Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas üüri- ja kommunaalkulud arvestatakse elatisraha hulka?07.04.2012

Tere,
Minule on jäänud natuke segaseks elatusraha arvutamine. Elatisraha suuruse arvutamisel võetakse arvesse lapsele tehtavad kulutused, aga kui siiani oleme elanud mehega koos ja nüüd tuleb minul ja lapsel üürida uus elamispind, siis kui suure osa saab arvestada üürile ja kommunaalidele minevast summast lapse elatusrahasse? (Kas üüri ja kommunaalide peale minev summa üldse kuulub elatusraha arvestamise sisse?)
Ette tänades!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

Lapsele tehtavate kulutuste hulka võib arvestada ka üüri ja kommunaalmakseid. Näiteks, kui elate üüritud pinnal lapsega kahekesi, jagatakse üür ja kommunaalmakse kahega ning tulemus on lapsele tehtav kulu. Kui pinnal elab 3 inimest, jagatakse eelmainitud summad vastavalt kolmega.
 

Küsimus: Mida teha, kui isal on elatisraha võlg ja nüüd laps läks isa juurde ja tahab hakata minult elatisraha nõudma?07.04.2012

Tere!
Olen kolme lapse ema. Poeg läks põhikooli lõppedes oma isa juurde, nüüdseks täiskasvanud ja kutsekool ka kohe lõpetatud. Eelmisel aastal läks ka üks tütardest isa juurde, ta sai oktoobris 18-aastaseks ja ähvardas mulle nüüd alimendid peale panna. Isal on aga eelmistest aegadest veel 2800 eurot alimnte maksmata. Kuna üks tütar elab minu juures ja käib koolis, kas teisel tütrel on õigus mind kohtusse anda? Või mida peaks edasi üldse tegema?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere
Elatise nõudes on elatise saajaks laps. Seega on lapsel vanema suhtes elatise nõudeõigus. Juhul, kui teie tütar on seaduse järgi õigustatud elatist saama ja elab teist lahus, on tal õigus teilt nõuda elatist võrdväärselt teise vanemaga, kuid mitte vähem, kui on elatise miinimum ehk 145 eurot kuus. Märgite, et isal on elatisevõlg 2800 eurot - mille alusel see võlgnevus on tekkinud, jääb arusaamatuks. Kui tegemist on kohtuotsusega, siis on vastavalt kohtuotsusele ka õigustatud poolel nõudeõigus isa vastu.
 

Küsimus: Kas saan endise elukaaslase koos lapsega korterist välja tõsta - kooselu ei ole aastaid ja nii ei saa lõputult kesta?04.04.2012

Isa nimel on korter, kus elab lapse ema koos lapsega. Vanemad pole abielus ja isa ei ela juba korteris üle viie aasta, kuid on seal lasknud elada terve see aeg üüri küsimata emal ja lapsel (üürileping puudub).
Isa ise maksab igakuist lapse elatisraha, mis on kohtu kadu välja nõutud. Kas isal on õigus oma korterist välja tõsta lapse ema koos lapsega?
Seaduse järgi on isal ju ainuke kohustus maksta igakuist elatisraha, kuid tema kohuseks ei peaks ju olema lisaks sellele tagada tasuta elukoht.
Lapse ema käib täiskohaga tööl, saab lapse raha ja leiaks ka ise endale oma elukoha, mitte ei peaks enam lapse isast sõltuma.
Lapse ema aga ajab jonni, lausa nimelt, tema sealt vabatahtlikult ära minna ei taha.
Temal on ju nii mugav, elukoha eest maksma ei pea. Ja kui talle midagi ei meeldi, hakkab ta isa jälle ähvardama, et last enam ei näe kui nii ei tehta nagu tema tahab.
Lapse ema ja laps on korterisse sisse registreeritud, kas see annab neile mingi eelise? Ja kas isa saab hiljem väljakirjutusi ka ise tegema minna, kui ema seda ise ei tee?
Kas välja tõstmisest ilma üürilepinguta peab teada andma mingi kindel aeg enne (räägitakse et 30 päeva)?
Lisaks kõigele sellele, on lapse emal tekkinud uus elukaaslane, kes käib välismaal tööl, aga kui eestis on, siis elab ka see uus mees tasuta lapse isa nimel olevas korteris. Selleks keegi lapse isalt (korteri omanikult luba) pole küsinud.
Kas lapse emal on õigusi korter kuidagi isalt kohtu kaudu välja nõuda?

Aitäh, jään vastust ootama,
kõike head!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie kirjelduse kohaselt kuulub korter mehe ainuomandisse, seega puudub igasugune võimalus lapse emal see mingil viisil kohtu kaudu välja nõuda. Lahus elaval vanemal (käesoleval juhul lapse isal) lasub oma alaealise lapse suhtes ülalpidamiskohustus, mis väljendub elatise maksmises, kuid kindlasti ei ole lahus elaval vanemal kohustust muretseda lapse emale tasuta elukoht.

Sissekirjutus ei oma käesoleval juhul mingisugust tähtsusest, sest see ei anna sisseregistreeritud inimestele õigusi. Mehel, kui korteri omanikul, on õigus taotleda rahvastikuregistris andmete muutmist, kui andmed on ebaõiged.

Antud juhul puuduvad mehel, kui korteri omanikul, igasugused etteteatamistähtaja järgimise kohustused, kuna tegemist ei ole üürnikega, vaid isikutega, kes igasuguse õigusliku aluseta kasutavad mehe omandis olevat korterit. Seega on korteri omanikul õigus viivitamatult paluda korteri vabastamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas meil on lastega võimalust isa korter omale saada, kui isa ei toeta meid ja olen korterit remontinud ning korras hoidnud? 04.04.2012

Elame lastega (lasteaia ja algkooli ealine) nende isale kuuluvas korteris. Mina olen seal korteris elanud juba 20 aastat, enne sinna kolimist müüsin maha endale kuuluva korteri, et seal ehitama hakata. Siis olime veel mehega koos. Abielus ei ole me olnud. Korter kuulub laste isale, kellega me ei ela koos juba mitu aastat. Ta ei maksa korteri makse, ega samuti ka lastele alimente. Ta läks ära umbes 2 aastat tagasi, sellest ajast pole ta meid toetanud. Kas minul on mingi õigus seda korterit omale ja lastele saada, kui ma olen teinud seal remonti, maksnud makse, hoidnud korterit korras. Laste isaga kontakti ei ole õnnestunud saada.
Millised on üldse minu õigused ja kas ta võib meid sealt korterist välja tõsta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tulenevalt asjaolust, et olete elanud vabaabielus, ühisvara tekkinud ei ole ja korteri ainuomand kuulub laste isale. Sisuliselt on võimalik kohtult taotleda remondiks tehtud kulutuste hüvitamist alusetu rikastumise sätete alusel, kuid seaduslikku alust korteri endale nõudmiseks Teil ei ole.

Pigem soovitan Teil kohtu kaudu laste isalt laste ülalpidamiseks elatist nõuda, kuna lahus elav vanem on ilmselgelt kohustatud ülal pidama oma alaealisi lapsi ja nimetatud kohustus ei peaks ainuisikuliselt Teil lasuma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui mees arvab, et võib olla lapse isa, kas ta saab siis nõuda DNA testi?04.04.2012

Tere! Mure selline, et kui mu laps on sünnitunnistuse järgi vallaslaps, siis kas saab tulla mingi mees, kes eeldatavalt arvab, et tema võib selle lapse isa olla, ja nõuda kohtu kaudu dna testi? Mina pole temalt elatisraha ega alimente nõudnud ega soovi oma ellu.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Mehel, kes peab ennast lapse isaks, on perekonnaseaduse §-i 94 alusel õigus nõuda isaduse tuvastamist. Seejuures ei ole oluline, kas olete temalt nõudnud lapse ülalpidamiseks elatist või mitte.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan kuidagi FIE-st talunikuna töötava abikaasa kasumist osa?04.04.2012

Tere!
Minu abikaasa on talupidajast FIE, ise saan pensioni. Tegelen FIE raamatupidamise ning tavapärase taluperenaise kohustustega: aed kodu, hoidised, peenramaa jne.
Probleemi tekitab abikaasa viinalembus, mis ei jäta mingeid sääste ei majapidamise ega ka vanaduspäevade kindlustamiseks.
Kas minul tema abikaasana on õigust taluniku kasumi tarvitamist piirata või sellest osa saada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abielu ajal seotatud vara, kaasa arvatud sissetulek, on abikaasade ühisvara. Sellest tulenevalt peaks ka Teil olema õigus abikaasa sissetulekut perekonna huvides kasutada, seda enam, et osa sellest peaks olema ka Teie osa tehtud töö eest (raamatupidamine jms).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vanaema hooldamise kohustust on võimalik jagada võrdselt kõigi laste vahe?04.04.2012

Minu vanaema elab minu vanematega samas linnas ja päris lähestikku. Vanaemal on 3 last abielust ja veel 2 last, kes olid tema abikaasa lapsed enne nende abielu. Vanaisa on ammu surnud. Minu vanaema ametlikuks hooldajaks on minu ema, kuna ta elab talle kõige lähemal. Teised lapsed elavad Eestimaal teistes linnades. Minu ema käib tööl, kuid tänu raskele tööle on ta töövõimetuspensionär, tal on palju terviseprobleeme ja minu vanaisa on kodune pensionär. Ma näen, et vanaema hooldamine käib neile üle jõu, kuid teised vanaema lapsed ei soovi tema hooldamisest osa võtta ega rahaliselt toetada. Vanaema on peaaegu liikumisvõimatu ja insuldi tagajärjel kõnepuudega. Ta elab majas, mis on vanaema ema poolt kinkelepinguga tehtud 1/2 vanaema pojale ja 1/2 vanaema vennale. Vanaema vend on ammu surnud ja ma ei tea kuidas see pärimine/kinkimine täpselt on, kuid nüüdseks on maja vanaema poja nimel.
Küsimus ongi nüüd selles, et vanaema vajab igapäevast hoolitsust ja lisaks ka majapidamise (kütmine) ja koera/kassi eest hooldamist. Kõik see ülesanne on jäetud minu emale/isale, kuna nad elavad kõige lähemal. Vanaema pension tuleb minu emale, kuid kõik see raha kulub vanaema söögi, majapidamise (vesi, elekter, prügi), kütmise kulude, koera/kassi hooldamisele ja ravimitele. Vanaema hooldamise tõttu ei saa nad kodust ära olla rohkem kui pool päeva. Kuna see kõik käib minu vanemate tervisele, siis kas on võimalik vanaema panna hooldekodusse ja nõuda, et kõik lapsed maksaksid selle eest võrdselt? Kas hooldekodusse panijal on ka vastutus maksmise eest ja kui teised lapsed ei maksa oma osa, kas siis on võimalik midagi teha? Kas mu vanematel on võimalik lõpetada vanaema hooldamine nii, et see kohustus oleks teistel lastel? Vanaema teised lapsed on hea tervisega ja ka rahaliselt heal järjel. Nad lihtsalt ei taha võtta hooldamise kohustust. Teiste laste arvates on selles majas elamine vanaema jaoks parim ja ma usun, et võib-olla nad ei pooldakski vanaema hooldekodusse paigutamist, kuid selline olukord ei saa nii jätkuda. Veel on võimalus, et vanaema elab iga lapse juures teatud aja, kuid ka sellega ei ole nad nõus. Mida annab sellise probleemi korral teha? Mis õigused on mu emal, et ta ei peaks selle hooldamisega üksi olema. Kas on võimalik teisi lapsi veenda omapoolset vastutust võtma ilma kohtuta? Ja kõige iroonilisem on see, et vanaema lemmiklaps (tema poeg), kes on selle maja omanik, kus vanaema elab, ei tasu isegi elektri ega prügi eest, vaid kõik läheb vanaema pensionist. Kus on siin õiglus?
Aitäh vastamast!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Isiku paigutamine hooldekodusse eeldab ilmselgelt teenuse eest maksmist ja ühine maksmine kõikide laste poolt on võimalik vaid poolte ühisel kokkuleppel. Kui seda kokkulepet ei ole võimalik saavutada, tuleb pöörduda kohtusse ja nõuda isiku teistelt lastelt ülalpidamiskohustuse täitmist, mis väljendub antud juhul hooldekodu teenuse eest tasumises.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vara jagamisel saada kompensatsiooni, kui mehel on 6 miinimumkapitaliga osaühingut?04.04.2012

Tere.
Ees seisab lahutus ja vara jagamine. Küsimus selline: kuna mehe nimel on 6 firmat, kas minul on ka lahutades nendelt firmadelt võimalik midagi saada? Mees väidab, et need firmad on väärtusetud (ostetud riiulifirmad). Küsimus selline, kui firma algväärtus on 2556 eurot (40000 krooni), ja tal on neid kuus tükki, kas siis on mul näiteks kohtus õigus nõuda nende firmade eest näiteks kompensiooniks 5000 eurot, firmasid ma endale ei taha ja kas kohus üldse saab mõista mingit kompensatsiooni välja rahas? Muudes asjades oleme me saanud kokkuleppele, tüliallikaks on firmad.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lahendus, mille kohaselt jääb ettevõte (ettevõtted) ühisvara jagamisel ühele abikaasale ja teisele abikaasale makstakse selle eest kompensatsiooni, on täiesti võimalik. Ühisvara jagamise seisukohalt on oluline selgitada välja eseme väärtus. Eseme harilikuks väärtuseks on eseme kohalik keskmine müügihind (turuhind). Sellest tulenevalt peab kompensatsiooni suuruse kindlaksmääramisel kindlaks tegema ettevõtte osa kohaliku keskmise müügihinna.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas abielus olles ja lahus elades saab isalt lastele elatisraha nõuda?03.04.2012

Tere! Olen abielus olnud 18 aastat. Enamus ajast on mehel alkoholiprobleemid, millega kaasneb vägivaldsus. On pikki perioode, kus ta ei tööta. Eelmise aasta lõpus läks asi nii hulluks, et kolisin kahe tütrega (15 ja 17) tema juurest ära. Lapsi ei ole ta mitu kuud enam rahaliselt toetanud. Soovin abielu lahutada, kuid mees ei ole nõus asja lihtmenetluse korras tegema. Kui ma peangi nüüd abielu lahutamiseks kohtu poole pöörduma, siis millal ma võin mehelt lastele elatisraha nõuda? Kas ka abielus olles, kuid lahus elades, võib mehelt lastele elatist nõuda, ja kuidas seda tehakse?
Ette tänades vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise nõudmise seisukohalt ei ole oluline, kas olete endiselt abielus või mitte. Määravaks on asjaolu, et ülalpidamiseks kohustatud isik vabatahtlikult oma ülalpidamiskohustust ei täida. Elatise väljamõistmiseks tuleb esitada kohtule vastav hagiavaldus või esitada läbi E-toimiku avaldus maksekäsu kiirmenetluses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saaks vanaema lapselapsele elatisraha maksta?03.04.2012

Tere,
minu pojal on 7-kuune laps. Elasid naisega koos, nüüd ajas ta välja oma korterist ja poeg elab nüüdsest minu juures. Pojal tööd ei ole siin ja saab toimetulekutoetust 76 eurot valla poolt. Lapse ema aga nõuab raha ja lubas anda kohtusse. Olen seda last aidanud ise ja ostnud kõik mis vaja vankritest riieteni ja veel rahaliselt ka toetanud aga tõendada pole ju kohtus millegagi. Küsimus siis oleks,et kas vanaema saab maksta mingi summa poja eest, et laps ei peaks kannatama? Kuni poeg saab tööle aga see peaks olema ametlikult, sest selle naisega ma kokkulepet sõlmida ei saa. Lugesin siin, et ühele lapsele elatisraha on 145 eurot aga nii suurt summat me maksta momendil ei saa. Mis teha ja kuhu peaks pöörduma? Ette tänades ja parimate soovidega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealise lapse ülalpidamiskohustus lasub eeskätt tema vanematel, seega peaks lapse ülalpidamiseks elatist maksma Teie poeg, mitte Teie isiklikult. Juhul, kui lapse isa asemel maksate Teie lapsele elatist, võib kohus lugeda ülalpidamiskohustuse lapse isa poolt mittetäidetuks. Selle vältimiseks kandke elatis esmalt lapse isa kontole ja seejärel lapse isa kontolt lapse ema kontole, märkides selgitusse nt "elatis aprillikuu eest".

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand