Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Abielu lahutamine, kui abikaasa on välismaal03.05.2011

Tere,
Otsustasin, et abielu tuleb lahutada. Abikaasa elab juba alates 06.2010.a Inglismaal ja Eestis ei käi. Kirjutasin talle, et tahan lahkuda. Tema on nõus. Lugesin, et perekonnaseisuameti kaudu on võimalik lahutada juhul kui mõlemad elavad Eestis. Sama kehtib ka notari juures lahutamise osas.
Kas siis mul jääb ainuke variant kohtu teel hagi esitamisega?
Kas pereõiguse asjas on ka võimalik edastada hagi teisele poolele e-mailiga, sest tema aadressi Inglismaal ma ei tea. Suhtleme läbi e-maili.
Teine küsimus: oleme korteri kaasomanikud (ostsime enne abielumist). Kas korteri küsimuse lahendamiseks tuleb eraldi vaidlus, kuna see on juba asjaõigus ja võlaõigus või on võimalik lahutamise hagiga lahendada?
Ette tänades vastuse eest!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Perekonnaseadus § 65 lg 2 kohaselt lahutatakse abielu kohtus, kui abikaasad vaidlevad abielu lahutamise või lahutusega seotud asjaolude üle või kui perekonnaseisuasutus ei ole pädev abielu lahutama. Perekonnaseisuasutus on pädev abielu lahutama ainult juhul, kui mõlema abikaasa elukohaks on Eesti PKS § 64. Seega juhul, kui teie abikaasa ei ole enam Eesti resident, saate lahutada abielu kohtus.
Korteriga seotud küsimus on teil tõesti lahutusest eraldiseisev vaidlus. Kuid teie küsimuses jääb selgusetuks, mis vaidlus teil korteri osas on. Kas soovite kaasomandit lõpetada? Lahutus ja korteriga seotud asju on võimalik lahendada eraldiseisvatena. Samas soovitaksin kaasomandit puudutavad küsimused võimalusel lahendada kohtuväliselt.
 

Küsimus: Kuidas käib abielulahutuse vormistamine?03.05.2011

Oleme abikaasaga elanud 11 aastat koos, nüüd lahus, aga mitte ametlikult. Tahaks lahutada ametlikult, kuidas see protseduur käib?
Kas mul on õigus ka nõuda vara jagamist, kuigi see tema maja? Kas pärast lahutust tuleb ka lapsele elatist nõuda?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Abikaasade vastastikusel kokkuleppel võib abielu lahutada perekonnaseisuasutuses või notaris abikaasade ühise kirjaliku avalduse alusel. Perekonnaseisuasutus võib abielu lahutada juhul, kui mõlema abikaasa elukoht on Eestis. Kui pooled vaidlevad abielu lahutamise üle, on võimalik abielu lahutada ühe abikaasa avalduse alusel kohtus.

Ühisvarana kuulub reeglina jagamisele vara, mille abikaasad on omandanud abielu kestel ja mis ei kuulu abikaasade lahusvara hulka.

Kui peale lahutust lahuselav vanem tasub vabatahtlikult elatist, ei ole iseenesest põhjust kohtu kaudu lapsele elatist nõuda. Levinud praktika on, et lahuselavad vanemad lepivad elatise suuruses kohtuväliselt kokku ning fikseerivad selle kokkuleppe kirjalikult või notariaalselt.
 

Küsimus: Pärandamine21.04.2011

Soovin oma talu vormistada lastelastele, kelle vanused on 21,18 ja 16a. Aga soov on, et peale minu surma. Kas ainuke viis on testament või on mingi muu viis ka, kuidas nendele jätta.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

Üks viis on tõesti testamendiga määrata pärijate ring. Samas, kui need on teie ainukesed lapsed, siis seaduse järgsete pärijatena päriksid nad samuti talu ühiselt. Juhul, kui teil on rohkem seadusjärgseid pärijaid ja soovite, et teie 21, 18 ja 16a lapsed oleksid ainukesed pärijad, vormistage testament. Pärimislepinguga on samuti võimalik oma viimast tahteavaldust kindlalt määratleda.
 

Küsimus: Ülalpidamise kohustus21.04.2011

Mida tähendab ülapidamiskohutus täisealise isiku suhtes (laps-vanem)? Kas ülalpidamiskohutustus tähendab lapsele ka seda, et ta peab oma vanemat hooldama?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Ülalpidamist on kohustatud andma täisealised esimese ja teise astme ülenejad ja alanejad sugulased (PKS § 96 ). Ülalpidamist antakse üldjuhul raha perioodiliste maksetena PKS § 100 lg 1. Küsimus, kas te peate oma vanemat hooldama, on ühelt poolt eetiline küsimus, teiselt poolt moraalne kohustus. Seadus näeb ette võimaluse täita ülalpidamiskohustust ka muul viisil kui rahalise maksena. Ülalpidamise ulatus määratakse kindlaks ülalpidamist saama õigustatud isiku vajadustest ja tema tavalisest elulaadist lähtudes.
 

Küsimus: Laste elatisraha suurus16.04.2011

Tere!
Saan laste isalt igakuiselt elatisraha 260 eurot - kaks tütart, kummalegi 130 eurot.
Kuidas saada teada, kas see summa on ikka õige?
Laste isa töötab riigiasutuses, kuid milline on tema sissetulek, ma ei tea.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Perekonnaseaduses (PKS) on sätestatud elatise maksmisel miinimummäära. PKS § 101 lg 1 sätestab, et igakuine elatis ühele lapsele ei või olla väiksem, kui pool Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud kuupalga alammäära. Hetkel on kuupalga alammääraks 278.02 eurot, seega minimaalne elatis ühele lapsele on 139,01 eurot.

PKS § 104 alusel on otsejoones sugulased kohustatud andma üksteisele teavet oma sissetuleku ja vara kohta, kui see on vajalik elatise suuruse kindlakstegemiseks. Sissetuleku suuruse kohta tuleb nõudmisel esitada tööandja tõendid ja muud asjakohased dokumendid.

Elatise määramisel hinnatakse laste vajadusi ja mõlema vanema finantsmajanduslikku seisukorda. Lahuselav vanem peaks kandma poole lapsele tehtavatest kulutustest. Vanem, kelle juures laps elab, võib nõuda vanemalt, kes elab lahus, elatise suurendamist, kui 130 eurot ei ole piisav. Seda saate te teha, kas kohtuvälise kokkuleppe teel või pöördute kohtusse elatise suurendamise hagiga.
 

Küsimus: Isa ei maksa elatisraha16.04.2011

Tere!
Kas on võimalik alustada Eestis kriminaalmenetlust elatise mittemaksmise osas, kui lapse isa elab Soomes, omab Eesti kodakondsust ja tal on veel ka Soome isikukood?
Nüüd ei ole isa juba 3 kuud elatist maksnud. Varasemalt on teda sama asja eest karistatud. Kui karistus oli peal, lubas ta järelvalvetöötajale, kelle juures ta iga kuu käis, et hakkab edaspidi maksma, kuid ei ole oma lubadust täitnud. Kuna elan lastega Eestis ja ainukeseks sissetulekuks on Eesti Vabariigi lastetoetus, siis ei ole mul võimalik anda kohtuotsuse tunnustamist välisriiki.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Karistusseadustik § 169 alusel on võimalik alustada kriminaalmenetlust vanema vastu, kes hoidub kuritahtlikult kõrvale oma alaealisele lapsele või täisealiseks saanud, kuid abi vajavale töövõimetule lapsele kohtu poolt väljamõistetud igakuise elatusraha maksmisest. Sellise teo eest karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega. Seega, kui isa hoidub kuritahtlikult elatise maksmisest kõrvale ja teil on jõustunud kohtuotsus elatise maksmise kohta, on teil olemas alused kriminaalmenetluse algatamiseks.

Teil on alati võimalik taotleda riigilt õigusabi oma õiguste kaitseks. Lähemat informatsiooni võite leida Justiitsministeeriumi kodulehelt www.just.ee/4426 või Advokatuuri kodulehelt www.advokatuur.ee.
 

Küsimus: Vabaabielu lõppemisel eluaseme jagamine ja laste elatisraha16.04.2011

Tere,
Olen elanud vabaabielus 20 aastat, suhtest on 2 last (12a ja 8a), kes kannavad isa nime. Tänaseks oleme lahus elanud 6 kuud. Elame lastega majas, mis kuulub laste isale - ta väidab, et jättis kõik meile, kuigi maja on veel tema nimel. Mees on tänaseks abielus, perre sünnib ühine laps ja tema uue abikaasa esimene laps kannab samuti minu eks-mehe nime. Mees on hea sissetulekuga, mitme firma aktsionär ja ka ise ettevõtte omanik. Minulgi on kindel ja hea töökoht, aga raske toime tulla maja ja lastega seonduvate kuludega. Algselt kandis mees ka osaliselt kulud (laste huviringid, telefonid ja maja küte, elekter), sest selline oli meie suuline kokkulepe. Kahjuks on tänaseks paljud neist saanud samuti minu kohustuseks, kuigi maja kuulub endiselt mehele. Lapsed keelduvad isaga suhtlemast viisil, nagu isa soovib. Korduvalt olen palunud, et paneme asjad paberile - kes, mida ja kuidas, aga tema väidab, et tal ei ole midagi vaja paberile panna.

Millised oleksid minu võimalused kohtus, kui minu eesmärgiks oleks nõuda lastele ja endale kindlat elamispinda ja elatist lastele. Arvestades, et ta on abielus ja kohe-kohe 4 lapse isa.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Suulised lubadused sellises olukorras soovitan võimalikult kiirest kirjalikult fikseerida. Lõplikku ja ühest vastust ma teile hetkel ei annaks. Kaaluksin ennekõike kohtuväliseid kokkuleppeid. Kui sellised läbirääkimised tulemust ei anna, on teil alati võimalik oma õiguste kaitseks kohtusse pöörduda.
Alustaksin kinnistu omaniku vahetamise küsimusest. Kui teie laste isa oli omaniku vahetamisega eelnevalt nõus, siis soovitaksin seda küsimust mitte unarusse jätta, vaid viia asi nii kaugele, et vormistate kinnistu reaalselt ka tema nimelt enda nimele. Lihtkirjalikud lepingud ei ole asjaõiguslike tehingute puhul teile garantiiks - kõik lepingud, mis on kinnistu omaniku muutmisega seotud, peaksid olema notariaalselt vormistatud.

Elatis – perekonnaseadus näeb ette elatise miinimumina 139,01 eurot ühele lapsele (PKS § 101 lg 1). Samas elatise suuruse arvestamisel hinnatakse laste tegelikke vajadusi ja vanemate majanduslikku seisundit. Seega nimetatud 139.01 on väikseim summa lapse kohta, mida lahuselav vanem peaks oma lastele maksma. Elatise suuruse määramisel arvestatakse ennekõike laste vajadusi ja vanemate finantsmajanduslikku seisu. Lahuselav vanem peaks kandma poole lapsele tehtavatest kulutustest. Seega, kui näiteks teie kulutused lastele on keskmiselt 2000 eurot kuus, peaks isa maksma elatist 1000 eurot. Kulutuste alla loetakse ka eluasemega seotud väljaminekud. Elatise kokkuleppe soovitaksin samuti vormistada kirjalikult või notariaalselt.

Kahjuks ei ole mul võimalik prognoosida teie võimalusi kohtus ülalantud informatsiooni põhjal. Kuid julgen soovitada, et läbirääkimised endise elukaaslasega peaksid teie poolt olema täpsed ja konkreetsed. Proovige veel, ehk õnnestub teil kokkulepped kirjalikult fikseerida - kui ei õnnetu, siis tõepoolest tuleb teil oma õiguste kaitseks pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Lapse elatisraha suurus14.04.2011

Tere,
Kui palju peab iga kuu lapsele elatisraha maksma, kui elan naisest lahus? Aasta tagasi läksin välismaale tööle, siis olid naisega suhted korras. Käisin 2 korda kuus ikka kodus ja andsin naisele ka raha. Siis aga hakkas naine nõudma, et ma annaksin poisile elatisraha 300 eurot kuus. Kui koju tulen siis annan iga kord 300-500 eurot, aga ikka ta ähvardab mind, et ma varsti poissi ei näe ja võttab kohtu kaudu lähenemiskeelu. Kuigi kui koju tulen, siis püüan iga viimase kui minuti pojaga olla.
Minu küsimus, kui palju pean iga kuu lapsele maksma?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Perekonnaseaduses (PKS) on sätestatud elatise maksmisel miinimummäära. PKS § 101 lg 1 sätestab, et igakuine elatis ühele lapsele ei või olla väiksem, kui pool Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud kuupalga alammäära. Hetkel on kuupalga alammääraks 278.02 eurot, seega minimaalne elatis ühele lapsele on 139,01 eurot.
 

Küsimus: Kuidas lahutada, kui välismaal elava abikaasa elukoht on teadmata?06.04.2011

Tere,
Palun andke nõu, kuidas saab abielu lahutada. Abiellusime 1992. aastal Tallinnas, kolme kuu pärast läksime lahku ja naine sõitis Eestist tagasi Moldovasse. Praegu tema asukohta ei tea, ei ole suhelnud juba mitu aastat. Tema endisest elukohast, Moldovast, sain tõendi, et ta läks Venemaale elama (linn Ishim, Tjumeni piirkond) ning on kusagil uuesti abiellunud, kuid pole teada, kus. Perekonnanimi on vahetatud. Kirjutasin Venemaale Ishimi linna ja sealt sain tõendi, et ta läks Saratovi maakonda elama (Venemaa), täpne aadress ei ole teada.
Kas on võimalus praegu meie abielu lahutada, kui teise abikaasa elukoht ei ole teada?
Lugupidamisega

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Perekonnaseadus näeb ette võimaluse juhul, kui ei ole võimalik abielu lahutada perekonnaseisuametis või notari juures, lahutada abielu kohtus.

Abielu võib lahutada kohtus ühe abikaasa hagi alusel teise abikaasa vastu. Kohus võib abielu lahutada, kui abielusuhted on pöördumatult lõppenud. PKS § 67 lg 1 sätestab, et abielusuhted on lõppenud, kui abikaasadel abielulist kooselu enam ei ole ja on alust arvata, et abikaasad kooselu ei taasta. Abielusuhte lõppemist eeldatakse, kui abikaasad on elanud vähemalt kaks aastat lahus. Kõik eelmainitud tingimused on Teie puhul täidetud, seega esitage abielu lahutamiseks hagiavaldus kohtusse.
 

Küsimus: Kelle juurde jääb laps?06.04.2011

Meil on ees lahkuminek. Lapse isa tahab, et laps jääks talle, aga mina ei taha kuidagi sellega nõustuda.
Me ei ole abielus, vaid laps on tema nimel. Kui suured õigused tal selleks on?
Nimelt, ma ei käi veel tööl ja see aasta on ka kooli lõpetamine. Elan hetkel ema juures üürikorteris. Lapse isa väidab, et nende põhjuste pärast on temal suurem õigus laps endale saada.
Mul ei ole seda raha võtta, et ka endale hea jurist palgata, kui asi kohtusse jõuab.
Kas siis ongi nii, et kellel raha ja võimu, see võidab?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Esitatud informatsiooni põhjal ei saa Teile kindlasti lõplikku ja ühest vastust anda. Kas lapse "endale saamise" all peate silmas ainuhooldusõiguse andmist isale?

Lapsega seotud vaidlustes lähtutakse ennekõike lapse huvidest, arvestatakse mõlema vanema vaimset ja majanduslikku valmisolekut last kasvatada, hingelist seotust lapsega ja senist pühendumist lapse eest hoolitsemisele ning lapse tulevasi elamistingimusi (PKS § 137 lg 3).

Iseenesest asjaolu, et te ei käi hetkel tööl ja elate oma emaga koos üürikorteris, ei tähenda koheselt seda, et teilt võiks lapse hooldusõiguse ära võtta. Kooli lõpetamine tähistab ka ühe etapi lõppemist ja teise algust.

Miks lapse isa nõuab ainuhooldusõiguse üleandmist, jääb selgusetuks, kuid hooldusõiguslike küsimuste lahendamine kuulub ainult kohtu pädevusse. Selleks, et teie õigused ei jääks majanduslike piirangute tõttu kohtuvaidluses kaitseta, on seadusega kehtestatud võimalus saada õigusabi riigi kulul. Riigi õigusabi on isikule õigusteenuse osutamine riigi kulul (täpsema informatsiooni Riigi õigusabi kohta leiate aadressilt www.advokatuur.ee).