabatahtlikult täidab, puudub ju alus kohtusse pöördumiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas Soome kohtutäiturile antud elatisraha nõudmist oleks võimalik tagasi Eestisse pöörata, et siis elatisraha maksmisest kõrvalehoidmise tõttu politseisse avaldus teha?09.06.2012

Tere,
Kui ma olen Eesti kohtumääruse (elatisraha maksmise osas) üle andnud soome kohtutäiturile (sain siit kohtust ka vastava paberi, et edasi tegeleb soome kohtutäitur). Kas on võimalik see määrus uuesti Eesti poole üle saada, kuna mure on selles, et lapse isa otsustas soomes nn. mustalt tööd tegema hakata, kui tal esimene makse kinni peeti. Nüüd ei laeku tal ka soomes olles palk panka (ja võlg on jälle kasvanud ca 1200 euroni). Ma olen korduvalt sealsete kohtutäituritega rääkinud ja nemad ütlevad ikka, et nemad ei saa midagi enam teha.
Kuna Soomes ei ole võimalik asja politsei kaudu ajada, siis mõtlesingi, et on võimalik siis Eestis politseisse avalduse teha kohustusest kõrvalehoidmise kohta.
Ja teiseks sooviks teada, et kas selline asi on võimalik, et elatisraha hakata nõudma lapse isa vanematelt (vanavanematelt siis)? Kuna lapse isa ei kavatse hakatagi midagi maksma.
Või mis võimalused mul veel oleks.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Täitemenetlus elatisasjas ei tohiks välistada võimalust alustada menetlust KarS § 169 alusel lapse ülalpidamiskohustusest kuritahtliku kõrvalehoidmise tõttu.

Sisuliselt on selline võimalus asenduskohustuse näol olemas küll, et lapse isa asemel hakkavad lapsele elatist maksma isapoolsed vanavanemad, kuid ilmselgelt ei ole see väga levinud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas ja kust peaksin alustama, et saada toetust ja/või ainuhooldusõigust lapsele, kelle isa elab USA-s?06.06.2012

Tere!

Minu lapse isa on elanud USA-s elamisloaga põhimõtteliselt terve oma elu, aga USA kodanik ta ei ole. Tal on Dominikaani Vabariigi pass. Abiellusime Eestis 2007, kolisime siia ning mõne aeg hiljem (juuli 2009) sündis ka laps. Laps oli 4-kuune, kui ta otsustas lahku minna. Lahutasime abielu augustis 2010 ja suuliselt jäi kokkulepe, et hakkab lapsele USA-st raha või pakke (riideid, mänguasju jne) saatma iga kuu, sest 3 päeva hiljem peale lahutuse ametlikus kuulutamist, pidi ta ka Eestist lahkuma. Muidugi mingeid raha/pakke ta saatma ei hakanud, vabanduseks tõi, et pole veel tööd leidnud. 3 kuud suhtles ja vabandas ning siis järsku katkestas suhtlemise, ei vastanud minu kirjadele ega kõnedele. Ning sedasi 10 kuud kuni võttis ise ühendust lapse 2. sünnipäeval. Tundus, et tema huvi lapse vastu oli tagasi tulnud, kuid raha ega midagi muud, nagu oli lubanud, ei saatnud ikka. Käesoleva aasta jaanuaris saatis esimese paki riietega ning märtsis ja aprillis kandis ka raha üle, kokku 300 USA dollarit. Arvasin, et mees on end kokku võtnud ja saame ilusti omavahelise kokkuleppega hakkama. Nüüd aga tuleb jälle jutuga, et pole tööd ning seetõttu ei ole võimalust last toetada, ometi käis just puhkusereisil ning kahtlen tema sõnades, et tal raha pole.

Siit ka minu küsimused. Kuidas anda ametlik käik, et ta hakkaks last toetama? Olen lihtsalt väsinud temaga vaidlemisest ning see ei vii kuskile. Kas on ka mul õigust lapse ainuhooldusõigusele? Ausalt öeldes ei tahaks oma eksabikaasaga enam üldse tegemist teha ning ka laps ei tunne seda inimest, kuigi vahel Skype'i teel oleme teinud videokõnesid, mis mehe põhjusel väga harvad, sest tal pole aega. Ning, kuidas oleks võimalik ka lapse perekonnanimi ära muuta? Praegu tal isa perekonnanimi, millest mina lahutuse korral loobusin, aga lapsele jäi. Mees on ka andnud mõista, et kui tahab, siis võtab minult lapse üldse ära, kuigi ise on töötu, laps ei räägi inglise keeltki jne. Oleks tal selleks alust ning võimalust oma ähvardus täide viia? Kas on ka võimalik saada tasuta õigusabi? Lihtsalt hetkel puudub vaba raha advokaadi palkamiseks, aga enam ei jaksa ka sellist situatsiooni kauem taluda.

Lõppkokkuvõttes ei hooli ma tema rahalistest toetustest, mul on endalgi selline sissetulek, et ilusti toime tulla lapsega. Ka pean maksma siiani ühiselt abielu ajal võetud pangalaenu, sest see sai võetud minu nimel ning tal oli väga mugav peale lahutust lihtsalt Eestist lahkuda. Pigem olen huvitatud ainuhooldusõigusest, et enam mitte tegeleda selle mehega tulevikus. Lapse huvides arvan, et selline "isa", kes suhtleb lapsega ainult siis, kui endale sobib ja aega leiab, ei mõju pojale hästi, sest puudub stabiilsus, usaldus ja turvatunne. Tean, et ei saaks isegi lapsega reisile minna ilma lapse isa loata ning, et oma võimu näidata, ei oleks ta nõus ka luba andma.

Aitäh, et leidsite aega minu kirja lugemiseks ning tänan juba ette ka vastuste ja abi eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui üks lapse vanematest elab välisriigis, tegelevad lapsesse puutuvate küsimuste lahendamisega üldjuhul riikide keskasutused, milliseks on Eestis Justiitsministeerium. Seega soovitan Teil oma murega pöörduda Justiitsministeeriumi rahvusvahelise õigusabi talituse poole kas telefoni teel (620 8132) või e-posti teel (central.authority@just.ee).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida ette võtta, et lapse isa juures oldud päevade eest vähem elatisraha maksta?06.06.2012

Kohtumäärusega kinnitatud kompromiss elatisraha maksmiseks lapse emale summas 168.22 eurot kuus. Nüüd tahab laps isa juures olla nädalalõppudel ja vahel ka nädala sees. Kuus tuleb umbes 6 kuni 10 päeva. Kas on mingi võimalus maksta emale nende päevade eest vähem elatisraha kui laps on isa juures? Kuhu pöörduda ja mida selleks ette võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise vähendamiseks tuleb esitada kohtule vastav avaldus. Kindlasti tuleb põhjalikult argumeneteerida, mille alusel peaks elatist vähendama. Antud juhul oleks selleks asjaolu, et laps veedab märkimisväärse osa ajast lahus elava vanemaga, kes teeb ajal, mil laps veedab temaga, täiendavaid kulutusi lapse ülalpidamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas toimub korteri ja maja kasutamine, kui teeme need elukaaslasega lahku minnes laste nimele?04.06.2012

Oleme naisega koos elanud 9 aastat - vabaabielus. Esimese asjana sai soetatud korter. Kuna oli eriti halvas seisukorras ja maakohas, siis maksumus oli 4000 krooni, mille jaoks andis meile laenu naise isa, mille talle tagasi maksin. Kuna tema andis raha selle korteri ostuks, siis lasin korteri teha naise nimele. Korteri remont läks kokku maksma 350 000. Raha tuli minu sissetulekutest, sai võetud koos naisega ka laene, mille maksed samuti tasusin ja tasun mina, kuna naisel on töövõimetus 70 % ja tal erilisi muid sissetulekuid polnud. Remondil aitasid ka meie mõlema vanemad. Mõned aastat hiljem sai ostetud maja. Maja maksumus oli 450 000. Ka seekord saime abi naise vanematelt maja sissemaksu osas, mis oli 50 000 krooni, millest nüüdseks ka enamus on tasutud. Ostuks võtsime laenu, mina olin laenaja ja tema kaaslaenaja. Notari juures olles soovisin, et soetatav vara läheks meie vahel kaasomandisse, kuigi notar soovitas vastupidist. Laene olen tasunud mina ja tagasi maksnud osaliselt ka naise vanematelt võetud sissemaksusumma. Nüüdseks oleme lahus olnud 6 kuud - tema elab korteris ja mina majas. Tema soovib nüüd minna elama linna ja soovib saada lahti ka kaastaotleja rollist. Maja kirjutaks minu nimele, kui kompenseerin talle selle osa. Millised on minu õigused nii sellele korterile kui ka majale, sest laenumakseid olen tasunud mina ja kõik remondid ja tegemised on ka minu tehtud? Ei soovi teda jätta tühjade kätega, kuna need asjad ikka koos loodud, kuigi tema sissetulekud on olnud tänu töövõimetusele minimaalsed, aga ei taha ka asjadest kõigest ilma jääda ja pealegi veel maksta, kui tean, et need suuremalt osalt minu tasutud ja laenud veel mitukümmend aastat minu tasuda. Ja kas on võimalik selline asi (meil on kaks last), et saame varad kirjutada meie laste nimele, et jääksid kõik asjad neile ja laenumaksed läheksid pooleks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Antud olukorras on võimalik toetuda kaasomandi lõpetamise sätetele. Asjaõigusseaduse § 77 lg 1 kohaselt jagatakse asi kaasomandi lõpetamisel vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui vastavat kokkulepet ei saavutata, on sama paragrahvi lõike 2 alusel võimalik kohtus jagada kaasomand kas reaalosadeks, anda asi ühele kaasomanikule, pannes talle kohustuse maksta teisele kaasomanikule tema osa rahas välja või müüa asi ning jagada saadud raha kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Nimetatud kaasomandi lõpetamise viisidele saate toetuda ka kohtuvälise kokkuleppe sõlmisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju peaksin maksma laste emale, kui üks nädal elavad lapsed minu juures?04.06.2012

Tervist.
Sooviksin teada, palju on summa, mida pean tasuma laste emale. Lapsi on kaks 5- ja 8-aastane. Lapsed elavad 3 nädalat kuus ema juures ja nädala minu juures. Praegu tasun meievahelise kokkuleppe järgi 280 eurot kuus + maksan poisi lasteaiaarve ja tüdruke telefoniarve ja nende kõigi kolme kommunaalkulud. Lapse ema hakkab nüüd seda ära kasutama ja nõuab iga kuu aina suuremaid summasid ja iga pisiasja tasumist, mis lastega seotud (isegi bensiinile kulunud summa, kui peab minema linna lastele midagi tooma). Oma lastele ei ole kahju ühestki sendist, aga tean, et see raha kõik ei lähe neile!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise konkreetset ulatust ei ole võimalik eelkirjeldatu alusel kindlaks määrata, kuna palju oleneb sellest, kui suured on laste vajadused, st igakuised kulutused. Riigikohus on küll avaldanud seisukohta, et elatise suuruse kindlaksmääramisel peab arvestama asjaoluga, kui suure osa ajast veedab laps mõlema vanema juures, kuid siinkohal tuleb arvesse võtta ka seda, kui suures mahus kulutusi nö lahus elav vanem teeb sellel ajal, mil laps viibib temaga.

Seni, kuni last kasvatav vanem pole tõendanud, et lastele tehtavad kulutused on suuremad miinimumelatise aluseks olevast summast (290 eurot kuus mõlemale lapsele), lasub Teil kohustus maksta elatist miinimummääras, st 145 eurot kuus mõlemale lapsele. Sealjuures puudub Teil kohustus tasuda täiendavaid kulutusi (lasteaia- ja telefoniarve, kommunaalkulud). Viimati nimetatud kulutused on juba arvestatud makstava elatise hulka, samuti lasub last kasvataval vanemal kohustus anda laste ülalpidamiseks samaväärne panus Teiega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suhtluskord on määratud, kuidas käituda kui haigestun ja ei saa lapsega kohtuda?04.06.2012

Tere!

Kui mulle on määratud lapsega kohtumiseks suhtluskord, mida ise tungival soovil tahtsin, siis kuidas käituda, kui jään ise haigeks ja peaksin seetõttu kohtumise tühistama juba puhtalt sellepärast, et mitte last nakatada? Kuidas käituda, kui lapse ema hakkab tühistama lapsega kohtumisi, väites, et laps on haige? Kas mul on mingisugune seaduslik alus seda kontrollida?

Suured tänud vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldjoontes on kindlaksmääratud suhtlemiskorda märgitud, kuidas toimida tervislikel põhjustel (nii lapse kui ka vanema haigestumisel) ärajäänud kohtumiste korral, st kuidas neid asendatakse. Sellise määratlusega on võimalik elimineerida võimalikud kaheti mõistetavused. Ilmselt Teie suhtlemiskorras vastavad punktid puuduvad.

Mina isiklikult pean põhjendatuks tervislikel põhjustel ärajäänud kohtumiste asendamise, tõstes need ajale, mil nii laps kui ka vanem on terved. Otseselt seaduses eelpool nimetatule viidatud ei ole, kuid suhtlemiskorra eesmärki silmas pidades peaksite lapse emale vastavasisulise ettepaneku tegema.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui isa maksab kuus suurema summa elatist kui määruses, kas siis peab enammakstud summa maha arvama varasemast võlgnevusest?03.06.2012

Tere,
Kui lapse isa maksab ühekordsel ülekandel elatisraha suurema summa kui määruses kirjas (no näiteks 20€ rohkem või isegi kahekordse summa). Kuid eelnevalt on ta jätnud kuid ja kuid maksmata. Makse seletuses on vaid elatusraha lapsele.
Kas siis saan lugeda seda selle konkreetse kuu elatiseks ning nõuda raha ikka eelnevate maksmata kuude eest? Või peaksin selle osa, mis on rohkem makstud, maha lahutama tekkinud võlast?
Küsimus sai keeruline aga loodan, et saite mõttest aru.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Juriidiliselt korrektne oleks elatise maksmisel märkida selgitusse nii jooksva elatise summa kui ka makstava elatisvõla summa. Vastasel juhul on sisuliselt võimalus lugeda kohtuotsuses nimetatud summast suuremas ulatuses elatise maksmist vabatahtlikuks toetuseks, mille eesmärgiks ei ole tekkinud elatisvõla tasumine. Arvatavasti on elatise maksja eesmärgiks siiski ka elatisvõla tasumine, seega tuleks tema tähelepanu juhtida eelnimetatud asjaolule.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui ema ei tööta ja isa maksab enamus kulusid, kas siis on veel õigust lisaelatist küsida?03.06.2012

Kui 2 lasteaiaealist last elavad paari päeva kaupa mõlema vanema juures ja isa maksab lasteaia, transpordi ning 70 eurot toetust, kas laste emal on õigus veel midagi nõuda?
Laste ema ei tööta, saab toetust vanematelt ja lastetoetust. Laste isa saab kuus palka u 1500 eurot.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapsed elavad võrdse osa ajast mõlema vanema juures, puudub sisuliselt alus elatise väljamõistmiseks. Teie poolt kirjeldatud olukorras oleks pigem põhjendatud elatise väljamõistmine laste isa kasuks, kes katab suurema osa laste kulutustest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand