Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas abielu ajal vormistada nii, et edaspidi on laenud ja kohustused abikaasadel eraldi?08.05.2012

Tere!

Kas saab abielu jooksul notariaalselt koostada sellist paberit, mis ütleb, et selle paberi tegemise hetkest peale on kõik kummagi osapoole võetud laenud, riiklikud maksud ja nende intressid kummagi abikaasa lahuskohustus? Ehk siis, et üks abikaasadest ei pea hakkama teise võlgu ja kogunenud intresse maksma.

Ette tänades vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks peate pöörduma notari poole ja koostama abieluvaralepingu, mille kohaselt on mõlema abikaasa vara tema lahusvara ja ühisvara ei teki.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Maksan lastele raha, kas peaks selle kuidagi ametlikult vormistama?08.05.2012

Tere!
Olen 8- ja 10-aastaste toredate tüdrukute isa. Kahjuks ei ela lastega ja nende emaga viimased 2,5 aastat koos. Suhtlen lastega iga päev, viies neid kooli, trenni jne. Lapsed elavad koos emaga laenuga ostetud korteris. Ametlikult ei ole määratud lastele elatisraha, kuid mina maksan kõik korteriga seotud kulud, laste trennid jne., ca. 500 eurot kuus. Praeguseks on tekkinud majanduslikud raskused ja sooviksin, et laste ema maksaks osa kulusid, kuid seda ta tegemast keeldub. Kui koliksin tagasi minule seadusega kuuluvasse korterisse, võib see viia perevägivallani, jättes pangale ja/või kommunaalmaksud võlgu, läheks lõpuks korter sundmüüki! Kas minul oleks õigus selles korteris hakata elama lastega ja nõuda laste ema lahkumist? Või oleks mõistlik omaalgatuslikult laste ema arvele kanda iga kuu seadusega ettenähtud minimaalne elatusraha ja ülejäänud kulud jääks laste ema kanda? Kuidas kohus võiks antud olukorra lahendada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teil lasub ülalpidamiskohustus oma laste ees, millest tulenevalt peate juhul, kui elate lastest eraldi, nende ülalpidamiseks elatist maksma. Samas puudub Teil kohustus muretseda laste ema eluasemega seotud kulude eest. Seega juhul, kui maksate laste emale miinimummääras elatist mõlema lapse eest, olete oma seadusest tuleneva ülalpidamiskohustuse igakülgselt täitnud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pean lapse emale maksma tagasi elatisraha võla, mis on neli aastat vana?07.05.2012

Tere!

2008 a. kevadel nõudis lapse ema kohtu kaudu minult välja elatisraha lapsele 2500 kr kuus. Pidin maksma ka ühe aasta ulatuses tagantjärele, mida ma ei teinud, kuna mul polnud nii suurt summat kohe kuskilt võtta.
Peale kohtuotsust 2008a. olen aga maksnud kuni siiani korrapäraselt elatist lapsele, iga kuu (vahel ka kahe kuu raha korraga). Võlas oleks põhimõtteliselt ainult see aasta tagantjärele. Kas pean ikka veel nüüd juba aastal 2012 lapse emale selle võla (raha mida ma ei maksnud tagantjärele aasta, peale kohtuotsust) tagasi maksma?
Olen kuulnud, et elatise võlg aegub 3 aastaga, kui lapse ema pole vahepeal asja kohtutäiturile edasi andnud.
Minule teada olevalt pole lapse ema kohtutäiturile asja edasi andnud, sest siiani pole minult keegi veel seda raha nõudnud.
Lapse ema muidugi on küsinud mitmeid kordi, et kuna võla ära maksan, aga küsimisega on ka asi piirdunud. Kui ta peaks nüüd asjaga kohtutäituri juurde minema, siis kas ma pean selle aasta tagantjärele ulatuva aja eest raha talle maksma või on see nüüdseks aegunud?

Suur tänu!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 157 lõike 4 kohaselt on korduvate kohustuste või ülalpidamiskohustuse täitmisest tuleneva tulevikus sissenõutavaks muutuva tunnustatud nõude aegumistähtaeg 3 aastat iga üksiku kohustuse jaoks. Nimetatud sätte all peetakse silmas olukorda, mil elatis on kohtuotsusega välja mõistetud ja elatise mittemaksmisel pole õigustatud isik kolme aasta jooksul täitemenetluse algatamiseks kohtutäituri poole pöördunud. Kui kohtuotsusega on välja mõistetud elatis konkreetse summana eelnevalt maksmata aja eest, kohaldub sellele tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 157 lõige 1, mille kohaselt on jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude aegumistähtaeg 10 aastat. Seega kohtuotsusega välja mõistetud elatisvõlg aegub 10 aastaga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas nõuda Soomes elavalt laste isalt elatisraha?07.05.2012

Oleme abielus, aga pole juba aastaid koos elanud. Mehel on sissekirjutus Soomes ja ta töötas seal mitu aastat, praegu on töötu. Siiani maksis lastele korralikult vabatahtlikult elatisraha, aga nüüd maksab siis kui heaks arvab. Mida peaksin tegema, et abikaasalt ametlikult lastele elatisraha nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise taotlemiseks välisriigis peate edastama Justiitsministeeriumi Rahvusvahelise justiitskoostöö talitusele järgnevad dokumendid:

• taotlus Justiitsministeeriumile elatisasja algatamiseks;
• taotlus välisriigi pädevale asutusele;
• koopia lapse või laste sünnitunnistusest.

Rohkem informatsiooni leiate järgmiselt veebiaadressilt: http://www.juristaitab.ee/kusimused-vastused/perekonnasuhted/elatis-lapsele/kuidas-elatist-taotleda-teises-euroopa-liidu-liikmesriigis

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saaksin teha DNA-testi, et saada selgust oma sugulusest õdede-vendadega?07.05.2012

Tere.
Minu ema ja isa on surnud, kuid nüüd selgus, et mul on teiste õdede-vendadega erinev veregrupp. Sooviksin teada, kas olen ikka nende vend. Mõne õe-vennaga ei ole mul ühine isa. Kuidas saaksin teha DNA-testi, et määrata kindlaks sugulus õdede-vendadega? Kas mul on võimalik teada saada kuidagi isa veregrupp, olenemata tema surmast? Kui palju maksab DNA-testi tegemine?
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie poolt soovitud põhjusel DNA-testi tegemine eeldab isikute vaba tahet, seega saaksite soovitud isikutega DNA-testi sooritada vaid kõigi osapoolte kokkuleppel. Paraku ei ole kõigi eelduste kohaselt võimalik tuvastada kõigi õdede-vendade põlvnemist, kui vanemad on surnud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui eksmees võttis lapse lasteaiast ja viis enda juurde ega lase mind lapsega kokku?07.05.2012

Tere,
Mure selline, et mu endine mees võttis mu 4-aastase tütre lasteaiast ära mulle teatamata, nagu varastas. Me ei ela enam mehega ligi 3 aastat koos, laps kavas minu juures, mees ei ole lapse bioloogiline isa vaid lihtsalt võttis lapse oma nimele - nii et dokumentide järgi ikka nagu isa. Ta pole ka lahusoleku ajal last kordagi toetanud ja nüüd, kui laps on 4-aastane, otsustas ta minult ära võtta. Elame eri linnades, ühel päeval tuli ning võttis lapse lasteaiast ära lihtsalt ning viis ära. Lapsed elasid mul ema juures, kuna olin nõus andma hooldusõiguse hetkel emale kuni "jalad alla" saan, sest mul on väike korter ja kunagi olid ka mõningad probleemid peale lahkuminekut mehest. Hooldusõigust pole veel emale määratud ja mul täielik õigus olla lastega. Nimelt nüüd ongi selline asi, et ma ei soovi, et laps isa juures oleks, sest esiteks pole ta tema bioloogiline isa ja teiseks on ta vägivaldne olnud lapsega ja tal on ka olnud narkotikumitega probleeme ning alkoholiga oli isegi ravil. Mure nüüd selles, et ta ei lase mind isegi tütre juurde. Palusin, et teeme tõestuseks isadustesti ära, et ta pole bioloogiline isa, siis nagu kergem asju ajada. Ma väga tahaks, et laps saaks oma koju tagasi, teda oodatakse lasteaias. Ma ei oska mindagi teha. Olen rääkinud sotstöötajaga, aga nemad ütlesid, et isal on õigus ka lapsega olla nagu ka emalgi, ehk siis minul, aga ma kogus üdamest ei taha, et laps seal oleks, kuna tean milline mees on ja imelik, et 4 aastat polnud vaja last ja nüüd äkki vaja. Palun aidake, mis ma saan selles olukorras ette võtta.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse isal on tõepoolest õigus oma lapsega suhelda, kuid samas ei tohi ta teha Teile takistusi lapsega suhtlemisel. Tulenevalt asjaolust, et olete juba pöördunud lastekaitsetöötaja poole ja pole saanud lapse isaga lapsega suhtlemise osas kokkuleppele, on viimaseks variandiks pöörduda vastava avaldusega kohtu poole. Kohtult on võimalik taotleda nii suhtlemiskorra kindlaksmääramist kui ka otsustusõiguse üleandmist, mis annaks Teile õiguse määrata lapse elukoht.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lihtsalt ja ilma kohtuta saada ainuhooldusõigus?04.05.2012

Tere
Soovin saada 2 lapse ainuhooldusõigust. Eelmise elukaaslasega (laste isaga) läksime lahku juba ammu, pea 3-4 aastat tagasi. Tegelikult meil on 4 last temaga, aga 2 last ta võttis oma kasvatada ja 2 jäeti siis mulle - selline oli meie kokkulepe. Aga juhtus nii, et 2 aastat tagasi leidsin omale uue elukaaslase ja abiellusime ning elasin 2 aastat välismaal koos oma väikse pojaga, vanem tüdruk jäi mul ema hoolde. Nüüd tulin tagasi, et hooldusõigusi omale saada laste isalt, kuna ta selle 2 aasta jooksul ei ole mingit huvi näidanud nende 2 lapse vastu, kes siis ühesõnaga minu kasvata on. Ei ole ta ka rahaliselt toetanud, välismaal elades leidsin ka töö ja saatsin nii palju kui võimalik emale - oli mingigi raha tütre jaoks.
Kuidas oleks kõige lihtsam ja rahulikum õigusi endale taotleda ja kas kohtusse minek on vajalik? Ja kui kaua see protsess võiks aega võtta? Kuna võib-olla soovin tagasi minna välismaale elama, kuna abikaasa seal ja seda mudugi seekord oma 2 lapsega. See muidugi ei ole veel kindel. Oleksin väga tänulik teile iga kasuliku nõuande eest. :)

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hooldusõiguse täielikku üleandmist on võimalik vaid kohtu kaudu taotleda, nö lihtsat võimalus olemas ei ole. Samuti vajab nimetatu väga kaalukaid põhjuseid ja üldjoontes kohtud ühise hooldusõiguse lõpetamist põhjendatuks ei pea.

Pigem soovitaksin Teil teha laste isale ettepanek sõlmida notariaalses vormis kokkulepe, et võite lastega välismaale elama asuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuhu pöörduda ja kuidas toimub välismaalasega abielu registreerimine?04.05.2012

Palun öelge mulle mida ja kuhu pean pöörduma, et abielluda ameerika kodanikuga.
1. mis on selleks vaja, nii minu, kui tema poolt;
2. kaua see protsetuur aega võtab;
3. millise ajaga me peaksime arvestama;
4. kas on võimalik tseremooniat läbi viia inglise keeles, pean silmas Viljandis või Tallinnas;
4, kui tahaksime registreerida Tallinnas, kas peab selleks olema Tallinna sissekirjutus, ise olen, Viljandisse sisse kirjutatud aga plaanime Tallinna kolida;
5. kas kirikus on teised seadused ja on ka sissekirjutus nõutav;
Olen väga tänulik kui saaksin TEIE vastused.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Eestis soovib abielu sõlmida välismaalane, peab ta tõendama, et tal on Eestis viibimiseks välismaalaste seaduses nimetatud seaduslik alus ning esitama abieluvõimetõendi. Abieluvõimetõendi väljastab asjaomase riigi pädev asutus selle kohta, et isiku elukohariigi õiguse järgi ei ole abielu sõlmimiseks takistusi.

Abielu võite sõlmida enda poolt valitud perekonnaseisuasutuses, sissekirjutus ei oma seejuures mingisugust tähtsust.

Sisuliselt on võimatu ette prognoosida täpset aega, mis kogu protseduuri läbimiseks kulub.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Millest alustada, et laste kasvatamiseks isalt elatisraha nõuda?04.05.2012

Kust alustada? Laste isaga oleme lahus juba kaks aastat. Tal on teise naisega juba ka kolmas laps. Minule ta midagi laste kasvatamise eest ei maksa, olen üritanud sel teemal rääkida aga seni tulutult. Lastega ta väga palju koos ei ole, riideid ja muid asju neile ei osta, lastega seotud kooli ja lasteaia kulutused maksan mina. Ja mina kahjuks enam oma palgaga üksi nende kasvatamisega toime ei tule. Soovin, et laste isa ametlikult maksma hakkaks aga ei tea kust alustada. Uurisin kohtute kodulehelt ja ei tea, kas sain õigesti aru, et kui tahan laste isalt aliment nõuda, saab seda teha ainult digiallkirjaga? Mul pole isegi ID-kaarti (tean, et see on kohustuslik aga mul lihtsalt pole raha selle tegemiseks). Soovingi teada kust alustada? Millised paberid täita ja kuhu need esitada ja kas selle eest peab ka midagi maksma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teil digitaalse allkirjastamise võimalust ei ole, saate aadressil http://jurist.ee/avalikud%20vormid/elatis/elatis.html asuva hagiavalduse elatise väljamõistmiseks välja printida, selle ära täita ja kohtule esitada. Sellega mingisuguseid kulusid ei kaasne, sest elatise nõudmine on riigilõivuvaba.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pean hakkama maksma elatist isale, kes pole mind kasvatanud ja keda ei ole elu jooksul näinud?02.05.2012

Tere,
Vanemad lahutasid, kui olin 1,5 aastane. Oma eluaja jooksul ei ole ma oma isa näinud, ta ei ole ka ise minuga kunagi ühendust võtnud ega minu kasvatamises osalenud. Praegu olen juba ise keskealine, mul on omad lapsed ja lapselaps.
Ema juttude järgi tean veel, et eluaeg alkoholilembene isa on varasemalt paaril korral ka kohtulikult karistatud.
Hiljuti kuulsin, et isa plaanib nõuda minult elatist. Soovin sellega seoses eelinformatsiooni oma õiguste kohta. Ilmselgelt ei soovi ma maksta elatist võõrale inimesele. Minule teadaolevalt on ta töötu, pensioniealine veel mitte. Puuet või tervisehädasid ka ei ole.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie isa on kunagi Teie suhtes ülalpidamiskohustust rikkunud, on põhjendatud ka Teil isa suhtes lasuva ülalpidamiskohustuse piiramine või üleüldse sellest vabastamine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand